Piece elektryczne do ogrzewania domu - rodzaje

Piece elektryczne mogą występować jako jedno- lub dwufunkcyjne. Zadaniem kotłów elektrycznych jednofunkcyjnych jest jedynie ogrzewanie wody, która krąży w instalacji grzewczej i jest przeznaczona do ogrzewania pomieszczeń mieszkania. W większości przypadków są to małe, lekkie urządzenia w wersji wiszącej. Kotły o większej mocy występują w wersji stojącej. Aby kocioł można było wykorzystać również do ciepłej wody użytkowej, niezbędne jest dokupienie podgrzewacza pojemnościowego – zasobnika.

Piece elektryczne dwufunkcyjne posiadają możliwość podgrzania wody, która ma być przeznaczona do użytkowania, dzięki obecności przepływowego podgrzewacza znajdującego się w obudowie kotła. Źródło ciepła w piecach elektrycznych stanowi grzałka w postaci metalowego drutu oporowego umieszczonego w osłonie stalowej, mosiężnej lub miedzianej.

Zadaniem osłony jest ochrona grzałki przez kontaktem z wodą. W zależności od rodzaju, kocioł może posiadać jedną lub większą ilość grzałek. Im jest ich więcej, tym użytkownik może liczyć na większą moc pieca. Dodatkowa liczba grzałek włącza się stopniowo wraz ze zwiększoną potrzebą na ciepłą wodę. Taka możliwość przekłada się na maksymalną oszczędność ogrzewania. Jeśli rozważasz instalację ogrzewania elektryczne lub gazowego, porównanie obu tych rodzajów znajdziesz w tym artykule.

Ogrzewanie domu prądem – czy warto?

Ogrzewanie domu za pomocą kotła na paliwo stałe jest obecnie najtańszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o eksploatację. W tym przypadku użytkownik za wytworzenie kilowatogodziny ciepła zapłaci ok. 0,15 zł. Średnio o 0,4 zł więcej będzie zmuszony zapłacić za kilowatogodzinę ciepła, jeśli pokusi się o kocioł elektryczny. Z tego też powodu energia elektryczna mieści się w gronie najdroższych źródeł ciepła.


Wybierając ogrzewanie kotłem na paliwo stałe musimy liczyć się z mniejszym komfortem – konieczność systematycznego uzupełniania paliwa i czyszczenia kotła. Dlatego bezobsługowe piece elektryczne są często wykorzystywane do ogrzewania domu w czasie trwania tańszej taryfy G12 (taryfa nocna). Tego typu kotły mogą współpracować z dowolnym rodzajem grzejników, a także z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Piece elektryczne do ogrzewania domu – ceny, opinie, koszty ogrzewania
Ogrzewanie domu prądem tonie jest najtańsze rozwiązaie, ale jest z pewnością najwygodniejsze. Ogrzewanie kotłem na prąd nie wymaga zakupówani czyszczenia.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Piece elektryczne do ogrzewania domu – opinie

Piece elektryczne, za wyjątkiem gazowych i olejowych, są jedną z najwygodniejszych form ogrzewania domu. Możemy je wykorzystać zarówno do zasilania grzejników, jak i ogrzewania wody użytkowej. Mimo, że nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem, piece elektryczne do ogrzewania domu zdobywają coraz większą ilość zwolenników. Osoby, które decydują się na tego typu ogrzewanie, podkreślają ich wiele zalet. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także nasz artykuł: Koszty ogrzewania elektrycznego domu i mieszkania przy instalacji CO.

Energia elektryczna, jako niezwykle ekologiczne źródła ciepła, nie generuje zanieczyszczeń, które mogłyby obciążyć środowisko naturalne. Z ekonomicznego punktu widzenia, wysokie koszty prądu w większości przypadków mogą zostać zwrócone dzięki niskim kosztom inwestycyjnym, które związane są z budową instalacji grzewczej. Sama cena pieca elektrycznego jest konkurencją. Jego użytkownicy docenili również brak konieczności budowy komina i wkładu kominowego, przyłącza gazowego, a także budowy pomieszczenia, które będzie pełniło funkcję kotłowni.

Aby podłączyć piec elektryczny, wystarczy właściwe przydzielenie mocy w zakładzie energetycznym. Piece elektryczne do ogrzewania domu nie niosą ze sobą potrzeby przeprowadzania okresowych przeglądów – odpadają więc koszty związane z przeglądem instalacji wentylacyjnej, kominowej, gazowej. Na korzyści tego typu pieca przemawia również mała ilość miejsca – piece w wersji wiszącej mogą być zainstalowane w dowolnym pomieszczeniu.

ikona podziel się Przekaż dalej