Piec gazowy kondensacyjny – jedno czy dwufunkcyjny? A może kompaktowy?

Jednofunkcyjny kocioł gazowy

Wybierając kocioł gazowy, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Pierwszym z nich będzie sposób ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W ofertach sprzedaży znajdziemy kotły C.O. jedno i dwufunkcyjne. Te pierwsze można wyposażyć w dodatkowy zasobnik c.w.u, który utrzymuje stała temperaturę wody. Kocioł gazowy dwufunkcyjny nadaje się zarówno do ogrzewania domu, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Czym wyróżnia się jednofunkcyjny kocioł na gaz ziemny? Tego typu piec do centralnego ogrzewania służy wyłącznie do ogrzewania budynku. Będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli planujemy ogrzewanie ciepłej wody innymi metodami. Co ważne, jednofunkcyjny piec gazowy kondensacyjny można doposażyć o odpowiedniej wielkości zasobnik c.w.u. W ten sposób kocioł gazowy będzie służył zarówno do ogrzewania domu, jak i do podtrzymywania zadanej temperatury wody w zasobniku. W efekcie budynek będzie stale zaopatrzony w ciepłą wodę w kranach.

Dwufunkcyjny kocioł gazowy i kompaktowy kocioł grzewczy

Drugie rozwiązanie do dwufunkcyjny piec gazowy kondensacyjny. Jak sugeruje sama nazwa, kocioł C.O. spełnia dwie funkcję. Jedną jest ogrzewanie pomieszczeń, drugą podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Na czym polega różnica dzieląca go od kotłów jednofunkcyjnych? Główna różnica polega na tym, że dwufunkcyjny kocioł gazowy posiada wbudowany wymiennik przepływowy. Jego zadaniem będzie błyskawiczne podgrzanie wody, ale nie w dodatkowym zasobniku, tylko w obiegu. Oznacza to, że kocioł ogrzewa wodę na bieżąco, po odkręceniu kurka.

Zarówno jedno, jak i dwufunkcyjne kotły mogą świetnie sprawdzać się do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Wybór będzie podyktowany indywidualnymi preferencjami, zapotrzebowaniem domowników na c.w.u. a także charakterystyką instalacji. Jednofunkcyjny kocioł na gaz ziemny z zasobnikiem będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku kilkuosobowej rodziny. Przy zastosowaniu pompki mieszającej, uzyskujemy ciepłą wodę natychmiast po odkręceniu kurków. Dwufunkcyjny piec gazowy nie daje takiej możliwości, bowiem woda zostaje podgrzana wyłącznie w momencie odkręcenia kranu. Zanim w kranie pojawi się ciepła woda, trzeba odczekać aż zgromadzona w rurach woda zimna spłynie. W związku z tym, dwufunkcyjny piec gazowy kondensacyjny nie sprawdza się przy dłuższych odcinkach pomiędzy ogrzewaniem, a punktem poboru wody. Dodatkowym mankamentem mogą być trudności z ogrzewaniem wody podczas jednoczesnego odkręcania kilku kurków. Efekt możemy zniwelować poprzez zakup kotła C.O. o większej mocy, jednak może się to wiązać z nieco wyższymi cenami zakupu. Dlatego dwufunkcyjny piec kondensacyjny jest polecany przy krótkich odcinkach instalacji i w przypadku mniejszego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Rozwiązaniem pośrednim jest natomiast kompaktowy piec gazowy. W tej opcji występuje zintegrowany (na ogół niewielki) zasobnik c.w.u. Urządzenie ogrzewa wodę do temperatury zadanej, jednak dzięki niewielkim rozmiarom zasobnika, nie generuje wysokich kosztów ogrzewania c.w.u. Rozwiązanie dobrze sprawdza się przy niewielkim zapotrzebowaniu na c.w.u, raczej nie jest wskazane dla inwestorów, którzy planują długie kąpiele i duży pobór ciepłej wody.

Jaki piec gazowy do domu wybrać? Podział kotłów C.O. ze względu na sposób montażu

Nowoczesny kocioł grzewczy na gaz ziemny nie zajmuje zbyt dużej przestrzeni i może posłużyć do ogrzewania domu o dowolnej kubaturze. Wybierając kocioł do centralnego ogrzewania, warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Jest to jeden z istotnych parametrów wyboru konkretnego modelu urządzenia. W ofercie sprzedaży znajdziemy kotły stojące oraz wiszące.

Stojący piec gazowy na ogół wyposaża się w żeliwny wymiennik ciepła. Urządzenie będzie nieco cięższe niż piece stojące, jednak wymiennik z żeliwa wykazuje się dużą żywotnością. Rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku nieco większych pomieszczeń. Co warte uwagi, w ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno stojące piece jednofunkcyjne, jak i kotły C.O. dwufunkcyjne.

Kolejne, nieco popularniejsze rozwiązanie to kotły wiszące, które świetnie sprawdzają się do ogrzewania domu. Tego rodzaju kocioł do centralnego ogrzewania zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a dodatkowo modele z wymiennikiem stalowym okazują się odczuwalnie lżejsze. Ze względu na niewielkie rozmiary, wiszący kocioł grzewczy na gaz ziemny może być z powodzeniem zamontowany w niewielkim pomieszczeniu. Zaletą tego rozwiązania jest duża różnorodność wyboru, a także możliwość zakupu kotłów jedno i dwufunkcyjnych o dowolnej mocy grzewczej. Kolejnym atutem tego rozwiązania może okazać się dość atrakcyjna cena zakupu. Stosunkowo tanie piece gazowe obecnie znajdują się w ofertach wielu producentów. Wyróżnia je mniejsza moc, prosty system sterowania i brak bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Piec gazowy kondensacyjny kontra tanie piece gazowe o tradycyjnej budowie

Wybierając kocioł gazowy, warto zwrócić szczególną uwagę na efektywność. Jeszcze do niedawna w ofertach sprzedaży znajdowały się tradycyjne kotły C.O. do ogrzewania domu. W ich przypadku całe ciepło przeznaczone do ogrzewania domu pochodziło ze spalania gazu. Niestety tradycyjny piec na gaz ziemny okazywał wyróżniał się mniejszą efektywnością spalania (niższą sprawnością). Obecnie w ofertach sprzedaży znajdziemy wyłącznie kotły gazowe, które spełniają aktualne normy emisji spalin. Do centralnego ogrzewania możemy zastosować bardziej wydajny piec gazowy kondensacyjny.

Jak działa kondensacyjny kocioł grzewczy? Piec gazowy kondensacyjny czerpie energię ze spalania gazu, ale i z nagrzanych spalin. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji można znacząco ograniczyć koszty ogrzewania. Wszystko za sprawą znacznie wyższej sprawności grzewczej. Szacuje się, że kocioł gazowy kondensacyjny może posiadać sprawność na poziomie 100% (a czasem nawet powyżej). Co prawda cena zakupu najbardziej wydajnych, nowoczesnych kotłów może okazać się nieco wyższa, jednak w zamian otrzymujemy lepszą ekonomię grzewczą i niższe rachunki za gaz ziemny.

Dokładna wydajność kotła i wysokość rachunków za gaz ziemny do ogrzewania domu będą podyktowane wieloma indywidualnymi czynnikami (np. dobór nastawów kotła, stopień izolacji budynku, rozmiar ogrzewanych pomieszczeń, stawka dystrybutora gazu, zadana temperatura w pomieszczeniach itp.).

Znasz już podstawowe rodzaje kotłów na gaz ziemny do ogrzewania domu. A może zainteresują Cię również inne artykuły o podobnej tematyce. W osobnym opracowaniu podpowiadamy, do którego roku można ogrzewać gazem. Zapoznajemy się również z uśrednionymi cenami ogrzewania za pomocą różnych źródeł opału. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat centralnego ogrzewania.

Ile kosztuje piec gazowy? Czy tanie piece gazowe są dobrym rozwiązaniem?

Na wstępie musimy podkreślić, że cena kotłów na gaz ziemny okazuje się bardzo mocno zróżnicowana. Ostateczny koszt zakupu będzie w dużej mierze uzależniony od rodzaju kotła oraz od jego parametrów. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im większa moc, wyższa sprawność i większa ilość zaawansowanych rozwiązań technologicznych, tym na ogół wyższa cena zakupu.

W ofertach sprzedaży pojawiają się również tanie piece gazowe. Niestety najniższa cena na ogół nie oznacza wysokiej jakości wykonania. Dlatego znacznie bardziej rekomendowanym rozwiązaniem będzie zakup kotłów grzewczych na gaz ziemny, które charakteryzują się dobrą jakością wykonania oraz wysoką sprawnością. Trwały i funkcjonalny piec gazowy do centralnego ogrzewania na ogół znajduje się w ofercie znanych i docenianych producentów. Z pewnością warto przeczytać opinie o urządzeniach danego producenta, a także o interesującym nas modelu. Dodatkowym atutem jest dłuższy okres gwarancyjny, który na ogół świadczy o wysokiej żywotności kotłów.

Jak już ustaliliśmy wcześniej, cena kotłów grzewczych na gaz ziemny może być mocno zróżnicowana. Najtańsze modele zakupimy już za kilka tysięcy złotych. Cena większości dobrej jakości kotłów nadających się do ogrzewania domu mieści się w przedziale od 6 000 do 20 000 zł. W dolnej granicy cenowej mieszczą się tanie piece gazowe dedykowane do ogrzewania niewielkich i dobrze zaizolowanych budynków. Niektóre z nich mogą charakteryzować się dobrą jakością, jednak posiadają mniejszą moc. Zwróćmy tutaj szczególną uwagę na fakt, że tanie piece gazowe o niewielkiej mocy nie sprawdzą się w przypadku większego zapotrzebowania budynku na energię grzewczą. Stała praca kotła z mocą maksymalną wpłynie na zwiększenie kosztów użytkowania. Co więcej, niewłaściwie dobrana moc kotła może utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniach. Dlatego zaleca się, by kocioł grzewczy na gaz ziemny był dobrany odpowiednio do charakterystyki budynku. Niestety im większa moc kotła grzewczego, tym na ogół wyższa cena zakupu. Cena wielu modeli kotłów o mocy około 20 kW przekracza kwotę 7 000 zł, z kolei cena kotłów o większej mocy może być jeszcze wyższa.

Podczas wyboru konkretnego modelu, zwróćmy także uwagę na system sterowania, bowiem może on wpłynąć na komfort obsługi kotła i możliwość płynnej regulacji ustawień. Do ceny całkowitej kotła do centralnego ogrzewania należy doliczyć usługę montażową, opcjonalny czujnik pogodowy, a także zasobnik pojemnościowy (w przypadku kotłów jednofunkcyjnych).

Moc kotłów grzewczych na gaz ziemny

Moc kotła gazowego to jeden z najważniejszych parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Moc kotła do ogrzewania domu powinna być odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania energetycznego. Warto przy tym zauważyć, że kotły posiadają pewien zakres modulacji mocy grzewczej, dzięki czemu możemy lepiej dopasować je do zapotrzebowania konkretnej instalacji.

Jak dobrać piec gazowy C.O. o odpowiedniej mocy? Dużym ułatwieniem będzie dla nas znajomość zapotrzebowania energetycznego budynku. Jeśli nie znamy dokładnych parametrów, możemy przyjąć założenia uproszczone. Na ogół zakłada się, że dom z dobrą izolacją termiczną ścian zewnętrznych posiada wskaźnik zapotrzebowania na poziomie 40 W/m3. W przypadku średniej jakości izolacji, zapotrzebowanie wzrasta do około 50 W/m3. Najwyższy wskaźnik zapotrzebowania na energię grzewczą występuje w przypadku starszych budynków bez izolacji termicznej. W ich przypadku zapotrzebowanie może wynosić nawet 60 W/3. Znając opisane powyżej założenia, możemy wykonać uśrednione obliczenia mocy kotła do centralnego ogrzewania. Wystarczy zastosować odpowiedni wzór obliczeniowy.

Moc kotła = wskaźnik zapotrzebowania energetycznego (W/m3) x powierzchnia domu (m2) x wysokość pomieszczeń (m).

W celu dokonania orientacyjnych obliczeń, wybieramy odpowiedni wskaźnik zapotrzebowania energetycznego. Następnie mnożymy go przez powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń oraz przez ich wysokość. Aby lepiej zobrazować kalkulacje, posłużymy się prostym przykładem. Załóżmy, że posiadamy dom jednorodzinny o powierzchni 100 m2. Wysokość ścian w ogrzewanych pomieszczeniach wynosi 2,6 m. Załóżmy też, że budynek posiada wydajną izolację termiczną ścian zewnętrznych, a wskaźnik zapotrzebowania energetycznego to 40 W/m3. W oparciu o powyższe założenia uzyskujemy równanie:

Moc kotła = 40 W/m3 (wskaźnik zapotrzebowania energetycznego) x 100 m2 (powierzchnia domu) x 2,6 m (wysokość ścian) = 10 400 W

Z powyższych obliczeń wynika, że moc kotła do centralnego ogrzewania budynku o powierzchni 100 m2 wyniosła 10 400 W. W zaokrągleniu będzie to wartość 10 kW. Wskazane kalkulacje są oczywiście dużym uproszczeniem. Jeśli chcemy perfekcyjnie dobrać piec gazowy do centralnego ogrzewania, musimy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych, istotnych czynników. Bardziej zaawansowane obliczenia obejmują także takie parametry jak strefa klimatyczna, preferowana temperatura w pomieszczeniach, kształt budynku i liczba mieszkańców. Bardzo ważnym parametrem doboru mocy kotła (szczególnie w przypadku modeli dwufunkcyjnych) będzie także zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Chcąc dokonać dokładnych obliczeń doboru mocy kotła C.O. możemy skorzystać z zaawansowanych kalkulatorów. Większość z nich znajdziemy na oficjalnych stronach internetowych producentów kotłów grzewczych.

Bibliografia:

  • https://kotly.com.pl/calc-dobor-mocy-kotla-1.html?l=pl
  • https://thermagen.pl/kalkulator-mocy-kotla/
  • https://serwisogrzewania24.pl/poradnik/rodzaje-piecow-gazowych-jaki-wybrac/
ikona podziel się Przekaż dalej