Czym jest piasek kwarcowy?

Piasek kwarcowy, którego głównym składnikiem jest krzemionka, to jeden z najpopularniejszych surowców, stosowany przede wszystkim w budownictwie, ale również ogrodnictwie, dekoratorstwie, spawalnictwie, czy przy wyrobie szkła. Podaż piachu tego rodzaju na rynku jest ogromna, a występuje on jako:

  • biały piasek kwarcowy — suszony i mokry,
  • barwiony piasek kwarcowy.

Suchy kwarc jest neutralny dla środowiska i nie wymaga płukania. Dodatkowo suszony piasek charakteryzuje się wysoką temperaturą spiekania (1200-1400 stopni Celsjusza), zaliczając się do piasków formierskich. Poza tym jest twardy i wytrzymały, odporny na działanie czynników chemicznych i mechanicznych, dzięki czemu jest to tak ceniony surowiec budowlany. Może również służyć do wyrobu rdzeni odlewniczych i form, a to wszystko stawia go nad piaskami węglanowymi i wulkanicznymi.

Całkowicie naturalne są także piaski barwione, które farbuje się przy wykorzystaniu naturalnej żywicy. Często to dekoracyjny piasek kwarcowy, zawsze workowany, w cenie za kg (np. dekoracyjny piasek kwarcowy firmy Kreisel).

Inny podział, zgodny z różnymi metodami wydobycia i przetwarzania, dzieli krzemionkę na:

  • sztuczny piasek kwarcowy,
  • przemyty piasek,
  • piasek szorujący,
  • piasek selekcjonowany (flotacyjny),
  • naturalny, biały piasek kwarcowy.

Sam piasek to natomiast najczęściej występująca luźna, rozdrobniona skała osadowa, o wielkości ziaren od 0,05 mm do 2 mm. Jeden centymetr sześcienny piachu zawiera około 2,62 g piasku. Występuje on jako składnik gleby pod powierzchnią, ale bywa także odkryty (np. na plaży), czy naniesiony przez rzeki. Piasek tworzą skały, które kruszą się przez miliardy lat pod wpływem wody, wiatru i warunków atmosferycznych (rozmarzania, przemarzania).

W przypadku piasków kwarcowych, wskutek metamorfizmu mogą one przejść w kwarcyt. Materiał kwarcytowy to zwięzła skała, w której dominuje kwarc, a spoiwem jest krzemionka. Skały kwarcytowe są twarde i wytrzymałe. Jeśli szukasz innych materiałów, sprawdź także ten artykuł o rodzajach i zastosowaniu piasków budowlanych.

Zastosowanie kwarcu

Piasek kwarcowy w budownictwie

W budownictwie sięga się mokry oraz suchy piasek kwarcowy. Ten ostatni jest dodatkiem bruku, zapraw epoksydowych czy klejów budowlanych. Poza tym są farby z piaskiem kwarcowym (np. farba z piaskiem kwarcowym Swahili).

Suszonego kwarcu dodaje się też jako wypełniacza do mas fugowych, czy wykorzystuje się go przy tworzeniu antykorozyjnych i żywicznych posadzek. Piasek kwarcowy stosowany jest także w różnych, specjalistycznych pracach inżynierskich, a poza tym służy do zasypywania przewodów (gazowych, wodnych, telefonicznych, elektrycznych itp.).

Mokra krzemionka służy głównie wykończeniowym pracom budowlanym. Dodaje się ją do produkcji kostki brukowej, tynków zewnętrznych i wewnętrznych, oraz jako dodatek do betonu, dzięki czemu zwiększa on swoją ciekłą konsystencję. Przykładem jest piasek budowlany workowany marki Kreisel, dostępny w workach w Castoramie, w cenie za kg zaledwie 0,32 zł.

Najciekawsze promocje w internecie - sprawdź ceny!

Kwarc w innych branżach

Poza zastosowaniem w budownictwie piach kwarcowy jest wykorzystywany również w wielu innych branżach. Używa się go na przykład do filtrowania wody w przydomowym basenie, oczyszczając ją z zanieczyszczeń i zabezpieczając przed mętnieniem. Oczywiście piasek filtracyjny (np. workowany piach filtracyjny z Castoramy, w cenie ok. 70 zł za worek o wadze 25 kg) jest bezpieczny dla człowieka i środowiska, nie uwalniając żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia. Cena za kg nie jest najwyższa, a jako że to dobry materiał filtracyjny, warto rozważyć jego zakup.

Na dekoracyjny piasek kwarcowy postawić można w ogrodnictwie, gdzie jest on stosowany jako dodatek do ziemi. Poprzez swoje właściwości zatrzymuje wodę bądź napowietrzanie korzeni. Kwarcu spreparowanego i mokrego można użyć również w celu wyrównania gruntu, odnowienia trawiastych terenów czy ochrony młodej trawy w fazie największego wzrostu. W ten sposób łatwo też o usypywanie ścieżek i ozdabianie ogrodów, podjazdów itp. W ogrodzie ułożyć można również mniejszy materiał kwarcytowy, sięgając po drobne, ozdobne skały.

Z kwarcu tworzy się również szkło. Piasek kwarcowy topnieje po ogrzaniu, z kolei jego drobne ziarenka łączą się w płynną całość (szkło). Jak wiadomo, po ostygnięciu szkło jest odporne na wysokie i niskie temperatury, mając twardą formę i charakteryzując się przejrzystością. Poza szkłem, przez ogrzanie kwarcu wyrabia się biżuterię, dekoracje domowe, naczynia czy przyrządy optyczne.

Piasek kwarcowy idealnie sprawdza się w piaskowaniu, tak powierzchni metalowych, jak i niemetalowych. Z jego wykorzystaniem piaskuje się felgi samochodowe, cegły, beton czy stal. Parametry piasku należy dobrać w zależności od powierzchni czyszczonej metodą strumieniowo-ścierną, dlatego ma on specjalne parametry (wilgotność: poniżej 0,2%, frakcja: 0,1-0,5 mm).

Biały piasek kwarcowy podczas piaskowania, a także inne zastosowanie piasku kwarcowego
Piasek kwarcowy krok po kroku, czyli jego zastosowanie i cena za kg

Barwiony piach kwarcowy to również szerokie zastosowanie w dekoratorstwie. Kruszywo jest wykorzystywane jako wypełniacz do doniczek czy wazonów. Z kolei kolorowy piasek stosuje się przy produkcji zlewozmywaków, blatów kuchennych czy płytek ceramicznych.

Rynek podaży i ceny piasku kwarcowego

Gdzie kupić piach kwarcowy?

Zarówno biały piasek kwarcowy, barwiony, piasek filtracyjny, jak i każdy inny jego rodzaj, to surowiec, z którego zakupem nie powinno być żadnych problemów. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które w swoim asortymencie mają piasek kwarcowy. Zamawiać można go bezpośrednio od producenta, choć częściej zakupów dokonuje się w sklepach.

Jeżeli bierzemy pod uwagę te ostatnie, piach kwarcowy różnego rodzaju znaleźć można między innymi w Castoramie. Ta jedna z większych sieci sklepów budowlanych oferuje artykuły z różnych kategorii: ogród, wystrój wnętrz, aranżacja, dekoracja, majsterkowanie, budowa, technika, a więc nie mogło w niej zabraknąć różnych rodzajów piasku kwarcowego, jak i wyrobów z jego dodatkiem (np. farba z piaskiem kwarcowym).

Z kolei biorąc pod uwagę producentów, jednym z liderów na polskim rynku jest firma Kreisel. Innym popularnym w Polsce producentem jest marka Techniart, a pozostałe to Aquael czy Sopro. Zawsze to piasek wysokiej jakości, który ma najlepsze właściwości charakterystyczne dla tego materiału, przede wszystkim będąc wytrzymałym oraz odpornym na czynniki chemiczne i mechaniczne.Ile kosztuje kwarc?

Cena piasku kwarcowego jest różna. Najtańszy jest piach do zastosowań budowlanych, niezbędny przy różnego rodzaju pracach budowlanych, remontowych, ale i dekoracyjnych. Z jednej strony jest on używany do wykonywania zaprawy murarskiej, tynkarskiej lub betonu, z drugiej natomiast do wysypania piaskownicy, a nawet jako żwirek do kuwety zwierząt domowych. Worek piasku o wadze 25 kg nabyć można już za kilka złotych, choć są też worki w cenie kilkudziesięciu złotych.

Przykładowe ceny piasku kwarcowego i produktów z dodatkiem kwarcu

Marka

Produkt

Cena

Aquael

Piasek kwarcowy; 0,4-1,2 mm; 10 kg (np. do akwariów)

22,50 zł

IL Primer

grunt na bazie piasku kwarcowego pod tynki dekoracyjne; 1 l

81,00 zł

Sopro

piasek kwarcowy; 0,4 - 0,8 mm; 25 kg

45,00 zł

KASTOM

barwione kruszywo kwarcowe; 25 kg

75,00 zł

EUROSTYL

grunt stabilizujący z piaskiem kwarcowym pod płyty z betonu architektonicznego; 5 l

80,00 zł

BOLIX

Grunt z piaskiem kwarcowym, 10 kg

85,00 zł

Kreisel

piasek do zastosowań budowlanych; 0,5-1,4 mm; 25 kg

8,00 zł

Cena zależna jest więc od rodzaju piasku, grubości jego ziaren, jak i marki. Najbezpieczniej nabywać piach kwarcowy renomowanych producentów, nawet przy jego odrobinie wyższej cenie. W ogólnej ocenie nie jest to jednak surowiec szczególnie drogi, którego zakup doprowadzi do bankructwa, przynajmniej przy rozsądnych ilościach.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że to surowiec ceniony i szeroko wykorzystywany, tak w branży budowlanej, jak i wielu innych dziedzinach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny