Piece na ekogroszek - rodzaje, ceny, opinie, porady dla kupujących

Piec c.o. jest jednym z najważniejszych domowych urządzeń. Na rynku odnajdziemy różne rodzaje kotłów. Tradycyjne węglowe, gazowe, często stosowany jest też kocioł na pellet. Wśród licznych propozycji warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną. Jest nią piec na ekogroszek, którego popularność nie słabnie od dawna. W tym artykule opisaliśmy rodzaje, w jakich występują kotły na ekogroszek. Przybliżamy opinie o nich oraz ceny pieców.

Piec na ekogroszek – ogólna charakterystyka paliwa i kotła

Ekogoszek jest paliwem powstającym na bazie węgla kamiennego i brunatnego. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością przy niskiej zawartości siarki. Podczas spalania wytwarza niewiele szkodliwych dla środowiska substancji oraz popiołów. Ekogroszek jest stosunkowo tani i ma wysoką sprawność spalania, zatem oferuje większą wydajność niż węgiel. Popularnym producentem tego paliwa jest firma Bartex. Z uwagi na powyższe zalety kotły na ekogroszek zbierają pozytywne opinie użytkowników. Oczywiście przyczyn popularności należy też szukać w samych piecach.

Piec na ekogroszek jest urządzeniem występującym w różnych odmianach. Podstawowy podział bierze pod uwagę sposób dostarczania paliwa. Pierwszą opcją jest kocioł zasypowy a drugą piec na ekogroszek z podajnikiem. W pierwszej wersji paliwo aplikujemy ręcznie i musimy regularnie kontrolować jego ilość by utrzymać wybraną temperaturę. Maksymalne przerwy pomiędzy załadunkiem wynoszą 24 godziny. Zatem takie kotły na ekogroszek Bartex czy jakikolwiek inny nie są zbyt wygodne w obsłudze. Dlatego też pojawiają się na rynku coraz rzadziej. Zastępują je wersja zautomatyzowane.

Piec na ekogroszek z podajnikiem skraca czas obsługi do minimum. W zasadzie w przypadku takiego kotła mamy trzy zadania do wykonania. Pierwszym jest uzupełnienie opału w podajniku. W kotłach wysokiej jakości wystarczy uzupełniać ekogroszek raz na tydzień. Drugą czynnością jest usunięcie z paleniska zalegającego popiołu. Piec z podajnikiem wymaga też ustawienia temperatury, jaką ma wydzielać instalacja. I to tyle. Dozowaniem paliwa i utrzymywaniem temperatury zajmie się już piec c.o. Była to podstawowa charakterystyka, oczywiście kotły na ekogroszek różnią się pod innymi względami.

Kocioł na ekogroszek z podajnikiem – odpowiednia moc grzewcza

Zanim opiszemy, jakimi rozwiązaniami technicznymi różnią się kotły na ekogroszek skupimy się na ich mocy. Każdy kocioł na pellet, na węgiel czy wersje gazowe różnią się tym parametrem. Nie inaczej jest w przypadku interesujących nas urządzeń. Piec na ekogroszek z podajnikiem może mieć 5,7, 10 czy 15 kW mocy. Oczywiście w ofertach producentów znajdziemy też kotły o mocy 25 lub 30 kW. Wiadomo przy tym, że wraz z mocą rosną ceny pieców. Do kosztów zakupu jeszcze powrócimy, teraz skupimy się na dobieraniu mocy pieca do zapotrzebowania cieplnego budynku.

Jeśli chodzi o nowe domy nie ma większego problemu z ustaleniem zapotrzebowania na energię cieplną. Każdy taki budynek ma świadectwo charakterystyki energetycznej. W tym dokumencie znajdziemy szacunkowe roczne zapotrzebowanie na energię. Znacznie trudniej jest w przypadku starszych budynków. Kocioł na ekogroszek z podajnikiem lub bez dobierzemy na podstawie indywidualnych obliczeń. Podczas ich wykonywania pod uwagę bierzemy podpiwniczenia, wysokość pomieszczeń oraz oczekiwaną temperaturę. Należy pamiętać, że nie ma sensu inwestować w mocniejszy piec na ekogroszek niż potrzeba. Dlatego, że i tak nie wykorzysta swej pełnej mocy.

Podajnik i sterownik do pieca na ekogroszek

Piec na ekogroszek Bartex jaki i każdy inny opał wyposaża się w różne rodzaje podajników. Obecnie najlepsze opinie zbiera podajnik ślimakowy. Można śmiało stwierdzić, że precyzyjnie dozuje paliwo. Ważną role w doborze pieca odgrywa rodzaj, wielkość i sposób zamontowania zasobnika. W małych kotłowniach warto zadbać o poziomy wymiennik. Jest przeważnie smukły i wysoki, przez co nie zajmuje wiele miejsca. W większych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się piec c.o. z wymiennikiem pionowym. Jest niższy i łatwo utrzymać go w czystości. Popularnością w tej kategorii cieszą się piece na ekogroszek Pleszew.

Kolejną ważną kwestią jest sterownik do pieca na ekogroszek kierujący prawidłową pracą kotła. Do dyspozycji mamy dwie opcje. Pierwszą jest dwustanowy sterownik do pieca na ekogroszek. Nakłada na nas konieczność samodzielnej regulacji takich parametrów jak czas podawania porcji opału, tryb rozpalania i podtrzymywania żaru oraz czas nadmuchu. Ma to swoje wady i zalety. Do wad zaliczymy wydłużenie czasu, jaki poświęcimy na piec z podajnikiem. Obsługa sprawi sporo trudności osobom bez doświadczenia z takimi piecami. Największą zaletą takiego sterownika jest możliwość zaoszczędzenia opału przy dobrych wynikach spalania.

Drugą opcją jest automatyczny sterownik do pieca na ekogroszek. Jest idealną propozycją dla osób, które nie chcą spędzać godzin w kotłowni. Jego obsługa sprowadza się do wyboru rodzaju spalanego paliwa oraz temperatury. Wszystkie pozostałe parametry automatyczny sterownik do pieca na ekogroszek wyreguluje sam. To oszczędza czas obsługi. Do tego zapewnia wysoką skuteczność ogrzewania. Po sterownikach możemy przejść do ostatnich kryteriów podziału, jakim podlega piec na ekogroszek z podajnikiem.

Kocioł na ekogroszek z podajnikiem – sposób spalania paliwa

Piec z podajnikiem dzieli się na urządzenia górnego i dolnego spalania. Ceny pieców pierwszego typu są zdecydowanie niższe, bo też kotły mają prostszą konstrukcję. Paliwo jest spalane na ruszcie i w związku z tym rozpala się cały nasyp. Powstające spaliny przechodzą przez całą konstrukcję. To sprawia, że taki piec z podajnikiem mocno kopci a jego wydajność nie należy do najwyższych. Do tego pojawia się konieczność częstego rozpalania.

Znacznie lepsze opinie zbiera piec c.o. dolnego spalania. W takiej wersji paliwo jest spalane nad rusztem w sposób ciągły. Wszystkie powstające spaliny od razu trafiają do specjalnego kanału. Nie muszą przechodzić przez całą konstrukcję. Dzięki temu kocioł na ekogroszek z podajnikiem nie kopci i jest wydajniejszy. W zasadzie jedyną wadą jest to, że ceny pieców tego typu są wyższe od wersji z górnym spalaniem. Na koniec pewna uwaga, jeśli będziemy palić tylko ekogroszkiem najlepszy będzie kocioł z retortą fajkową. Urządzenia z palnikami rynnowymi czy żeliwnymi nadają się też do spalania innych materiałów.

Piece na ekogroszek Pleszew i nie tylko – popularni producenci i ceny pieców

Jednym z popularnych producentów jest firma Defro. Jej piec z podajnikiem Komfort EKO o mocy 15 kW zbiera bardzo pozytywne opinie klientów. Jego cena to około 8500 zł. Tymczasem równie dobra wersja Komfort EKO LUX jest dostępna za około 9000 zł. Ciekawą propozycję przygotowała też firma Termo-Tech. Jej kocioł na ekogroszek z podajnikiem linii Szulce o mocy 8 kW kosztuje zaledwie około 6800 zł. Przed nami jeszcze piece na ekogroszek Pleszew.

Piece na ekogroszek Pleszew reprezentuje firma Eco-Met. Jednym z jej produktów jest piec c.o. Economy o mocy 9 kW. Dostępny jest w atrakcyjnej cenie około 5800 zł. Kocioł tej samej linii o większej mocy 12 kW kosztuje około 6500 zł. Oczywiście do wyboru mamy urządzenia o jeszcze większej mocy. Piec na ekogroszek z podajnikiem CONVERT o mocy 15 kW dostaniemy za około 9000 zł. Widać, więc, mamy spore pole manewru cenowego.