Na przykładzie wybranych projektów domów z oferty ARCHON+ porównajmy najważniejsze parametry budynków oraz koszty budowy. To domy o zbliżonej wielkości powierzchni użytkowej, należą do kategorii: projekty małych domów, posiadają proste bryły, przekryte dwuspadowym dachem.

Dom w zielistkachDom w świerkach

Dom w zielistkach 3
projekt domu z poddaszem użytkowym
   pow. domu 110,36 m2

5 pokoi, 1 kuchnia, 2 łazienki,
spiżarka, kotłownia, garderoba

Dom pod świerkiem
projekt domu parterowego

pow. domu 111,66 m2

5 pokoi, 1 kuchnia, 1 łazienka,
spiżarka, garderoba, pom. gospodarcze

Układ funkcjonalny

Odmienny sposób organizacji przestrzeni wewnętrznej domu to zasadnicza różnica pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a parterówką, wynikająca z innej ilości kondygnacji. Rozmieszczenie stref użytkowych na różnych poziomach zgodnie z naturalnym podziałem to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia mieszkańcom domu z poddaszem komfort i pełną swobodę w ich niezależnym użytkowaniu. Parter pełni funkcję strefy dziennej, a poddasze doskonale nadaje się na zaciszną cześć prywatną. Minusem mogą być skosy, które są trudniejsze w aranżacji. Warto podkreślić, że budynki z poddaszem użytkowym mają mniejszą ilość przegród zewnętrznych, łatwiej w nich uzyskać optymalny standard energetyczny, co pozytywnie wpływa na ekonomikę ich eksploatacji.

W projekcie „Domu w zielistkach 3” zastosowano klasyczny podział na strefy, parter w całości pełni funkcję dzienną domu, natomiast poddasze to zaciszna część prywatna, do której prowadzą wygodne, naturalnie doświetlone schody.

Dom w zielistkach

Zaletą, którą często podkreślają mieszkańcy domów parterowych, jest większe bezpieczeństwo i wygoda użytkowa dla seniorów i rodzin z dziećmi, które zapewnia jednokondygnacyjny układ funkcjonalny. Cała przestrzeń domu parterowego jest pełnowartościowa, nie ma w nim skosów, dzięki czemu wnętrze jest bardziej przestronne i daje Inwestorom większą swobodę aranżacji. Jednokondygnacyjne wnętrze domu wymaga właściwej organizacji i stworzenia takiego układu funkcjonalnego, w którym czytelnie zostanie wyodrębniona przestrzeń dzienna i nocna, co zapewni mieszkańcom możliwość niezależnego użytkowania każdej z nich.

W projekcie „Domu pod świerkiem” architekci ARCHON+ zadbali o klarowne zdefiniowanie stref użytkowych i pomieszczenia prywatne dostępne są z osobnego korytarza. Aby optymalnie zagospodarować powierzchnię domu, w korytarzu przewidziano możliwość montażu wielu szaf ubraniowych, w których wygodnie można przechowywać ubrania oraz sprzęty domowe.

Rzut - dom pod świerkiem

Powierzchnia zabudowy

Dzięki rozmieszczeniu programu funkcjonalnego na dwóch kondygnacjach, dom z poddaszem użytkowym o zbliżonym metrażu do parterówki, będzie zajmował zdecydowanie mniejszą powierzchnię działki. Pod tym względem projekty domów z poddaszem użytkowym będą bardziej odpowiednie dla Inwestorów posiadających nieduże lub wąskie działki. Zakup mniejszej działki pod budowę domu pozwoli na spore oszczędności już na samym początku inwestycji. Różnica w powierzchni zabudowy w istotny sposób oddziałuje na koszty całej inwestycji.

Dom w zielistkachDom pod świerkiem

Dom w zielistkach  3

pow. zabudowy 89,24 m2

Dom pod świerkiem

Pow. zabudowy - 147,62 m2

Koszty budowy domu  - porównanie

Różnice w kosztach budowy pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a parterowym o porównywalnej powierzchni najbardziej widoczne są na etapie stanu surowego zamkniętego. Koszty wykończenia domu będę przede wszystkim uzależnione od przyjętego przez Inwestora standardu i jakości zastosowanych materiałów. 

W poniższej tabeli prezentujemy zestawienie powierzchni poszczególnych elementów konstrukcji omawianych domów, które obrazuje także różnice w ilości materiałów budowlanych, koniecznych do ich wykonania.

Zestawienie materiałów budowlanych

Na podstawie szczegółowych kosztorysów na IV kwartał 2017 r., które zostały opracowane w oparciu o ceny krajowe publikowane przez Sekocenbud (wg stawek  minimalnych) możemy porównać koszty na kolejnych etapach realizacji. Zestawienie dotyczy budowy domu w systemie zleconym, według cen netto, do których należy doliczyć podatek VAT 8%.

Zestawienie kosztów

Z zestawienia kosztów wynika, że większe nakłady finansowe poniesiemy budując dom parterowy. Im większa powierzchnia domu parterowego, tym większe będą jego fundamenty, powierzchnie przegród zewnętrznych, co będzie podrażać inwestycję w porównaniu z domem, który posiada użytkowe poddasze. Teza o tańszych parterówkach sprawdzi się w sytuacji budowy domu o niewielkiej powierzchni (poniżej 100 m2).

www.archon.pl – Dom zaczyna się od dobrego projektu!

Materiał zewnętrzny


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny