Pianka budowlana - rodzaje, producenci, zastosowanie, opinie, ceny

Pianka budowlana należy do chętnie stosowanych materiałów. Wykorzystuje się ją tam gdzie powstają domy mieszkalne czy budynki komercyjne. Artykuły chemii budowlanej tego typu można podzielić na kilka kategorii. Wymienimy, zatem najczęściej spotykane odmiany. Opiszemy, jakie jest ich zastosowanie i cena. Odpowiemy też na pytanie, czym zmyć piankę montażową.

Budowlana pianka PUR

Pianka PUR służy do ocieplania zewnętrznych ścian budynku. Jej aplikacja jest niezwykle prosta. Wystarczy wyposażyć się w specjalny pistolet ciśnieniowy. Za jego pomocą z łatwością naniesiemy substancję na ścianę. Pianka PUR odznacza się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Równomiernie rozprowadzona będzie doskonałym izolatorem. Dzięki niej nie pojawią się mostki cieplne. Co za tym idzie z wnętrza domu nie będzie uciekało ciepło. Co ważne opisywana pianka przylega do praktycznie każdego materiału. Do tego jest lekka i nie obciąża konstrukcji budynku.

W każdym sklepie oferującym wybór chemii budowlanej znajdziemy dwie odmiany tej pianki poliuretanowej. Wersja otwartokomórkowa dobrze przewodzi parę wodną. Zastosowana wewnątrz budynku zapobiegnie powstawaniu grzybów i pleśni. Jest też doskonałym izolatorem dźwięku. Renomowani producenci wspomnianej pianki to firmy Soudal oraz Tytan. Druga odmiana interesującej nas substancji to wersja zamkniętokomórkowa. Jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała od poprzedniczki. Można nią wzmacniać różne elementy konstrukcyjne. Jednocześnie odznacza się dobrą izolacją cieplną i jest wodoszczelna. To sprawia, że nadaje się do ocieplania nie tylko ścian, ale też fundamentów i stropów.

Inne wersje pianki poliuretanowej

Pianki poliuretanowej nie używamy wyłącznie do ocieplania budynków. Jej zastosowanie jest znacznie szersze niż nam się wydaje. Zajmiemy się teraz wersją montażową. Jak już jej nazwa wskazuje, służy do mocowania rozmaitych elementów. Są to między innymi okna, drzwi, bramy, połacie dachowe czy rolety. Pianka budowlana montażowa przeważnie występuje w pojemnikach o pojemności 750-900 ml. Rozprowadza się ją na dwa sposoby, za pomocą pistoletu lub specjalnego aplikatora. Tu również możemy odnaleźć dwa rodzaje tej chemii budowlanej. Na początek pianka wysokoprężna dwuskładnikowa.

Pianka wysokoprężna dwuskładnikowa utwardza się w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy oboma składnikami. Odbywa się to wewnątrz pojemnika, w którym się znajdują. Dzięki temu po wyciśnięciu jest od razu gotowa do użycia. Niezależnie od wilgotności powietrza, jest gotowa do obróbki po około 30 minutach. Dwuskładnikowa pianka wysokoprężna charakteryzuje się dużą objętością spieniania. Dlatego też przy rozprowadzaniu nie można przesadzić z ilością. W przeciwnym wypadku montowane ramy okienne czy ościeżnice mogą ulec wypaczeniu. Jeśli chodzi o zalety to ta pianka budowlana świetnie przywiera do takich materiałów jak beton, cegła, PCV czy materiały drewnopodobne. Atrakcyjna jest też cena, utrzymuje się w przedziale 25-40 zł za pojemnik.

Często wybierana i zbierająca dobre opinie jest też pianka montażowa niskoprężna. Jest to wersja jednoskładnikowa, twardnieje pod wpływem wilgoci i jednocześnie jest wodoszczelna. To dobry izolator a do tego nie jest tak podatna na uszkodzenia jak odmiana dwuskładnikowa. Pianka montażowa niskoprężna ma niski przyrost objętości. To sprawia, że znacznie łatwiej przewidzimy jej zachowanie po rozprowadzeniu. Nie ma, więc zagrożenia, że mocowane elementy wypaczą się. Pianka montażowa niskoprężna nie jest droga. Cena produktów firm Soudal, Tytan, Ceresit czy Expert Line to 15-30 zł w zależności od pojemności opakowania.

Przegląd materiałów budowlanych –pianka uszczelniająca

Opisane powyżej materiały nie służą wyłącznie do montażu. Szczególnie wersja jednoskładnikowa to również pianka uszczelniająca. Zatem jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Nadaje się do wygłuszania pustych przestrzeni pod wannami i brodzikami. Sprawdzi się też podczas montowania puszek elektrycznych, skrzynek czy na przykład parapetów. Tu swoją przydatność ukazuje ważna cecha tej substancji. Chodzi mianowicie o to, że jest wodoszczelna. Widać, więc, że pianka uszczelniająca należy do wielofunkcyjnych materiałów budowlanych. To jednak nie koniec naszego przeglądu. Musimy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czym zmyć piankę montażową?

Gdy już zaschnie, piana montażowa staje się twarda. To wymaga precyzji podczas rozprowadzania na wybranej powierzchni. Jeśli się pomylimy, czaka nas żmudne usuwanie substancji. Nie jest to najprostsze zadanie. Pojawia się, więc pytanie, czym zmyć piankę montażową? Wśród wielu materiałów budowlanych odnajdziemy preparaty do usuwania utwardzonej pianki. Tego typu środki produkują firmy Tytan, Soudal czy Den Braven. Preparaty zbierają dobre opinie i nie są drogie. Dostępne są za około 30 zł.