Ustawianie temperatury na piecu

Piec na paliwo stałe - kotły uniwersalne

Kotły zapasowe dolnego i górnego spalania to jedna z najprostszych i najbardziej ekonomicznych konstrukcji. Różnica, jaka między nimi istnieje, wynika ze sposobu spalania paliwa i kierowania wydzielających się spalin. Ogień w kotłach górnego spalania rozpala się za pomocą rozpałki, po czym dokłada się odpowiednie ilości węgla. Za taką metodą niestety kryją się wady. Jedną z nich są częste wizyty w kotłowni. Węgiel, który rozpala się od dołu generuje znaczną ilość szkodliwych gazów i sadzy w postaci lotnej. Jako, że żar znajduje się poniżej, sadza i spaliny uchodzą w stronę komina. Niesie to ze sobą pochłanianie dużej ilości paliwa, energii, a także szkodliwość dla otaczającego środowiska.

Lepszym rozwiązaniem jest spalanie w kotłach dolnego spalania, gdzie proces rozpalania jest zupełnie inny. Właściciele tego rodzaju kotła zasypują go dużą ilością węgla, po czym rozpalają ogień od góry. Dzięki temu sadza i gazy sukcesywnie kierują się ku górze i są spalane. A to prowadzi do efektywniejszego, równomiernego i czystszego spalania paliwa. Przedstawiony sposób możemy wykorzystać również w przypadku kotłów górnego spalania. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy są one dobrze wykonane. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pieca CO do domu, w tym artykule znajdziesz praktyczne porady.

Piece do domu w świetnych cenach - zobacz!

Rodzaje kotłów zasypowych w piecach na paliwo stałe

Kotły zasypowe spotkać możemy w wielu wersjach. Wśród ich grona nie może zabraknąć uniwersalnych kotłów stalowych, w których spalane mogą być różnego rodzaju paliwa. Dzięki temu możemy palić w nim miałem, granulatami, drewnem, węglem kamiennym, jak i węglem brunatnym. Doskonale sprawdzą się także paliwa o niższej jakości.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Do kotłów zasypowych możemy też zaliczyć kotły węglowo-miałowe. Ich konstrukcja jest taka jak w przypadku uniwersalnych kotłów stalowych, które spalają jedynie miał węglowy. Odpowiednio długi cykl spalania sprawia, że nie niosą ze sobą regularnych wizyt w kotłowni. Wykorzystywanie dmuchaw i sterowników przekłada się na to, że proces spalania jest poddany dokładnej kontroli i przebiega efektywnie. Tego typu piec na paliwo stałe opatrzony jest większą mocą i jest zalecany do budynków mieszkalnych oraz urzędów, szkół, hal produkcyjnych. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także nasz artykuł: Piec na ekogroszek - radzimy, jaki kocioł wybrać.

Piece na paliwo stałe - kotły z podajnikiem

Piec na paliwo stałe to także kocioł z podajnikiem. Są to nowoczesne konstrukcje będące gwarancją niemalże bezobsługowej pracy kotłowni. Wysokiej jakości kotły są w stanie pracować nawet przez okres kilkunastu dni. I choć spalanie w kotłach zasypowych ma miejsce na odpowiednim ruszcie, w kotłach z podajnikiem rolę tę pełni palnik retortowy. Dzięki temu spalanie odbywa się od góry, zaś węgiel podaje się przez specjalny podajnik. Za pracę podajnika oraz wentylatora odpowiada sterownik elektryczny.

Pomimo tak wielu zalet, kotły tego typu, mają swoje wady. Jedną z nich jest wysoka cena. Kocioł z podajnikiem będzie nas kosztował dwa razy więcej niż piec zasypowy opatrzony podobnymi parametrami. W parze z wysoką ceną idzie paliwo dobrej jakości, dzięki któremu piec na paliwo stałe będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Dodatkowo węgiel powinien mieć właściwy rozmiar. Bardzo często jest jednak stosowany węgiel znany jako ekogroszek. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem paliwa, w tym artykule doradzamy, jakie warto stosować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny