Piec na pellet czy na ekogroszek? Co wybrać?

Wybór sposobu ogrzewania oraz pieca to bardzo ważna decyzja podczas budowy każdego domu. Wydatki, które ponoszone są na ogrzewanie, stanowią największy udział wśród kosztów użytkowania każdego domu jednorodzinnego. W związku z tym na etapie budowy domu warto przeanalizować różne sposoby na jego ogrzanie. Warto zwrócić uwagę na koszty zakupu urządzeń, koszty ich eksploatacji oraz komfort użytkowania. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kotły na ekogroszek oraz kotły na pellet. W tym artykule poznamy charakterystykę tych sposobów ogrzewania domu, różnice pomiędzy nimi, opinie o piecach na ekogroszek i o piecach na pellet. Poznamy także ceny tych paliw, ich kaloryczność oraz ceny kotła na ekogroszek i kotła na pellet.

Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Piec na pellet czy na ekogroszek? Co wybrać?

Ekogroszek i pellet - porównanie paliw

Ekogroszek

Ekogroszek to węgiel, który sprzedawany jest w niewielkich kawałkach o granulacji od 8 mm do 25 mm. Zwykle stosuje się go w kotłach z podajnikiem ślimakowym. Ekogroszek zakupić możemy luzem oraz w wersji workowanej. Ekogroszek sprzedawany luzem dostępny jest na przykład w składach węgla. Ekogroszek workowany jest nieco droższy, ale wygodniejszy w transporcie, w przechowywaniu i w użyciu, możemy go zakupić przede wszystkim w wielkopowierzchniowych marketach budowlanych.

Polecane kotły na ekogroszek w dobrych cenach

Jako ekogroszek sprzedawany jest najczęściej węgiel kamienny posiadający wysoką wartość opałową, czyli kaloryczność. Gorszy jakościowo jest ekogroszek miękki, czyli z węgla brunatnego. Ekogroszek ma kaloryczność w przedziale od 22 000 MJ/kg  do 27 000 MJ/kg. Innym bardzo ważnym parametrem w przypadku ekogroszku poza wartością opałową jest jego wilgotność, której wartość czasami jest podawana na opakowaniu. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, że zbyt wilgotny ekogroszek nie pali się dobrze ani wydajnie. Poza tym zbyt wilgotne paliwo może niestety powodować korozję zasobnika oraz innych elementów pieca. Cena tony ekogroszku, w zależności od kaloryczności wynosi w przedziale od ok. 700 zł do ok. 800 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Pellet

Pellet jest słowem pochodzącym z języka angielskiego i oznacza ono materiał opałowy, który produkowany jest z różnego rodzaju odpadów drzewnych, takich jak na przykład trociny, wióry czy zrębki. Sprasowane są one pod bardzo wysokim ciśnieniem i przybierają postać walców o niewielkich rozmiarach, ich średnica wynosi od 6 mm do 25 mm, natomiast długość osiąga do kilku centymetrów. Pellet najczęściej stosuje się w kotłach z automatycznym podajnikiem, sprawia to, że jest on paliwem bardzo wygodnym w użytkowaniu.

Dostępny jest w sprzedaży w workach, których masa wynosi 15 kg. Pellet charakteryzuje się mniejszą kalorycznością niż ekogroszek i wynosi ona ok. 18000 MJ/kg. Oznacza to, że potrzeba go znacznie więcej zużyć, w celu ogrzania budynku o tej samej kubaturze. Warto również zwrócić uwagę na to, że pellet charakteryzuje się większą objętością niż ekogroszek. Oznacza to, że na jego składowanie w kotłowni, magazynie lub garażu potrzeba znacznie więcej miejsca. Pelletu nie powinno się przechowywać bez zadaszenia, gdyż paliwo to zamoknie. Ceny zakupu tony pelletu to wydatek rzędu od 800 zł do 900 zł. Gdy kupujemy pellet, warto także zwrócić uwagę na to, czy opakowanie posiada specjalny certyfikowany znak Din plus, który jest wyznacznikiem dobrej jakości. Niższa kaloryczność oraz wyższa cena za tonę sprawiają, że koszty ogrzewania przy użyciu pelletu są wyższe niż koszty ogrzewania przy użyciu ekogroszku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotle na pellet.

Piec na pellet i piec na ekogroszek - porównanie kotłów

Instalacje grzewcze, w których funkcjonować może piec na pellet lub piec na ekogroszek na przykład z podajnikiem ślimakowym, są takie same. Różnią się one jedynie źródłem ciepła. Nieco inne są i inaczej funkcjonują kotły na ekogroszek niż kotły na pellet. Jeżeli porównamy ceny tych kotłów o podobnych charakterystykach mocy,  na przykład piece o mocy 15 kW, czyli takie, którymi możemy ogrzać dom o powierzchni do ok. 150 m2, okaże się, że piec na pellet jest bardziej kosztowny. Różnice mogą sięgać nawet do 30%. Kocioł na ekogroszek charakteryzujący się taką mocą możemy zakupić od ok. 7000 zł do ok. 8000 zł i jest on tańszy od kotła na pellet o takiej samej mocy, który kosztuje ponad 10000 zł.

Polecane piece na pellet w dobrych cenach

Ceny pelletu jako paliwa oraz pieca do jego spalania są wyższe od ekogroszku oraz od pieców na ekogroszek. Jednak opinie o piecach na ekogroszek i o piecach na pellet są takie, że to drugie są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze. Ponadto pellet jest paliwem bardziej ekologicznym niż ekogroszek. Piece na pellet charakteryzują się bardzo czystym procesem spalania. Podczas spalania tego paliwa nie wydzielają się bardzo uciążliwe i szkodliwe pył i sadza, których nie jesteśmy w stanie uniknąć przy spalaniu ekogroszku.

Warto również wspomnieć o tym, że w trakcie spalania 1 t ekogroszku powstaje aż do 150 kg popiołu, natomiast w trakcie spalania 1 t pelletu powstaje jedynie od 2,5 kg do 5 kg popiołu. Piece na pellet są także zaopatrzone w precyzyjne systemy do sterowania procesem spalania, a także zapalarki elektryczne, które również zmniejszają uciążliwość obsługi tych urządzeń. Korzystanie z pieców na pellet w kotłowni pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w przypadku pieców na ekogroszek będziemy musieli spędzić na częste i uciążliwe czyszczenie takiego pieca oraz na wynoszenie popiołu. Oszczędność czasu może zatem zdecydowanie zrekompensować wyższe koszty zakupu pieca oraz paliwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kotle na ekogroszek z zasobnikiem?

Piece na pellet i na ekogroszek - kwestie ekologiczne

Warto również zwrócić uwagę na ekologiczne aspekty związane z wyborem i użytkowaniem pieca. W procesie spalania pelletu uwalnia niewielka ilość dwutlenku węgla, natomiast w procesie spalania ekogroszku uwalnia się znacznie więcej tej substancji. Zanieczyszczenie środowiska, szczególnie w największych aglomeracjach w naszym kraju to duży problem. W niektórych województwach powstają uchwały antysmogowe, na przykład w Małopolsce oraz na Śląsku.

Od 1 września 2017 na obszarze całego Województwa Śląskiego nie można już stosować węgla brunatnego oraz paliw wykonanych na jego bazie. W związku z tym nie można już montować tam nowych pieców służących do spalania ekogroszku produkowanego z węgla brunatnego. Można się zatem spodziewać, iż podobnie jak Województwo Śląskie postąpią również inne samorządy i wkrótce palenie ekogroszkiem na bazie węgla brunatnego będzie zabronione w całej Polsce.

Piece na ekogroszek oraz samo paliwo jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż piece na pellet oraz pellet jako paliwo. Jednak piece opalane pelletem są znacznie łatwiejsze w obsłudze, ponadto czyszczenie pieców na pellet jest znacznie prostsze. Piece opalane ekogroszkiem wymagają więcej czasu na ich czyszczenie oraz usuwanie popiołu, którego produkują znacznie więcej niż pice na pellet. Piece na pellet są także bardziej ekologiczne od tych opalanych ekogroszkiem. Powstające uchwały antysmogowe ograniczają możliwość opalania węglem w coraz większej ilości miejsc w Polsce. Piece na pellet, pomimo tego, że są droższe w użytkowaniu, są lepszym rozwiązaniem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach na paliwo stałe.

Ocena: 4,8/5 (głosów 17)
, aktualizacja 13 sierpnia 2019
Komentarze (3)
 • 26 stycznia 2019 07:01 - ~szybki lopez napisał(a) ocena: 4 głosowało: 8

  no kurwa jeszcze troche a chalupy bedziem opalac krowim lajnem bo te skurwysyny wszystkiego zabroniom

 • 30 czerwca 2019 01:06 - ~danny napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  A może uniwersalny z palnikiem na rózne paliwa? Zobacz sobie te nowe zielone kotły Smart Fire- niskie spalanie opału, sterownik Negros , 5 lat gwarancji. ja się chyba zdecyduję

 • 08 lipca 2019 09:07 - ~bronek napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  danny wcale nie robi ukrytej reklamy
  zreszta nawet nie mozna tego nazwać ukryta

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Piec centralnego ogrzewania - typy, producenci, ceny, opinie, zastosowanie
Piec centralnego ogrzewania - typy, producenci, ceny, opinie, zastosowanie
Ceny węgla 2019 - sprawdź cennik sprzedaży węgla w Twoim mieście
Ceny węgla 2019 - sprawdź cennik sprzedaży węgla w Twoim mieście
Ceny pieców na pellet - zobacz, jakie są ceny popularnych kotłów
Ceny pieców na pellet - zobacz, jakie są ceny popularnych kotłów
Pellet drzewny - cena, wartość opałowa, zastosowanie jako materiał opałowy
Pellet drzewny - cena, wartość opałowa, zastosowanie jako materiał opałowy
Ranking kotłów na pellet - zobacz, który piec na pellet wybrać
Ranking kotłów na pellet - zobacz, który piec na pellet wybrać
Opinie o piecach na pellet - sprawdzamy najlepsze modele
Opinie o piecach na pellet - sprawdzamy najlepsze modele
Gdzie kupić ekogroszek workowany? Castorama, Leroy Merlin, Obi, a może w lokalnym składzie?
Gdzie kupić ekogroszek workowany? Castorama, Leroy Merlin, Obi, a może w lokalnym składzie?
Piece na ekogroszek Pleszew - najlepsze modele, opinie, ceny
Piece na ekogroszek Pleszew - najlepsze modele, opinie, ceny
Ekogroszek i węgiel Bartex - opinie, ceny, gdzie kupić?
Ekogroszek i węgiel Bartex - opinie, ceny, gdzie kupić?
Podajnik ślimakowy do pieca - opis, opinie, ceny, porady
Podajnik ślimakowy do pieca - opis, opinie, ceny, porady
Ceny pelletu a jego wartość opałowa - co warto kupić?
Ceny pelletu a jego wartość opałowa - co warto kupić?
Opinie o piecach na ekogroszek - który piec wybrać? Rodzaje, ceny, porady
Opinie o piecach na ekogroszek - który piec wybrać? Rodzaje, ceny, porady
Sterownik do pieca na ekogroszek z podajnikiem - rodzaje, ceny, opinie
Sterownik do pieca na ekogroszek z podajnikiem - rodzaje, ceny, opinie
Najlepsze sposoby na ustawienie pieca na ekogroszek - poradnik praktyczny
Najlepsze sposoby na ustawienie pieca na ekogroszek - poradnik praktyczny
Kaloryczność węgla i ekogroszku - zobacz, jaka jest wartość opałowa
Kaloryczność węgla i ekogroszku - zobacz, jaka jest wartość opałowa
Cena ekogroszku workowanego - przegląd ofert na rynku
Cena ekogroszku workowanego - przegląd ofert na rynku
Kocioł na pellet - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Kocioł na pellet - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Ogrzewanie peletem - koszty roczne, opinie, wygoda, ekologia, ceny pelletu
Ogrzewanie peletem - koszty roczne, opinie, wygoda, ekologia, ceny pelletu
Spalanie ekogroszku - poradnik dla początkujących
Spalanie ekogroszku - poradnik dla początkujących
Jak wybrać piec na pellet? Polecane modele, ceny, opinie, koszty ogrzewania
Jak wybrać piec na pellet? Polecane modele, ceny, opinie, koszty ogrzewania
Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Piec na ekogroszek z podajnikiem – cena, polecane modele – który wybrać?
Piec na ekogroszek z podajnikiem – cena, polecane modele – który wybrać?
Jak przechowywać ekogroszek
Jak przechowywać ekogroszek
Piec na ekogroszek - radzimy, jaki kocioł wybrać
Piec na ekogroszek - radzimy, jaki kocioł wybrać

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij