Piec na pellet – opinie o kotłach

Ogrzewanie na pellet powoli zaczyna się upowszechniać. Na razie nie jest jeszcze bardzo popularne, ale wszystko wskazuje na to, że tak może się stać w niedalekiej przyszłości, ponieważ opinie o kotłach na pelet są bardzo pochlebne. Przede wszystkim jest to najbardziej ekologiczne ze wszystkich paliw stałych. Odpadki z obróbki drewna, które są prasowane pod dużym ciśnieniem, mają także mniej wilgoci niż na przykład węgiel. Dzięki temu jest to paliwo o dużej wydajności. Do listy zalet takiego rozwiązania można dodać także to, że pellet jest stosunkowo lekki. W przypadku kotłów z podajnikiem ładowanie pieca nie stanowi żadnego problemu i wystarczy robić to raz na jakiś czas.

Nie można zapomnieć także o tym, że paliwo to łatwo się magazynuje. W przypadku standardowych pieców c.o. miejsce do składowania miału, węgla i drewna na rozpałkę musi być dość duże. Pellet jest ładowany do niewielkich woreczków, nie trzeba także chronić go przed wilgocią i innymi tego rodzaju czynnikami atmosferycznymi, więc może być składowany w zasadzie gdziekolwiek.

Zainstalowanie kotła na pellet ma także jeszcze jedną zaletę – nie trzeba czyścić pieca zbyt często. Pellet daje jedynie około 0,5% popiołu, dzięki czemu oczyszczanie i opróżnianie pieca nie musi być codzienne. To bardzo duża zaleta w porównaniu do standardowych pieców c.o. na węgiel. Piec peletowy jest więc łatwy w utrzymaniu i nie wymaga zbyt wielu działań.

Ogrzewanie na pellet – cena inwestycji i materiału

Piec na pellet to stosunkowo droga inwestycja. Na pewno jest droższy niż typowe piece na paliwo stałe, jednak wydatek może się szybko zwrócić. Cena pelletu jest stosunkowo niska w porównaniu z węglem kamiennym lub olejem. Wszystko wskazuje także na to, że ceny węgla będą ciągle rosły, chociażby ze względu na politykę ekonomiczną, a pellet został uznany za odnawialne źródło energii i wszystko wskazuje na to, że będzie coraz tańszy.

Piece peletowe najczęściej są już z wbudowanym podajnikiem. Są także najwyższej klasy i w pełni zautomatyzowane. Ich obsługa jest bardzo prosta. Praca pieca może być ciągła, to znaczy, że nie musisz go wygaszać, by móc wynieść popiół i tym podobne. Warto wiedzieć także, że pozostałości po spaleniu pelletu są bogate w substancje mineralne i można nimi nawozić ogródek.

Wiele osób decyduje się kupić piec na pellet i ekogroszek w jednym. Tego rodzaju piece także są bardzo wygodne. W przypadku nagłego braku paliwa można je wymienić. Jednak nie jest to konieczne, pellet jest bardzo popularny i obecnie nie ma problemów z jego dostępnością, więc inwestowanie w piec na pellet i ekogroszek nie jest konieczne.

Kotły na pellet– wybór odpowiedniego

Istnieje kilka rodzajów pieców na pellet. Jednym z nich jest oczywiście standardowy piec na biomasę, który ogrzewa cały dom poprzez sieć grzejników. Można także zaopatrzyć się w piec z płaszczem wodnym, odpowiedni do ogrzania wody użytkowej. Taki rodzaj pieca jest wybierany najczęściej.

Wiele osób decyduje się także na piece kominowe na pellet. Mają one bardzo ozdobną obudowę, więc często są wstawiane do pomieszczeń jako elementy dekoracyjne. Pełnią rolę standardowego kominka, z tym jednak, że dostarczają ciepłego powietrza, którym można dogrzać kilka pomieszczeń. Nie nadają się jako jedyne źródło ciepła w domu, także dlatego, że nie ogrzewają wody.