Paroizolacja – działanie i zastosowanie

Właściwości folii paroizolacyjnej

Folia paroizolacyjna ma za zadanie nie dopuścić do przenikania wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji cieplnej. Z jednej strony zatrzymuje w budynku ciepło, a z drugiej chroni wełnę mineralną lub inne materiały izolacyjne przed zamoczeniem i utratą swoich właściwości. Należy ją stosować w domu szkieletowym, na stropie drewnianym i koniecznie w domu energooszczędnym z wentylacją mechaniczną.

Paroizolacja nie blokuje w stu procentach przechodzenia pary wodnej, ale działa na ten proces opóźniająco. Dzięki temu wilgoć przedostaje się przez przegrodę – ścianę, strop, dach – w sposób powolny, małymi porcjami. Taka ilość pary wodnej w zetknięciu z chłodnym powietrzem izolacji i przegrody nie spowoduje intensywnego skraplania. Przepuszczalność folii paroizolacyjnej jest niewielka i wynosi około 0,5 g/m2/ dobę. Innym wskaźnikiem, który charakteryzuje membrany i folie paroizolacyjne jest współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd. Jest to równoważna dyfuzyjnie grubość warstwy powietrza stanowiącej opór dla pary wodnej. Im większa wartość Sd, tym większy opór dla przenikania pary wodnej. Dla przykładu folie paroizolacyjne mają Sd = 20 m – 149 m, paroszczelne 150 m i więcej, a membrany od 1 m do 19 m.

Folią paroizolacyjną zabezpiecza się również szkieletowe ściany działowe między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi. Paroizolację układa się od strony pomieszczenia ogrzewanego między regipsy i płyty gipsowo-kartonowe a ocieplenie. Folia jest sprzedawana w rolkach o długości 50-100 mb i szerokości 100-200 cm. Podczas układania należy stosować się do zaleceń producenta. Trzeba unikać nieszczelności i uszkodzenia folii. Ponieważ paroizolacja z założenia blokuje odpływ ciepłego i wilgotnego powietrza z wnętrza domu, nie należy nakładać jej jednocześnie z prowadzeniem prac mokrych. Wylewanie podłóg i tynkowanie ścian wyzwala znaczne ilości wilgoci, która nie powinna zostać zamknięta w pomieszczeniach.

Zastosowanie paroizolacji do ochrony przegród domu

  • Właściwe ułożenie folii paroizolacyjnej pozytywnie wpływa na trwałość konstrukcji dachu.
  • Zapobieganie skraplaniu się pary i przenikaniu do warstwy izolacyjnej znacznych ilości wody chroni przed rozwojem grzybów pleśniowych.
  • Zatrzymanie wewnątrz budynku ciepłego i wilgotnego powietrza ogranicza straty ciepła i redukuje koszty ogrzewania.
Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Jeśli dach jest pokryty blachą, nasłonecznienie powoduje na poddaszu znaczny wzrost temperatury. Folia paroizolacyjna powinna mieć wtedy odporność do 120°C. Takie właściwości posiadają folie z metalizowaną powłoką refleksyjną. Nie tylko poddasze, ale też stropy i ściany, zwłaszcza szkieletowe, mogą być zabezpieczone paroizolacją.

Cena folii paroizolacyjnej zależy od jej rodzaju i jakości. Za rolkę wielkości 100 m2 trzeba zapłacić przykładowo 409 zł, 655 zł albo około 100 zł. Droższe wersje wyrobu zapewniają ochronę przed skraplaniem się pary wodnej w warstwie izolacyjnej oraz poprawiają termoizolacyjność dzięki odbijaniu prawie całości promieniowania cieplnego. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem folii paroizolacyjnej.

Rodzaje folii paroizolacyjnych

Folie z polietylenu albo polipropylenu

Istnieje szeroki wybór folii do paroizolacji, które różnią się konstrukcją i przeznaczeniem, a także ceną. Zróżnicowane bywają też ich parametry użytkowe. Współczynnik Sd wynosi 100 m i więcej. Folie polietylenowe mają często wzmocnienie z siatki albo są złożone z warstw polietylenu i polipropylenu. Mają bardzo dużą szczelność. Można je stosować w kuchni, łazience albo pralni. Grubość takiej folii wynosi 0,15 do 0,40 mm.

Folie paroizolacyjne z powłoką metalizowaną

Tego rodzaju folie warstwowe z polietylenu albo polipropylenu posiadają zawsze ostatnią warstwę metalizowaną aluminium. Ta warstwa jest skierowana do wewnątrz pomieszczenia i odbija promieniowanie cieplne, zmniejszając straty ciepła i redukując tym samym koszty ogrzewania. Skuteczność odbijania promieniowania sięga od 60% do ponad 90%, co przekłada się na oszczędności zużycia energii od kilku do kilkunastu procent. Folie metalizowane są bardzo szczelne (Sd wynosi nawet kilkaset metrów) i wytrzymałe. Są stosowane w celu uzyskania oszczędności kosztów ogrzewania. Podczas układania folii trzeba zostawiać szczeliny umożliwiające krążenie powietrza miedzy zabudową i folią.

Folie paroizolacyjne o zmiennym oporze dyfuzyjnym

Aktywne paroizolacje posiadają warstwową budowę z polipropylenu z osłoną polietylenową. Specjalnie uformowane lejkowate otwory działają jak odzież termiczna; w lecie otwierają się, aby wypuścić wilgoć z przegrody, a zimą, kiedy jest sucho, ich opór dyfuzyjny wzrasta. Ich współczynnik Sd wynosi 0,1 - 0,3 m do 10 - 30 m. Niektóre mogą gromadzić wilgoć i oddawać ją w późniejszym czasie. Są swego rodzaju opóźniaczami przenikania pary wodnej.

Ekrany termoizolacyjne

Są to folie kompozytowe złożone z warstw folii aluminiowej i pianki polietylenowej albo folii pęcherzykowej. Zewnętrzna warstwa jest metalizowana i odbija promieniowanie cieplne. Ekrany termoizolacyjne mają znaczną grubość (do kilku centymetrów) i niską przewodność cieplną, co zwiększa izolacyjność przegrody. Zastosowanie ekranów termoizolacyjnych na poddaszu jest celowe zwłaszcza, gdy nie ma zbyt dużo miejsca na ocieplenie.Folia paroizolacyjna i folia paroprzepuszczalna

Wraz z pojawieniem się domów energooszczędnych skończyła się era naturalnej wentylacji przez szczeliny w oknach i drzwiach, a wykorzystanie poddasza wymaga jego dokładnego ocieplenia. Na poddaszu pojawił się nowy problem wilgoci wewnętrznej. Dach kopertowy, płaski, czy dwuspadowy tradycyjnie chroni poddasze i cały budynek przed wodą opadową i wiatrem. Z kolei bardzo ważne ocieplenie na dachu i na stropie musi chronić paroizolacja.

Membrany dachowe, czyli folia paroprzepuszczalna, oraz paroizolacja mają odmienne zastosowanie i pełnią inne role. Membrany dachowe na dach kopertowy i każdy inny chronią izolację cieplną i konstrukcję dachową przed wilgocią z zewnątrz. Od strony poddasza natomiast ma zastosowanie paroizolacja – folia, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci z pomieszczeń do warstwy termoizolacyjnej i niszczeniu konstrukcji dachu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny