Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny, którego składnikiem wyjściowym jest polikarbaminian. Pianka poliuretanowa zostaje wtłoczona w hermetyczną opakowanie. Wydobywając się z niego wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla, co powoduje jej intensywne pienienie. Pianka poliuretanowa znajduje swoje zastosowanie podczas budowy oraz wykończenia pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych. Jest dobrym izolatorem, a jej zastosowanie zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Izolacja natryskowa, podstawowe wady i zalety

Pianka poliuretanowa (w skrócie pianka pur) jest nowoczesnym materiałem izolacyjnym o wszechstronnym zastosowaniu. Największą zaletą pianki poliuretanowej jest zapewnienie szczelnej izolacji termicznej.

W ofertach producentów znajduje się pianka pur, która została przystosowana pod izolacje natryskowe. Warto wspomnieć, że izolacja natryskowa to nowoczesny i bardzo skuteczny sposób na ocieplenie poddaszy użytkowych. Zastosowanie izolacji natryskowej z pianką poliuretanową jest szczególnie polecane do poddaszy o skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej. Ocieplenie za pomocą tradycyjnej wełny mineralnej czy tym bardziej styropianu mogłoby być w tym wypadku nieszczelne. Nieprawidłowo wykonana izolacja poddasza wiąże się z obecnością mostków termicznych i odczuwalną utratą ciepła. Dlatego coraz większe grono inwestorów decyduje się na nowoczesne izolacje natryskowe, wykonane przy użyciu pianki poliuretanowej. Izolacja natryskowa wykonana pianką poliuretanową dociera do wszystkich, nawet trudno dostępnych przestrzeni. Przy pomocy izolacji pianką wypełniamy wszystkie szczeliny, co wpływa na wyeliminowanie mostków termicznych.

Izolacje natryskowe z pianki poliuretanowej bardzo szybko zasychają i tworzą szczelną barierę termoizolacyjną. Pianka pur ma wiele właściwości. Oprócz termoizolacji jest też skutecznym izolatorem akustycznym, dzięki czemu zwiększa komfort użytkowania poddaszy. Ważną zaletą izolacji wykonanej pianką poliuretanową jest też izolacja przeciwwilgociowa. Pianka pur jest odporna na niszczące działanie wilgoci, ataki grzybów oraz pleśni. Nadaje się zarówno do zastosowania we wnętrzach budynków jak i na zewnątrz (tam tworzy element bariery hydroizolacyjnej).

Izolacje natryskowe z pianką pur są bardzo łatwe i szybkie do wykonania. Izolacja poddasza (nawet tego o skomplikowanych kształtach) może zostać wykonana w kilka godzin. Proces nakładania izolacji jest bardzo prosty, ale wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Dlatego izolacje natryskowe wykonane pianką są z reguły tworzone przez doświadczonych fachowców. Jedynym istotnym minusem wykonania izolacji z pianki poliuretanowej pozostaje wyższa cena (w porównaniu do termoizolacji z wełny bądź styropianu).

Jeśli interesuje Cię ocieplenie pianką pur, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące pianki poliuretanowej, poznasz tajniki izolacji termicznej, a także sprawdzisz jak wygląda koszt ocieplenia pianką poliuretanową. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematycznie artykułów.

Czytaj dalej lub zobacz artykuły poniżej

Pianka poliuretanowa - izolacje natryskowe jako doskonały sposób na ocieplenie poddasza

Pianka poliuretanowa - izolacje natryskowe jako doskonały sposób na ocieplenie poddasza

Rośnie świadomość inwestorów i wykonawców w zakresie stosowania pianki poliuretanowej w zastępstwie wełny mineralnej. Już dawno temu zauważono, że wełna posiadająca ciężką strukturę, obciąża konstrukcję budynku. Wełna mineralna nie sprawdza się w niektórych przypadkach, a błędy montażowe skutkują zwiększeniem zapotrzebowania na energię w budynku. Dodatkowo, ze względu na obciążenie konstrukcji, stosowanie wełny mineralnej wydatnie skraca żywotność budynku. Warto przyjrzeć się bliżej materiałowi izolacyjnemu, który posiada więcej zalet niż wad. Jest to pianka poliuretanowa (pianka pur). Pianka poliuretanowa pozwala na efektywne ocieplenie budynku.
, 10 maja 2017

Jak usunąć mostki cieplne w budynku?

Jak usunąć mostki cieplne w budynku?

Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu to mostki cieplne (mostki termiczne). Mogą one podnosić nawet o 20 procent zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zwiększają one więc koszty ogrzewania domu. Jak obniżyć rachunki? Należy wyeliminować mostki cieplne. Jak to zrobić? Jakich materiałów użyć? Styropian czy wełna mineralna? A może pianka poliuretanowa? Sprawdzamy!
, 27 kwietnia 2016

Ocieplenie poddasza - wełną mineralną, pianką poliuretanową czy styropianem? Zalety i wady

Ocieplenie poddasza - wełną mineralną, pianką poliuretanową czy styropianem? Zalety i wady

Ocieplenie poddasza ma bardzo duże znaczenie dla termoizolacji całego budynku. Pamiętajmy, że przez poddasze może uciekać od 10 do nawet 25 % energii cieplnej. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów zmniejszymy ten współczynnik do minimum, zapewnimy sobie większy komfort użytkowania pomieszczeń, a jednocześnie ograniczymy wydatki na ogrzewanie. Poniżej zaprezentujemy przegląd najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych - sprawdzimy, jakie parametry ma wełna mineralna, styropian i pianka poliuretanowa, a także wskażemy, jak ocieplić poddasze.
, 26 kwietnia 2017

Koszt ocieplenia poddasza wełną - sprawdź aktualne ceny materiałów i robocizny

Koszt ocieplenia poddasza wełną - sprawdź aktualne ceny materiałów i robocizny

Każde poddasze użytkowe powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wpływem zmiennych temperatur. Ocieplenie poddasza wykonujemy przeważnie z wełny mineralnej, którą montujemy na suficie, ściankach kolankowych oraz na fragmentach połaci dachowej, ewentualnie ze styropianu. Na koszt tego przedsięwzięcia wpływa stopień skomplikowania połaci, stawka za którą pracuje fachowiec, cena materiałów oraz całkowita powierzchnia do ocieplenia. Poniżej zaprezentujemy przykładowy cennik i wskażemy na najważniejsze aspekty ocieplenia tego typu pomieszczeń użytkowych.
, 26 kwietnia 2017

Izolacja poddasza - samodzielne ocieplanie dachu bez tajemnic

Izolacja poddasza - samodzielne ocieplanie dachu bez tajemnic

Jesień to ostateczny czas, aby przygotować dom do zimowych, niskich temperatur. W moim przypadku zmorą był źle docieplony, nieużywany strych, który znacznie wychładzał pomieszczenia znajdujące się na piętrze. Stara wełna mineralna i warstwa trocin nie spełniały moich oczekiwań, dlatego zdecydowałam się na wykonanie nowego ocieplenia styropianowego (wełna mineralna i pianka poliuretanowa okazały się za drogie) oraz wylanie posadzki.  Prace podzieliłam na kilka etapów: przygotowania, zakup materiałów, wykonanie wylewki oraz prace końcowe. Przekonajcie się, że każda złota rączka może wykonać izolację poddasza. Po prostu zrób to sam!
, 26 kwietnia 2017

Jak ocieplić poddasze samodzielnie? Instrukcja krok po kroku

Jak ocieplić poddasze samodzielnie? Instrukcja krok po kroku

W domkach jednorodzinnych występuje często poddasze użytkowe, które należy dobrze i skutecznie ocieplić, aby zminimalizować straty ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jaki materiał do ocieplenia umieścić pomiędzy krokwiami? Do wyboru jest wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian. W tym artykule znajdziesz porady jak ocieplić poddasze w najbardziej skuteczny i tani sposób. Dowiesz się też, jaka termoizolacja poddasza będzie najbardziej skuteczna.
, 26 kwietnia 2017

Pianka poliuretanowa - co warto wiedzieć o izolacjach natryskowych

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij