Kominki wolnostojące czy tradycyjne kominki na drewno?

Zanim przejdziemy do zakupu piecyków grzewczych, bez różnicy czy decydujemy się na kozy grzewcze, kominki elektryczne czy też kominek z płaszczem wodnym, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Bardzo ważne przy wyborze kominków w Castoramie, kominków w Leroy Merlin lub innym sklepie stacjonarnym i internetowym jest to, jaką moc grzewczą mają piece kominkowe oraz jaki jest rodzaj spalanego przez nie paliwa. Dodatkowo też powinniśmy zwrócić uwagę, czy kozy grzewcze, kominki żeliwne czy inne piecyki grzewcze mają certyfikat potwierdzający spełnianie wszystkich norm, ponieważ dzięki temu wiemy, że nie mają one szkodliwego wpływu na środowisko.

Zastanawiając się nad wyborem piecyków grzewczych, musimy podjąć decyzję, czy lepszy będzie kominek wolnostojący, czy tradycyjny piecyk na drewno. Pamiętajmy przy tym o tym, że do urządzonych już pomieszczeń lepiej sprawdzą się wolnostojące piece kominkowe niż tradycyjny kominek żeliwny czy koza grzewcza.

Warto też wspomnieć o tym, że piec typu koza powinien być już w planach w momencie, gdy projektujemy dom, zwłaszcza wtedy, gdy ciepło z niego ma ogrzać wszystkie pomieszczenia, ponieważ istotna jest tutaj prawidłowo wykonana instalacja. Z kolei wolnostojące piece kominkowe gwarantują nam dowolność w aranżacji, a ich miejsce w pomieszczeniach ogranicza jedynie dostęp do przewodów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!

Przy wyborze musimy pamiętać również o tym, że piecyki grzewcze są również częścią naszego wystroju, dlatego warto zwrócić uwagę też na tę kwestię. Przykładowo tradycyjny piec typu koza lepiej sprawdzi się do tradycyjnego wystroju wnętrza, a kominek z płaszczem wodnym czy kominek elektryczny w minimalistycznym stylu będzie idealny do aranżacji nowoczesnego mieszkania.

Dodatkowym aspektem jest również cena. Ceny za piecyki grzewcze są różnorodne i zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest to, w jakim miejscu zakupimy nasze urządzenia. Warto wiedzieć, że ceny za kominki w Castoramie mogą być inne niż te za kominki w Leroy Merlin lub innym sklepie. Dużo również zależy od producenta, rodzaju pieców oraz jego modelu.

Kominki żeliwne i stalowe piece kominkowe

Kominki żeliwne cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Charakteryzuje je bardzo wysoka trwałość i duża wydajność, a co za tym idzie, możemy zaoszczędzić na opale. Warto wiedzieć, że żeliwo dość długo się nagrzewa, natomiast po wygaśnięciu ognia cały czas oddaje ciepło, co niewątpliwie wpływa na plus tego rozwiązania. Kominki żeliwne są również bardzo ozdobne, zwłaszcza wtedy, gdy na ich korpusie wykonane są zdobienia, wpisujące się idealnie w tradycyjną, angielską lub rustykalną aranżację pomieszczeń.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że kominki żeliwne są znacznie cięższym rozwiązaniem, chociażby od kominków stalowych. Dlatego też musimy zwrócić uwagę na to, jaki ciężar może stanąć w naszym pomieszczeniu, zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w bloku lub budynku piętrowym. Cena za kominek żeliwny jest dość wysoka, głównie dlatego, że trwały i masywny materiał, z którego jest wyrobiony, nie jest taki tani. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku gazowym?

Stalowe piece kominkowe są zdecydowanie lżejsze niż żeliwne piecyki grzewcze, a nawet i taflowe. Obecnie wyrabiane są one przy użyciu najnowocześniejszych technologii obróbek, a pojedyncze elementy stalowe wycinane są przy pomocy nowoczesnych urządzeń laserowo, a później dodatkowo wyginane na giętarkach CNC.

Para oglądająca w sklepie piece kominkowe, w tym wolnostojące piece kominkowe i ich ceny, montaż oraz zastosowanie
Piece kominkowe - rodzaje, popularni producenci, ceny, opinie, porady

Stal wysokiej jakości jest odporna na wysokie temperatury, co jest wielką zaletą tych piecyków grzewczych. Dodatkowo w bardziej nowoczesnych piecach tego typu komora spalania jest wyłożona specjalistycznym materiałem, który kumuluje ciepło, co znacząco wpływa na efektywność spalania. Stalowe piece kominkowe są idealnym rozwiązaniem zarówno do nowoczesnych, jak i industrialnych pomieszczeń, szczególnie gdy wykonane są one w stylu retro.

Kaflowe i gazowe kominki wolnostojące

Poza stalowymi i żelaznymi kominkami, wyróżnia się dodatkowe dwa typy kominków, a mianowicie kaflowe piece wolnostojące oraz gazowe piece kominkowe. Jeśli chodzi o kaflowe piece kominkowe, w bardzo dużym stopniu przypominają duże piece ceramiczne, które dawniej stosowane były praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Obecnie są one natomiast wykonywane z wysokiej jakości materiałów, które doskonale przewodzą ciepło. Dodatkowo mają one minimalny wpływ na środowisko, a zapewniają maksymalną efektywność spalania. Kaflowe kominki są idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń utrzymywanych tradycyjnym stylu. Sprawdź także ten artykuł o kominku otwartym.

Gazowe piecyki grzewcze są bardziej skomplikowane, ponieważ przy ich montażu potrzebne jest doprowadzenie gazu ziemnego NG lub z butli LPG. Mimo tego, że przy ich użyciu wykorzystywany jest gaz, są one bezpieczne i stwarzają bardzo realistyczną wizję ognia. Gazowe piecyki wyposażone są obecnie w zamknięte komory spalania i czujniki termopary, pozwalające na odcięcie gazu w momencie wygaśnięcia ognia. Nieprawdopodobną zaletą jest z pewnością to, że te piecyki grzewcze nie są uzależnione od instalacji elektrycznej i mogą być obsługiwane przy pomocy pilota. Doskonale komponują się w minimalistycznych i nowoczesnych aranżacjach wnętrz. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach ogrzewania kominkiem?

Jeśli jednak te piece kominkowe nie spełniają naszych wymagań, możemy zdecydować się na jeszcze bardziej nowoczesne kominki elektryczne, które to obecnie wielokrotnie potrafią stwarzać trójwymiarowy efekt ognia. Będą one idealne do nowoczesnych pomieszczeń, ale i tych tradycyjnych, o ile wybierzemy odpowiedni wzór do pomieszczenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny