Co to jest i do czego służy piecyk koza

Piec koza to niewielki gabarytowo piecyk który najczęściej wykonany jest z żeliwa lub stali oraz hartowanego szkła. Do jego budowy stosowane są również kafle ceramiczne, aby podnieść walory estetyczne bryły. Piecyki koza są szczelnymi paleniskami, ale w przeciwieństwie do kominków nie wymagają obudowania.

W zależności od materiału z którego został wykonany piec wolnostojący koza może mieć różny wygląd i styl. Dzięki zastosowaniu żeliwa uzyskuje się eleganckie, subtelne bryły które nadają się bardzo dobrze do stylowych pomieszczeń. Ze stali powstają kozy o nowoczesnych, nieraz minimalistycznych kształtach.

Piec wolnostojący koza to kominek zamknięty, który można postawić praktycznie w każdym wybranym miejscu domu. W przeciwieństwie do kominków tradycyjnych kozy montuje się szybko i sprawnie. Piecyk koza nagrzewa się szybko a drewno które służy jako paliwo, jest ekologiczne i daje przyjemne ciepło.

Piecyk koza z wkładem kominkowym nie może być naturalnie jedynym źródłem ciepła w domu, jednak ze względu na jego specyfikę może obniżyć koszty grzewcze. Rurę pieca wolnostojącego należy przyłączyć do komina z wylotem spalin, aby prawidłowo je odprowadzać. Alternatywnie można zdecydować się na piec wolnostojący koza z płaszczem wodnym. Wtedy piecyk będzie podgrzewał wodę centralnego ogrzewania.

Piecyk typu koza montowany w domku letniskowym o niewielkim metrażu, może być z powodzeniem jedynym lub głównym źródłem ciepła w domu.

Piec wolnostojący koza - wady i zalety

Jak wszystkie rozwiązania grzewcze i dekoracyjne, również to ma wiele zalet, a także kilka wad, z których należy sobie zdawać sprawę przed dokonaniem decyzji zakupowej. Świadomość pozytywnych i negatywnych aspektów pozwoli  dokonać właściwego wyboru, i zdecydować się na piec koza najlepszy do naszego domu.

W przypadku pieców typu koza zalet jest jednak znacznie więcej.  Jak już było mówione wcześniej piec koza może stanąć w prawie dowolnym miejscu. Idealnie będzie spełniał swoje funkcje w niewielkich pomieszczeniach, ale również tych większych. Łatwość montażu i demontażu powoduje, że można go w razie potrzeby przestawić w inne miejsce. Warunkiem jest dostęp do przewodu z wylotem spalin. Kolejną stroną dodatnią jest szybkość oddawanego ciepła, już po chwili możemy się cieszyć przytulną atmosferą.

Jest mniejszy i wygodniejszy niż tradycyjny kominek zabudowany, również jego cena jest niższa. Plusem jest również dostępność różnorodnych modeli pieców typu koza. Można wybierać spośród różnych wzorów i kształtów. Dostępne są rozwiązania z płaszczem wodnym, jak i piece kozy z dodatkowymi funkcjami, na przykład możliwość pieczenia potraw (specjalne wkłady kominkowe)

Z wad pieców wolnostojących (których nie jest wcale dużo), można wymienić silne nagrzanie całego piecyka. Meble nie mogą stać w bliskim jego sąsiedztwie, bo mogą doznać uszkodzeń na skutek zbyt intensywnego ciepła. No i oczywiście można się poparzyć, nieostrożnie dotykając gorące miejsca.

Piece koza na drewno dają efekt balsamicznego ciepła, a drewno to materiał ekologiczny. Jednak drewno pali się dość szybko i nie ma możliwości aby wrzucone wieczorem drewno ogrzewało pomieszczenie przez całą noc. Na szczęście istnieją modele pieców wolnostojących gdzie z powodzeniem zamiast drewnem można w kominku palić węglem. Nie daje to już takiej miłej atmosfery wnętrza, jednak ma swoje plusy.

Modele i aranżacje piecyków typu koza

Na rynku istnieje mnóstwo firm oferujących sprzedaż pieców kominkowych. Dostępne są piece wolnostojące i wkłady kominkowe w różnych wariacjach. Możemy wybierać spośród szerokich wzorniczych rozwiązań, w których jedynym ograniczeniem jest zasób portfela.

Istnieją różne typy pieców wolnostojących. Do popularnych materiałów z których produkuje się piecyk typu koza należy żeliwo. Są w nich stosowane szybki żaroodporne. Dzięki odlewom z żeliwa producenci uzyskują różne kształty - od nowoczesnych niewielkich form, po bogato zdobione, stylizowane na antyki.

Na rynku można spotkać żeliwne piecyki typu koza o wyglądzie niewielkich segmentów czy szafeczek, jak również stylizowanych pieców w formie zegarów. Oprócz minimalistyczny oraz wysublimowanych aranżacji, można spotkać również modele które przypominają kształtem odbiorniki telewizyjne lub stacjonarne, standardowe kominki.

W wielu modelach podłączenie z wylotem spalin jest możliwe zarówno z tyłu jak i z góry pieca - do wyboru. Piece wolnostojące żeliwne charakteryzują się trwałością, ponieważ żeliwo jest twarde, odporne na korozję i wysokie temperatury.

Ceny niewielkich pieców żeliwnych zaczynają się kwotą około 850 - 900 zł, i dochodzą do kilku tysięcy. Jednak na cenę ma wpływ nie tylko wielkość, ale przede wszystkim wzornictwo oraz elementy dodatkowe. Ceramika żaroodporna oraz pojemność komory spalania również się liczy. Ważne jest również czy producent przewidział montaż wylotu spalin na dwa sposoby i czy konieczne jest dokupienie dodatkowych elementów, takich jak na przykład zaślepki płyt.

W sprzedaży są także piecyki koza wykonane z blachy emaliowanej, w różnych kolorach. Drzwiczki w tych modelach są przeważnie żeliwne. Materiał ceramiczny – szamot, którym są często wypełniane wnętrza takich kominków, spełnia bardzo ważną funkcję. Szamot utrzymuje temperaturę przed dłuższy czas po dopaleniu się węgla czy drewna.

Polecane kominki do wnętrz - sprawdź ceny!

Blacha malowana proszkowo, pozwala na zastosowanie różnej kolorystyki, jak również łączenia barw. Piecyki koza z blachy są najczęściej w kształcie sześcianu prostokątnego i nadają się do nowoczesnych aranżacji wnętrz. Można jednak spotkać również modele które są zbieżne ze stylem rustykalnym. Za model pieca kozy z blachy zapłacimy od 800 złotych lub więcej). Ceny dochodzą nawet do 5 tysięcy złotych jeśli wybierzemy egzemplarz z dekoracjami, gdzie została użyta ceramika żaroodporna.

Kolejną grupę stanowią piece wolnostojące ze stali. Jest to stal o specjalnych właściwościach, przeznaczona do wysokich temperatur. Jednakowoż nie mają one zdolności tak dobrej akumulacji cieplnej jak piece żeliwne. Po wygaśnięciu piec żeliwny szybko stygnie.

Strona dodatnia pieców stalowych to z pewnością ich ciężar - są dużo lżejsze niż żeliwne piecyki typu koza. W celu zwiększenia trzymania ciepła przez piec stalowy należy wybierać modele okaflowane.

Alternatywnie można zakupić stalowy piecyk typu koza z wkładem szamotowym (są to także wkłady kominkowe). Wtedy odczuwać ciepło będziemy przez dłuższy czas. Piece kominkowe ze stali są na ogół uniwersalne, producenci informują że w kominku można  palić węglem, drewnem jak również brykietem.

Piece wolnostojące wykonane ze stali najczęściej nie mają zbyt wysublimowanego designu. Nadają się raczej do nowoczesnych lub ascetycznych wnętrz. Ceny pieców ze stali są bardzo zróżnicowane. Niektóre sklepy posiadają w ofercie modele już od 450 zł. Rzadko ich cena przekracza 1000 zł, choć dla chętnego nic trudnego i można znaleźć również droższe.

Zanim wybierzesz kominek typu koza, warto wiedzieć jeszcze kilka rzeczy

Tak jak zawsze przy zakupie rzeczy która ma być równocześnie estetyczna, funkcjonalna i oszczędna w eksploatacji, należy zwrócić uwagę na dane techniczne.

Każdy producent będzie zachwalał swój produkt - jest to truizm i każdy o tym wie. Jednak często dajemy się zwieść reklamom. Oprócz opisu produktu, przyjrzyjmy się bacznie przede wszystkim parametrom użytkowym piecyka koza, który chcemy nabyć.

Skrupulatnie przeanalizuj jaka moc pieca będzie Ci potrzebna i zwróć na to uwagę w karcie technicznej produktu.  Jak duża powierzchnia jest do ogrzania.  Producenci podają również czas palenia przy zapełnieniu zupełnym. Odpowiedz sobie na pytanie czy 8 godzin wystarczy, czy też potrzebujesz wyższej wydajności.

Ważna jest także sprawność energetyczna pieca koza. Niektóre źródła podają tu cenzus 70%, inne 75%. Ponadto liczy się też waga i pojemność.  Z lekkich piecyków typu koza szybko ucieka ciepło.

Zwracajmy również uwagę na estetykę wykonania. Montaż do przewodu kominowego z wylotem spalin powierzmy specjalistom. Łatwo o nieszczelność jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu instalacjach.

Podsumowując kupując piec należy mieć na uwadze jego ekonomiczność, miejsce instalacji, gabaryty, wygląd w zgodzie z aranżacją pomieszczenia, a także dane techniczne wybranego modelu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny