Pelargonia rabatowa, czyli pasiasta Pelargonium x hortorum

Pochodzenie i wygląd pelargonii rabatowej

Nasiona różnych gatunków pelargonii zostały przetransportowane z Afryki Południowej do Holandii już w XVI wieku, gdzie rośliny były uprawiane w tamtejszym ogrodzie botanicznym.  W ciągu kilku lat dotarły na Wyspy Brytyjskie, do Włoch, Francji i Hiszpanii. Uprawa pelargonii szybko stała się bardzo popularna. Takie gatunki jak Pelargonium zonale oraz Pelargonium inquinans stały się przodkami hybrydowej linii odmian hodowlanych pelargonii pasiastej zwanej też rabatową.

Tak się składa, że w uprawie roślin ozdobnych, zwłaszcza tych o długiej tradycji, rzadko spotyka się gatunki botaniczne. Na balkonach i w ogrodach kwitną więc różne odmiany pelargonii, a pelargonia kaskadowa, pelargonia angielska, czy pelargonia bluszczolistna są tylko umownymi nazwami grup tych odmian.

Odmiany hybrydy Pelargonium × hortorum mają łodygę wzniesioną i rozgałęzioną. Długoogonkowe liście mają nerkowaty kształt i pofalowane brzegi. Od innych mieszańców pelargonii wyróżniają się pelargonie rabatowe widocznym na liściach pierścieniem przeważnie brązowego koloru. Przy czym nie wszystkie odmiany mają jednakowo intensywnie wybarwione liście.

Kwiaty mogą być pojedyncze i pełne, w kolorze białym, różowym, czerwonym, łososiowym albo fioletowym. Kwiaty są zebrane w baldachy po 12-40 sztuk. W odróżnieniu od swoich krewniaków bodziszków pelargonie mają kwiaty zygomorficzne – o jednej płaszczyźnie symetrii. Większość uprawianych odmian nie wytwarza nasion.

Odmiany pelargonii rabatowej

Ogromna różnorodność odmian pelargonii pasiastej (pelargonia rabatowa) Pelargonium × hortorum zachwyca pojedynczymi, półpełnymi i pełnymi kwiatami, tworząc prawie całą paletę barw. Można je grupować według różnych kryteriów:

  • Pelargonia rabatowa o pojedynczych kwiatach – ‘Jardin des Plantes’, ‘Lannion’, ‘Yvonne’.
  • Pelargonia rabatowa o półpełnych i pełnych kwiatach – ‘Gloire de Nancy’, 'Glacis', 'Héléna’.
  • Pelargonia rabatowa miniaturowa – ‘Baby Brocade’, ‘Deerwood Darling’, ‘Garnet Rosebud’.
  • Pelargonia rabatowa o ozdobnych liściach – ‘Madame Salleron’, ‘A Happy Thought’, ‘Chelsea Gem’, ‘Contrast’.

Uprawa i pielęgnacja pelargonii rabatowej

Zastosowanie pelargonii w ogrodzie i na balkonie

Tworzące wspaniałe kolorowe dywany pelargonie są często uprawiane jako kwiaty balkonowe. Obfitość jaskrawych kwiatów daje niezwykły widok dla obserwatora z zewnątrz. Skrzynki z kwitnącymi pelargoniami spotyka się nie tylko przy wiejskich domach, ale też na wielkomiejskich balkonach. Także w miejscach do odpoczynku w ogrodzie i na tarasie, posadzone w doniczkach i pojemnikach, te klasyczne rośliny ozdobne zapewniają oryginalną dekorację.

Szczególny efekt na odległość daje odpowiednie towarzystwo pelargonii. Pasują do nich prawie wszystkie inne gatunki balkonowe o wzniesionym i zwisającym pokroju. Najprostszą kombinacją jest zastosowanie w jednej skrzynce dwóch pelargonii o rożnych kolorach kwiatów. Więcej kombinacji zapewnią sadzonki pelargonii posadzone razem z dobranymi kolorystycznie werbenami, komarzycami, suterą albo nemezją.

Kreatywność w zestawianiu gatunków i kolorów jest nieograniczona. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby rośliny towarzyszące pelargonii miały podobne wymagania co do stanowiska i pielęgnacji. Dobry efekt przynosi łączenie pelargonii z ziołami w śródziemnomorskim stylu. Zioła, podobnie jak pelargonie, lubią ciepło i słońce. Szara zieleń szałwii i rozmarynu albo błękitne tony kwitnącej lawendy są doskonałym uzupełnieniem. Niezłe trio tworzą złocienie (Argyranthemum), pelargonie rabatowe i elegancki krwawnik (Achillea ptarmica 'Gypsy White'). Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pelargoniach.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Sadzenie i pielęgnacja pelargonii rabatowej

Optymalne dla pelargonii są duże doniczki albo skrzynki balkonowe, w których można posadzić 4-5 roślin. Dla dobrego zaopatrzenia w wodę i składniki pokarmowe skrzynki powinny mieć co najmniej 18 cm wysokości. Pojemniki, w których będą posadzone pelargonie muszą mieć otwory odpływowe albo dobry drenaż, ponieważ „mokrych stóp” te piękne kwiaty – pelargonia angielska, pelargonia bluszczolistna, pelargonia kaskadowa i inne – zwyczajnie nie znoszą.

Kwiat pelargonia rabatowa i zbliżenie na kwiat, a także sadzenie, sadzonki i cena
Jakie wymagania ma pelargonia rabatowa, czyli uprawa i pielęgnacja

Od końca lutego można pelargonie przesadzać do świeżej ziemi i wystawiać na jasne, chłodne parapety okienne. W chłodniejszych regionach pelargonie mogą trafić na otwartą przestrzeń balkonów i ogrodów dopiero w połowie maja. Do uprawy można użyć sadzonki pelargonii ukorzenione we własnym zakresie. Jeśli ktoś szuka nowych odmian pelargonii, powinien raczej poszukać młodych roślin w sklepie ogrodniczym. Sięganie po nasiona jest metodą pracochłonną i długotrwałą. Poza tym kultywary, jeśli nawet wytwarzają nasiona, nie gwarantują dziedziczenia cech roślin macierzystych przez potomstwo.

Pelargonie potrzebują szczególnie w okresie wzrostu wiele składników pokarmowych. Dlatego też podczas sadzenia należy zwracać uwagę, aby podłoże było odpowiednio żyzne. Trzy do czterech tygodni po sadzeniu można rozpocząć regularne nawożenie. Pelargonie potrzebują dużo wody, ale bez zastoju; podlewać je należy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi podeschnie. Aby podczas deszczowych tygodni nie dochodziło do zgnilizny i pleśni przekwitłych kwiatostanów, pielęgnacja pelargonii polega wówczas na regularnym ich usuwaniu. Ten zabieg pobudza też roślinę do kwitnienia.Zimowanie pelargonii rabatowej

Pochodzące z południowej Afryki pelargonie w naszych warunkach nie przetrwają zimy, ale można je bez problemu przez kilka chłodnych miesięcy przechować. W tym celu należy wyjąć rośliny ze skrzynek i doniczek i usunąć luźną ziemię. Trzeba zwracać uwagę, aby pozostało możliwie dużo drobnych korzeni. Wszystkie pędy ścina się następnie na wysokości około 10 cm, pozostawiając na każdym pędzie 2-3 węzły. Liście powinno się również usunąć. Z końców przyciętych łodyg można przygotować i ukorzenić sadzonki.

Pelargonie umieszcza się następnie w pojemnikach i przysypuje korzenie mieszanką piasku i ziemi kwiatowej. Optymalne do zimowania miejsce powinno być jasne i z temperaturą 5-10°C. W okresie zimy rośliny podlewa się tylko od czasu do czasu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny