Parkiet przemysłowy – charakterystyka podłogi

Mozaika przemysłowa (inaczej zwana także parkietem technicznym) to jedno z najlepszych rozwiązań do salonów, kuchni czy przedpokoju, a także do przestrzeni biurowej. Jest bardzo trwała, najbardziej ze wszystkich rodzajów podłóg drewnianych odporna na zarysowania i odkształcenia.

Parkiet przemysłowy jest robiony z wąskich deszczułek o szerokości od 8 do 12 mm i grubości 14-22 mm. Na szczęście nie trzeba ich osobno układać – mogłoby to przypominać puzzle. Parkiet techniczny układany jest fabrycznie w mozaikę (metodą na jodełkę lub układane na płasko w poziomie i pionie) i umieszczany na specjalnej folii. Dzięki temu można układać całe arkusze od razu, co sprawia, że układanie parkietów przemysłowych jest szybkie. To najłatwiejszy sposób montażu podłóg drewnianych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o parkiecie dębowym?

Parkiet przemysłowy – wady i zalety

Parkiet przemysłowy ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim klepka parkietowa jest bardzo trwała i nie rysuje się. To świetne rozwiązanie nawet w biurach lub na korytarzu. Wszystko jednak zależy od gatunków drewna, z którego została wykonana. Parkiet techniczny jest także dość tani. Dzieje się tak, ponieważ robi się go z drobnych elementów, które łatwiej jest pozyskać przy obróbce drewna. Jednak trzeba mieć na względzie, że jest to jednak drewno, więc koszt wykończenia podłogi zawsze będzie droższy niż na przykład panele.

Dużą zaletą jest także układanie parkietów przemysłowych. Nie jest to trudne – arkusze mozaiki przykleja się, a następnie ściąga się z ich powierzchni folię. To łatwiejsze niż samodzielne układanie wzorów z klepek w różnym kolorze.

Nie można zapomnieć także o tym, że klepka parkietowa ma swoje wymagania. Mozaika przemysłowa wymaga pielęgnacji: regularnego odkurzania, usuwania piasku, który może ją porysować a także pastowania i cyklinowania. Na szczęście jest to dość gruba podłoga i można ją wielokrotnie cyklinować, a potem pokrywać dodatkowymi warstwami lakieru czy oleju. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru parkietu.

Mozaika przemysłowa – opinie o gatunkach drewna

Jak wszystkie podłogi drewniane, także parkiet przemysłowy może być zrobiony z różnych gatunków drewna. Przede wszystkim od tego zależy jej cena, trwałość i kolor. Oczywiście najbardziej popularne są parkiety dębowe – dąb ładnie się prezentuje, na dodatek pod wpływem obróbki termicznej może zmieniać kolor, więc mozaika jest wielobarwna, co wspaniale wygląda zwłaszcza w salonach. Dobrze sprawdzają się także parkiety jesionowe. Oba gatunki drewna wykorzystuje się do produkcji parkietów przemysłowych ze względu na twardość i trwałość.

Bardzo popularne są także parkiety egzotyczne. Zwłaszcza często wykorzystuje się drewno merbau. Ma ciemny kolor z lekko czerwonawymi odcieniami i jest bardzo odporne na wilgoć. Odpowiednio pielęgnowane drewno merbau może być wykorzystywane nawet w łazienkach, chociaż może niekoniecznie w kabinie prysznicowej. Parkiety przemysłowe wykonuje się także z drewna drzew jatoba, teak i lapacho ipe. Należy jednak mieć na względzie to, że parkiety egzotyczne kosztują najczęściej o wiele więcej, niż drewno rodzime. A może zainteresuje cię także ten artykuł o parkiecie drewnianym?

Parkiet przemysłowy czy też parkiet techniczny, w tym parkiety dębowe czy parkiety egzotyczne oraz cena za układanie parkietów przemysłowych
Parkiety przemysłowe - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady

Cena parkietu przemysłowego i opinie o producentach

Niektórzy producenci wyceniają podłogi indywidualnie. Cena nie zawsze musi być taka sama, przede wszystkim ze względu na to, że może być wykorzystywane drewno różnych klas. W niektórych sklepach pośredniczących w sprzedaży parkietów drewnianych można znaleźć ceny za pojedynczą planszę mozaiki.

Ceny są różne przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanego drewna. Parkiety jesionowe czy z drewna owocowego z reguły są tańsze niż parkiety dębowe, a egzotyczne najczęściej są nieco droższe. Znaczenie ma także wykończenie – czy są to surowe deszczułki, pokryte olejem, lakierem czy olejowoskiekiem. Jednak w tym wypadku cena nie powinna mieć znaczenia – im lepszej jakości parkiety wybierzesz, tym dłużej podłoga będzie ci służyć bez szwanku.

Poniżej przedstawiamy tabelę z informacjami o cenach różnego rodzaju parkietu przemysłowego w ofercie wiodących polskich producentów. Wszystkie ceny dotyczą surowych desek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat cyklinowania parkietu.

Porównanie cen parkietów przemysłowych z rodzimego drewna u różnych producentów

Producent i model

Drewno

Wymiary

Cena za paczkę

Jawor Parkiet Jesion rustykalny

Postarzany jesion z sękami

23x160 mm

42 zł

Jawor Parkiet Dąb naturalny

Dąb najwyższej klasy

23x160 mm

53 zł

Walczak Dąb

Dąb najwyższej klasy

22x160 mm

85 zł

Opta Timber Jesion naturalny

Jesion naturalny

15x250 mm

80 zł

Porównanie cen parkietów przemysłowych z drewna egzotycznego u różnych producentów

Producent i model

Drewno

Wymiary

Cena za paczkę

Opta Timber Jatoba

Naturalne jatoba

15x280 mm

99 zł

Finishparkiet Stylo

Drewno Lapacho

12x120 mm

191,9 zł za m2

Opta Timber Teak

Teak

25x200 mm

108 zł

DLH Deska przemysłowa Merbau

Drewno Merbau I klasy

20x200 mm

95 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny