Po co nam pianka pod panele?

Każda powierzchnia podłogowa posiada nierówności. W praktyce stopień chropowatości mieści się w zakresie 10-100 nM. Tak więc, jeśli połączymy dwie powierzchnie, nigdy nie będą one do siebie przylegać tak idealnie, jakbyśmy sobie tego życzyli. W przypadku podłogi niepływającej spoiwem będzie zaprawa klejowa. Jeśli będą to posadzki pływające, klej powinien być zastąpiony podkładem. Jego brak może przyczynić się do naprężenia materiału, powodując przy tym charakterystyczny odgłos kruszenia. Sprawdź także, jaki podkład pod panele warto wybrać.

Naturalna pianka pod panele

Do naturalnych podkładów pod panele możemy zaliczyć piankę wykonaną z korka, który uzyskuje się z kory dębu korkowego. Jest to materiał przyjazny dla środowiska, który zapewnia izolację akustyczną i termiczną dla różnego rodzaju podłóg, w tym drewnianych i laminowanych. Ze względu na duży ciężar, podkład korkowy jest produkowany w arkuszach o maksymalnej grubości 2 mm, co oznacza, że musimy zadbać o staranne wykonanie posadzki. W przeciwnym razie może dojść do odkształceń nie tylko podkładu, ale również paneli. Wadą tego typu materiału jest to, że łatwo jest go przełamać, co może skutkować mniejszą trwałością. Aby temu zapobiec, możemy wybrać gumokorek, który podniesie parametry akustyczne podkładu.

Promocje na panele podłogowe - ceny cię zaskoczą!

Innym rozwiązaniem może okazać się zakup płyty ekologicznej, która wyróżnia się dobrą izolacją termiczną i akustyczną, ale nie lepszą niż pianka korkowa. Naturalne płyty mają grubość 4-7 mm, dzięki czemu możliwe jest ich układanie na nierównej posadzce. Taka pianka pod panele absorbuje też drgania mechaniczne i akustyczne.  Niestety wybór tego rodzaju pianki pod panele podłogowe niesie ze sobą trudności podczas jej układania. Płyta chłonie wodę, dlatego też najlepiej się zastosować folię paraizolacyjną pod podkładem. Sprawdź także nasze porady, jakie panele wybrać.

Najtańszym zamiennikiem naturalnej pianki pod panele jest tektura karbowana, która doskonale sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Jako że jej grubość jest niewielka, powinna być stosowana na równym podłożu. Materiały sprzedawane są w rolkach, a nie w arkuszach, dzięki czemu ich montaż nie będzie dla nas skomplikowany. Według opinii użytkowników tekstura karbowana nie wykazuje odporności na wilgoć i nie tłumi drgań mechanicznych.

Pianka polietylenowa

Pianka polietylenowa posiada lepsze parametry niż zwykła pianka pod panele. Ten sztuczny podkład dostępny jest w arkuszach o większej grubości, które pozwalają na wyrównanie nierówności podłoża.

W grupie sztucznych podkładów znajdują się również podkłady polistyrenowe, które podobnie jak polietylenowe, nadają się do ogrzewania podłogowego. Tego typu materiały nie przewodzą ciepła, dlatego też mają otwory, których zadaniem jest odprowadzenie ciepła w górę.Pianka pod panele - cena

Na rynku znajdziemy dużo producentów pianek pod panele podłogowe: Diall, Ceza, Fola, Golfoam. Pianka korkowa jest jednym z najdroższych rozwiązań, ponieważ może nas kosztować nawet 9 zł za m2. Opinie na ten temat są jednak podzielone, ponieważ większość użytkowników twierdzi, że tak wysoka cena nie idzie w parze z wysoką trwałością podkładów. Nieco tańsze będą płyty ekologiczne i pianka polietylenowa, które w ofercie producentów mieszczą się w zakresie cenowym 4-8 zł/m2. Najatrakcyjniejsza cenowo będzie natomiast tekstura karbowana, za którą przyjdzie nam zapłacić 1 zł/m2.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny