Różnice pomiędzy piecami i kotłami C.O.

Kotły C.O. są tylko jednym z dostępnych na rynku rozwiązań. Wśród kotłów i pieców (sprawdź na: www.terme.pl) możemy bowiem wyróżnić kotły gazowe, elektryczne, olejowe i olejowo gazowe. Jeśli już jednak zdecydowaliśmy się na wykorzystanie kotła do centralnego ogrzewania, warto poznać różnice pomiędzy nimi.

Piece i kotły C.O. możemy podzielić na:

  • typ górnego spalania - najczęściej wybierany ze względu na swoją niezawodność.
  • typ dolnego spalania – umożliwia wypalenie wytwarzanych spalin.
  • typ górno-dolnego spalania – łączy właściwości obu wyżej wspomnianych typów, co czyni go najbardziej uniwersalnym i praktycznym.

Kolejne istotne różnice pomiędzy piecami i kotłami C.O. dotyczą rodzaju sterownika, który odpowiada za dostosowanie procesu spalania do preferencji jego użytkownika.

Piece centralnego ogrzewania – jakie rodzaje wyróżniamy?

Piece centralnego ogrzewania dzielimy na rodzaje ze względu na paliwo, jakie jest im dedykowane. Istnieje kilka możliwości. Są to:

  • Piece centralnego ogrzewania na ekogroszek

Ekogroszek (węgiel ekologiczny) jako materiał opałowy jest nieszkodliwy dla środowiska – charakteryzuje się niezwykle małą emisyjnością substancji smolistych. Znajduje się w czołówce paliw wybieranych do ogrzewania domów i innego rodzaju budynków. Naturalnie wiąże się to dużym wyborem na rynku – piece centralnego ogrzewania na ekogroszek mogą posiadać różne parametry.

Co istotne, ekogroszek charakteryzuje się mniejszą granulacją niż klasyczny węgiel, dzięki czemu bardzo dobrze współpracuje z różnego rodzaju podajnikami - minimalizując tym samym awarie związane z tą kwestią.

  • Piece centralnego ogrzewania na pellet

Kotły C.O. na pellet wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji. Charakteryzuje je podajnik (podajnik ślimakowy lub pneumatyczny) i duże zbiorniki na paliwo. Pellet jest paliwem w formie granulatu – jest przyjazny środowisku.

Piece centralnego ogrzewania na pellet różnią się od klasycznego kotła tym, że paliwo nie spala się wewnątrz kotła na ruszcie, a w palniku złożonym z małego paleniska i obudowy.

Jaką moc powinny mieć piece do ogrzewania centralnego?

Jedną z niezwykle istotnych kwestii podczas wyboru pieca do C.O. jest jego moc. Powinna ona być dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło.

W przypadku nowo wybudowanych domów ustalenie tej wartości nie jest trudne – powinna się ona znaleźć w projekcie budowlanym. Inaczej jest przy starszych budynkach, gdzie trudno o taką informację. W takiej sytuacji konieczne jest samodzielne obliczenie (np. przy pomocy internetowych kalkulatorów), jakie zapotrzebowanie na ciepło posiada budynek, który planujemy zaopatrzyć w piec do ogrzewania centralnego. Ułatwi nam to decyzję dotyczącą mocy, jaką powinien mieć piec.

Zalety pieców centralnego ogrzewania

Piece centralnego ogrzewania cechują się wieloma zaletami. Należą do nich takie aspekty, jak:

  • Automatyzacja i wygoda użytkowania

Piece na pellet i ekogroszek są skonstruowane w taki sposób, że wystarczy raz w nich rozpalić, by cieszyć się ogrzanym domem. Zautomatyzowane rozwiązania, jakie charakteryzują kotły centralnego ogrzewania, sprawiają, że nie trzeba nieustannie pilnować ich pracy. Wystarczy, że wyposażymy je w odpowiedni podajnik paliwa.

Co istotne, system centralnego ogrzewania odpowiada także za podgrzanie wody użytkowej. To właśnie ona wpływa na podniesienie temperatury w domu. Pamiętajmy jednak, że za prawidłowe działanie ogrzewania centralnego odpowiada nie tylko kocioł C.O., ale cały system, na który składają się zawory, pompy i odbiorniki ciepła.

Wady pieców centralnego ogrzewania

Wadami, jakie najczęściej są wskazywane przez użytkowników kotłów do centralnego ogrzewania, jest… brak automatyzacji i współczesnych rozwiązań. Oczywiście, dawne modele pieców i kotłów charakteryzowały się zanieczyszczeniami oraz męczącą obsługą pieca (kontrola procesu spalania i częste dosypywanie paliwa).

Pamiętajmy jednak, że nowoczesne, dostępne w naszym sklepie piece ogrzewania centralnego są pozbawione tych niedogodności. Ogrzewanie domu lub innych budynków kotłami C.O. jest dziś wygodnym i pozbawionym awarii rozwiązaniem.

Kotły C.O. a emisja spalin

Współcześnie instalowane kotły C.O. muszą spełniać kryteria normy PN-EN 303–5:2012, czyli być w klasie 5. Dotyczy ona w szczególności emisji tlenku węgla, substancji smolistych i pyłów oraz sprawności kotła.

Oczywiście, wybierając kocioł do ogrzewania centralnego, powinniśmy wybierać ten w klasie 5. Będzie to wybór nie tylko ekonomiczny, ale i przyjazny środowisku. Zapewni nam również gwarancję dotyczącą sprawności urządzenia, na które się zdecydujemy. Klasa urządzenia zostaje bowiem przyznana przez akredytowane laboratorium na podstawie gruntownie przeprowadzonych testów.

Jak wybrać najlepszy do domu piec centralnego ogrzewania?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy do domu piec centralnego ogrzewania? W powyższym artykule poruszyliśmy wiele istotnych kwestii, które należy przemyśleć przed dokonaniem zakupu.

Piece do ogrzewania centralnego w ofercie sklepu Terme.pl spełniają nawet najbardziej rygorystyczne wymagania ekologiczne, w standardzie posiadają palniki retortowe oraz system mechanicznego czyszczenia wymiennika. Proces spalania jest w pełni bezpieczny, gdyż nadzorują go automatyczne i inteligentne rozwiązania. Kotły C.O. klasy 5 są już normą, dzięki której nie tylko zaoszczędzisz, ale i przysłużysz się środowisku.

Aby wybrać najlepszy do domu piec centralnego ogrzewania, weź pod uwagę swoje możliwości, wymagania i oczekiwania. Decyzja dotycząca systemu ogrzewania jest uwarunkowana przede wszystkim czynnikami indywidualnymi oraz lokalizacją i dostępnością danego paliwa, potrzebami mieszkańców domu i ich możliwościami finansowymi.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej