Pęcherznica Physocarpus opulifolius ‘Diabolo’ – opis odmiany

Pęcherznice to ciekawe krzewy z rodziny różowatych. Mają wyprostowane pędy, które maksymalnie osiągają do 3 m wysokości. Ich ozdobą są zarówno klapowane i karbowane liście, jak i białe kwiaty zbierające się w duże baldachy. Ładnie wygląda nawet kora pęcherznic, która jest ciemnobrązowa i wyraźnie się łuszczy. Rośliny są mało wrażliwe na niesprzyjające warunki uprawy.

Gatunek doczekał się stworzenia bardzo licznych odmian, które różnią się między sobą kolorem liści i kwiatów. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest właśnie ‘Diabolo’. Jej blaszki liściowe mają ciemny, bordowy kolor przez cały rok. Jesienią mogą przebarwiać się na bardziej brązowy odcień. Liście są trójklapowe, mają około 13 cm długości. Są wspaniałym tłem dla kwiatów – są kredowobiałe, składają się w baldachy o półkulistym pokroju i mają około 5 cm średnicy. Kwitnienie przypada na okres od czerwca do lipca.

To krzew, który bardzo szybko się rozwija. Każdego roku pęcherznica ma dodatkowe 30-40 cm. Młode pędy mają mahoniowy kolor i kanciasty przekrój. Całość sprawia, że roślina pęcherznica kalinolistna physocarpus opulifolius jest po prostu przeurocza.

Pęcherznica kalinolistna ‘Diabolo’ – zastosowanie

Pęcherznica czerwona, czyli pęcherznica kalinolistna physocarpus opulifolius ma bardzo szerokie zastosowanie. Odmiana wyróżnia się urodą, dlatego warto ją wyeksponować w ogrodzie, na przykład jako soliter. Bordowa pęcherznica ‘Diabolo’ może być w postaci krzewu lub drzewka szczepionego na pniu. Drzewka wyglądają bardzo elegancko i mogą być sadzone jako solitery. Ale tak naprawdę pęcherznice można aranżować według upodobań i potrzeb.

Krzew fantastycznie spełnia się w roli żywopłotu. Zdobi obrzeża i płoty, a przy tym dobrze zasłania posesję przed wzrokiem sąsiadów. Najpiękniej jednak pęcherznica bordowa ‘Diabolo’ wygląda w większych grupach. Można także pomieszać ją z innymi odmianami, na przykład takimi z zielonymi liśćmi jak ‘Aureus’. Blaszki liściowe tej odmiany mają jaskrawy, jasnozielony kolor. ‘Dart’s Gold’ natomiast wytwarza jasnożółte liście. Połączenie tych barw to świetne rozwiązanie w ogrodzie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Pęcherznica kalinolistna ‘Diabolo’ – sadzonki i cena

Sadzonki pęcherznicy kalinolistnej ‘Diabolo’ zazwyczaj są sprzedawane w pojemnikach. To dobra wiadomość, ponieważ drzewka w pojemniku dużo szybciej i łatwiej przyjmują się na stałym miejscu. A także są bardziej odporne na uszkodzenia w transporcie, niż na przykład sadzonki z nagim korzeniem. Zazwyczaj są to niewysokie drzewka (szczepione na pniu) lub krzewy od 50 do 100 cm.

Pęcherznica 'Diabolo' o ciemnoczerwonych liściach i białych kwiatach, a także uprawa, pielęgnacja i zastosowanie krzewu
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' krok po kroku, czyli uprawa krzewu, pielęgnacja, miejsce, wymagania, sadzonki i cena

Cena sadzonek jest dość zróżnicowana. Małe drzewka możesz kupić za kilkanaście złotych. Na portalach aukcyjnych lub bezpośrednio u producentów kosztują około 12-15 zł. Jednak w sklepach ogrodniczych koszt jest już wyższy. Jedną roślinę możesz kupić za 25 zł. Taniej będzie, jeśli kupujesz więcej roślin na raz, na przykład na żywopłot. Wtedy cena jednostkowa może spaść nawet o 5 zł.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Pęcherznica ‘Diabolo’ – uprawa i stanowisko

Pęcherznica czerwona ma nieco inne wymagania niż odmiany o zielonych liściach. Warto wiedzieć, że na stanowiskach słonecznych rośliny lepiej się wybarwiają. Dlatego jej atrakcyjne, bordowe liście w półcieniu mogą wyglądać znacznie gorzej.

To niewymagająca roślina i bardzo trwała i odporna. Nie potrzebuje szczególnego podłoża. Będzie równie dobrze rozwijać się na wilgotnych glebach, jak i na suchych. Może rosnąć zarówno na kwaśnym podłożu, jak i na alkalicznym. Physocarpus opulifolius ‘Diabolo’ jest bardzo odporna na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Nie przeszkadza jej ruch, więc może rosnąć przy ciągach komunikacyjnych. Jest odporna na mróz, dobrze radzi sobie ze środowiskiem miejskim, zanieczyszczeniami powietrza. Jest mało podatna na działanie wiatru, więc stosuje się ją na żywopłot, by ochronić podwórko przed porywistymi podmuchami.

Pielęgnacja pęcherznicy ‘Diabolo’ w ogrodzie

Pęcherznica przede wszystkim potrzebuje przycinania. Jest to jednak wyjątkowy krzew pod tym względem – wiosenne cięcie może jej osłabić lub zmniejszyć kwitnienie. Zabieg wykonuje się w suchy, słoneczny dzień latem już po przekwitnięciu. Podczas każdego zabiegu usuwa się od jednej trzeciej do jednej czwartej najstarszych pędów. Możesz także swobodnie skracać wszystkie dłuższe gałązki, które kwitły w tym roku. Rośliny szybko odbiją i zagęszczą się do przyszłego roku.

Po cięciu letnim można pobrać sadzonki pęcherznicy. Gałązki o długości około 20 cm umieszcza się w inspekcie. Należy je postawić w lekko zacienionym i wilgotnym miejscu. Roślina najszybciej ukorzenia się w niezbyt żyznym i luźnym podłożu (można poprawić strukturę standardowej ziemi do kwiatów doniczkowych dodając piasek w proporcji 1:1). W kolejnym roku będziesz już mógł wysadzić pęcherznice do ogrodu.

Poza tym roślina nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Podlewa się ją w zasadzie wyłącznie w okresie suszy. Krzew nie wymaga za wiele wody, jest wrażliwy na jej nadmiar, więc trzeba uważać. Posadzone w odpowiednim podłożu pęcherznice nie potrzebują nawet nawożenia. Jednak na piaszczystych i mocno przepuszczalnych glebach mogą wymagać regularnego zasilania nawozem mineralnym. Składniki odżywcze potrzebne są roślinie głównie w okresie kwitnienia. Wtedy podaje się dawkę nawozu co dwa tygodnie. Poza tym nie jest to konieczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny