Piece węglowe całkowicie zakazane! Czym możesz ogrzać dom?

Niedawno został uchwalony całkowity zakaz ogrzewania domów piecami węglowymi. Oczywiście nowe prawo dotyczy tylko stolicy Małopolski. Przed mieszkańcami Krakowa ostatnie miesiące, kiedy w domu będą mogli palić węglem lub drewnem. Dnia 1 września 2019 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz stosowania wymienionych paliw stałych w mieście. Należy pamiętać o ustawie, ponieważ władze miasta będą sprawdzać, czy przestarzałe piece na pewno zostały usunięte.

Smog w Krakowie

Węgiel i drewno zakazane

Dlaczego władze Krakowa zakazują opalania domów drewnem i węglem?

Liczne badania wskazują na to, że paliwo stałe (jak niskiej jakości drewno bądź węgiel) odpowiada za ok. 42 % emisji pyłu zawieszonego. Substancje te odpowiedzialne są za wytwarzanie się smogu, który stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ta szkodliwa emisja produkowana jest głównie przez przydomowe kotłownie, w których nadal pali się „śmieciami”. Smog wpływa szkodliwie na cały układ krwionośny, przyczyniając się do wzrostu liczby arytmii bądź zawałów serca.

Szacuje się, że mieszkańcy Krakowa średnio przez ok. 5 miesięcy wdychają powietrze, którego jakość zdecydowanie przekracza dopuszczalne normy. Przez smog każdego roku przedwcześnie umiera aż 400 osób – głównie na zawał serca bądź choroby układu oddechowego. Smog skraca życie Krakowianom średnio o… 43 miesiące! Właśnie z tego powodu postanowiono walczyć z tym „wrogiem”.

Czym mieszkańcy palą w piecach?

Niestety, ale jest to dosłownie wszystko – jak plastik lub najgorszej jakości węgiel. Kraków położony jest w dość dużym obniżeniu nad brzegami Wisły, a wszelakie zanieczyszczenia pochodzące z pieców węglowych nie mogą się przez to rozwiać. Zwłaszcza, że w takim położeniu ciężko o dobry wiatr, który mógłby pomóc przerzedzić skażone powietrze. Nowa uchwała przyczynić się ma nie tylko do lokalnej poprawy jego jakości, ale też wpłynąć na emisję ogólnokrajowo. Dzięki nowym ustaleniom poprawi się samopoczucie mieszkańców i ich zdrowie, a także uratowanych zostanie wiele... żyć.

Całe szczęście „eko-rewolucja” wreszcie zaczęła postępować w Polsce. Władze skłonne są do powolnego, jednak systematycznego wycofywania pieców węglowych. Mają one zostać zastąpione przez bardziej ekologiczne formy ogrzewania – może nie będą one początkowo najtańsze, jednak z biegiem czasu na pewno każdy doceni ich właściwości. Straż Miejska w Krakowie nawet kilka razy w roku odwiedzi domy, w których stoją piece węglowe. Należy bowiem dotrzeć bezpośrednio do tych miejsc, gdzie typu palenisko powinno zostać niezwłocznie usunięte.

Czy nowe przepisy o ograniczeniu ogrzewania domów węglem i drewnem ograniczą smog w Krakowie?

Czy Kraków stanie się czystym miastem?

Ile pieców trzeba będzie wymienić?

Obecny sezon grzewczy będzie ostatnim, kiedy można palić drewnem i węglem legalnie. Kraków będzie musiał przerzucić się na inne sposoby walki ze smogiem. Rozwiązaniem może okazać się dofinansowanie docieplania domów, jednak na razie jest to dość „raczkujący” temat. Pomimo tego zwalczanie szkodliwych metod ocieplania domów nadal trwa. Dla porównania, w 2015 roku w Krakowie paliło węglem lub drewnem aż 25 000 pieców (dotacja wynosiła nawet 100%). Pod koniec 2017 roku (dotacja wynosiła do 80%) do wymiany zostało ok. 9500 palenisk. Do końca sierpnia 2018 (dotacja do 60%) złożonych i pozytywnie rozpatrzonych wniosków o wymianę pieca węglowego było ok. 5500. Z pomocą miasta mieszkańcy wymienili stare paleniska na bardziej ekologiczne źródła ciepła bądź zdecydowali się na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Szacuje się, że w 2019 roku do wymiany pozostanie jeszcze ok. 4000 pieców węglowych. Oczywiście, dane te mogą ulec zmianie – wszystko zależy od tego, ile wniosków zostanie złożonych. Miasto na pewno będzie wprowadzać procedury prowadzenia kontroli po dniu 1 września 2019. Od dnia 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy, którzy są zainteresowani zlikwidowaniem paleniska węglowego, mogą zabiegać o dofinansowanie poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Kary za niedostosowanie się do nowych przepisów

Każdy mieszkaniec Krakowa powinien mieć świadomość o terminie wprowadzenia zakazu. Do kwestii jego przestrzegania Straż Miejska będzie podchodzić bowiem bardzo rygorystycznie. Należy liczyć się zatem z faktem, że po 1 września 2019 roku można otrzymać surową karę – oczywiście tylko wówczas, gdy w piecu nadal pojawiać się będzie drewno bądź węgiel. Posiadacze pieców węglowych mogą spodziewać się 500 zł mandatu za palenie szkodliwymi materiałami. Natomiast gdy sprawa trafi na drogę sądową, grzywna może wynieść nawet do 5000 zł.

Krakowianie likwidujący piece węglowe będą musieli wymienić je zatem na gazowy system grzewczy (o tym jak wybrać odpowiedni piec gazowy możesz przeczytać w tym artykule), system elektryczny lub podłączyć dom do ciepłowniczej sieci miejskiej (o ile będzie to możliwe i ekonomicznie uzasadnione). Dopuszczalne do stosowania pozostają jedynie paliwa gazowe, a także lekki olej opałowy. Rzecz jasna smog nie zniknie od razu po wejściu przepisów w życie, jednak na pewno mocno ograniczy się jego obecność w powietrzu. Kraków skupi się jednak nie tylko na usuwaniu pieców węglowych z mieszkań, ale i na ogólnej emisji przemysłowej. Podjęte zostaną zatem działania w przypadku niekontrolowanych emisji zanieczyszczeń w hutach, ale i wprowadzone będą też strefy ekologicznego transportu.

Ocena: 3,6/5 (głosów 12)
, aktualizacja 26 maja 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (37)
 • 11 stycznia 2019 07:01 - ~kolos napisał(a) ocena: 10 głosowało: 12

  Najpierw to trzeba ustawe zmienic,poniewaz ja mam takiego sasiada co nie da podciagnac gazu a z innej strony mozliwosci nie mam,a ogrzewalbym gazem a musze weglem.

 • 12 stycznia 2019 11:01 - ~Candino napisał(a) ocena: 4 głosowało: 4

  To w końcu zakaz palenia węglem i drewnwm czy nakaz wymiany pieców? Bo w artykule co chwila jest inaczej.

 • 12 stycznia 2019 12:01 - ~zf napisał(a) ocena: -4 głosowało: 12

  Kraków czeka na sąsiednie gminy!!!

 • 12 stycznia 2019 12:01 - ~Mariusz napisał(a) ocena: 3 głosowało: 15

  Generalnie artykuł stworzony przez pismaka nie dziennikarza. Mnóstwo błędów składniowych, merytorycznych, gramatycznych. Oddać do korekty i opublikować ponownie.

 • 12 stycznia 2019 02:01 - ~zanipokojony napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  UE krzywo patrzy na wszystkie paliwa kopalne czyli węgiel i gaz czystepowietrze.eu/2019/01/ue-krytykuje-czyste-powietrze-i-dotacje-do-piecow-na-wegiel/

 • 12 stycznia 2019 03:01 - ~Artur Uklop napisał(a) ocena: -5 głosowało: 21

  Aut spalinowych zakazać !.
  A nie ogrzewać się ludziom,jak od tysięcy lat.

 • 12 stycznia 2019 11:01 - ~abelski napisał(a) ocena: 13 głosowało: 19

  a skad ludziska maja nabrac na wymiane pieca?

 • 13 stycznia 2019 08:01 - ~toni napisał(a) ocena: 20 głosowało: 30

  Dziwne,to biedniejsi ludzie mają zamarznąć w swoich domach? Tego nawet Frank nie wymyślił.

 • 13 stycznia 2019 10:01 - ~Tomasz napisał(a) ocena: 24 głosowało: 28

  Z tego co przeczytałem wynika że było 25000 pieców opalanych węglem i było źle Teraz zostało gdzieś 4000 i sytuacja sie nie zmieniła dalej jest źle Więc albo Ci co zmienili sposób ogrzewania palą jakimiś innymi wynalazkami truającymi powietrze tak samo jak przed wymianą albo Pozostała grupa opalajaca węglem nadrabia za resztę Albo to wszystko jest nagonka żeby znowu pieniądze od ludzi wyciągnąć

 • 28 stycznia 2019 09:01 - ~Taki o napisał(a) ocena: 3 głosowało: 21

  A kto mnie zmusi żeby wpuścić straż miejską? To nie policja, mogą sobie pukać stukać. Kto ma płacić mandat, właściciel domu czy najemca? Ja nie pale węglem ale może żona zapaliła, sprawcy nie da się ustalić. Pocałujcie wy mnie w nos...

 • 26 lutego 2019 10:02 - ~fryk napisał(a) ocena: 15 głosowało: 19

  Rozumiem że palenia papierosów też zakażą ?

 • 27 lutego 2019 06:02 - ~Andrzej napisał(a) ocena: 23 głosowało: 25

  Byłem latem w tym Waszym mieście. Przez kilka dni dochodził do hostelu hałas i smród spalin autobusów mających postój (pętlę) tuż obok dworca (galerii). Autobusy stały na pracujących silnikach diesla po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt minut. Skandal!. Walczcie tak dalej ze smogiem. Powodzenia.

 • 03 marca 2019 03:03 - ~nb napisał(a) ocena: 15 głosowało: 25

  bedzie tani gaz na cele grzewcze to bede ogrzewal gazem a ze mamy najdrozszy przy najnizszych zarobkach w uni to palimy i bedziemy palic wszystkim

 • 05 marca 2019 10:03 - ~Mary napisał(a) ocena: 22 głosowało: 30

  Ten zakaz to populizm. Nic nie da. Smog dalej będzie. Prosta sprawa. Latem nikt w piecu nie pali, a smog jest. Dzieje się tak dlatego, że zostały zabudowane korytarze powietrzne przewietrzające miasto. Przyczyną smogu w Krakowie jest huta, lotnisko, diesle i na końcu piece na węgiel i drewno. Nikt nie zlikwiduje ani huty ani lotniska, właścicielom diesli też radni nie chcą podpaść, no to huzia na najbiedniejszych! Tylko co włodarze zrobią, jak ludzie zaczną zamarzać w nieogrzewanych domach?! Węglem palić nie wolno, a na gaz ich nie stać, nie wspominając o ogrzewaniu elektrycznym, które w Polsce jest de facto ogrzewaniem węglowym!

 • 08 marca 2019 10:03 - ~Mm napisał(a) ocena: 13 głosowało: 15

  I to jest to logiczne myslenie kiedys ludzie palili węglem i nie bylo smogu tu chodzi cslkiem cos innego samochody zatrudniają powietrze

 • 08 marca 2019 01:03 - ~aaa napisał(a) ocena: 12 głosowało: 14

  debilizm. Zamiast ruszyć głową, najlepiej niszczyć ludzi, zwłaszcza starszych. Jest tańszy (dla ludzi i budżetu) sposób na "kopciuchy" Palenie od góry i żadem sprawny piec nie musiałby by być wywalany na złom. No cóż, ale najprościej- obciążyć ludzi. Ucierpią starszi, bo to ich będzie się najpierw kontrolować :(

 • 10 marca 2019 12:03 - ~ecco napisał(a) ocena: 16 głosowało: 18

  Niech mafia polityczna przestanie sprowadzać ruski, kopcący węgiel. I pytanie- czy władza już zlikwidowała kominki w swoich willach i czy jeździ na rowerach skoro już zrobiła te ścieżki rowerowe za nasze pieniądze i łoi nas opłatami parkingowymi.

 • 16 marca 2019 09:03 - ~Dzidek napisał(a) ocena: 11 głosowało: 11

  Ja pieca nie wymieniam

 • 21 marca 2019 04:03 - ~ANGEL napisał(a) ocena: 13 głosowało: 19

  Polska Weglem stoi... mamy go tez ze wchodu w cenach przystepnych, a moglyby byc jeszcze lepsze jakby Nas nie Cieli po kilkaset % przebity cwaniacy ;/ pseudo-biznesmeni z Panstwowymi haraczami w tle ;/, jak i brykiet wszelkiej masci, a Oligarchowie z wiejskiej z expertami pod ich dyktando od ochrony srodowiska wpadli na pomysl ratowania PL wojewodztwa strikte ustawą/ami ;/ pod biznesowa forme i dla szajki, ktora sie idealnie ustawila w kolejce po $$$, z faktu wymogu przejscia na inne paliwa, co jest wrecz sporym absurdem i wpuszczanie Ludzi w tym kraju w typowego MATRIXA! ;/... ruszcie platami kory mozgowej i nie dajcie sie wciagnac w mase sciem ;/ jak w jakas SEKTE!.

  Nie dajcie sie tez uzaleznic od dostawcy duzego typu Cieplowania itp. ;/ tym bardziej jak koszta sa wyzsze, a niech pozniej cene podwyzsza bo Prezes new zacznie sie budowac czy podajniki ciepla sa tego idealnym przykladem jak Nas traktuja niczym pod Matolow z 3swiata-nieukow.

  Poza tym Wystarczy wziac ksiazke i zerknac do nauk np. chemii, fizyki itd., aby ukazc prawde! przyklad: zmiana sposobu palenia od gory i zabezpieczenie w kotle scianek, aby spalanie bylo dymu wieksze oraz przerobka lekka kotla, lub zmiana pieca na dajacy jak najwiecej czystego dymu +czeste dbanie o komin/czyszczenie. To auto wg badan w PL syfi juz bardziej ;/ bez katalizatora, ktorych w PL jest mnostwo! lub desel rozszczelniony czy Autobus starej generacji ;/. Niech sie lepiej Cwaniaki od ustaw i urzednicy zajma duzymi firmami, hutami, ogolnie - molochami, a pozniej ida do Ludu sprzedawczyki za porcje drobnych.

  Polecam te strony i zapoznanie sie glownie z ta: czysteogrzewanie.pl/2018/05/prawdziwy-postep-techniczny-w-spalaniu-wegla/
  Ktora daje mocno do myslenia rozjasniac umysl, aby nie wpadac w ten zasyfiony MATRIX!, i ze chodzi o interes-kase ;/ wladze oraz zastrzyk kasy/przywilejow dla wszelakich instytucji z ochrony srodowiska itp. na czele.
  inne ciekawe www:
  youtube.com/watch?v=vKE31hU5PYk
  youtube.com/watch?v=dxipKNx64RA
  youtube.com/watch?v=ZWSvvpwKP-0

 • 24 marca 2019 08:03 - ~Dirk napisał(a) ocena: -1 głosowało: 21

  Gdyby pisowski rząd nie zwalczał ekologicznych technologii produkcji pradu (elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne) ogrzewanie budynków byłoby tanie i bezemisyjne, ale pisowcy i ich rodziny, wolą zasiadać w spółkach węglowych i truć Polaków.

 • 02 kwietnia 2019 12:04 - ~Zatroskany napisał(a) ocena: 2 głosowało: 12

  Czy chemiczne substancje pozostawiane za samolotami na polskim niebie, nikogo nie interesują ? Za samolotami tworzą się pasma w kształcie podwójnych trójkątów, i pozostają tam do około godziny .Po mojej interwencji w służbach które powinny dbać o bezpieczeństwo, powiedziano mi że niektóre samoloty latają w ten sposób, ze tworzą rożne figury geometryczne ??? , a poza tym to są ślady pary wodnej z mieszanki paliwowej. Za przelatującymi samolotami tworzą się chmury na niebie w kształcie trójkątów wieloramiennych. Jak takie zjawiska można wytłumaczyć?? Co to za linie rejsowe które tak marnują paliwo, że latają tworząc figury zamiast brnąć najkrótsza drogą na lotnisko ? Poza tym spaliny samolotowe znikają po kilku minutach. Może jednak trzeba wyeliminować te złe zjawiska jak chemia z nieba i GMO. Dwutlenek węgla z pieców wchłoną lasy, a chemie wchłaniają lasy , ludzie i zwierzęta, także owady , a szczególnie pszczoły.

 • 11 kwietnia 2019 10:04 - ~Piotrek napisał(a) ocena: 4 głosowało: 10

  Uderzajom w najbiedniejszych niech sie zainteresujom jak ine kraje budujom unas fabryki zworzom śmieć budujom w polsce drugie chiny a który kraj z unii ma tyle lasów co w polsce

 • 17 kwietnia 2019 10:04 - ~kopyciński napisał(a) ocena: 5 głosowało: 9

  a moze zamiast tu na forum sie klocic i zale wylewac , trzeba sie umowic i przy wyborach ty cieci w krawatach nie wybierac , a nowych pilnowac i rozliczac z ustaw , a jak beda mieli glupie pomysly to odwolac , w tedy beda myslec jak ten co ciezko na tych cieciow pracyje , a oni zyja w innej rzeczywistosci

 • 23 czerwca 2019 05:06 - ~rollon napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Teraz temat na chwilę ucichł, bo jest lato, ciepło miło i przyjemnie. Zobaczymy w październiku czy rząd pracował nad tym problemem czy tylko zamydlał nam oczy. Powinien być nakaż wymiany pieców w termoizolacja we wszystkich domach i dotacja na ten cel, tylko sensowna dotacja tak aby ludzie mogli zakupić porządny piec i dobrej jakości styropian do izolacji, żeby ta inwestycja miała sens i przyniosła zmiany

 • 01 lipca 2019 03:07 - ~sevillo napisał(a) ocena: 5 głosowało: 5

  Poziom trucizn i brudu w powietrzu Krakowa w miesiącach maj-wrzesień nie jest wcale niższy - nie ma wtedy przecież ogrzewania domów i kamienic.
  Do tego dochodzi smród, hałas, korki uliczne i utrudnienia komunikacyjne, rozkopy i remonty w całym mieście = totalny syf.
  A pan jak jak się ma dzisiaj panie Majchrowski?.

 • 02 lipca 2019 10:07 - ~Mariola napisał(a) ocena: 15 głosowało: 15

  Od kiedy do szkół wprowadzono jako przedmiot ŚRODOWISKO skrzywiono myślenie dzieci w kierunku pseudo ekologii. Z dzieci wyrośli dorośli, którzy łykną każdą głupotę, można ich doskonale oskubywać z pieniędzy a ich dzieci nawet potrafią być wolontariuszami tej głupoty.
  -Były zdrowe jajka od babci --- teraz mamy z pieczątkami z GMO.
  -Mleko było sprzedawane w szklanych butelkach, produkty pakowane w papier --- koniecznie powprowadzali folie i plastik --- teraz nas będą odkrywcy wyzwalać z plastiku.
  -Przez setki lat piece były opalane węglem --- teraz nie można.
  Ciekawe jak zatkają wulkany. Jak łatwo jest szantażować kraj sprowadzający jeden rodzaj paliwa.
  -Na wsiach pasły się na trawce krowy, konie, biegały kury, kaczki fruwały jaskółki wyłapujące muchy--- teraz są betonowe pustynie i muchy.
  - Wszystkie wiejskie dróżki obsadzane były owocowymi drzewami , każdy mógł zrywać owoce --- dziś żaden ekolog o tym nie pomyśli, kto by się przejmował ludźmi.
  - Mieliśmy zdrową żywność --- teraz mamy pełną trucizn
  zapakowaną w kolorową puszkę, folię aluminiową... Za bajońskie sumy jest ponoć ekologiczna żywność .
  - Moja mama i babcia do lekarza poszły dopiero aby urodzić dziecko-
  --- dziś przychodnie pełne są dzieci chorych na częste przeziębienia,
  braki odporności, alergie, cukrzyce.... Na uspokojenie dostaną
  kolejną "konieczną" szczepionkę.
  - Kiedyś ludzie mieli wiarę, umieli walczyć o prawdę--- a teraz / Gdzie ci Mężczyźni ! / za to mamy LGBT.
  - itd....

 • 06 lipca 2019 07:07 - ~Realista napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  Gdybym był ministrem środowiska wspierałbym opalanie biomasą (drewno, pelet, brykiet) aby powoli przekształcać gospodarkę węglową w gospodarkę rolno-leśną. Praca i pieniądze zostały by w Polsce ale w powietrzu było by mniej siarki z węgla oraz poprawiłby się bilans CO2. Inne rozwiązania to WYPROWADZANIE PIENIĘDZY I PRACY Z POLSKI. Jedyna różnica to kierunek: Berlin (fotowoltaika) Moskwa (gaz) czy Teheran (olej).

 • 06 lipca 2019 08:07 - ~Realista napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  PS. Owszem, w starych piecach ludzie nieraz palą śmieciami bo "piec wszystko przyjmie" ale to się załatwia obowiązkowymi opłatami za śmieci "od łebka", srogimi mandatami oraz edukacją. Smog jest pochodną gęstości zabudowy i ruchu ulicznego do wymiany powietrza. Owszem termomodernizacja budynków zmniejsza obciążenie ale z pustego Salomon nie naleje.
  PS. 2 co do szkodliwości diesli: dziwnym trafem starsze TDI bez DPF były czystsze od współczesnych (zakładając brak usterek) plus działały na zwykłym "rzepaku" czyli czystym biopaliwie. Bilans fotowoltaiki (produkcja użytkowanie, utylizacja po spadku efektywności) dla środowiska jest niemal zerowy. Tyle w temacie rzekomej troski o środowisko.

 • 26 lipca 2019 02:07 - ~jack napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Pomoże tylko wymiana pieca i dobre ocieplenie ścian. Dotacje na ten cel są konieczne, państwo powinno wziąć realną odpowiedzialność za jakość powietrza

 • 29 lipca 2019 02:07 - ~Kazimierz napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  Przy okazji państwo mogłoby wziąć się za producentów materiałów budowlanych! Ja ociepliłem dom na własną rękę, bez proszenia się władz lokalnych o dotację, a potem dowiedziałem się że styropian którym ociepliłem został skontrolowany przez GUNB i nie przeszedł kontroli. Dodam, że był to styropian znanego producenta. Uważam, że w takich sytuacjach dalsza produkcja powinna być zakazana

 • 02 sierpnia 2019 11:08 - ~Krakus napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Cyt: "Rozwiązaniem może okazać się dofinansowanie docieplania domów, jednak na razie jest to dość „raczkujący” temat. Pomimo tego zwalczanie szkodliwych metod ocieplania domów nadal trwa. Dla porównania, w 2015 roku w Krakowie paliło węglem lub drewnem aż 25 000 pieców (dotacja wynosiła nawet 100%). Pod koniec 2017 roku (dotacja wynosiła do 80%) do wymiany zostało ok. 9500 palenisk." - czy ktoś może wytłumaczyć, o co autorowi chodziło w tym tekście?
  Co to są za "szkodliwe metody ocieplania domów", które się zwalcza?
  I czy to zwalczanie polega właśnie na paleniu w piecach węglem lub drewnem?

 • 10 sierpnia 2019 08:08 - ~eksterminacja napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Ocieplanie starego budynku ,to kiszenie grzyba i robactwa ,to jak z nogami w gumowcach, ,noga musi oddychać ,tak samo ściany, bez wojny grzybem ludzi załatwią .Tylko ogrzewając węglowo grużlica zanikła ,typowe odwracanie kota ogonem , kto za tym stoi?.

 • 16 sierpnia 2019 11:08 - ~baru napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Szlag mnie chce trafić, jak czytam bezczelne artykuły traktujące ludzi jak imbecyli! Wmawia się, że podłączenie do centralnego miejskiego ogrzewania jest bardziej ekologiczne niż indywidualne ogrzewanie. Większość pieców wymieniona, a smog jest dalej taki jak był! A czym palą w elektrociepłowni krakowskiej i w pobliskiej Skawinie??? Węgiel się sypie wagon za wagonem. I teraz, jak podłączają całe miasto to jeszcze więcej by wydolić! Podobno bardziej wydajne niż indywidualne, ale indywidualne mamy grzanie bezpośrednie, a w centralnym mamy potworne straty ciepła, które trzeba nadrobić na kilometrach dziurawych tras ciepłowniczych, dodatkowo w centralach i wymiennikowniach ciepła w blokach i domach, bo przecież nie grzeje się ta wodą z elektrociepłowni, ale ogrzewa się nią wodę zimną, która następnie się pakuje w rury w domach. To wszystko sa straty i z ciepła z węgla w elektrociepłowni jest wykorzystane ułamek ciepła! By nadrobić to trzeba dowalać do kotła! To jest tom samo jak z elektrycznymi samochodami. Wmawia się że w mieście jeździ się eko, a elektrownia węglowa pod miastem idzie pełną parą i wieje spalinami w miasto. Nowoczesne samochody Tesla maja większy ślad węglowy niż diesle i to w Niemczech, a co dopiero w Polsce. Prezydent Majcher jest pro-eko??? Raczej manipulant pro-bizneso, a krakowian ma "w głęęębokim poważaniu".

 • 23 września 2019 06:09 - ~Przestroga napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Politycy z obecnej koalicji w pierwszej kolejności wzięli się za Kraków atrakcyjny dla Żydów. Dzięki pseudo ekologii pozbędą się starszych ludzi i będzie można za darmo oddać kamienice Żydom. W latach 50 i 60 Polska zwróciła Żydom miliony dolarów jako zadośćuczynienie za zajęte mienie, które de facto było zniszczone przez wojnę a teraz znów nacja ta żąda zapłaty. Nasz rząd nas Polaków nie chroni i nie reprezentuje. To my Polacy pójdziemy na ulicę. Kolejny rozbiór za naszym przyzwolniem. A My jak zwykle nic z tym nie robimy. Jak stado baranów....

 • 24 września 2019 11:09 - ~jm napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Biedacy, wypad z Krakowa. A tak a propos, ile do domów ostatnio wyleciało w powietrze z powodu wycieku gazu?

 • 26 września 2019 02:09 - ~GOGO napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  dla mnie to jest niezrozumiałe (zakaz palenia w piecach) jezeli mam zezwolenie wydane kiedys przez Prezydenta miasta to chyba musze dostac pisemne wypowiedzenie tego zezwolenia (o ile sie orientuje to moze cofnąć zezwolenie tylko Wojewoda i to w przypadku gdy decyzja była wydana z naruszeniem prawa) mój wniosek jest taki ze moge palic do czasu aż piec sie rozpadnie a nowego nie wolno zainstalowac.  0 ogólna ustawa tego nie moze zmienic prosze o odpowiedzialne odpowiedzi

 • 02 października 2019 09:10 - ~wegiel jest OK napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  jak widac nagonka nadal trwa a smog znad niemiec jest ciagle na topie... czerwone lobby ze starej uni robia wszystko zeby wpedzic nas w drogie pozyskiwanie energi i uzlalerznic sie od gazu z nord strim2

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij