Piec na pellet - podstawowe informacje

Co to jest pellet?

Pellet jest całkowicie naturalnym paliwem stałym. Najczęściej uzyskuje się go z odpadów drzewnych, które podlegają procesowi sprasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu biomasa nie zajmuje tak dużo miejsca. W wyniku spalania biomasy uzyskuje się energię na poziomie 4,6 kWh.

Piec na pellet z podajnikiem jest wygodnym rozwiązaniem ze względu na wielkość biomasy. Granulat osiąga średnicę do maksymalnie 4 cm. Dlatego można załadować pellet w większej ilości, nie martwiąc się o ciągłość dostarczania paliwa.

Wyróżnikiem biomasy jest duża mniejsza zawartość wilgoci, w porównaniu do drewna nawet tego, które było odpowiednio sezonowane. Dzięki szczelnym opakowaniom, w którym przechowywany jest pellet, można go magazynować w dowolnym miejscu. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat ogrzewania domu.

Kocioł na pellet - sposób działania

Kocioł na pellet wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest on praktycznie bezobsługowy. Na największą uwagę zasługują kotły z podajnikiem, szczególnie te o dużej pojemności. Ponieważ takie kotły na pellet po zasypaniu, mogą samodzielnie funkcjonować nawet przez tydzień.

Zautomatyzowane kotły na pellet nie wymagają ręcznego podpalania, ponieważ biomasa rozpalana jest samoczynnie przy użyciu specjalnych grzałek. Czas uruchomienia pieca ustalany jest na sterowniku. Piec na pellet bardzo często wyposażony jest również w system gaszenia płomienia. Zwiększoną ochronę uzyskuje się dzięki systemom niepozwalającym przedostaniu się płomienia do zasobnika z pelletem. Dzięki temu nie dojdzie do samozapłonu całego paliwa.

Piec na pellet - obsługa i działanie palnika

Pellet na tle pozostałych paliw wyróżnia się tym, że może być stosowany w każdego rodzaju kotłach. Najlepiej jest jednak sprawdza się dedykowany piec na pellet z podajnikiem.

Kocioł na pellet może posiadać nieruchomy ruszt. Zwykle przy tego typu rozwiązaniach, paliwo jest zsypywane od góry. Do tego celu wykorzystuje się podajnik ślimakowy bądź pneumatyczny. W takiej sytuacji można mówić o palniku retortowym. Wydmuchiwanie spalin jest wspomagane wentylatorem, który znajduje się przy palniku.

Jeżeli kotły na pellet są bardziej zautomatyzowane, to możemy spodziewać się w ich budowie dodatkowych palników retortowych antynagarowych. Są to kotły na biomasę, które mogą spalać nie tylko pellet drzewny, ale również zbożowy lub po prostu zwykły węgiel. Tego typu palniki zabezpieczają przed powstawaniem nagaru, czyli osadu powstającego w wyniku spalania złej jakości paliwa. Sprawdź także porady na temat ogrzewania w domu jednorodzinnym.

Polecane modele kotłów na pellet

Kocioł stałopalny C.O. TERMO-TECH PELL NIUL

Kocioł charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Ma dużą moc (zakres mocy od 5,4 do 18 kW co wystarcza na ogrzanie domu o powierzchni do 180 m2), jest tani w ekspoatacji i wyposażony w inteligentny sterownik samodzielnie dobierający parametry pracy. To oszczędza naprawdę dużo czasu. Model jest wyposażony w sterownik obsługujący 3 pompy: C.O, C.W.U. oraz pompę dodatkową.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Kocioł stałopalny Termo-Tech Pell Niul wykonany jest z atestowanej stali kotłowej o grubości 6 mm. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca (jego wymiary to 925x1170x1148 mm). Kocioł daje tez możliwość podłączenia regulatora pokojowego i modułu GSM Spider, jak również zaworu mieszającego za pomocą modułu zaworu Aligator.

Jego cena to około 8500 zł (sprawdź ofertę w ramce po prawej stronie).

Kocioł SAS Multi 1.5

Jest to piec na pellet z podajnikiem, który dodatkowo wyposażony jest w ruszt wodny. Dzięki specjalnej komorze może być spalane zarówno drewno opałowe, jak i również pellet drzewny. Kocioł posiada podajnik ślimakowy. W pełni zautomatyzowany kocioł na pellet firmy SAS wyróżnia się mechanizmem samoczyszczącym oraz wbudowaną zapalarką ceramiczną odpowiedzialną za rozpalanie biomasy. Cena kotła zaczyna się już od 8100 złotych.

Kocioł Mini Bio Kostrzewa

Piec na pellet marki Kostrzewa wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest on najmniejszym kotłem przeznaczonym do spalania pelletu drzewnego. Przy jego użyciu możliwe jest spalanie także owsa. Pełna automatyzacja pozwala na samodzielne rozpalanie paliwa oraz kontrolę płomienia wraz z regulacją jego mocy. Piec c.o. na pellet wyróżnia się mocą nominalna na poziomie 10kW. Najlepiej sprawdza się przy ogrzewaniu niewielkich budynków mieszkalnych, których powierzchnia nie przekracza 120 metrów kwadratowych. Cena kotła rozpoczyna się już od 7200 złotych.

Piec na pellet - cena, opinie, koszty ogrzewania, polecane modele
Pellet to ekologiczne rozwiązanie. Są to niewielkie groszki o 2-3 cm długości, które zostały zrobione z mocno sprasowanych trocin. Dzięki temu lepiej się palą i nie są drogie.

Kotły Pleszewskie

Kotły Pleszewskie zawierają modele przeznaczone do spalania różnego rodzaju paliw stałych. Wśród nich znajdują się również piece na pellet i ekogroszek. Kotły typu BIOVERT przeznaczone są do spalania pelletu drzewnego. Ich głównym wyróżnikiem jest konstrukcja zgodna z zachowaniem norm dotyczących ochrony środowiska.

Kotły na pellet wyposażone są w palnik węglowy, dzięki któremu dochodzi do dokładnego spalania biomasy. Popiół usuwany jest przy pomocy specjalnego zgarniacza. W ten sposób piec na pellet Pleszew jest całkowicie zautomatyzowany, przez co nie wymaga zbytniej ingerencji ze strony człowieka. Ich cena w zależności od modelu zaczyna się już od 7900 złotych.

Lechma - Ogrzewacz PL-350 Pellet

Jest to piec c.o. na pellet z płaszczem wodnym. Kocioł z podajnikiem wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, jednocześnie mając wbudowany zasobnik o pojemności do 70 kg. Piec na pellet tej marki pozwala ogrzać budynki mieszkalne o powierzchni nawet do 180 metrów kwadratowych.

W standardowym wyposażeniu znajduje się między innymi naczynie przeponowe, zestaw czujników, a także regulator temperatury pokojowej. Opcjonalnie można dokupić moduł internetowy, GSM bądź bezprzewodowy regulator temperatury. Cena katalogowa urządzenia marki Lechma wynosi 7900 złotych netto. Sprawdź także inne kotły na paliwa stałe.

Pellet - ekologiczna biomasa

Zalety pelletu

Pellet posiada bardzo wiele zalet. To właśnie z ich względu warto rozważyć zakup kotła na tego rodzaju paliwo. Wśród największych korzyści pelletu wymienia się takie jak:

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!
 • Ekologia - paliwo powstaje w wyniku sprasowania odrzutu drzewnego, najczęściej trocin. Dodatkowo emisja spalin jest o wiele niższa w porównaniu do spalania węgla bądź sezonowanego drewna
 • Mała objętość - odrzut drzewny, który pod wpływem wysokiego ciśnienia zostaje sprasowany, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w porównaniu do pozostałych paliw stałych.
 • Szybki zapłon - w celu zapalenia pelletu wystarczy zastosować grzałkę elektryczną. Dzięki temu rozpalanie w piecu nie stanowi żadnego problemu.
 • Mała ilość wilgoci - zawartość wilgoci jest dużo niższa niż przy sezonowanym drewnie opałowym. Jest to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o łatwość spalania biomasy.
 • Łatwość magazynowania - ze względu na foliowe opakowania, pellet jest doskonale zabezpieczony przed wilgocią, a także działaniem innych czynników atmosferycznych. Dlatego można go przechowywać w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym. Magazynowanie pelletu nie stwarza problemów związanych z utrzymaniem danego miejsca w czystości.
 • Wysoka efektywność, niska cena - cena pelletu jest stosunkowo niska w porównaniu do efektywności ogrzewania, a także sposobu spalania.
 • Niska ilość popiołu - podczas spalania powstaje zaledwie pół procenta popiołu. Jest on pozbawiony sztucznych domieszek, dzięki czemu można go potraktować jako naturalny nawóz dla roślin.

Minusy pelletu

Pellet nie ma zbyt wielu minusów. Jako paliwo ekologiczne, przystępne cenowo, a także wysokokaloryczne tak naprawdę jest polecane przez wszystkich specjalistów z branży grzewczej. Jedynym minusem może być wysoki koszt dedykowanego pieca. Kocioł na pellet jest stosunkowo drogą inwestycją. Jednak wydatek ten bardzo szybko ulega zwrotowi. Sprawdź także w tym artykule, jaki piec centralnego ogrzewania wybrać.

Piec na pellet - cena, opinie, koszty ogrzewania, polecane modele
Piec na pellet o czerwonym kolorze, obok którego stoi pellet w dwóch workach. Piece na pellet to sposób na dużą oszczędność, ale inwestycja w nie jest dość kosztowna.

Pellet - rodzaje

Decydując się na piec na pellet, należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rodzaju paliwa. Kotły na pellet powinny być zasilane jak najwyższej jakości biomasą. Należy wziąć pod uwagę efektywność spalania, ilość odrzutu, a także surowiec, z którego pellet został wyprodukowany.

Jeżeli zdecydujemy się na pellet gorszej jakości, to niestety piec na pellet, a dokładniej podajnik ślimakowy może zostać bardzo szybko uszkodzony. Dzieje się to poprzez pozostawienie bardzo dużej ilości odrzutu, który zaczyna blokować podajnik.

Optymalnie kocioł na pellet powinien być zasilany biomasą posiadającą certyfikaty jakości DIN Plus oraz EN Plus A1. Sygnatury świadczą o tym, że paliwo zostało wyprodukowane z czystego drewna, bez zawartości innych domieszek.

Kotły na pellet mogą być zasilane:

 • Pelletem klasy A1 - jest to biomasa spełniająca europejską normę EN Plus A1. Średnica pelletu może wynosić od 5 mm do 7 mm, natomiast długość może wahać się od 15 do 40 mm. Pellet nie może zawierać w sobie wilgoci większej niż na poziomie 10%. Piec na pellet klasy A1 nie będzie wytwarzać dużej ilości popiołu - jego zawartość musi być mniejsza niż 0,7% objętości paliwa.
 • Pelletem klasy A2 - piec na pellet klasy A2 raczej wykorzystywany jest w większych budynkach. Zawartość popiołu utrzymuje się na poziomie ok. 1,5%. Pellet również wyróżnia się niższą temperaturą topnienia (1100 st. Celsjusza).
 • Pelletem klasy EN B - jest to pellet, który nie spełnia warunków, aby zakwalifikować się jako biomasa wyższej klasy. Ze względu na dużą zawartość popiołu, powinien być stosowany w warunkach przemysłowych.

Piec na pellet - korzyści i wady

Kotły na pellet - zalety

Kotły na pellet wyróżniają się dużą ilością zalet. Są coraz częściej polecane przez specjalistów ze względu na korzyści, jakie wypływają z ich użytkowania. Do mocnych stron kotłów na pellet zalicza się:

 • Piec na pellet zasilany jest paliwem odnawialnym - pellet pochodzący z ciśnieniowej obróbki trocin oraz innych odpadów drzewnych, uznany został za surowiec odnawialny. W przeciwieństwie do węgla kamiennego użytkownicy nie muszą martwić się o ograniczone zasoby paliwa, a co za tym idzie ryzyko wyższej ceny w przyszłych latach ogrzewania domu tym sposobem.
 • Kocioł na pellet wytwarza niską ilość popiołu - w porównaniu do spalania węgla lub drewna, ilość pozostałego popiołu utrzymuje się na minimalnym poziomie. Dodatkowo jest to odrzut, który można wykorzystać jako naturalny sposób na nawożenie gleby.
 • Piec na pellet wytwarza minimalną ilość spalin - ilość wytwarzanych substancji smolistych jest tak mała, że kotły na pellet uznawane są za najbardziej przyjazne środowisku, jeżeli chodzi o spalanie paliw stałych.
 • Piec c.o. na pellet jest prosty w obsłudze - instalacja kotłów zasilanych pelletem jest bardzo łatwa. Większość funkcji posiada całkowitą automatyzację. Do nich zalicza się samodzielne gaszenie bądź dostarczanie paliwa, jeżeli zdecydujemy się na piec na pellet z podajnikiem. Takie kotły uznawane są za praktycznie samoobsługowe.

Piec na pellet - cena, opinie, koszty ogrzewania, polecane modele
Jest kilka rodzajów pieców na pellet. Świetnym rozwiązaniem jest kominek na pellet, który może służyć do ogrzewania całego domu. To jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań

Kotły na pellet - wady

Decydując się na piec na pellet z podajnikiem, dostrzeżemy wiele zalet dokonanego wyboru. Należy zapoznać się również z jego słabszymi stronami. Nie jest ich dużo, jednak mogą się one okazać kluczowe przy podjęciu inwestycji:

 • Wysoki koszt zakupu pieca i pelletu - cena kotła na pellet w porównaniu do pieca na drewno jest dużo wyższa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że inwestycja w pewnym momencie się zwróci, nawet zaopatrując się w pellet najwyższej klasy, który również nie zalicza się do najtańszych.
 • Regularne czyszczenie oraz serwisowanie kotła - kocioł na pellet mimo niskiej emisji zanieczyszczeń oraz pozostałych substancji smolistych, wymaga regularnego czyszczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że mając zwykły piec na drewno lub węgiel także należy o to zadbać.

Kotły na biomasę - najczęstsze typy

Tradycyjne kotły na biomasę

Oprócz kotłów dedykowanych wyłącznie do spalania pelletu wymienia się również inne kotły na biomasę. Wśród nich wymienia się kotły na ekogroszek oraz na drewno. Taki kocioł zsypowy, zwany potocznie „śmieciakiem”, najlepiej radzi sobie w przypadku spalania węgla oraz drewna. W związku z tym spalanie w nim ekogroszku lub pelletu drzewnego będzie mało wydajne.

Na uwagę zasługują również specjalne piece na ekogroszek oraz na pellet drzewny. Najczęściej występują one z automatycznym podajnikiem. Tego typu piece na pellet i ekogroszek są rozwiązaniem przeznaczonym dla osób, które skłaniają się ku ekologicznemu ogrzewaniu, ale nie chcą się ograniczać do jednego rodzaju paliwa. Należy pamiętać, że występują także same kotły na ekogroszek, które posiadają podajnik dostosowany do tego rodzaju paliwa. Tak jak w przypadku ogrzewaniem pelletem, piece na ekogroszek posiadają specjalny zasobnik wymagający napełnienia. Cała obsługa jest zautomatyzowana.

Piec na pellet gwarantujący dystrybucję gorącego powietrza

Są to piece do spalania biomasy, które umożliwiają ogrzewanie nawet kilku pomieszczeń jednocześnie. Występują z podajnikiem, który działa samoczynnie, ładując odpowiednią ilość opału. Piece mogą wyróżniać się nowoczesną obudową, dzięki czemu mogą jednocześnie stanowić element dekoracyjny dla budynku.

Kocioł na pellet z płaszczem wodnym

Piec c.o. na pellet może zapewnić również ogrzanie wody użytkowej. Wtedy zmienia on charakter na c.o. oraz c.w.u. Są to również w pełni zautomatyzowane piece z podajnikiem, które na wyposażeniu posiadają regulację temperatury. Mogą wyróżniać się obudową ceramiczną bądź stalową.

Piece kominkowe na pellet

Piece kominkowe na pellet są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą się ograniczać do zwykłego centralnego ogrzewania swojego domu. Wyróżniają się one krótkim czasem potrzebnym do nagrzania pomieszczenia. Dodatkowo piece kominkowe na pellet spełniają funkcję dekoracyjną. Ze względu na opalanie pelletem, nie trzeba martwić się o przechowywanie oraz wcześniejsze sezonowanie drewna opałowego. Piece kominkowe na pellet traktowane są jako bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kominków. Ich zaletą jest często pełna automatyzacja. W przypadku tradycyjnych kominków zarówno rozpalanie, jak i kontrolowanie temperatury jest zależne od osobistego wkładu pracy, natomiast piece kominkowe na pellet zastępują nasz udział specjalnym oprogramowaniem.

Piec c.o. na pellet - podsumowanie

Do wyboru mamy szereg różnych kotłów przeznaczonych do centralnego ogrzewania. Wśród nich wymienia się kotły na ekogroszek, na drewno, piec na pellet i drewno lub kotły na biomasę w postaci pelletu drzewnego.

Przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego urządzenia, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim paliwem zarządzać w celu ogrzania budynku mieszkalnego. Na pewno piec na węgiel, ekogroszek, na drewno bądź piec na pellet i drewno nie zapewnią tak niskiej emisji zanieczyszczeń, jak w przypadku kotła na pellet. Dodatkowo biomasa jest bardzo łatwa w przechowywaniu, nie wymagając wyodrębnienia specjalnego pomieszczenia gospodarczego.

Warto wybrać piec nadmuchowy z automatycznym podajnikiem. Dzięki temu ograniczamy nasz udział w kontrolowaniu procesu spalania. Piec nadmuchowy charakteryzuje się tym, iż utrzymanie odpowiedniej temperatury jest znacznie łatwiejsze. Natomiast kotły z podajnikiem często pozwalają zapomnieć nam o zarządzaniu energią cieplną w domu, nawet na tydzień czasu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny