Piece gazowe – co warto wiedzieć?

Kotły gazowe - sposób działania

Sposób działania kotłów gazowych jest w dużej mierze uzależniony od jego rodzaju. Największą różnicę widać pomiędzy kotłami kondensacyjnymi a tradycyjnymi. Najprościej jednak tłumacząc, piece gazowe pobierają paliwo w postaci gazu ziemnego. Kotły z otwartą pracą spalania, działają poprzez nadmuch powietrza atmosferycznego. Jednak nie zawsze w kominie znajduje się odpowiedni ciąg lub komin jest zanieczyszczony. Przez co należy zabezpieczyć piec przed wydostaniem się spalin do z powrotem do pomieszczenia.

Energia cieplna wytwarzana przez kocioł gazowy, rozprowadzana jest do konkretnych źródeł (kaloryferów). Jeżeli wyposażymy swój dom w kocioł z zasobnikiem, możliwe jest również ogrzewanie lub ogrzewanie wody użytkowej. Bardzo często kotły gazowe są uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii, które pozyskują między innymi pompy ciepła. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź artykuł o ogrzewaniu gazowym CO.

Kocioł na gaz - sposoby zabezpieczenia

Kocioł na gaz, mimo swojej innowacyjnej budowy, musi być odpowiednio zabezpieczony, a następnie serwisowany, by nie doszło do wydostania się spalin do pomieszczenia, co mogłoby grozić zaczadzeniem. Obecnie dołączany jest sterownik do pieca gazowego, który umożliwia całkowitą kontrolę nad tym, by kocioł działał według zadanych parametrów.

Wśród zabezpieczeń, które powinny znajdować się na wyposażeniu kotłów gazowych, wymienia się czujniki czadu, czujniki temperatury, presostaty odpowiedzialne za wyłączenie kotła, jeżeli dojdzie do nieprawidłowości przy wdmuchiwaniu powietrza atmosferycznego. Warto sprawdzić, czy kocioł na gaz posiada również termostaty graniczne, chroniące urządzenie przed przekroczeniem temperatury maksymalnej. Jednak największym niebezpieczeństwem dla domowników jest wydzielany tlenek węgla, czyli czad. W tym celu należy wyposażyć system grzewczy w detektor czadu. Jednak samo urządzenie nie uchroni nas przed nieszczelnościami. Dlatego należy pamiętać również o regularnym serwisie instalacji grzewczej.

Kotły gazowe - wydajność

Dopiero wybierając instalację grzewczą, zastanawiamy się nad różnymi rozwiązaniami. Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii. Do ich pozyskiwania i przetwarzania służą pompy ciepła. Rzeczywiście pozwalają na pozyskiwanie niemalże darmowej energii cieplnej, a także służącej do podgrzania wody użytkowej. Jednak barierą przed ich założeniem, jest wysoki koszt urządzeń. Jest on uzależniony od rodzaju pompy, a także głębokości odwiertu - jeżeli mają to być pompy z systemem pionowym. Dlatego inwestycja nierzadko sięga od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Pozyskując kredyt na budowę pompy ciepła, możemy ubiegać się o różne dofinansowania, ale i tak większość kosztów musi pokryć inwestor. Więcej informacji znajdziesz w tych artykułach o pompach ciepła.

W przypadku zakupu kotłów gazowych cena waha się już od 2 tys. złotych wzwyż. Im bardziej zaawansowanej technologii oczekujemy, tym koszty inwestycyjne będą wyższe. Należy pamiętać również o kosztach paliwa, czyli gazu ziemnego. Średnio przyjmuje się, że cena 1 m3 gazu ziemnego wynosi około 2 złote. W takim razie rachunki mogą wahać się od 1600 do 3500 tys. złotych, w zależności od zapotrzebowania na energię - czyli izolacji budynku, jego kubatury, a także ilości domowników.

Piece gazowe - rodzaje, ceny, polecane modele i producenci - przegląd
Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania jest bardziej bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Nie wymagają dużego pomieszczenia.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Piece gazowe - rodzaje

Kotły kondensacyjne i tradycyjne

Kotły kondensacyjne powoli wypierają zwykłe kotły gazowe. Dzieje się tak, ponieważ cieszą się one zdecydowanie lepszą efektywnością. Ponadto wyróżniają się mniejszą kubaturą, przez co nie wymagają one specjalnych pomieszczeń przeznaczonych pod kotłownię. Tradycyjne piece gazowe wytwarzają energię cieplną, w wyniku której wytwarzane są spaliny. Instalacja doprowadza do utylizacji spalin na zewnątrz. Tego typu systemy działają w pozostałych kotłach działających na konwencjonalnych zasadach.

Natomiast kotły kondensacyjne działają efektywniej. W tradycyjnym systemie wraz ze spalinami wypuszczana jest przez komin. W kotłach kondensacyjnych dochodzi do skraplania pary wodnej, w wyniku czego pozyskiwana jest energia cieplna. Dla porównania w konwencjonalnych kotłach czynnik ją wytwarzający był wydalany bezpowrotnie. Tutaj ciepło wytwarzane w czasie kondensacji pary wodnej służy do ogrzania wody znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania. Według danych udaje się wytworzyć nawet do kilkunastu procent energii cieplnej więcej. Zatem decydując się na kotły kondensacyjne, cena rachunków za gaz może być niższa nawet o 20%. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach ogrzewania gazowego.

Piec gazowy jednofunkcyjny i piec gazowy dwufunkcyjny

Piece gazowe możemy podzielić również na piece jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Ich sposób działania i parametry wyróżniają się w następujący sposób:

 • Piec gazowy jednofunkcyjny - jego zadaniem jest wyłącznie ogrzewanie wody znajdującej się w instalacji grzewczej. Istnieje możliwość dokupienia zasobnika, przez co możliwe będzie również ogrzewanie wody użytkowej. Piec gazowy jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem zaleca się domom jednorodzinnym oraz wielorodzinnym o dużej kubaturze. Są one wtedy rzeczywiście bardzo wydajne.
 • Piec gazowy dwufunkcyjny - jest to urządzenie, które już fabrycznie zostało wyposażone w specjalny wymiennik przepływowy. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W porównaniu do kotła jednofunkcyjnego piec gazowy dwufunkcyjny jest znacznie tańszy. Jednak przy budynkach o dużych kubaturach pozostaje mało efektywny. Wnika to z tego, że podgrzewanie wody użytkowej zostaje załączone dopiero w momencie, kiedy zaczynamy z niej korzystać. Dlatego nagrzana wcześniej woda szybko ulega wychłodzeniu. Przeczytaj także ten artykuł o kotle kondensacyjnym gazowym.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Kotły gazowe z otwartą i z zamkniętą komorą spalania

Piece grzewcze gazowe możemy podzielić pod względem rodzaju komory spalania. Wśród nich wyróżnia się kotły z zamkniętą komorą spalania, które są coraz popularniejsze, ze względu na bezpieczeństwo działania. Przede wszystkim, do procesu spalania potrzebują one powietrza atmosferycznego, pozyskiwanego z zewnątrz. Dlatego spaliny nawet nie mają możliwy wydostania się na zewnątrz, przez co domownicy są jeszcze lepiej chronieni przed zaczadzeniem. Oczywiście muszą one być odpowiednio odprowadzone na zewnątrz. Zatem w tym celu instalacja musi zostać wzbogacona o szczelne przewody powietrzno-spalinowe. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że piec z zamkniętą komorą spalania nie wymaga aż tak dużego pomieszczenia. Minimalna kubatura musi wynieść 6,5 m3.

Drugim typem kotłów pod tym względem, są piece grzewcze gazowe z otwartą komorą spalania. Tak jak w przypadku innych tradycyjnych kotłów, potrzebne jest powietrze pozyskiwane z pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. W związku z tym do pomieszczenia musi zostać zapewniony dopływ świeżego powietrza, a także bezpieczne odprowadzanie spalin. Niestety w przypadku zaczopowania komina lub bardzo niskiego ciśnienia, może dojść do wypuszczenia spalin z powrotem do pomieszczenia. Kocioł na gaz musi zostać umieszczony w pomieszczeniu o minimalnej kubaturze na poziomie 8 metrów sześciennych.

Kotły gazowe - polecane modele i ceny

Piece gazowe - rekomendowane modele

Wśród rekomendowanych przez specjalistów kotłów gazowych, wymienia się między innymi takie modele jak:

 • Bongioanni, Kalu Eco 26 - jest to piec gazowy dwufunkcyjny, kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Kocioł osiąga moc 25 kW, a jego sprawność jest wyliczana na 103%.
 • Termet, Ecocondens Silver, również dwufunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Jego sprawność, jako kotła kondensacyjnego, wylicza się aż na 109%. Dostępny jest o mocy 25 kW.
 • Termet, Ecocondens Gold Plus - piec gazowy jednofunkcyjny o mocy wynoszącej 25 kW. Jest to piec do centralnego ogrzewania o sprawności wynoszącej 108%. Komora spalania w tym piecu jest zamknięta.
 • Viessmann, Vitodens 100-W - do wyboru są piece grzewcze jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania. Ten kondensacyjny piec gazowy wyróżnia się mocą od 6,5 do 35 kW. Natomiast wskaźnik sprawności wyliczony jest na poziomie ok. 109%.
 • Junkers/Bosch, Cerapur Smart ZSB 24-5C - jednofunkcyjne piece grzewcze z zamkniętą komorą spalania. Kondensacyjne kotły tego producenta osiągają moc nawet do 25,3 kW. Natomiast sprawność wyliczana jest na poziomie 109%.
 • Junkers Cerapur Compact - urządzenie dwufunkcyjne kondensacyjne o mocy od 3 do 24 kW. Cerapur Compact dostępny jest również jako kocioł jednofunkcyjny. Posiada sterownik do pieca gazowego firmy Bosch. Cerapur Compact jest jednym z modeli wchodzących w skład kolekcji Cerapur. Oprócz niego dostępne są także takie modele jak Cerapur Smart, Midi lub Acu.

Są to jedne z najpopularniejszych i jednocześnie rekomendowanych kotłów gazowych do centralnego ogrzewania, a w przypadku kotłów dwufunkcyjnych - także do ogrzewania wody użytkowej. Cena poszczególnych kotłów utrzymuje się na poziomie od ok. 3 do nawet 9 tys. złotych. Dlatego to nie są tanie piece, których koszt można porównać do kotłów węglowych. Jednak wydajność jest oczywiście znacznie wyższa.

Kotły gazowe - przykładowe ceny

Decydując się na kotły gazowe do CO, a także do podgrzewania wody użytkowej, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ceny. Wyszukując wyłącznie tanie piece, możemy być zawiedzeni ich jakością. Dlatego cena nie powinna być najważniejszym czynnikiem podczas dokonywania wyboru.

Poniżej przedstawione zostały ceny pieców gazowych popularnych modeli pieców gazowych:

 • Vaillant ecoTEC Pure VCW - dwufunkcyjny kocioł gazowy, kondensacyjny - cena - 5597 zł
 • Vaillant ecoTEC plus VC - jednofunkcyjny kocioł gazowy, kondensacyjny - cena - 9482 zł
 • Kotły gazowe Saunier Duval - Thelia Condens 25 A, dwufunkcyjny - cena 3449 zł
 • Kocioł gazowy CO Saunier Duval, Themis Condens 24-A H-PL, ceny od 2850 zł
 • Junkers Hydro Smart, podgrzewacz wody przepływowy z otwartą komorą spalania - od 788 zł
 • Junkers Cerapur Compact od 3 do 24 kW - ceny od 4785 zł
 • Piece dwubiegowe De Dietrich Baxi Duo-Tec - ceny od 3799 zł
 • Piece dwubiegowe kondensacyjne Beretta - ceny od 2698 zł

Ceny sterowników do pieców gazowych:

 • Sterownik do pieca gazowego - termostat pokojowy eTouch mini - ceny od 399 zł
 • Sterownik do pieca gazowego - Extra Free GSM - ceny od 343 zł
 • Sterownik do pieca gazowego, termostat pokojowy eQ-3 Max - ceny od 124 zł

Piece gazowe - podsumowanie

Po zapoznaniu się ze szczegółowymi parametrami wybór pieca gazowego nie powinien stanowić już najmniejszego problemu. Nie zapominajmy jednak, by nie kierować się jak najniższą ceną. Dbajmy o wygodę, efektywność działania urządzenia, a także nasze bezpieczeństwo. W takich okolicznościach na pewno zakupimy urządzenie, które przez długie lata będzie idealnie pełnić swoją rolę.

Wiedząc, czym się różnią piece dwufunkcyjne od jednofunkcyjnych, a także w jaki sposób działają kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania, będziemy wiedzieli, jakie urządzenie sprawdzi się w przypadku naszego budynku. Do niewielkich domków, w których mieszka zaledwie kilka osób, można z powodzeniem zakupić kocioł dwufunkcyjny. Ponieważ nikt z domowników nie odczuje żadnego dyskomfortu w postaci braku ciepłej wody lub zbyt niskiej temperatury panującej wewnątrz budynku.

Jednak wszystkie domy o większym metrażu lub w przypadku przynajmniej 5 mieszkańców, lepszym rozwiązaniem okaże się kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem. Istnieje również możliwość skorelowania ogrzewania gazowego z innym źródłem ciepła. Tak jak już wcześniej wspomniano, instalacja gazowa świetnie sprawdza się w przypadku pomp ciepła. Warto zrobić jednak kosztorys związany z inwestycją, jak i późniejszych wydatków. Jak i zrobić rozeznanie dotyczące termoizolacji budynku, w którym planujemy ogrzewanie gazowe. Na podstawie zebranych danych podjęcie decyzji będzie dużo łatwiejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny