Perlator do wody - najważniejsze informacje

Perlator do wody - budowa

Perlator do wody jest specjalną nakładką, końcówką roboczą w postaci sitka, która ma kształt pierścienia i która montowana jest na końcu kranu, wylewki, prysznica itp. Zwiększa on optycznie strumień wody, znacznie ją napowietrzając. Perlatory poprzez podniesienie ciśnienia wodociągowej instalacji sprawiają wrażenie silniejszego optycznie strumienia wody. Perlatory są w istocie systemami sitek oraz filtrów umieszczanymi wewnątrz obudowy, które mogą być wkręcane lub nakręcane na kran. Spotykamy perlatory z gwintem zewnętrznym lub z gwintem wewnętrznym. Gwint zewnętrzny przykręcany jest do baterii, natomiast gwint wewnętrzny starszego typu służy do nakręcania na wylewkę.

Perlatory posiadają najczęściej zakończenie w postaci metalowej siateczki, ale mogą być także zakończone elementami silikonowymi lub plastikowymi. Najlepszej jakości perlatory wykonywane są z mosiądzu - metalu, który jest niemal całkowicie odporny na korozję. Perlatory mogą być także wykonane ze stali. Perlatory, które posiadają zakończenia silikonowe są znacznie łatwiejsze w usuwaniu kamiennego osadu, który powstaje po przepływie przez niego twardej wody. Podstawowym zadaniem perlatora jest mniejsze zużycie wody, a co za tym idzie oszczędzanie wody.

Perlatory mogą być przeznaczone do różnego rodzaju wylewek. Spotkamy zatem perlator do baterii kuchennej, perlator do kranu wannowego, perlator do baterii umywalkowej w łazience oraz perlator prysznicowy. Warto zaznaczyć, że nie różnią się one znacząco pomiędzy sobą co do zasady budowy, a niewielkie rozbieżności w ich konstrukcji wynikają raczej z różnego sposobu ich montażu lub z wielkości aeratora, nie zaś innych potrzeb technicznych. Współcześnie armatura łazienkowa oraz kuchenna produkowana jest zazwyczaj z już zamontowanym perlatorem. Możemy zatem zakupić gotowy zawór czerpalny z perlatorem, a perlatory zakupimy w celu wymiany na nowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oszczędzaniu wody.

Wkłady perlatora są bardzo łatwe w wyjmowaniu, a wyjmuje się je w celu wymiany lub wyczyszczenia. Czyszczenie perlatorów ma duże znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy w instalacji wodociągowej jest twarda woda. W takiej sytuacji na sitkach perlatora zbierają się drobinki osadów, które utrudniają przepływ i mogą uszkodzić perlator. Warto również zaznaczyć, że opinie na temat wymiany wkładów, sitek są takie, że jest ona nieopłacalna, w przypadku uszkodzenia, zatkania znacznie bardziej opłacalna jest wymiana całego perlatora lub po prostu przeczyszczenie go.

Najmodniejsze baterie kuchenne - sprawdź promocje

Perlator do wody - zasada działania, opinie, oszczędności wody

Perlatory działają w ten sposób, że na wypływającą przez niego wodę jest wywierane podciśnienie. Podciśnienie to sprawia, że powietrze jest zasysane przez maleńkie otworki i następuje ich mieszanie z wodą. Dzięki temu strumień wody wypełniany jest maleńkimi pęcherzykami powietrza. Te pęcherzyki powietrza ograniczają znacznie ilość przepływającej wody, a także powodują, że objętość strumienia wody ulega zwiększeniu. Sprawia to, że zmniejsza się zużycie wody, co umożliwia oszczędzanie wody. Zmieszanie wody z pęcherzykami powietrzem sprawia ponadto, że strumień wody jest zdecydowanie bardziej równy niż w sytuacji, gdy kranu nie posiada perlatora.

Jednak to jak działają perlatory do wody zależy w dużym stopniu od ich rodzaju. Zdecydowana większość perlatorów, tak jak w opisanym powyżej przykładzie napowietrzają strumień wody, lecz perlatory, które posiadają igiełkowy strumień wody jedynie ograniczają jej przepływ. Warto także zwrócić uwagę na to, że ze względu na różne zastosowanie i przeznaczenie poszczególnych rodzajów wylewek nieco inaczej będzie działał perlator prysznicowy, inaczej perlator do baterii kuchennej, inaczej perlator na baterie łazienkowe do wanny, a inaczej perlator do kranu w umywalce łazienkowej. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem różnych baterii do wody.

Warto pamiętać także o tym, że oszczędzanie wody przez perlator nie polega na zmniejszaniu ilości przepływającej wody, lecz mniejszym jej zużywaniu. Oszczędzanie wody sprowadza się więc do tego, że poprzez jej napowietrzenie zużywa się ją wydajniej. Choć w sprzedaży dostępne są także perlatory z regulacją przepływu, które zmniejszają przepływ wody w kranie. Montaż perlatora do wody polega na wkręcaniu ich do dystrybutora wody. Jedynym wyjątkiem jest perlator prysznicowy.  Perlator pozwala na oszczędności wody w przedziale od 15% do 60%, wszystko zależy od rodzaju wylewki, do jakiej jest on używany.

Perlator do wody - rodzaje, oszczędzanie wody

Perlator prysznicowy

Perlator prysznicowy w przeciwieństwie do innych rodzajów wylewek, nie jest montowany na końcu wylewki, a wkręcany jest przed wężem prysznicowym. Jednak perlator prysznicowy posiada konstrukcję oraz zasadę działania taką samą, jak zawór czerpalny z perlatorem, perlator do kranu w łazience do umywalki, perlator do kranu w łazience do wanny czy perlator do kranu kuchennego. Praktycznym rozwiązanie jest także wodooszczędna słuchawka prysznicowa. Jednak perlator prysznicowy pozwala na większe oszczędności wody niż wodooszczędna słuchawka prysznicowa. Perlator prysznicowy to inwestycja w wysokości od kilku do kilkunastu złotych, która pozwala na to, aby zaoszczędzić na rachunku za wodę nawet do 300 złotych przy dziennym użyciu prysznica jedynie przez 10 minut.

Perlator do kranu w wannie

Baterie łazienkowe do wanny powinny mieć perlatory charakteryzujące się dużą przepustowością, gdyż typowe, standardowe perlatory powodują znaczne wolniejsze napełnianie się wanny wodą, co z kolei może także spowodować, że woda w wannie będzie znacznie szybciej stygnąć. Warto pamiętać o tym, że taka armatura łazienkowa, jest zwykle dostępna w sprzedaży jako gotowy zawór czerpalny z perlatorem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, którą baterię wannową wybrać.

Perlator do baterii umywalkowej w łazience

Armatura łazienkowa to także baterie umywalkowe, które nie muszą mieć takich ograniczeń jak baterie wannowe. W tym przypadku strumień wody możemy dowolnie regulować i dobrej jakości perlator, którego możemy użyć do baterii umywalkowej w łazience pozwoli nam zaoszczędzić nawet w granicach 2-3 litrów wody w czasie jednej minuty, co jest bardzo dobrym wynikiem. Armatura łazienkowa do umywalek dostępna jest zwykle w sprzedaży z zamontowanym już perlatorem.

Perlatory do wody, w tym perlator do kranu oraz perlator do prysznicowy i inne polecane perlatory oraz zalety i zastosowanie
Perlator do wody - jak działa, który wybrać, ile można oszczędzić?

Perlator do baterii kuchennej

Perlator do baterii kuchennej może sprawić, że strumień wody, zmniejszy jej zużycie nawet do 2 litrów w ciągu minutę. Natomiast, jeżeli zastosujemy igiełkowy perlator do kranu w kuchni, możemy osiągnąć jeszcze większe oszczędności wody, osiągające nawet 2-3 litry na minutę. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku baterii do kuchni duże ograniczenie przepływu wody nie jest bardzo korzystne. W tym przypadku zawór czerpalny z perlatorem powinien gwarantować przepływ wody na poziomie 3-6 litrów na minutę. W związku z tym najlepiej zastosować jest nieco mniej oszczędny perlator do kranu kuchennego. Do baterii kuchennej najlepszy będzie zatem igiełkowy perlator z regulacją przepływu, który umożliwia na bieżąco dostosowanie parametrów strumienia wody w dosyć szerokim zakresie oraz perlator na przegubie kulowym, który możemy skierować w dowolną stronę, co zwiększa komfort jego użytkowania. Jednak najczęściej możemy zakupić już gotowy zawór czerpalny z perlatorem do baterii kuchennej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o baterii termostatycznej?

Perlator do wody - najlepsi producenci, ceny

Decydując się na zakup perlatora do wody warto zwrócić uwagę na perlator LED oraz NEOPERL. Perlator do baterii kuchennej, perlator prysznicowy, czy perlator do kranu łazienkowego tych producentów ma zawsze doskonałe opinie wśród użytkowników i jest zawsze gwarancją najwyższej jakości. Poniżej przedstawiamy listę polecanych modeli perlatorów do wody:

  • Perlator LED końcówka eko nakładka na kran 3 kol to cena 14,88 zł
  • Perlator Freelime 1,7l/min napowietrzony to cena 19 zł
  • Perlator Freelime 4,5l/min napowietrzony to cena 19 zł
  • Perlator Freelime 2,5l/min napowietrzony to cena 19 zł
  • Perlator EKO Oszczędzający wodę 70% do kranu to cena 1 zł
  • Perlator kuchenny ECO 50% m22 gwint wewnętrzny to cena 2,49 zł
  • Przedłużka do kranu perlator do baterii kuchennej to cena 6,99 zł
  • Perlator HIHIPPO napowietrza regulacja -75% wody to cena 15,99 zł
  • Perlator HIHIPPO oszczędność wody 81% START/STOP to cena 24,50 zł
  • Perlator do baterii kuchennej Osz wody 65% 6L/min to cena 8 zł
  • Perlator ECO Bateria Kuchenna Długi PE05 to cena 9,99 zł
  • Perlator M20 4L/min 3xoszczędność 70% żużycia wody to cena 10 zł
  • Perlator M20 Napowiegrzacz 4L/min 78% oszczędności to cena 9,98 zł
  • DO24 Perlator EKO oszczędność do 70% to cena 3,59 zł
  • Perlator kuchenny NEOPERL VARIO 7L/MIN M24/M22 to cena 48 zł
  • Bateria Kuchenna Masywna Wyciągany kuchenny MAT to cena 179 zł
  • Wylewka giętka Flex 2-funkcyjny perlator 3/4 cala to cena 14,99 zł
  • Bateria Umywalkowa Kran Caro Chrom Z Perlatorem to cena 89 zł

Perlatory do wody bardzo dobrej jakości w swojej ofercie ma również Castorama. Poniżej polecane modele perlatotów do wody dostępnych w sklepach Castorama, które mają doskonałe opinie wśród użytkowników:

  • Perlator Ferro Verde Line 2 szt. to wydatek 29,98 zł
  • Perlator do baterii wannowych Kuchniox to wydatek 12,98 zł
  • Perlator Batmix Chrom 10 cm to wydatek 38,48 zł
  • Perlator LED Kuchniox niebieski to wydatek 37,98 zł
  • Perlator M24 X 1 Chrom to wydatek 19,98 zł
  • Perlator do baterii umywalki zlewu Kuchniox to wydatek 11,98 zł
  • Perlator wannowy M28 Chrom to wydatek 27,98 zł
  • Perlator do wylewek Kuchniox TYP M22 X 1 to wydatek 8,98 zł
  • Perlator Krótki Batmix Biały Chrom to wydatek 21,98 zł

Petrlator do wody to urządzenie, które pozwala na znaczne zaoszczędzenie wody, dzięki temu, że woda poprzez jest napowietrzana, a co za tym idzie w strumieniu wody wypływającym z wylewki znajdują się pęcherzyki powietrza. Perlator to bardzo małe i tanie urządzenie, dzięki któremu możemy dużo zaoszczędzić. Armatura łazienkowa oraz kuchenna, która jest współcześnie produkowana ma najczęściej w wylewce już zainstalowany perlator. Gdy on się jednak zużyje, możemy bez trudności dokupić, dopasować i zamontowań nowy perlator. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bateriach łazienkowych.

ikona podziel się Przekaż dalej