Który piec gazowy dwufunkcyjny wybrać? Porównujemy oferty
Piec gazowy dwufunkcyjny jest wydajnym urządzeniem, które możemy wykorzystać do ogrzania pomieszczeń, a także do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na dużą popularność, kotły gazowe dwufunkcyjne występują w postaci wielu różnorodnych modeli. Który piec gazowy dwufunkcyjny wybrać? Porównujemy oferty i możliwości konkretnych modeli.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym dokładnie jest piec gazowy dwufunkcyjny?
Zanim odpowiemy na pytanie, jaki piec gazowy do domu lub mieszkania sprawdza się najlepiej, wyszczególnimy ogólną charakterystykę kotłów dwufunkcyjnych. Jednym z podstawowych kryteriów podziału kotłów gazowych jest możliwość ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W tej kategorii wyróżniamy kotły jednofunkcyjne oraz kotły dwufunkcyjne.
Kocioł gazowy jednofunkcyjny służy do ogrzewania czynnika grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenie spełnia tylko jedną funkcję i może być dobrym rozwiązaniem w budynkach, w których nie potrzebujemy ogrzewania c.w.u. lub wybraliśmy dla niego inną formę. Jednofunkcyjne piece gazowe mogą być też uzupełnione o specjalny zasobnik c.w.u. W tym przypadku woda zostaje ogrzana do temperatury zadanej i pobrana z zasobnika w chwili odkręcenia kurka z ciepłą wodą.
Piec gazowy dwufunkcyjny posiada dwa wymienniki ciepła i jak sama nazwa wskazuje, spełnia dwie istotne funkcje. Pierwszą jest ogrzewanie czynnika grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania, drugą ogrzewanie c.w.u. Dwuobiegowy kocioł gazowy nie wymaga stosowania zasobnika, a woda zostaje podgrzana natychmiast po odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Rozwiązanie świetnie sprawdza się w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, które posiadają krótki ciąg rur doprowadzających ciepłą wodę. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca. Dwufunkcyjny kocioł wiszący można zamontować w kotłowni, a nawet w wybranym pomieszczeniu użytkowym. Brak dodatkowego zasobnika ogranicza wymaganą przestrzeń, a jednocześnie może wpłynąć na ograniczenie kosztów ogrzewania c.w.u. Rozwiązanie będzie szczególnie polecane w przypadku mniejszego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Dla zapewnienia najwyższej ekonomii użytkowej, wystarczy dobrać kocioł gazowy, który będzie odpowiednio dopasowany do charakterystyki instalacji i potrzeb użytkowników budynku.
Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czym się różni kocioł kondensacyjny od dwufunkcyjnego. Jest to nieco mylnie zadane pytanie. Obecnie w ofertach sprzedaży możemy nabyć wyłącznie gazowe piece kondensacyjne, które spełniają normy emisyjności (5 klasa efektywności energetycznej). Wśród kotłów kondensacyjnych znajdziemy zarówno modele jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne.
Jaki piec gazowy do domu lub mieszkania? Porównujemy oferty sprzedaży
Piece kondensacyjne Vaillant – przykładowe modele i ich parametry
Nasze porównanie dwuobiegowych kotłów gazowych do domu i mieszkania obejmie oferty kilku wiodących producentów. Pierwszych z nich jest marka Vaillant, oferująca szereg wiszących i stojących kotłów jedno i dwufunkcyjnych. Wiele modeli producenta wyróżnia się atrakcyjnymi cenami zakupu oraz bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z aktualnej oferty producenta.
- Piec gazowy dwufunkcyjny ecoTEC plus VCW – to nowoczesne modele o mocy nominalnej od 2,8 do 27,0 kW. Piece gazowe z serii ecoTEC plus VCW spełniają normy klasy energetycznej c.o. A. Model w wersji wiszącej zajmuje bardzo mało miejsca i można go zamontować w domu lub mieszkaniu. Ciekawostką jest możliwość połączenia sterownika systemowego sensoCOMFROT, który umożliwia takie ustawienie pracy instalacji grzewczej, która ograniczy zużycie energii. System grzewczy można połączyć z instalacją solarną, rekuperacją bądź panelami fotowoltaicznymi. Co więcej, piece kondensacyjne ecoTEC plus VCW można połączyć z modułem sensoNET, umożliwiającym sterowanie systemem grzewczym poza domem. Dodatkowy sterownik ambiSENSE umożliwia nastawienie zadanej temperatury w każdym grzejniku osobno. W praktyce oznacza to możliwość utrzymania różnych temperatur w pomieszczeniach.
- Wiszący piec gazowy dwufunkcyjny ecoTEC exclusive – kolejne interesujące rozwiązanie marki Vaillant. Kotły ecoTEC exclusive pracują z mocą nominalną od 3,4 do 27,1 kW. Ciekawostką tego modelu jest oznaczenie Green IQ, którym wyróżnia się modele o najniższej emisji spalin. Modele ecoTEC exclusive wyposażono w technologię IoniDetect, dzięki której kotły automatycznie dostosowują się do zmiennej jakości dostarczanego gazu. Komfort obsługi zapewnia moduł internetowy sensoNET z aplikacją sensoAPP. Model może sprawdzić się w mieszkaniach, dzięki płaskiej konstrukcji.
- Piece kondensacyjne ecoTEC pro – kolejny model kotłów wiszących Vaillant. Dwufunkcyjne kotły z serii ecoTEC pro pracują z mocą nominalną od 5,2 do 24 kW. Ich głównym atutem jest kompaktowa budowa. Rozwiązanie może sprawdzić się w budynkach o mniejszych potrzebach grzewczych. Kotły ecoTEC pro są lekkie, małe, a jednocześnie posiadają dużą wydajność w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. W modelu zastosowano automatyczną regulację spalania gazu, pneumatyczną automatykę oraz pompę o wysokiej sprawności działania. Kolejnym atutem jest atrakcyjna cena zakupu.
Piec gazowy dwufunkcyjny Bosch – aktualna oferta
Kolejnym renomowanym producentem gazowych kotłów kondensacyjnych jest firma Bosch. W aktualnej ofercie znajdziemy wiele interesujących modeli, które sprawdzą się zarówno do ogrzewania domów, jak i mieszkania. Na uwagę zasługują między innymi:
- Dwuobiegowy kocioł gazowy Condens 5300i WT – model kompaktowy z wężownicą grzewczą. Pracuje w zakresie mocy od 3,0 do 30,0 kW i spełnia wymagania klasy energetycznej A (lub klasy A+ z regulatorem EasyControl CT200). Kocioł gazowy Bosch posiada kompaktową, wiszącą budowę i możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
- Gazowe kotły kondensacyjne Condens 7000i W – model może być odpowiedzią na pytanie, jaki piec gazowy dwufunkcyjny do mieszkania wybrać. Condens 7000i W marki Bosch stanowi połączenie eleganckiego designu i wysokiej efektywności grzewczej. Dostępne modele pracują w zakresie mocy od 2,0 do nawet 42,0 kW i spełniają wymogi klasy energetycznej A (lub A+ z zestawem regulatora). Model może być szczególnie przydatny w modernizacji źródeł ogrzewania.
- Piec gazowy dwufunkcyjny Junkers Cerapur 2200 – to model wiszący, który wyróżnia się atrakcyjnymi cenami katalogowymi oraz wysoką wydajnością. Kocioł może pracować w zakresie mocy od 4,8 do 25,0 kW, a jego atutem jest kompaktowe wyposażenie połączone z małymi wymiarami. Wiszący kocioł Bosch Junkers Cerapur 2200 ogrzewa ciepłą wodę w sposób przepływowy, a jego sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń wynosi 93%.
- Kocioł gazowy Condens 2300i W – urządzenie pracujące w zakresie mocy od 2,0 do 25 kW. Jego atutem jest bardzo cicha praca, która nabiera szczególnego znaczenia w przypadku instalacji kotłów w pobliżu domowych miejsc wypoczynku. Model posiada intuicyjne sterowanie oraz możliwość regulacji za pomocą aplikacji mobilnej.
- Kocioł gazowy kondensacyjny Junkers Cerapur Smart – model z sezonową efektywnością energetyczną ogrzewania pomieszczeń na poziomie 92% i efektywnością energetyczną podgrzewania wody 83%. Kocioł gazowy kondensacyjny Junkers Cerapur Smart może pracować w zakresie mocy od 2,0 do 28,0 kW. W ofercie znajdziemy wersję ZSB, która może współpracować z zasobnikiem c.w.u, a także wersję ZWB ze zintegrowanym, przepływowym wymiennikiem wody oraz antyskażeniowym zestawem do napełniania (spełniającym wymagania normy EN1717).
Dwufunkcyjne piece kondensacyjne Ariston – przykładowe modele kotłów wiszących
Wśród znanych producentów nowoczesnych kotłów gazowych, należy także wyróżnić markę Ariston. W ofercie wspomnianego producenta znajdziemy zarówno kotły gazowe jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne. Wśród wiszących modeli dwufunkcyjnych, na uwagę zasługuje:
- Piec gazowy dwufunkcyjny CLAS B ONE WI-FI – dostępne w wersji 24 oraz 35. Model CLAS B ONE WI-FI 24 pracuje z mocą nominalną od 3,3 do 22 kW. Z kolei wersja CLAS B ONE WI-FI 35 osiąga moc nominalną w zakresie od 4,3 do 31 kW. Na uwagę zasługuje wysoka sprawność pracy przy mocy cieplnej 30/50 Stopni Celsjusza. Owa sprawność wynosi 106,1% w modelu 24 oraz 108,1 w modelu 36. Kotły dwufunkcyjne Ariston posiadają kompaktową budowę, intuicyjny system sterowania oraz wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej XtraTech.
- Piece gazowe Ariston Cares S – to jedno z ciekawszych rozwiązań do instalacji w domu. Modele Cares S wyposażono w wymiennik ze stali nierdzewnej i modulację 1:5. Ariston Cares S pracuje z mocą nominalną w zakresie od 4,7 do 20,0 kW. Deklarowana sprawność pracy przy mocy cieplnej 30/50 Stopni Celsjusza wynosi 108,5%. Dodatkowym atutem opisywanego modelu jest bardzo cicha praca oraz kompaktowa budowa.
- Piece gazowe Clas One B – kotły z zamkniętą komorą spalania i mocą nominalną od 3,7 do 22,0 kW (wersja Clas One B 24) lub od 5,0 do 31,0 kW (wersja Clas One B 31). Modele są w stanie przygotować od 22,6 l do 26,5 l ciepłej wody na minutę. Na uwagę zasługuje również atrakcyjna cena i wysoka sprawność pracy przy mocy cieplnej 30/50 Stopni Celsjusza (106,1% w modelu Class One B 24 oraz 106,5% w modelu Class One B 31). Piece gazowe Clas One B wyposażono w intuicyjny i łatwy do personalizacji system sterowania oraz możliwość zdalnej zmiany nastawów za pomocą Ariston NET.
- Kotły kondensacyjne HS PREMIUM 24 EU2 – model pracujący z mocą nominalną od 5,5 kW do 23,5 kW. Jego sprawność pracy przy mocy cieplnej 30/50 Stopni Celsjusza wynosi 103,9%. Model zasługuje na uwagę ze względu na system autodiagnostyczny z wyświetlaniem kodów błędów oraz system zapobiegający zamarzaniu, odkładaniu się kamienia i blokowaniu kotła. Dodatkowym atutem serii S PREMIUM 24 EU2 jest bardzo cicha praca, intuicyjne sterowanie oraz nowoczesny design.
Kotły gazowe centralnego ogrzewania Saunier Duval – przegląd oferty
Wśród znanych producentów kotłów gazowych do domów i mieszkań wyróżniamy także markę Saunier Duval. W jej ofercie znajdziemy kotły jedno i dwufunkcyjne. Wśród modeli dwufunkcyjnych znajdują się takie urządzenia jak:
- Kocioł THELIA CONDENS – gazowy kocioł kondensacyjny w wersji jedno i dwufunkcyjnej. Posiada wbudowana automatykę pogodową, listwę montażu i adapter wyjścia spalin. Kocioł dwufunkcyjny THELIA CONDENS 25 A sprawdzi się w przypadku mieszkań lub domów jednorodzinnych z jedną łazienką. Wymiennik płytowy zapewnia przepływ wody w ilości 10,4 litra na minutę. Na uwagę zasługuje łatwy system sterowania, 5 letni okres gwarancyjny oraz moc nominalna w zakresie 5,3 – 19,1 kW. Urządzenie można doposażyć w nowoczesny regulator pokojowy EXACONTROL E 7 C.
- Dwuobiegowy kocioł kondensacyjny MicraCom Condens – to niewielkich rozmiarów urządzenie, które świetnie sprawdzi się w mieszkaniach lub małych domach, użytkowanych przez 3 do 4 mieszkańców. Ze względu na małe rozmiary, kocioł MicraCom Condens może zmieścić się w szafce łazienkowej bądź kuchennej. Urządzenie zapewnia cichą pracę oraz prostą obsługę. Model pracuje z mocą nominalną od 8,4 do 20,0 kW. Moc maksymalna c.w.u. wynosi 24 kW. Kocioł można dodatkowo wyposażyć w regulator pokojowy EXACONTROL E 7 C bądź zintegrować z systemem MiGo, zapewniającym możliwość sterowania za pomocą smartfona. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat centralnego ogrzewania.
Piece gazowe marki Beretta
W naszym porównaniu kotłów grzewczych nie może zabraknąć przykładowych modeli z oferty marki Beretta. Jest to jeden z wiodących producentów kondensacyjnych, gazowych kotłów grzewczych. Wśród wartych uwagi modeli znajdują się między innymi:
- Kocioł grzewczy Beretta Ciao 25C – to dwufunkcyjny kocioł gazowy z wymiennikiem ze stali nierdzewnej i dotykowym panelem sterowania. Model posiada zakres modulacji 1:8 i energooszczędną pompę obiegową. W urządzenie wbudowano moduł regulacji pogodowej za pomocą sondy zewnętrznej (akcesorium dodatkowe). Produkt posiada certyfikat Range Rated oraz niewielkie wymiary. Kolejnymi atutami są cicha praca, możliwość sterowania dwoma lub trzema obiegami grzewczymi oraz możliwość współpracy z programatorami Hi i Comfort.
- Kocioł kondensacyjny Beretta MYNUTE BOILER GREEN 35 B S.I. E – kocioł kondensacyjny z wbudowanym, niewielkim zasobnikiem o pojemności 60 litrów. Model posiada certyfikat Range Rated i wbudowany moduł regulacji pogodowej. Możemy podłączyć dwa lub trzy obiegi grzewcze, oraz cyrkulację c.w.u. na uwagę zasługuje także wysoka sprawność, na poziomie 109,3%.
- Kocioł gazowy Beretta Quadra X 25C – model dwufunkcyjny z energooszczędną pompą i dotykowym interfejsem użytkownika. Posiada modulację 1:8 oraz wbudowany wymiennik ze stali nierdzewnej. Model wyróżniają kompaktowe wymiary, które świetnie sprawdzają się podczas montażu w niewielkich pomieszczeniach. Na uwagę zasługuje także Hydro gen Ready oraz najwyższy stopień zabezpieczenia przeciwpożarowego IPX5D. Podobnie jak inne modele producenta, model Beretta Quadra X 25C może posiadać do 5 lat gwarancji.
- Kocioł gazowy Beretta Mynute X25C – to kolejny model wiszący, który świetnie sprawdzi się w domu i mieszkaniu. Urządzenie posiada kompaktowe wymiary i moc nominalną w zakresie od 3,6 do 20,3 kW lub od 3,6 do 25 kW. Kocioł kondensacyjny posiada energooszczędną pompę modułową o współczynniku efektywności energetycznej EEI <0,23. Na uwagę zasługuje również spełnienie wymagań klasy efektywności energetycznej A+ dla systemu ogrzewania (w opcji podłączenia programatora BeSMART w trybie komunikacji cyfrowej OT). Kocioł posiada zapłon elektroniczny z jonizacyjną kontrolą płomienia, funkcję wstępnego podgrzania c.w.u. oraz wbudowany moduł regulacji pogodowej. Większą żywotność zapewnia cykl antyzamarzaniowy oraz precyzyjny system autodiagnostyczny z sygnalizacją kodów błędów.
Wymagania kotłowni w której znajduje się kocioł gazowy
Piece gazowe z zamkniętą komorą spalania mogą być bezpiecznie montowane w pomieszczeniach, które nie są przeznaczone do stałego pobytu ludzi (w pomieszczeniach, w którym domownicy spędzają nie więcej niż cztery godziny na dobę). Jest to główna zasada stawiana kotłom o mocy do 30 kW, czyli tym, które najczęściej wykorzystuje się w gospodarstwach domowych.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny o mocy do 30 kW może być z powodzeniem zamontowany w kuchni, pralni, przedpokoju bądź specjalnie wydzielonej do tego celu kotłowni. Według aktualnych wymagań, wysokość pomieszczenia z kotłem musi wynosić minimum 2,2. Dodatkowo pomieszczenie nie może zawierać zagłębień w podłożu ani znajdować się w podziemiach.
Warto także zwrócić uwagę na sposób odprowadzania spalin z kotła. Piece gazowe z zamkniętą komorą spalania wykorzystują powietrze z zewnątrz budynku. W związku z tym nie ma zagrożenia zatrucia czadem. Konieczny jest natomiast odpowiedni komin spalinowy. Najlepiej sprawdzają się kominy z wkładem wykonanym ze stali kwasoodpornej bądź ceramiki. Dzięki zastosowaniu tych materiałów, zyskamy pewność, że ciąg kominowy jest odpowiednio uszczelniony i odporny. Piec gazowy nie powinien być przyłączany do pozbawionych wkładów kominów z cegły, bowiem może się to wiązać ze znaczącym ograniczeniem trwałości konstrukcji i zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa.
Zaprezentowane powyżej kotły gazowe nie wyczerpują oferty opisanych producentów. Pełna lista dostępnych modeli na ogół znajduje się na stronach internetowych i w katalogach konkretnego producenta. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych informacji o kotłach grzewczych, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, ile gazu zużywa piec gazowy dwufunkcyjny.
Bibliografia:
- https://www.vaillant.pl
- https://www.bosch-homecomfort.com/pl/pl/budynki-mieszkalne/home/
- https://www.ariston.com/pl-pl/produkty/kotly-gazowe/kondensacyjne
- https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/
- https://www.ceneo.pl