Storczyki phalaenopsis – uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja storczyków

Jak wygląda storczyk falenopsis? Popularne grupy storczyków dendrobium phalaenopsis

Orchidea falenopsis naturalnie rośnie w Azji Południowej. Najbliższy jest jej klimat tropikalny – a więc wilgotny i upalny, w którym phalaenopsis najlepiej się rozwija. Storczyki różnią się od siebie głównie wielkością – niektóre mierzą zaledwie kilka centymetrów, a inne rosną nawet do dwóch metrów (w rozpiętości ich ilości). Również kwiaty potrafią różnić się od siebie wielkością, mierząc od jednego do piętnastu centymetrów. Wiele zależy od konkretnej grupy storczyków. Wszystkie z nich łączy jednak fakt, że wzrastają konoidalnie – a więc pędy połączone są z pąkiem szczytowym. Korzenie z kolei rosną na całej długości pędów. Oto kilka popularnych grup, na jakie dzielą się storczyki phalaenopsis:

 • Phalaenopsis mini – różnią się od siebie długością pędów, a także kolorem i wielkością kwiatów. Phalaenopsis mini dzielą się na 3 grupy miniaturek.
 • Mieszańce – są to falenopsisy połączone z innymi storczykami takimi, jak np. odmiana Vanda.
 • Standardowe – do nich należą najbardziej znane odmiany phalaenopsis, które często hodowane są w domach np. na parapecie okna.
 • Phalaenopsis Harlekin –miejscem ich naturalnego wzrostu jest Tajwan. Kwiaty odmiany Harlekin wyróżniają się wielobarwnym ukwieceniem i nieregularnymi wzorkami na liściach.
 • Żółte – chyba największą popularność storczyki te miały pod koniec lat 80-tych. Wówczas były naprawdę drogie, głównie ze względu na swój nietypowy kolor. Żółte storczyki pochodzą z Indonezji
 • Pachnące – akurat ta grupa storczyków nie jest zbyt popularna, ponieważ potrzebuje sporo miejsca na prawidłowe rośnięcie i nie lubi nawożenia.

O czym pamiętać podczas kupowania storczyka?

Niezależnie od grupy bądź odmiany storczyka należy pamiętać o wielu ważnych zasadach. Zwłaszcza, gdy kupujesz storczyk falaenopsis w miejscu, gdzie nikt nie będzie mógł doradzić w kwestii pielęgnacji lub uprawy roślin.

 1. Zwróć uwagę na liście i korzenie storczyka. Liście powinny być zielone oraz gładkie, zaś korzenie z zielonymi końcówkami.
 2. Kwiaty storczyków muszą być rozwinięte do połowy.
 3. Nie kupuj orchidei z chłodnych miejsc – wówczas może ona długo nie przeżyć w domu.
 4. Orchidea powinna stabilnie stać w doniczce. Gdy będzie się chwiać lub na wewnętrznej stronie pojawi się mech oznacza to, że roślina została przelana.
 5. Unikaj kupowania storczyków w plastikowych pudełkach. Wówczas może pojawić się na nim szara pleśń.

Phalaenopsis w uprawie krok po kroku

Storczyk falaenopsis nie jest kwiatem trudnym w uprawie, dlatego też zaleca się jego hodowanie początkującym ogrodnikom. Wystarczy przyswoić kilka zasad i pielęgnacja storczyków nie będzie stanowiła żadnego problemu. Bardzo ważne jest oświetlenie storczyków dlatego, że te rośliny doniczkowe wymagają dostępu do światła. Gdy ustawisz kwiat na parapecie pamiętaj, że bardzo szybko przyzwyczai się on do tego miejsca. Dlatego też nie jest zalecane przenoszenie kwiatów lub ich obkręcanie – wówczas będą bowiem musiały dopasować się do nowego miejsca, czego powinieneś unikać. Zwłaszcza, że niektórym gatunkom zajmuje to nawet pół roku.

Niemniej ważna jest również temperatura dla storczyków. Rośliny rosną w klimacie tropikalnym, jednak pokojowa temperatura będzie dla nich odpowiednia (23-27 st. C). Bardzo ważną zasadą jest podlewanie storczyków phalaenopsis. Musisz stosować je przynajmniej raz w tygodniu sprawdzając palcem, czy gleba jest sucha bądź nie. Nie podlewaj ich nigdy od góry, a zanurz w wodzie całą doniczkę – uważając, by nie została w podstawce (inaczej zaczną gnić korzenie). Podlewanie to jedna z najważniejszych czynności, które powinieneś wykonywać przy uprawie phalaenopsis. Wilgotność powietrza jest dla roślin niemniej istotna, dlatego też zaleca się korzystanie z nawilżacza powietrza w pokoju, gdzie stoi kwiat. Storczyk należy umieszczać w wodzie wówczas, gdy gleba będzie całkowicie sucha. Podlewać możesz falenopsis wodą miękką, przegotowaną i odstaną, destylowaną albo z filtra odwróconej osmozy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Storczyk phalaenopsis – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Przesadzanie storczyków falenopsis

Są to rośliny, które naprawdę szybko rosną. W związku z tym odmianę phalaenopsis powinno się przesadzać raz w roku, do niewiele większej doniczki. Przesadzenie konieczne będzie jednak nie tylko gdy roślina się rozrośnie – ale również, gdy rozkładowi ulegnie znaczna część podłoża w doniczce. Przesadzanie orchidei jest idealną okazją by sprawdzić, jak miewają się korzenie. Po ich stanie zweryfikować bowiem można, czy są zdrowe, wysuszone bądź zgniłe. Oczywiście zgniłych i przesuszonych części należy się niezwłocznie pozbyć z doniczki.

Białe kwiaty storczyka Phalenopsis rosnącego w doniczce ceramicznej na parapecie, a także pielęgnacja i uprawa rośliny
Storczyk Phalenopsis w uprawie krok po kroku, a także pielęgnacja, podlewanie, zastosowanie oraz uprawa pięknych storczyków

Warto pamiętać, że falenopsis wytwarza korzenie powietrzne oraz właściwe. W przypadku korzeni powietrznych muszą one wystawać poza doniczkę. Nie powinieneś wpychać ich na siłę do środka nowej doniczki, ponieważ nie będą wówczas poprawnie funkcjonować, a więc odżywiać całego storczyka.

Nawożenie i rozmnażanie storczyków phalaenopsis

Dla dobrego rozrostu storczyków phalaenopsis konieczne jest nawożenie, oczywiście przy użyciu specjalnie przeznaczonych nawozów. Zasilaj roślinę wiosną i latem (co ok. 4 podlewania), zaś jesienią i zimą zmniejsz dawkę lub całkowicie zaprzestań nawożenia – jesienno-zimowy czas jest momentem spoczynku roślin. Nie zaleca się nawożenia storczyków również wtedy, gdy do podlewania używasz wody destylowanej z domieszką nawozu.

Rozmnażanie storczyków phalaenopsis można przeprowadzać poprzez nasiona jednak nie wiadomo, w jaki sposób wówczas wymieszają się geny. Często trzeba też bardzo długo czekać, zanim kwiat urośnie. Aby nasiona w ogóle mogły wykiełkować potrzebują odpowiednich grzybów i specjalną pożywkę w bardzo sterylnych warunkach – dlatego w naturze storczyki najczęściej rosną na drzewach, które stanowią dla nich magazyn potrzebnych do rozwoju substancji pokarmowych.

Czy storczyk bywa kłopotliwy? Co robić, by nie sprawiał problemów?

Storczyki wbrew pozorom mają duże wymagania. Jeśli o nich zapomnimy, roślina może umrzeć. Dlatego też najważniejsze jest zachowanie pewnych zasad, dzięki którym phalaenopsis odwdzięczy się swoim pięknym wyglądem. Do najważniejszych wymagań storczyków falenopsis z całą pewnością zaliczyć trzeba:

 • Dostępność do światła bez ograniczeń – bez słońca falenopsis może się rozwijać, jednak wówczas nie zakwitnie.
 • Umiarkowane podlewanie – przelanie rośliny jest groźniejsze, niż kilka dni suszy.
 • Wilgotność powietrza – możesz użyć w tym celu nawilżacza powietrza, spryskiwać roślinę odpowiednią wodą lub umieścić storczyk na podstawce z wilgotnym piaskiem.
 • Pilnowanie temperatury – nie dopuszczaj do przeciągów w pokoju. Storczyki w naturze rosną w klimacie tropikalnym, więc nie przepadają za zimnem.
 • Nawożenie – bardzo ważne jest uzupełnianie gleby storczyków o potrzebne im do życia substancje mineralne. W gotowych podłożach ze sklepu nie ma żadnych składników odżywczych, dlatego należy osobno dostarczać go roślinie.

Pamiętaj, że podłoże dla orchidei musi być specjalnie dedykowane. Oznacza to, że nie możesz posadzić swojego storczyka phalaenopsis w zwykłej ziemi z ogrodu lub glebie zupełnie do storczyków nie przeznaczonej. Podłoże dla falenopsis powinno być przewiewne, dlatego też zaleca się jego kupno w profesjonalnych sklepach ogrodniczych – a nie w supermarketach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny