Ekogroszek i pellet - porównanie paliw

Ekogroszek

Ekogroszek to węgiel, który sprzedawany jest w niewielkich kawałkach o granulacji od 8 mm do 25 mm. Zwykle stosuje się go w kotłach z podajnikiem ślimakowym. Ekogroszek zakupić możemy luzem oraz w wersji workowanej. Ekogroszek sprzedawany luzem dostępny jest na przykład w składach węgla. Ekogroszek workowany jest nieco droższy, ale wygodniejszy w transporcie, w przechowywaniu i w użyciu, możemy go zakupić przede wszystkim w wielkopowierzchniowych marketach budowlanych.

Piece do domu w świetnych cenach - zobacz!

Jako ekogroszek sprzedawany jest najczęściej węgiel kamienny posiadający wysoką wartość opałową, czyli kaloryczność. Gorszy jakościowo jest ekogroszek miękki, czyli z węgla brunatnego. Ekogroszek ma kaloryczność w przedziale od 22 000 MJ/kg  do 27 000 MJ/kg. Innym bardzo ważnym parametrem w przypadku ekogroszku poza wartością opałową jest jego wilgotność, której wartość czasami jest podawana na opakowaniu. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, że zbyt wilgotny ekogroszek nie pali się dobrze ani wydajnie. Poza tym zbyt wilgotne paliwo może niestety powodować korozję zasobnika oraz innych elementów pieca. Cena tony ekogroszku, w zależności od kaloryczności wynosi w przedziale od ok. 700 zł do ok. 800 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Pellet

Pellet jest słowem pochodzącym z języka angielskiego i oznacza ono materiał opałowy, który produkowany jest z różnego rodzaju odpadów drzewnych, takich jak na przykład trociny, wióry czy zrębki. Sprasowane są one pod bardzo wysokim ciśnieniem i przybierają postać walców o niewielkich rozmiarach, ich średnica wynosi od 6 mm do 25 mm, natomiast długość osiąga do kilku centymetrów. Pellet najczęściej stosuje się w kotłach z automatycznym podajnikiem, sprawia to, że jest on paliwem bardzo wygodnym w użytkowaniu.

Dostępny jest w sprzedaży w workach, których masa wynosi 15 kg. Pellet charakteryzuje się mniejszą kalorycznością niż ekogroszek i wynosi ona ok. 18000 MJ/kg. Oznacza to, że potrzeba go znacznie więcej zużyć, w celu ogrzania budynku o tej samej kubaturze. Warto również zwrócić uwagę na to, że pellet charakteryzuje się większą objętością niż ekogroszek. Oznacza to, że na jego składowanie w kotłowni, magazynie lub garażu potrzeba znacznie więcej miejsca. Pelletu nie powinno się przechowywać bez zadaszenia, gdyż paliwo to zamoknie. Ceny zakupu tony pelletu to wydatek rzędu od 800 zł do 900 zł. Gdy kupujemy pellet, warto także zwrócić uwagę na to, czy opakowanie posiada specjalny certyfikowany znak Din plus, który jest wyznacznikiem dobrej jakości. Niższa kaloryczność oraz wyższa cena za tonę sprawiają, że koszty ogrzewania przy użyciu pelletu są wyższe niż koszty ogrzewania przy użyciu ekogroszku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotle na pellet.

Piec na pellet i piec na ekogroszek - porównanie kotłów

Instalacje grzewcze, w których funkcjonować może piec na pellet lub piec na ekogroszek na przykład z podajnikiem ślimakowym, są takie same. Różnią się one jedynie źródłem ciepła. Nieco inne są i inaczej funkcjonują kotły na ekogroszek niż kotły na pellet. Jeżeli porównamy ceny tych kotłów o podobnych charakterystykach mocy,  na przykład piece o mocy 15 kW, czyli takie, którymi możemy ogrzać dom o powierzchni do ok. 150 m2, okaże się, że piec na pellet jest bardziej kosztowny. Różnice mogą sięgać nawet do 30%. Kocioł na ekogroszek charakteryzujący się taką mocą możemy zakupić od ok. 7000 zł do ok. 8000 zł i jest on tańszy od kotła na pellet o takiej samej mocy, który kosztuje ponad 10000 zł.

Polecane piece na pellet

Ceny pelletu jako paliwa oraz pieca do jego spalania są wyższe od ekogroszku oraz od pieców na ekogroszek. Jednak opinie o piecach na ekogroszek i o piecach na pellet są takie, że to drugie są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze. Ponadto pellet jest paliwem bardziej ekologicznym niż ekogroszek. Piece na pellet charakteryzują się bardzo czystym procesem spalania. Podczas spalania tego paliwa nie wydzielają się bardzo uciążliwe i szkodliwe pył i sadza, których nie jesteśmy w stanie uniknąć przy spalaniu ekogroszku.

Warto również wspomnieć o tym, że w trakcie spalania 1 t ekogroszku powstaje aż do 150 kg popiołu, natomiast w trakcie spalania 1 t pelletu powstaje jedynie od 2,5 kg do 5 kg popiołu. Piece na pellet są także zaopatrzone w precyzyjne systemy do sterowania procesem spalania, a także zapalarki elektryczne, które również zmniejszają uciążliwość obsługi tych urządzeń. Korzystanie z pieców na pellet w kotłowni pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w przypadku pieców na ekogroszek będziemy musieli spędzić na częste i uciążliwe czyszczenie takiego pieca oraz na wynoszenie popiołu. Oszczędność czasu może zatem zdecydowanie zrekompensować wyższe koszty zakupu pieca oraz paliwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kotle na ekogroszek z zasobnikiem?

Piece na pellet i na ekogroszek - kwestie ekologiczne

Warto również zwrócić uwagę na ekologiczne aspekty związane z wyborem i użytkowaniem pieca. W procesie spalania pelletu uwalnia niewielka ilość dwutlenku węgla, natomiast w procesie spalania ekogroszku uwalnia się znacznie więcej tej substancji. Zanieczyszczenie środowiska, szczególnie w największych aglomeracjach w naszym kraju to duży problem. W niektórych województwach powstają uchwały antysmogowe, na przykład w Małopolsce oraz na Śląsku.

Od 1 września 2017 na obszarze całego Województwa Śląskiego nie można już stosować węgla brunatnego oraz paliw wykonanych na jego bazie. W związku z tym nie można już montować tam nowych pieców służących do spalania ekogroszku produkowanego z węgla brunatnego. Można się zatem spodziewać, iż podobnie jak Województwo Śląskie postąpią również inne samorządy i wkrótce palenie ekogroszkiem na bazie węgla brunatnego będzie zabronione w całej Polsce.

Piece na ekogroszek oraz samo paliwo jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż piece na pellet oraz pellet jako paliwo. Jednak piece opalane pelletem są znacznie łatwiejsze w obsłudze, ponadto czyszczenie pieców na pellet jest znacznie prostsze. Piece opalane ekogroszkiem wymagają więcej czasu na ich czyszczenie oraz usuwanie popiołu, którego produkują znacznie więcej niż pice na pellet. Piece na pellet są także bardziej ekologiczne od tych opalanych ekogroszkiem. Powstające uchwały antysmogowe ograniczają możliwość opalania węglem w coraz większej ilości miejsc w Polsce. Piece na pellet, pomimo tego, że są droższe w użytkowaniu, są lepszym rozwiązaniem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach na paliwo stałe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny