Piękne kwiaty - opisy i zdjęcia najpiękniejszych kwiatów do domu i ogrodu

Dlaczego piękne kwiaty cieszą się niesłabnącą popularnością? Decyduje o tym ich dekoracyjny wygląd i nierzadko przyjemny zapach. Ponadto pielęgnacja i obserwowanie jak się rozwijają daje dużo satysfakcji. Warto pamiętać, że istnieje wiele interesujących gatunków, co daje spore pole do popisu. Duża część to kwiaty pochodzące z egzotycznych zakątków świata. W tym i innych naszych artykułach można znaleźć opisy i zdjęcia najładniejszych kwiatów domowych i ogrodowych.

Przepiękny kwiat w doniczce i w ogrodzie

Piękne kwiaty tworzą ogromną grupę roślin, która dzieli się na kilka mniejszych kategorii. O przyporządkowaniu gatunków do danej sekcji decydują przeróżne kryteria. Jednym z podstawowych jest długość życia. W sklepach ogrodniczych dostępne są kwiaty jednoroczne, dwuletnie oraz wieloletnie byliny. Natomiast patrząc pod kątem dekoracyjnym w uprawie spotykane są dwa typy roślin. Chodzi o okazy kwitnące oraz te słynące z ozdobnych liści. Równie istotna kwestia to miejsce, w którym rozwija się gatunek. Istnieją, zatem kwiaty ogrodowe rosnące w gruncie oraz doniczkowe pielęgnowane w domach i na balkonach.

Kwiaty doniczkowe mają swoich zagorzałych wielbicieli. Wnętrza domów i balkony dekoruje masa ślicznych gatunków. Poza długością życia i walorami dekoracyjnymi różnią je wymagania. Na przykład uprawa okazów kwitnących najlepiej udaje się na stanowiskach nasłonecznionych o rozproszonym świetle. Lubią żyzne ziemie a pielęgnacja to głównie częste podlewanie i nawożenie. Kwiaty liściaste przeważnie lubią lekko zacienione miejsca i wilgotne powietrze. Bardzo ciekawą grupą są odporne na suszę sukulenty. To organizmy magazynujące wodę w mięsistych liściach. Dobrze rosną w suchym środowisku, podlewa się je zazwyczaj dwa razy w tygodniu.

Niejeden przepiękny kwiat rozwija się w ogrodzie, na działce lub na przydomowej rabacie. Są to rośliny cebulowe i kiełkujące z nasion. Do wyboru są gatunki wysokie, średnie oraz niskie. Ciekawą propozycję stanowią okazy płożące i zadarniające. Dobrze wiedzieć, że w gruncie mogą rosnąć kwiaty kwitnące wiosną, latem oraz jesienią. Na rabatach warto sadzić każdą ze wspomnianych odmian. Jest to sposób na utrzymanie żywej dekoracji przez niemal cały sezon wegetacyjny. W uprawie wielu gatunków istotne jest odchwaszczanie i regularne nawadnianie. Dokładny opis wymagań i tego jak wygląda rozmnażanie znajduje się na naszej stronie.

Najładniejsze kwiaty doniczkowe

Po ogólnej charakterystyce pięknych kwiatów czas na przedstawienie ciekawych przykładów. Na początek rośliny rosnące w doniczkach. Do najbardziej urodziwych bez wątpienia należą fiołki afrykańskie. Gatunek znany także, jako saintpaulia dorasta do 10-15 cm wysokości. Kwitnie przez cały rok, wykształca czerwone, białe, różowe lub ciemnoniebieskie kwiaty. Ponadto liście tego fiołka mogą być ciemno lub jasnozielone. Saintpaulie preferują lekko zacienione stanowiska. Jeśli zaś chodzi o glebę to wymagają żyznej i przepuszczalnej. Ich ogromną zaletą jest nieskomplikowana pielęgnacja. Poradzą sobie z nią nawet początkujące osoby.

Od lat sporym powodzeniem cieszy się rozmnażanie petunii i dbanie o nie. Są to kwiaty najlepiej czujące się na balkonach i tarasach. W zależności od odmiany dorastają do 20-100 cm wysokości bądź długości. Kwitną od maja aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Ich dzwonkowate kwiaty są białe, żółte, różowe, fioletowe, bordowe. W domach pojawiają się także odmiany dwubarwne. Liście petunii są lekko owłosione, zaokrąglone lub spiczaste na końcach. Rośliny najbardziej lubią nasłonecznienie, ale poradzą sobie też na innych stanowiskach. Wykazują także dużą tolerancję, co do ziemi. Potrzebują za to regularnego podlewania i nawożenia.

Pisząc o najpiękniejszych kwiatach domowych nie można zapominać o następujących gatunkach:

  • Surfinia – jednoroczna roślina lubiąca słońce. Jest podobna do petunii i spokrewniona z nią,
  • Niecierpek – kolejny dekoracyjny, jednoroczny kwiat. Preferuje półcieniste stanowisko,
  • Skrzydłokwiat – wykształca duże białe kwiaty, ale jego największą zaletą są ozdobne liście,
  • Grubosz znany, jako drzewko szczęścia – ma mięsiste łodygi i wzniesione liście,
  • Zielistka czubiasta – słynie z ładnych liści. Są szablaste i dwukolorowe, zielono-białe.

Dokładny opis wymienionych i innych kwiatów doniczkowych znajduje się na naszej stronie.

Ozdobne kwiaty rosnące w ogrodzie

Ogrody, działki i tereny wokół domu to miejsca gdzie rosną piękne kwiaty. Do uwielbianych roślin gruntowych zaliczamy róże dzielące się na kilka kategorii. Do najpopularniejszych należą odmiany wielokwiatowe zwane rabatowymi, pnące oraz pienne. Pierwsze ze wspomnianych dorastają do około 80 cm wysokości. Wykształcają duże kwiaty osadzone na pojedynczych łodygach. Wydzielają przyjemny zapach a ich kolory to biel, róż, fiolet lub czerwień. Uprawa odmian rabatowych najlepiej udaje się na nasłonecznionych stanowiskach. Z przewiewnymi, piaszczysto-gliniastymi i próchnicznymi ziemiami.

Róże pnące do prawidłowego rozwoju potrzebują podpór. Mogą być to pergole, kratki czy też drzewa. Ważne by podpory znajdowały się na nasłonecznionych stanowiskach. Wymagania róż pnących nie są wygórowane. Podlewanie wystarczy przeprowadzać tylko w razie suszy. Do tego dochodzi regularne nawożenie oraz przycinanie stymulujące wzrost.  Równie pięknymi roślinami są róże pienne. Przybierają formę niewielkich drzewek, są, bowiem szczepione na pniu. Lubią zaciszne stanowiska, nasłonecznie i próchniczną glebę. To wymagające odmiany potrzebujące starannej pielęgnacji i opieki.

To jeszcze nie koniec naszej listy. Inne przepiękne kwiaty ogrodowe to miedzy innymi:

  • Narcyzy – kwitną wiosną, mają białe lub żółte kwiaty. Potrzebują żyznej ziemi,
  • Bratki ogrodowe – kwitną od marca do czerwca. Mają różne kolory w zależności od odmiany,
  • Mieczyki ogrodowe – kwitną od lipca do września. Mają białe, żółte, różowe kwiaty,
  • Piwonie – utrzymują kwitnienie od maja do czerwca. Mają ładne, często dwubarwne kwiaty,
  • Liliowce – kwitną od maja do września, mają żółte, pomarańczowe i bordowe kwiaty.

Po zdjęcia i informacje o najpiękniejszych kwiatach zapraszamy na nasza stronę.