Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) – kilka słów o gatunku

Pęcherznica kalinolistna przepiękna w ogrodzie

Chociaż gatunków pęcherznic jest co najmniej kilka, w uprawie pojawia się tylko jeden – pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Jest to roślina o przepięknym pokroju – duże, rozłożyste liściaste krzewy, które mogą mieć nawet 5 m średnicy! I chociaż puszczona luźno i rozrastająca się pęcherznica wygląda najpiękniej, bardzo dobrze znosi przycinanie i sprawdza się na żywopłot.

Roślina w naturalnym pokroju sięga do 2-3 m wysokości. Jej pędy przewieszają się na boki w charakterystyczny sposób. U niektórych odmian mogą sięgać aż do ziemi! Roślina jest dekoracyjna z wielu różnych powodów. Jej kora często się łuszczy strzępiasto, co wygląda bardzo oryginalnie. Ładne, często barwne liście mogą mieć różne kształty. Młode są małe, drobne i pełne, starsze są znacznie większe, szersze, wyraźnie klapowane. Czasami liście mogą przywodzić nam na myśl liście porzeczek, ale ich faktura jest taka sama jak w przypadku kaliny – stąd nazwa rośliny.

Kwiaty pęcherznicy są bardzo drobne. Jednak składają się w duże, puszyste baldachogrona. Osadzone na bocznych gałązkach, przepięknie się prezentują. Kwiaty utrzymują się dość długo, a w porównaniu z niezwykle dekoracyjnymi liśćmi wyglądają zjawiskowo. W zależności od odmiany mogą mieć biały, różowy lub kremowy kolor.

Nazwa „pęcherznica” została zaczerpnięta z wyglądu owoców tego uroczego krzewu. Owoce to kilka drobnych, rozdętych mieszków w kształcie pęcherzy. Zanim dojrzeją mają jaskrawoczerwony kolor. Później stopniowo brązowieją, stają się suche i nieco szeleszczą. Owoce bardzo długo pozostają na krzewie, nawet późnią jesienią stanowiąc niezwykłą ozdobę ogrodu.

Odmiany pęcherznicy kalinolistnej krok po kroku

Podstawowy gatunek pęcherznicy kalinolistnej jest piękny i zwraca na siebie uwagę przez cały rok. Ale jej odmiany są po prostu zachwycające! Różnią się między sobą wysokością krzewów, mają różny kolor liści i kwiatów. Najbardziej popularne są odmiany o czerwonych liściach, jak pęcherznica ‘Diabolo’ czy ‘Red Baron’. Pęcherznica ‘Diabolo’ jest zdecydowanie najbardziej popularną odmianą. Można ją spotkać w sklepach ogrodniczych, marketach typu dom i ogród a nawet zwykłych supermarketach.

Pęcherznica ‘Diabolo’ ma czerwone, błyszczące, klapowane liście i ładne, białe kwiaty, mocno kontrastujące z liśćmi. Roślina ma około 3 m wysokości i wymagania identyczne, jak podstawowy gatunek. Pęcherznica ‘Diabolo’ to jedna z pierwszych odmian, które upowszechniły się w naszych warunkach klimatycznych, dlatego cieszy się takim powodzeniem.

Ale przecież nie tylko pęcherznica ‘Diabolo’ może być uprawiana w ogrodzie! Odmian jest mnóstwo. Może zainteresuje cię jasnozielony ‘Luteus’? Albo żółto-zielona odmiana ‘Angel Gold’? Odmiana ma intensywnie czerwone owocostany, które wspaniale ją zdobią. Bardzo ciekawą zdobyczą botaników jest ‘Nugget’. Jej liście początkowo są podbarwione na brązowy lub czerwony kolor, a następnie stopniowo zielenieją, by pod koniec sezonu zmienić się w wyraźnie żółte. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pęcherznicach.

Pęcherznica kalinolistna na żywopłot i nie tylko

Pęcherznica kalinolistna – sadzenie w ogrodzie

Liściaste krzewy zazwyczaj mają dość duże wymagania siedliskowe. Jednak pęcherznica, także odmiany o barwnych liściach (jak pęcherznica ‘Diabolo’) nie jest aż tak potrzebująca. Należy znaleźć dla niego słoneczne stanowisko, ale gatunek może się rozwijać także w półcieniu. Wtedy liście mogą być trochę mniej wybarwione, ale tak zdarza się dość rzadko.

Do tego pęcherznice nie mają szczególnych wymagań co do gleby. Będą się rozwijać nawet w jałowym podłożu. Krzew na żywopłoty ma identyczne wymagania co do tych warunków. Oczywiście roślina najszybciej rośnie na glebach żyznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie by posadzić ją w mieście, na nieużytkach czy skarpach, gdzie ilość składników odżywczych w podłożu jest niewielka.

Jasnozielone liście pęcherznicy kalinolistnej, a także różne odmiany pęcherznicy, sadzenie, wymagania, uprawa i pielęgnacja
Pęcherznica kalinolistna w ogrodzie krok po kroku, a także pielęgnacja, sadzenie, uprawa, przycinanie i cena sadzonek

Przed sadzeniem warto dodać do podłoża odpowiednią ilość kompostu lub obornika. To poprawi strukturę podłoża i sprawi, że będzie ono bardziej pojemne na wodę i powietrze. Sadzonki sadzi się do końca sierpnia czyli późnym latem, ale na bardzo ciężkich i gliniastych glebach krzewy ozdobne sadzi się wiosną. Optymalny termin to koniec maja. Dzięki temu roślina szybciej się przyjmie i wytworzy rozległy system korzeniowy.

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) w uprawie na żywopłot

Pęcherznica to świetny krzew na żywopłoty. Nie dość, że fantastycznie reagują na przycinanie, to jeszcze pięknie wyglądają. A do tego mają bardzo różne kolory liści. Połączenie intensywnej zieleni i czerwieni to fantastyczny widok w ogrodzie. Możesz także wybrać jedną odmianę do ogrodu, jak na przykład pęcherznica ‘Diabolo’ – to także będzie świetnie wyglądać. Te liściaste krzewy są bardzo podatne na formowanie. Możesz zrobić z nich równy, idealnie przycięty żywopłot o różnej wysokości. Jest to roślina może mniej popularna niż iglaki czy inny liściasty krzew na żywopłoty – ligustr pospolity, ale za to świetnie się sprawdza.

Krzewy na żywopłot sadzi się nieco inaczej niż solitery w ogrodzie. Należy wykorzystać 3-5 roślin na metrze kwadratowym, najlepiej co 20-50 cm. W szpalerze dwurzędowym rośliny powinny rosnąć w szachownicę. Oznacza to, że trzeba kupić więcej sadzonek i wydatek jest większy. Jednak w ten sposób rośliny wyglądają znacznie lepiej.

Sadzenie przebiega tak samo jak w przypadku uprawy soliterów. Jeśli jednak chcesz, by rośliny rosły prosto, wyznacz ich bieg za pomocą sznurka rozciągniętego w środku osi, po której mają rosnąć pęcherznice. Liściaste krzewy na żywopłot należy od razu podlać. Do tego trzeba je także szybko przyciąć, bo zwiększy krzewienie i sprawi, że roślina będzie bardziej zagęszczone. Iglaki tnie się dopiero po kilku latach, ale liściaste krzewy ozdobne można przyciąć już po posadzeniu.

Pęcherznica kalinolisnta (Physocarpus opulifolius) – pielęgnacja rośliny krok po kroku

Pęcherznice, nawet te najbardziej barwne jak pęcherznica ‘Diabolo’, nie mają dużych wymagań uprawnych. Zarówno krzew na żywopłoty, jak i solitery, nie potrzebują szczególnego nawożenia ani nawadniania. Zasobna w składniki odżywcze ziemia to jednak gwarancja obfitego kwitnienia, więc można raz w roku wiosną nawozić roślinę.

Do tego pęcherznica nie jest podatna na działanie niskiej temperatury. Nie trzeba zatem osłaniać jej kapturami z agrotkanin. Można zrobić niewielki kopczyk wokół pnia, by ochronić korzenie przed chłodem. Dobrze sprawdzają się także zwykłe opadłe jesienią liście, które trzeba usunąć wczesną wiosną.

Pęcherznica potrzebuje w zasadzie tylko przycinania. Naturalny pokrój rośliny także świetnie się prezentuje, więc niektórzy rezygnują z wykonywania cięcia. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie odmiany mają tendencję do rozrastania się na boki. Na szczęście krzewy są łatwe do przycinania. Ich pędy można skracać według potrzeb o około 1/3-2/3 długości na raz. Krzew na żywopłoty można także skrócić na górze. Przycięcie przewodnika to gwarancja, że rośliny nie będą odbijać w górę. Raz na jakiś czas należy przeprowadzić cięcie odmładzające. Ma na celu usunięcie starych pędów i początkowe przerzedzenie rośliny, by później się zagęszczały. Zawsze należy obcinać gałązki tuż nad pąkiem. Oczywiście wiosną należy usunąć także pędy przemarznięte i zniszczone. Wycina się je w całości, tuż przy pniu. Ranę po cięciu możesz zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

ikona podziel się Przekaż dalej