Grunt to dobry projekt

Tworzeniem planu instalacji elektrycznej powinien zająć się doświadczony elektryk, który w wielu przypadkach jest w stanie pomóc znaleźć optymalne rozwiązanie, łączące komfort z funkcjonalnością i oczywiście bezpieczeństwem. To trzy kluczowe cechy każdej instalacji elektrycznej.

Jak właściwie zaplanować instalację, żeby później nie żałować i nie być zmuszonym do przeprowadzania kolejnych remontów, które pochłaniają czas oraz środki finansowe? Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Stawiajmy na produkty wysokiej klasy

Chyba każdy kilka razy w życiu słyszał powiedzenie: „Co tanie, to drogie”. Choć niekoniecznie musi się ono sprawdzać zawsze w 100%, to w wielu przypadkach jest w nim sporo prawdy.

Dotyczy to także tworzenia instalacji elektrycznej do domu. Co zatem zrobić? Warto zastosować produkty wysokiej jakości. Zwróćmy uwagę na każdy montowany element – od samych przewodów, przez włączniki światła, aż do gniazd elektrycznych. Wykorzystanie materiałów wysokiej klasy, pochodzących ze sprawdzonych źródeł, jak na przykład z wyspecjalizowanego sklepu Gajwer.pl, daje spokój i bezpieczeństwo na długie lata.

Niskiej jakości produkty to z kolei ryzyko wystąpienia awarii, które często prowadzą do zwarcia a nawet niebezpiecznego porażenia prądem lub wręcz pożaru w domu. Lepiej zatem zabezpieczyć się zawczasu i wybrać solidne komponenty do instalacji elektrycznej.

Praktyczne rozmieszczenie elementów instalacji

Precyzja wykonania i wysokiej klasy elementów dają spokój i bezpieczeństwo. Natomiast właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych oraz włączników światła podnosi funkcjonalność każdego pomieszczenia.

Są to produkty niezbędne do użytkowania przestrzeni w budynku. Pozwalają sterować oświetleniem w każdym wnętrzu oraz przyłączyć szereg, mocno zróżnicowanych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Do gniazd elektrycznych podłączamy przecież cały sprzęt RTV i AGD, a także choćby ogrzewanie lub klimatyzację.

Podczas planowania instalacji elektrycznej warto zatem zadbać o właściwe rozmieszczenie tych elementów.

Co wziąć pod uwagę? Włączniki światła z zasady powinny znaleźć się przy każdych drzwiach prowadzących do danego wnętrza. Warto unikać rozwiązania, gdy włącznik znajduje się tylko przy jednym wejściu. Dlaczego? Aby włączyć światło, trzeba wówczas często przejść w ciemnościach przez całą długość pomieszczenia. A to grozi bolesnym upadkiem. Włączniki umieszcza się standardowo na wysokości ok. 100-120 centymetrów od podłogi.

A co z gniazdami elektrycznymi? Ich ilość powinna być zdecydowanie większa niż w przypadku włączników. Ramki, do których podłącza się sprzęty na stałe, zazwyczaj znajdują się tuż przy poziomie podłogi (max. do 30 centymetrów nad nią). Gniazda używane codziennie umieszcza się w łatwo dostępnych, praktycznych lokalizacjach, najczęściej po kilka sztuk, dla zapewnienia optymalnego komfortu.

Przewody – prostota i porządek

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia przewodów, łączących wszystkie elementy instalacji. Muszą być układane zgodnie z restrykcyjnymi zasadami bezpieczeństwa. Prowadzi się je pionowo lub poziomo, bez stosowania skosów. Powinny znajdować się nie bliżej niż ok. 15-20 centymetrów od krawędzi ściany.

O czym warto pamiętać w przypadku rozmieszczenia przewodów? Dobrze zadbać o to, żeby na jednym obwodzie nie znajdowały się wszystkie gniazda lub włączniki w pomieszczeniu. W takiej sytuacji w razie awarii odcinamy sobie bowiem dostęp do wszystkich sprzętów. Dywersyfikacja oraz podzielenie instalacji na większą ilość obwodów jest zatem sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa i wygody w każdej sytuacji.

Instalacja elektryczna – podstawa dla domowego komfortu

Nie da się w zasadzie obecnie funkcjonować bez elektryczności. Zasilamy nią znaczącą większość urządzeń i systemów, które są nam niezmiernie potrzebne do pracy, odpoczynku, wykonywania rozmaitych czynności w domach.

Zadbajmy zatem o prawidłowe wykonanie instalacji już na samym wstępie, żeby pozwoliła nam ona na naprawdę wygodne i bezpieczne funkcjonowanie każdego dnia przez długie lata.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej