Parkiet - podłogi drewniane

Parkiet to materiał wykończeniowy, wykonany z naturalnego drewna i przeznaczony do montażu na nawierzchniach podłogowych. Tego rodzaju podłogi przeważnie powstają z prostokątnych klepek, które układa się w powtarzalny wzór. Do produkcji parkietów najczęściej wykorzystuje się rodzime gatunki drzew, takie jak dąb, buk, jesion, klon, czereśnia. Luksusowe podłogi drewniane powstają z odpornych gatunków drewna egzotycznego np. z teaku, jatoby czy merbau.

Luksusowy parkiet i najważniejsze parametry nawierzchni podłogowej

Drewno (np. dąb) jest bardzo eleganckim i odpornym tworzywem, które chętnie wykorzystujemy do wykończenia podłóg. Ponadczasowy parkiet od zawsze kojarzył się z luksusem oraz dobrym gustem. Do dnia dzisiejszego nic nie uległo zmianie, a deski drewniane pozostały jednymi z najbardziej efektownych materiałów na podłogi.

Niestety ceny podłóg drewnianych mogą być kilkukrotnie wyższe w porównaniu z panelami. Na ostateczną cenę wpływa rodzaj zastosowanego materiału. Deska podłogowa z drewna rodzimego (np. dąb) może posiadać trzy klasy. Deski drewniane klasy I wyglądają najbardziej efektownie, nie posiadają pęknięć ani widocznych ubytków. Deska podłogowa klasy II posiada już niewielkie, widoczne ubytki. Z kolei deski drewniane klasy III są najtańsze w zakupie, jednak odznaczają się najgorszą jakością. Na ich powierzchni widać sęki oraz większe ubytki.

Na cenę podłóg drewnianych wpływa także gatunek drewna. Najdroższe w zakupie będą egzotyczne deski drewniane (teak, jatoba). Standardowa deska podłogowa klasy I może kosztować powyżej 300 zł/m2, jednak sprawia, że parkiet zyskuje luksusowy wygląd. Deska podłogowa z drewna rodzimego (np. dąb) będzie nieco tańsza w zakupie. Za dobrej jakości deski drewniane klasy I zapłacimy ponad 80 zł/m2.

Parkiet może wyglądać bardzo elegancko. Jednak przed zakupem warto zwrócić także uwagę na grubość deszczułek. Grubość całkowita deski podłogowej waha się pomiędzy 16, a 22 mm. Z kolei grubość mozaiki to zaledwie 10 do 14 mm. Pamiętajmy, że im większa grubość całkowita deski podłogowej, tym parkiet będzie bardziej żywotny. Grubsze deszczułki znoszą wiele procesów cyklinowania, co znacznie zwiększa ich odporność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parkietów, mozaiki i podłóg drewnianych, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim porady dotyczące wyboru, montażu, a także renowacji nawierzchni podłogowych. Zapoznasz się z cennikami najpopularniejszych prac i dowiesz się jak wybrać listwy przypodłogowe. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Czytaj dalej lub zobacz artykuły poniżej

Parkiet drewniany - dębowy, bukowy, a może drewno egzotyczne - ceny, właściwości i porady użytkowe

Parkiet drewniany - dębowy, bukowy, a może drewno egzotyczne - ceny, właściwości i porady użytkowe

Podłogi drewniane potrafią zachwycać swoim atrakcyjnym wyglądem i świetnie sprawdzają się w każdym domu oraz mieszkaniu. Parkiet jest jednym z najszlachetniejszych metod wykończenia nawierzchni podłogowych. Co warto o nim wiedzieć? Jakie drewno będzie najlepszym rozwiązaniem i ile kosztuje parkiet? Poniżej udzielimy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
, 1 grudnia 2017

Podłoga w przedpokoju - płytki, panele, a może parkiet?

Podłoga w przedpokoju - płytki, panele, a może parkiet?

Podłoga do przedpokoju powinna być trwała, estetyczna i funkcjonalna. Warto zaplanować ją ze szczególną starannością, bowiem to właśnie korytarz jest często wizytówką naszych wnętrz. Jaka podłoga sprawdzi się w przedpokoju? Parkiet, panele podłogowe, a może płytki na korytarz? Poniżej wskażemy najważniejsze właściwości każdego z tych materiałów.
, 17 czerwca 2017

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy!

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy!

Drewno to piękny i wdzięczny materiał budowlany, a także - a może przede wszystkim - materiał na meble i inne elementy wyposażenia na zewnątrz oraz wewnątrz naszych domów. Aby drewno na długo zachowało swoje piękno, musi być odpowiednio pielęgnowane. Jednym ze sposobów jest impregnacja drewna. Impregnaty do drewna na sklepowych półkach nie są sobie równe i nie posiadają takiej samej jakości. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto stosować impregnat do drewna oraz który wybrać.
, 7 czerwca 2017

Wylewka samopoziomująca - cena, wydajność, poprawne wykonanie

Wylewka samopoziomująca - cena, wydajność, poprawne wykonanie

Starannie wykonana wylewka samopoziomująca daje gwarancję, że zdobiące podłogę panele, płytki, czy terakota, nie będą się wypaczać, pękać lub odklejać. Dodatkowo daje gwarancję, że nasza podłoga jest płaska jak stół i nie posiada niepożądanych nierówności. Zobacz, jak prawidłowo wykonać samopoziomujący podkład podłogowy.
, 6 maja 2017

Cennik cyklinowania i układania parkietu 2017 po województwach

Cennik cyklinowania i układania parkietu 2017 po województwach

Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów wykończenia każdego pomieszczenia mieszkalnego. To właśnie od jej wykonania zależy późniejszy komfort użytkowy oraz estetyka całego wnętrza. Ceny wykonania podłóg mogą wpłynąć na koszt wykończenia budynku. Dlatego poniżej zaprezentujemy poglądowy cennik cyklinowania i układania parkietu 2017.
, 18 stycznia 2017

Schody drewniane - jakie są ich ceny, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Schody drewniane - jakie są ich ceny, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Schody drewniane nadają elegancki charakter wszystkim wnętrzom. Są często stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Dobrze dobrane schody drewniane spełniają funkcję praktyczną, a jednocześnie dekoracyjną. Dlatego warto przyłożyć się do zakupu, wybrać rodzaj drewna, kształt schodów i zatrudnić sprawdzonych wykonawców. Poniżej podpowiemy jak kształtuje się cena schodów z drewna, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze.
, 10 grudnia 2016

Przygotowanie parkietu do renowacji

Przygotowanie parkietu do renowacji

Renowacja parkietu nie jest prostą sprawą. Najlepiej zadanie to powierzyć fachowcom o dużym doświadczeniu w branży, świadczącym usługi parkieciarskie. Parkiet jako szlachetne wykończenie podłogi wymaga solidnego przygotowania, także w procesie renowacji. 
, 16 lutego 2017

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej znajduje swoje zastosowanie poza kuchniami i łazienkami. Niegdyś uważano, że na tego typu ogrzewaniu można układać jedynie płytki. Dziś okazuje się, że lepszej jakości panele podłogowe są równie skutecznym, a jednocześnie trwałym rozwiązaniem. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy jak wybrać odpowiednie panele pod ogrzewanie podłogowe.
, 22 kwietnia 2017

Co to jest podłoga pływająca, ile kosztuje i gdzie się ją stosuje?

Co to jest podłoga pływająca, ile kosztuje i gdzie się ją stosuje?

Podczas prac wykończeniowych nieruchomości stajemy przed wyborem odpowiedniej podłogi. Większość inwestorów zwraca szczególną uwagę na to, by nawierzchnia była estetyczna i tłumiła jak największą ilość dźwięków. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą podłogi pływające. Czym są? Ile kosztują? Tylko panele podłogowe, czy też parkiet drewniany? Gdzie można taką podłogę zastosować? Na wszystkie pytania na temat podłogi pływającej odpowiemy w poniższym artykule.
, 5 września 2016

Co zrobić ze starym parkietem? Cyklinowanie parkietu, renowacja czy wymiana?

Co zrobić ze starym parkietem? Cyklinowanie parkietu, renowacja czy wymiana?

Co zrobić ze starym parkietem? Czy warto go odnawiać? A może lepiej zerwać i położyć nowy? Przed tymi pytaniami staje wiele osób, które rozpoczynają prace remontowe. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy, jak poradzić sobie ze zniszczonymi nawierzchniami i w jakich sytuacjach nie warto ich naprawiać.
, 19 sierpnia 2016

Drobne detale – duże zmiany, czyli magia listew przypodłogowych

Drobne detale – duże zmiany, czyli magia listew przypodłogowych

Dobre schody i podłogi drewniane są podstawą wygodnego mieszkania. Jednak nawet najładniejsze podłogi tracą na swoim uroku, jeśli brakuje im stosowanego wykończenia przy ścianach. Dobór odpowiednich listew przypodłogowych pozwoli na nadanie indywidualnego charakteru wnętrz podczas prac wykończeniowych. Nawet wymiana listew w używanych już pomieszczeniach odświeży wnętrza i pozwoli spojrzeć na te pomieszczenia z innej perspektywy.
, 16 lutego 2017

Słownik terminów budowlanych

Słownik terminów budowlanych

Budownictwo jest dość szeroką branżą obfitującą w wiele niecodziennych zwrotów i terminów. Ich zrozumienie może być dość trudne dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia ani znajomości tematyki budowlanej. Dlatego prezentujemy praktyczny słownik najczęściej używanych, trudnych terminów budowlanych.
, 28 kwietnia 2016

Wydatki na budowę domu – wykończenie i wyposażenie wnętrza

Wydatki na budowę domu – wykończenie i wyposażenie wnętrza

W poprzednich częściach obliczyliśmy, jaki będzie koszt budowy domu oraz wykończenia wnętrz łazienki i kuchni. To jednak nie koniec wydatków przed możliwością wprowadzenia się do domu. Musimy jeszcze wykończyć pozostałe pomieszczenia – salon, przedpokój (hol) i pozostałe pokoje w naszym domu. Sprawdźmy więc, jakie będą koszty tych prac – od wykonania podłóg i ścian, przez sufit podwieszany aż do umeblowania wszystkich pomieszczeń.
, 28 kwietnia 2016

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zależy od tego, czy zdecydujemy się na samodzielne działania, czy też na wynajęcie wyspecjalizowanej ekipy. Duże znaczenie ma także: wielkość mieszkania, jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz standard wyposażenia. Dla wykonania orientacyjnego kosztorysu załóżmy, że mieszkanie ma 53 m2 i do wykończenia mamy dwa niewielkie pokoje z przedpokojem (łącznie 34 m2), łazienkę (7 m2) oraz sporą kuchnię (12 m2). Mamy ograniczony budżet, więc staramy się wybierać materiały z dolnej półki cenowej.
, 5 stycznia 2017

Podłogi drewniane - cena

Podłogi drewniane - cena

Drewno jest trwałym, eleganckim i w pełni naturalnym tworzywem, które chętnie wykorzystujemy do tworzenia podłóg. Podłogi drewniane od zawsze były synonimem luksusu i komfortu. Szczególnie dobrze prezentują się w pokojach dziennych, salonach oraz w reprezentatywnych gabinetach. Przed wyborem konkretnej podłogi drewnianej warto zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami, właściwościami różnych gatunków drewna oraz jaka jest cena podłogi drewnianej. Warto też dowiedzieć się, jak taką podłogę się utrzymuje, na przykład jak często niezbędne jest lakierowanie i cyklinowanie parkietu.
, 25 kwietnia 2016

Ile kosztuje wykończenie i umeblowanie salonu?

Ile kosztuje wykończenie i umeblowanie salonu?

Często zastanawiamy się, jaki jest koszt wykończenia mieszkania ze stanu deweloperskiego. Nie ważne, czy chodzi o łazienkę, kuchnię, jadalnię czy salon, podłogę, ściany czy sufit podwieszany - obliczenie kosztów wykończenia i wyposażenia nie jest łatwe. Dlatego właśnie postanowiliśmy obliczyć, ile będzie kosztowało wykończenie i wyposażenie salonu połączonego z jadalnią o powierzchni 25 m2.
, 30 kwietnia 2016

Schody drewniane - cena. Ile kosztuje wykonanie schodów?

Schody drewniane - cena. Ile kosztuje wykonanie schodów?

Wiele schodów wewnętrznych ulokowanych w budynków mieszkalnych wykańcza się drewnem. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który zapewni trwałość całej konstrukcji i pozwoli cieszyć się jej pięknem na długie lata. Podczas przygotowań do tego przedsięwzięcia warto zapoznać się z walorami poszczególnych gatunków drewna oraz ofertami sprawdzonych fachowców. Pamiętajmy, że w przypadku wewnętrznych schodów drewnianych najważniejsza jest jakość wykonania, która gwarantuje wysoką żywotność całej konstrukcji.
, 21 grudnia 2016

Renowacja parkietu – czyli jak położyć nowy parkiet własnymi siłami

Renowacja parkietu – czyli jak położyć nowy parkiet własnymi siłami

Podłoga w moim mieszkaniu nie była wymieniana chyba ze 40 lat… Rodzice położyli wieki temu drewniany parkiet, który już się starł i stracił swoją żywotność. Teraz podłoga już tylko straszy w i nadaje się do wymiany. Postanowiłem więc, że w tym roku wezmę się za renowację mojej drewnianej podłogi.
, 28 kwietnia 2016

Cennik prac remontowych przy remoncie mieszkania

Cennik prac remontowych przy remoncie mieszkania

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zakup mieszkań pochodzących z rynku wtórnego. Zauważmy, że niemal każde z nich nadaje się do gruntownego remontu. Przed zakupem takiej nieruchomości warto oszacować wszystkie koszty. Czasem może się okazać, że cena odnowienia mieszkania jest zaskakująco wysoka.
, 21 grudnia 2016

Jak najłatwiej sporządzić kosztorys remontu mieszkania?

Jak najłatwiej sporządzić kosztorys remontu mieszkania?

Remont domu czy mieszkania jest wieloetapowym procesem, który wymaga bardzo dokładnego przygotowania. Na samym wstępie warto oszacować przybliżone koszty wszystkich prac remontowych. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani, a koszt remontu nie przyprawi nas o ból głowy. Do sporządzenia dobrego kosztorysu niezbędne będzie określenie zakresu prac remontowych, kosztów robocizny, a także materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Na podstawie tych danych, będziemy w stanie stworzyć wstępny kosztorys remontowy.
, 24 kwietnia 2016

Ile kosztuje ułożenie parkietu w salonie?

Ile kosztuje ułożenie parkietu w salonie?

Drewniane parkiety ponownie cieszą się rosnącą popularnością i stanowią ciekawą alternatywę dla paneli podłogowych. Dobrze wykonany, naturalny parkiet jest idealnym dopełnieniem eleganckich salonów, a co więcej - odznacza się bardzo dużym komfortem użytkowym oraz wysoką żywotnością. Niestety układanie parkietu podłogowego jest o wiele trudniejsze niż układanie typowych paneli. Owe trudności przekładają się na wyższy koszt całej inwestycji.
, 28 kwietnia 2016

Samodzielne cyklinowanie parkietu

Samodzielne cyklinowanie parkietu

Drewniane podłogi i schody są bardzo efektownymi ozdobami mieszkań. Niestety po pewnym czasie mogą stawać się matowe i bardziej podatne na uszkodzenia. Nie musimy ich wtedy wymieniać. Wystarczy wykonać cyklinowanie, które przywróci pierwotny wygląd naszych drewnianych podłóg. Przy odrobinie umiejętności możemy wykonać cyklinowanie parkietu samodzielnie.
, 25 kwietnia 2016

Jaka podłoga najlepsza do salonu?

Jaka podłoga najlepsza do salonu?

Wiele polskich rodzin stojących na progu ważnej decyzji - wybór podłogi do salonu. Panele podłogowe, parkiet drewniany, a może kafelki? Nie próbują przy tym zasięgnąć jakichkolwiek głębszych informacji. To błąd! Dobrze dobrany materiał na podłogę w salonie gwarantuje wiele lat spokoju. Zła decyzja natomiast może odbijać się przysłowiową czkawką przez długi czas.
, 16 stycznia 2017

Jakie są klasy ścieralności paneli podłogowych

Jakie są klasy ścieralności paneli podłogowych

Panele podłogowe są trwałą, ekonomiczną i efektowną alternatywą dla drewnianych parkietów. W ofertach handlowych znajdziemy wiele typów i modeli paneli, które można z łatwością dopasować do każdej aranżacji. Wybierając konkretne egzemplarze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich klasę ścieralności. Jest to najważniejszy parametr, który decyduje o trwałości i odporności tego typu produktów.
, 15 czerwca 2016

Parkiety drewniane - ceny, montaż, rodzaje drewna, porady użytkowe

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij