Pianka polietylenowa – właściwości, opinie i możliwości zastosowania

Pianka PE - najważniejsze właściwości

Pianka PE czy innymi słowy pianka techniczna to doskonałe zabezpieczenie dla różnego rodzaju towarów. Materiał jest zazwyczaj dostępny w rolkach o różnych wymiarach. Możemy wykorzystać go alternatywnie dla zabezpieczeń kartonowych.

Pianka polietylenowa stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią, a zatem okaże się bardziej skuteczna niż zwykłe opakowanie kartonowe. Jej alternatywą może być zwykła folia stretch. Mimo wszystko pianka techniczna ma nieco lepsze właściwości ochronne. Folia stretch stanowi jedynie zabezpieczenie przed wilgocią i zabrudzeniami. Nie zapewni natomiast bariery chroniącej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tymczasem spieniony polietylen jest też świetną izolacją mechaniczną. Pianka PE skutecznie chroni przed wilgocią, zabrudzeniem, porysowaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

W ofertach sprzedaży znajduje się także samoprzylepna pianka w rolkach. Jest to ciekawe rozwiązanie, zdobywające przychylne opinie inwestorów. Co ciekawe spieniony polietylen nie ogranicza się jedynie do pakowania produktów. Do jego istotnych właściwości zaliczamy także wysoki poziom izolacji termicznej. Dzięki temu pianka techniczna jest też szeroko wykorzystywana w branży budowlanej, co opiszemy w dalszej części tekstu. Nie jest to produkt, którego szukasz? Sprawdź zatem zebrane w tym miejscu artykuły o innych piankach budowlanych.

Jakie zastosowanie posiada spieniony polietylen?

Jak już wiemy, pianka techniczna posiada właściwości hydro oraz termoizolacyjne. Jest też dobrym izolatorem akustycznym. Powyższe właściwości sprawiają, że spieniony polietylen jest chętnie stosowany do izolacji podłóg pływających.

Pianka polietylenowa w rolkach może zostać wyłożona pod panelami podłogowymi. Jej zadaniem będzie wytłumienie dźwięków uderzeniowych oraz zapewnienie dodatkowej bariery izolacyjnej. Spieniony polietylen posiada tu bardzo dobre opinie i może być z powodzeniem stosowany przy pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci.

Pianka techniczna może być też wykorzystana do izolacji termicznej pod ogrzewaniem podłogowym. Jej właściwości umożliwiają zastosowanie jej w roli uszczelnień pod pokrycia dachowe z blacho dachówki.

Pianka polietylenowa lub pianka PE w dużej rolce jako pianka techniczna, a także jej cena, właściwości, zastosowanie i opinie
Pianka polietylenowa - zastosowanie, opinie, cena, porady użytkowe
Problem z posadzką?

Szukasz produktów dobrej jakości, łatwych w użyciu i szybkoschnących?

Poznaj farby, uszczelniacze oraz inne materiały firmy Watco, pozwalające na szybkie, wytrzymałe i długotrwałe utrzymanie posadzek technicznych i przemysłowych. Dzięki nam wykonasz więcej zleceń w tym samym czasie!

Sprawdź!

Atrakcyjna cena oraz dobre opinie inwestorów sprawiły, iż jest to coraz częściej występujący materiał budowlany.

Koszty zakupu i porównanie pianek

Cena pianki PE

Zabezpieczająca przed wilgocią pianka PE jest dostępna w różnych przedziałach cenowych. Na ostateczny koszt z pewnością wpłynie grubość materiału. Dla przykładu, dobrej jakości pianka w rolkach (1,0 x 1,2 m), grubości 40 mm może kosztować około 35 zł/op. Z kolei cena za piankę w rolkach (1,0 x 1,2 m), grubości 100 mm to już około 90 zł/op. Im grubsza pianka PE, tym wyższa cena jej zakupu.

W ofertach sprzedaży znajduje się też pianka samoprzylepna. Produkt będzie dostępny w wielu wariantach. Najcieńsza pianka grubości 1 mm będzie kosztowała podobnie jak folia stretch. Średnia cena za 1m2 wynosi tu około 0,30 zł.

Pianka samoprzylepna o większej grubości będzie już nieco droższa. Dla przykładu, cena za piankę grubości 100 mm wynosi około 25 zł/m2. Jest to typowa pianka techniczna, zabezpieczająca przed wilgocią i stanowiąca izolację akustyczną. W ofertach sprzedaży znajduje się też pianka samoprzylepna grubości 30 oraz 50 mm. Średnia cena zakupu produktów 30 mm wynosi około 40 zł/m2. Z kolei cena dobrej jakości produktów o grubości 50 mm wynosi już około 45 zł/m2.

Pianka polietylenowa czy pianka polipropylenowa?

Zarówno pianka polietylenowa PE, jak i pianka polipropylenowa PUR posiadają dobre właściwości termoizolacyjne. Oba produkty zapewniają też ochronę przed wilgocią (podobnie jak folia stretch). Pianka polipropylenowa różni się sposobem montażu. Przeważnie nakładamy ją na powierzchnię metodą natryskową.

Dostępna w ofercie sprzedaży pianka polipropylenowa może być skutecznym materiałem do izolacji skosów poddasza. Z łatwością dotrze do trudnodostępnych przestrzeni i uniemożliwi pojawienie się mostków termicznych. Dzięki swoim właściwościom, pianka poipropylenowa staje się ciekawą alternatywą dla izolacji ze styropianu bądź wełny mineralnej.

Pomimo wielu podobieństw, pianka polietylenowa i pianka polipropylenowa posiadają nieco odmienne możliwości wykorzystania. Produkty polipropylenowe charakteryzują się łatwością montażu. W ofercie sprzedaży znajdziemy popularne pianki wysoko oraz niskoprężne. Są to materiały przeznaczone do wielu prac montażowych. Dostępna w postaci aerozolu pianka polipropylenowa może być wykorzystana zarówno przy pracach na zewnątrz, jak i we wnętrzach pomieszczeń.

Wysoka termoizolacyjność i dobry współczynnik izolacji akustycznej sprawiają, że pianki PE i PUR są chętnie wykorzystywane w pracach budowlanych, remontowych oraz wykończeniowych. O ostatecznym przeznaczeniu decydują parametry techniczne konkretnego produktu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny