Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) – kilka słów o gatunku

Pelargonia afrykańska do Europy zawędrowała już w XIX wieku i była znana jako skuteczny środek na gruźlicę. Roślina ma bardzo ciekawą historię – wiadomo nawet, kto ją przywiózł na kontynent. Był to Brytyjczyk, Charles Henry Stevens, który w wieku 17 lat zachorował na gruźlicę. W Wielkiej Brytanii nie mógł się wyleczyć, ale po wyjeździe z rodzicami do Afryki w ciągu 3 miesięcy stanął na nogi. Wszystko dzięki temu, że miejscowy znachor przygotował dla niego miksturę zawierającą właśnie korzeń pelargonii afrykańskiej.

Gdy młody człowiek wrócił do ojczyzny, zacząć sprzedawać wyciąg z pelargonii afrykańskiej. W XIX wieku była uznana za bardzo skuteczny lek na gruźlicę i mnóstwo ludzi ją przyjmowało aż do wynalezienia antybiotyków. Potem roślina przestała być popularna i dopiero w latach 70 ostatniego stulecia została poddana badaniom. Szybko okazało się, że faktycznie zawiera bardzo wiele wyjątkowych składników i substancji, które mają właściwości lecznicze.

Pelargonia afrykańska to jedna z najciekawszych roślin. Ma właściwości ozdobne i można ją uprawiać. Wygląda jak większość jej kuzynek – ma ładne, ciemnozielone liście i wspaniałe, duże kwiatostany złożone z drobnych kwiatów. Najczęściej mają intensywnie różowy kolor. Roślina zbiera opinie łatwej w uprawie i to prawda, ma naprawdę bardzo niewielkie wymagania.

Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) – właściwości lecznicze

Roślina nie tylko może pomóc zwalczyć prątki gruźlicy, lecz także inne choroby układu oddechowego. Można zastosować ją na bardzo wiele różnych schorzeń. Oczywiście obecnie nie uprawia się jej, by samodzielnie wykorzystać korzeń. Można kupić preparaty z wyciągiem z pelargonii afrykańskiej – krople, syrop lub kapsułki.

W 1970 roku dr Sabine Bladt przeprowadziła szereg testów na pelargonii afrykańskiej i znalazła w niej takie substancje jak umckalina i inne kumaryny. To właśnie one mają największe działanie lecznicze. Ten składnik zapobiega przyleganiu bakterii do nabłonka układu oddechowego. Dzięki temu można je po prostu odkrztusić i nie powodują stanów zapalnych, które mogą się bardzo długo utrzymać. W badaniach okazało się, że preparaty z pelargonią afrykańską działają na różne infekcje układu oddechowego, na przykład na porażenie gronkowca złocistego, pneumokokami lub paciorkowcem. Pelargonia lecznicza wspaniale działa na zapalenie płuc i wszystkie zapalenia górnych dróg oddechowych, także w przebiegu ostrym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpiękniejszych odmianach pelargonii.

Pelargonia – preparaty z wyciągiem z pelargonii

Wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej można spotkać w kilku formach. Najczęściej pojawia się w syropach na kaszel, także tych, które można podawać dzieciom. Zdarzają się także kapsułki z pelargonią, których zadaniem jest poprawianie ogólnej odporności organizmu. Stosuje się także krople, które podaje się głównie w przypadku bardzo silnego kaszlu.

Pelargonia afrykańska na białym tle oraz preparaty, wyciąg z pelargonii afrykańskiej, właściwości
Jakie właściwości ma pelargonia afrykańska, preparaty i wyciąg z pelargonii afrykańskiej

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Część preparatów z pelargonią jest dostępnych bez recepty. Należy jednak uważać na ich dawkowanie – przede wszystkim należy pilnować ilości przyjmowanego środka. Przed użyciem warto zapoznać się z ulotką leku.

Preparaty z pelargonią mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, ale jednak warto skonsultować się z lekarzem w tym temacie. Nie ma badań, które wykazałyby na interakcję produktu z lekami i ziołami, dlatego warto zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli prowadzi się długotrwałe leczenie lub przyjmuje się antybiotyki i zioła fotouczulające.Pelargonia afrykańska nie tylko na układ oddechowy

Zioło najbardziej znane jest ze swoich właściwości leczniczych na układ oddechowy. Najczęściej się stosuje ją właśnie do tego celu, jednak badania wykazały, że może mieć wpływ także na inne układy. Działanie immunostymulujące sprawia, że wyciąg etanolowy z korzenia może wpłynąć na leczenie zakażeń wirusami, które do tej pory trudno się leczyło. Chodzi przede wszystkim o wirusa opryszczki, zarówno HS1 i HS2. Wyciąg hamuje namnażanie wirusa zarówno w początkowej fazie infekcji, jak i później. Dlatego jest bardzo skuteczny, o wiele bardziej niż acyklowir, który najczęściej jest stosowany jako lek przeciwwirusowy.

Dodatkowo pelargonia afrykańska może wspomóc także leczenie układu trawiennego. W przypadku zakażenia bakteriami Helicobacter pylori podaje się ją, aby zapobiec rozwojowi choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pelargonia afrykańska zmniejsza stopień przylegania tych bakterii do nabłonka żołądka i błony śluzowej, co jest naprawdę skutecznym sposobem na wyeliminowanie choroby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny