Pelargonie - opis, odmiany, ceny, wymagania, zimowanie, przycinanie

Zdecydowanie warto uprawiać kwiaty domowe. Po pierwsze dlatego, że zajmowanie się nimi to bardzo przyjemne hobby. Po drugie stanowią piękną dekoracją każdego pomieszczenia, w którym się znajdują. Ponadto część gatunków świetnie czuje się na balkonach i tarasach. Do tej grupy należą cenione od lat pelargonie. W związku z tym przedstawiamy ich charakterystyką. Opisujemy odmiany, wymagania, sposoby przycinania i zimowanie.

Ozdobne rodzaje pelargonii

Pelargonie są bylinami, półkrzewami i krzewinkami zaliczanymi do rodziny bodziszkowatych. Razem z innymi roślinami tworzą grupę około 280 gatunków. Naturalnie występują na terenach Afryki Południowej i Wschodniej. Rozwijają się także na Bliskim Wschodzie, głównie na południu Turcji i w Iraku. Kilku przedstawicieli rodzaju można znaleźć w Australii i Nowej Zelandii. Ponadto pelargonie, znane też, jako geranie, są chętnie uprawianymi roślinami ozdobnymi. W wielu krajach na całym świecie dekorują balkony oraz tarasy. W sprzyjających warunkach mogą porastać ogrodowe rabaty. Które odmiany są w naszym kraju najpopularniejsze?

W Polsce można uprawiać gerania balkonowe oraz ogrodowe. Do najczęściej wybieranych należą:

  • gatunki bluszczolistne – mają zwisające lub płożące pędy dorastające do 150 cm długości,
  • gatunki wielokwiatowe – mają ładne, stojące pędy i duże kwiaty o średnicy sięgającej 6-8 cm,
  • gatunki o pachnących liściach – wykształcają strzępiaste liście i wydzielają wyrazisty zapach,
  • gatunki rabatowe – mają stojące pędy dorastające do 20-25 cm i ozdobne kolorowe kwiaty.

Każda pelargonia wzniesiona jak i zwisająca jest dostępna w różnych, ciekawych odmianach. Warto pokrótce opisać te najbarwniejsze i najładniejsze.

Pelargonie bluszczolistne dobrze przyjmują się w skrzynkach i doniczkach. Niektóre z nich to nietypowe okazy o kolorowych liściach. Do najbardziej cenionych należą dwie odmiany. Pierwsza jest kwitnąca na ‘Ville de Paris Rot’ a druga to mająca białe kwiaty ‘Ville de Dresden’. Okazy wielokwiatowe reprezentuje między innymi odmiana ‘Destiny’ wypuszczająca białe kwiaty z czerwoną plamką. Rośliny znane z pachnących liści to chociażby 'Lemon Fancy' znana z cytrusowego aromatu. Natomiast spośród pelargonii rabatowych na uwagę zasługuje wiśniowo-biały ‘Fireworks Bicolor’. Więcej odmian wymieniamy i opisujemy na naszej stronie.

Sadzenie pelargonii i zalecane stanowisko

Choć roślina zwisająca różni się wyglądem od stojącej, mają bardzo podobne potrzeby. Rozwinięcie tej kwestii należy zacząć od gleby. Każdy kwiat na balkon najlepiej rozwija się w żyznej ziemi kompostowej. Ważne by zawierała dodatek torfu i piasku i była przepuszczalna. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie substratu torfowego lub gleby znormalizowanej. Co jeszcze trzeba zapewnić roślinie, aby uprawa się udała? Ogromne znaczenie ma odpowiedni odczyn podłoża. Pelargonie wymagają pH utrzymującego się w przedziale 6,2-7,2. Kolejną, równie ważną kwestią jest wybór pojemnika do sadzenia kwiatów.

Nic nie stoi na przeszkodzie by umieszczać pelargonie w dużych doniczkach. Częściej jednak używane są skrzynki balkonowe. W obu przypadkach roślina musi mieć dużo miejsca do rozwoju. Jak wygląda samo sadzenie? Jeśli w skrzynce ma znaleźć się kilka okazów, minimalny odstęp między nimi to 20 cm. Na dnie zawsze musi znajdować się warstwa drenażu. Przeważnie usypuje się ją z kremazytu, żwiru lub potłuczonych doniczek ceramicznych. Te materiały zapewniają świetny odpływ nadmiar wody. Kiedy można umieszczać byliny w ziemi? Najlepszy termin to połowa maja, gdy przymrozki na dobre ustały.

Jakie stanowisko jest najlepsze dla opisywanych kwiatów? To w dużej mierze zależy od odmiany. Pelargonie rabatowe, które również rosną w skrzynkach, najbardziej lubią pełne nasłonecznienie. Natomiast rodzaje bluszczolistne lepiej czują się w lekkim zacienieniu. Geranie wielokwiatowe również lubią słonce, choć poradzą sobie w cieniu. Jednakże na tym drugim stanowisku nie będą obficie kwitły. W związku z różnicami wobec stanowiska, kupując sadzonki zawsze warto dowiedzieć się, jaka to odmiana. Gdzie można znaleźć rozwinięcie informacji o sadzeniu i potrzebach glebowych pelargonii? Oczywiście na naszej stronie.

Podlewanie, nawożenie i zimowanie

Znając wymagania pelargonii można przejść do pielęgnacji. Pierwszym z ważnych zabiegów jest podlewanie. Każdy kwiat musi być regularnie nawadniany. Wiosną wystarczy raz dziennie, upalnym latem dwa razy. Trzeba jednak uważać by nie przelać roślin, bo zbyt duże ilości wody mogą im zaszkodzić. Dlatego tak ważny jest wspominany już drenaż. Można też zmniejszyć częstotliwość opisywanego zabiegu. Wystarczy zastosować hydrożel, substancję aplikowaną bezpośrednio do gleby. Jest to skuteczny środek magazynujący wodę. Podlewanie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, nigdy w środku dnia.

Jak wygląd kwestia nawożenia? Każda pelargonia potrzebuje substancji odżywczych. Dlatego zasilanie zaczyna się już w maju i trwa przez cały okres wegetacyjny. Kluczowe informacje o tym procesie to:

  • pierwszą dawkę nawozów można podać już po 2-3 tygodniach po posadzeniu pelargonii,
  • nawożenie najlepiej połączyć z podlewaniem i wykonywać przynajmniej raz w tygodniu,
  • nie należy używać mieszanek z dużą ilością azotu, bo roślina wytworzy mniejsze kwiaty,
  • najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie produktów przygotowanych dla pelargonii.

Polecane są też nawozy o spowolnionym działaniu, pozwalają na nieco rzadsze zasilanie roślin.  

Pelargonie zdobiące balkon kwitną od maja do października a czasem nawet dłużej. Gdy przekwitną należy usunąć stare kwiatostany. Dotyczy to zarówno odmian wielokwiatowych jak i o kolorowych liściach. Następny krok to przezimowanie roślin w dość chłodnym miejscu. Po przycięciu do około 15 cm przenosi się je do pomieszczenia z temperaturą 6-8°C. W czasie spoczynku należy ograniczyć podlewanie, ale nie można przesuszyć kwiatów. Tak przechowywane wiosną ponownie pięknie zakwitną. Tym samym dotarliśmy do końca artykułu. O tym jak powinna odbywać się uprawa dokładniej opowiadamy na naszej stronie.