Dlaczego szyby w aucie parują w zimie?

Parujące szyby w aucie – uciążliwy kłopot

Okres zimowy kojarzy się zazwyczaj z większą ilością problemów dotyczących użytkowania auta niż te w miesiącach letnich. Przykładem może być bezwzględna konieczność wymiany opon letnich na opony zimowe czy utrudnione mycie auta zimą. Niestety dość mocno zauważalne jest również parowanie od wewnątrz szyb, które może zniechęcić niejednego kierowcę.

Zaparowane szyby w samochodzie to bez wątpienia sytuacja, która może zakłócić spokojne prowadzenie samochodu. Jazda autem z parującymi szybami może doprowadzić do wypadku drogowego czy stworzyć niebezpieczną sytuację dla pieszych. Dbanie o dobrą widoczność zimą jest równie ważne, co założenie opon zimowych w samochodzie.

Przyczyny parowania szyb samochodu od wewnątrz

Jak już zostało wspomniane wcześniej, szyby parują zazwyczaj w miesiącach jesienno-zimowych. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn jest duża różnica temperatur pomiędzy temperaturą zewnętrzną otoczenia a temperaturą wewnętrzną samochodu. Powietrze skrapla się na szybie i pojawiają się niewielkie kropelki wody.

Razem z różnicą temperatur istotne znaczenie ma wilgoć, która pojawia się właśnie w okresie zimowym. Spowodowane to jest śniegiem czy deszczem, który to wnosi się na butach czy ubraniu do samochodu. Wilgoć szybko osadza się na szybach i utrudnia widoczność drogi kierowcom. Dochodzi do tego oddech wszystkich użytkowników auta, który to dodatkowo zwiększa poziom wilgotności.

Do przyczyn parowania szyb w samochodzie można jeszcze dołączyć powody stricte mechaniczne jak awarie czy uszkodzenia ważnych systemów. Przykładem może być awaria nagrzewnicy czy nieszczelny system uszczelek. Obie te awarie mogą spowodować przedostawanie się wilgoci do wnętrza samochodu. Podobnie jak sytuacja, kiedy to zapchany zostanie filtr kabinowy i zacznie gromadzić się w nim wilgoć.

Nie zawsze przyczyny parowania szyb będą oczywiste i łatwe do rozpoznania. Czasem po wyeliminowaniu wszystkich potencjalnie możliwych przyczyn, warto poszukać problemu w innych miejscach takich jak wspomniane powyżej radiatory i nagrzewnice czy systemy uszczelek. Notoryczne pojawianie się wilgoci wymaga dokładnej diagnostyki pojazdu i wizyty u mechanika. Opony zimowe i ich wymiana czy mycie auta zimą to nie jedyny powód w ciągu roku, aby wybrać się na kontrolę do specjalisty.

Parujące szyby w aucie – co zrobić?

Najlepsze sposoby na parujące szyby w samochodzie

Analizując przyczyny powstawania wilgoci i pary na szybie samochodu, można łatwo dojść do tego, co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji.  Przede wszystkim należy unikać wnoszenia śniegu do samochodu. Wystarczy usunąć go z butów przed wejściem do auta czy pozbyć się mokrych ubrań na czas jazdy samochodem. Nie warto również przewozić gorącego jedzenia czy otwartych pojemników z napojami, ponieważ będzie to podwyższać poziom wilgotności w pojeździe.

Kolejny sposób na pozbycie się pary z szyb samochodu to otworzenie okien w trakcie jazdy. Przewietrzenie auta dobrze wpłynie nie tylko na poziom wilgotności, ale także na samopoczucie podróżujących. Niestety jednak jazda z otworzonym oknem w zimie obniży poziom wilgotności, ale także obniży temperaturę wewnętrzną w samochodzie. Alternatywą jest włączenie cyrkulacji zewnętrznej powietrza, co spowoduje jego efektywną wymianę. Na szczęście wilgoć można również usunąć poprzez ogrzanie powietrza, więc czasem wystarczy włączyć nawiew na przednią szybę i ogrzać ją od wewnątrz.

Jeśli doszło do uszkodzenia mechanicznego któregoś z systemów w aucie, to jedyny godny polecenia sposób opera się wyłącznie na wizycie u mechanika samochodowego. W przeciwnym razie usuwanie wilgoci będzie tylko działaniem objawowym, które nie da długotrwałych efektów. Jedynie usunięcie awarii pozwoli na pozbycie się przyczyny parowania szyb. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem przyciemniania szyb w samochodzie?

Parowanie szyb zimą – porady praktyczne

Każdy podany powyżej sposób sprawdzi się idealnie podczas parowania szyb w samochodzie. Dobrym rozwiązaniem jest jednak takie użytkowanie auta, które zapobiegnie powstawaniu wilgoci i konieczności jej pozbycia się z samochodu. Podczas mycia auta zimą najlepiej jest tak zaplanować pracę, aby na zewnątrz było sucho i wietrznie. Będzie można przy okazji przewietrzyć samochód, aby wysuszyć go dokładnie z zewnątrz i wewnątrz.

Garażowane auto można zostawiać na noc z uchylonymi szybami, aby zachować stały przepływ powietrza. Dodatkową zaletą będzie posiadanie ogrzewania w garażu. Natomiast w trakcie jazdy warto włączać ogrzewanie czy klimatyzację już na samym początku podróży, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pary na szybach i utrudnień podczas jazdy. Ogrzanie wnętrza samochodu zmniejsza poziom wilgotności, podobnie jak w zamkniętych pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia.

Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale brud na szybie ułatwia osadzanie się pary. Utrzymywanie szyb w należytej czystości to kolejna porada praktyczna, która pozwoli ograniczyć ich parowanie. WW sklepach z produktami do pielęgnacji auta można znaleźć również specjalne preparaty, które zapobiegają osadzaniu się pary na szybach. Wystarczy tym środkiem spryskać szybę, a kropelki wilgoci będą miały utrudnioną możliwość gromadzenia się na oknie.

Kontrolowanie zużycia uszczelek czy filtrów jest równie ważne, co dbanie o pielęgnację szyb. Regularne kontrole i wymiana części na bieżąco w razie konieczności są obowiązkowe, aby utrzymać pojazd w dobrym stanie. Każdy sposób na ograniczenie możliwości pojawienia się wilgoci w samochodzie będzie dobry, ponieważ parowanie szyb nie prowadzi do niczego korzystnego, a wręcz może spowodować wypadek drogowy. Warto skorzystać z podanych powyżej porad praktycznych i skutecznych sposobów, aby raz na zawsze pozbyć się problemu parujących szyb w swoim samochodzie!

ikona podziel się Przekaż dalej