Elegancja i funkcjonalność, czyli parapety drewniane

Parapety wewnętrzne z drewna coraz częstszym wyborem Polaków

Choć do wyboru jest kilka alternatywnych rozwiązań, parapety wewnętrzne stworzone z drewna cieszą się w naszym kraju dużym powodzeniem. O ich popularności zadecydowało z pewnością kilka kwestii:

  • Drewniane modele wpisują się z powodzeniem w różne klimaty w przestrzeni
  • Są egzemplarzami wyróżniającymi się trwałością i wytrzymałością
  • Prezentują się bardzo gustownie
  • Ich wygląd znakomicie koresponduje z innymi drewnianymi elementami wykończenia
  • Pokryte są warstwą lakieru, więc nie osiada na nich kurz
  • Stanowią rozwiązanie utrzymane w duchu ekologicznym
  • Skutecznie tłumią dźwięki pochodzące z zewnątrz

Montaż parapetów drewnianych stosuje się zwykle z wykorzystywaniem pianki poliuretanowej. Jeśli zostaną one pokryte warstwą impregnatu i lakieru, będą rozwiązaniem przez szereg lat doskonale prezentującym się we wnętrzu. Do montażu warto wykorzystać pistolet do pianki, by praca szła szybciej i wygodniej.

Drewniane parapety zewnętrzne jako ciekawa opcja wykończenia

Choć modele te zdecydowanie częściej spotyka się we wnętrzach budynków jednorodzinnych czy innych, to bywają wykorzystywane również w inny sposób.

Drewniane parapety zewnętrzne znakomicie korespondują z innymi naturalnymi materiałami zastosowanymi do budowy zewnętrza domu. Okazuje się, że sprawdzają się zarówno w przypadku budynków tradycyjnych lub nawiązujących swoim wyglądem do klimatu retro, ja i tych bardziej nowoczesnych.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że działanie warunków atmosferycznych może być dla nich niszczące. Dlatego też w przypadku drewnianych parapetów zewnętrznych należy w sposób szczególny zadbać o impregnację i konserwację, by mogły przetrwać długi czas, pozostając w znakomitym stanie. W przeciwnym razie szybko uległyby zniszczeniu choćby na skutek działania deszczu czy silnych promieni słonecznych. Jeśli planujesz zakup parapetów, sprawdź także ten artykuł z cennikiem parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.

Parapety drewniane – który producent?

Wiadomym jest, że wybór modelu pochodzącego sprawdzonego producenta stanowi gwarancję wysokiej jakości wykonania parapetu oraz jego trwałości i wytrzymałości osiągniętej na skutek odpowiedniego przygotowania materiału do jego stworzenia. Dlatego też warto wiedzieć, jakie firmy w sposób pozytywny wyróżniają się na tle innych.

Wersje dębowe, jesionowe czy sosnowe od marki Kornik wielu użytkowników uważa za godne uwagi. Przystępna cena podąża tutaj w parze z wysoką jakością wykonania.

Luksusowe modele wykonane z drewna wędzonego oferuje marka Drymar, która działa w branży od 1991 roku.

Grabo to producent, który oferuje kupującym parapety wewnętrzne wykonane z drewna dębowego oraz bukowego, ciekawie sprawdzające się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i tych bardziej nowoczesnych.

Na uwagę zasługują także parapety marki Stol-Bet, które według zapowiedzi twórców wykonywane są wyłącznie z materiałów najwyższej jakości.

Książka na drewnianym parapecie, a także wewnętrzne i zewnętrzne drewniane parapety
Parapety drewniane zewętrze i wewnętrzne oraz ich rodzaje i ceny

Parapety wewnętrzne oraz zewnętrzne z drewna – opinie

Wielbiciele drewnianych parapetów nie wyobrażają sobie, by ten element wykończenia w ich domu mógł być stworzony z innego materiału. Doceniają oni przytulność i klasyczny, swojski, ale i zarazem elegancki wygląd, który wewnętrzne i zewnętrzne modele parapetów drewnianych są w stanie im zaoferować.

W opiniach, które przeczytać można w internecie, często pojawiają się fragmenty na temat szerokiego wyboru ich barw, to sprawia, że każdy może dobrać kolorystykę parapetu do własnego wystroju wnętrz.

Pojawiają się niekiedy także głosy negatywne. Najczęściej dotyczą one tego, że parapety drewniane wykonane z egzotycznych typów drewna bywają dość kosztowne. Warto jednak pamiętać, że ich zakup to inwestycja na lata, zaś popularne w naszym kraju modele sosnowe nabyć można znacznie taniej.

Parapety drewniane – ceny i rodzaje materiału wykonania

Parapety okienne z drewna – cennik

Rzecz jasna każdy producent przygotowuje wzór swojego indywidualnego cennika, z którym kupujący powinien się zapoznać przed transakcją. Okazuje się bowiem, że niekiedy łudząco podobne do siebie egzemplarze parapetów okiennych nabyć można w różnych cenach.

Sprawdźmy jednak, jakie są uogólnione stawki za ten typ elementu wykończeniowego;

Rekomendowane parapety - sprawdź ceny!

  • Za pozbawiony sęków parapet z drewna sosnowego o szerokości 30 cm i długości 210 cm zapłacić trzeba około 120-140 złotych
  • Cena parapetu wewnętrznego olejowanego z drewna dębowego o szerokości 30 cm i długości 1 metra i 20 cm wynosi 170-180 złotych
  • Za prosty model sosnowy sękaty, którego szerokość to 30 cm, a długość 120 cm, zapłacimy około 60 złotych

Niekiedy sprzedający podają cenę za metr bieżący danego egzemplarza, jednak częściej wyceniają konkretny produkt.

Ceny uzależnione są zarówno tego, z jakiego materiału został stworzony dany model, jak i od tego, czy został on już poddany lakierowaniu i impregnacji czy też tym musi zająć się kupujący. Gdy zna się dokładny cennik każdego z producentów, można z powodzeniem porównać stawki, znajdując dla siebie egzemplarz z dobrym stosunkiem ceny do jakości.

A może parapet dębowy lub parapet jesionowy?

Parapety okienne wykonane z tych rodzajów drewna charakteryzują się ciekawym wyglądem i znakomitymi właściwościami natury praktycznej. Dlatego też są przez kupujących relatywnie często wybierane.

Parapet dębowy wielu klientom kojarzy się ze szlachetnością materiału, elegancją i najlepszym stylem. Takie wykończenie wnętrza jest także ponadprzeciętnie trwałe i wytrzymałe. Jego montaż można powierzyć profesjonalistom, jednak wydaje się, że nie jest to konieczne. To bowiem zadanie dość proste. Choć zakup parapetu dębowego to relatywnie duży wydatek, to opinie specjalistów przekonują, iż warto go ponieść, dbając tym samym o wykończenie wnętrza.

Za parapet jesionowy trzeba zapłacić co najmniej 100-120 złotych. Jego zróżnicowaną nieco barwę (osiągnięta za sprawą faktu, iż słoje drewna mają nieregularną kolorystykę) wielu amatorów naturalnych elementów wykończeniowych uznaje za niezwykle ciekawą. Parapety jesionowe po impregnacji i olejowaniu przetrwają długi czas, prezentując się znakomicie. Pamiętajmy, że choć cena parapetu drewnianego za metr jest wyższa niż modelu wykonanego z PCV, zdecydowanie warto jest ponieść dodatkowe koszty, dbając o stan wnętrza czy zewnętrza swojego domu, a konkretniej jego przyokiennych rejonów. Parapet drewniany to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny