Amarylis po przekwitnięciu – podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja amarylisa po kwitnieniu nie jest skomplikowana, jednak wymaga pewnego przygotowania. W sezonie późnego lata amarylis zaczyna delikatnie zasuszać liście. Jest to zjawisko całkowicie normalne i świadczy o tym, że roślina powoli przechodzi w stan spoczynku.

W okresie wzrostu amarylisa wykonujemy regularne, bardziej obfite podlewanie. Uprawa bazuje także na nawożeniu, które dostarcza roślinie cenne wartości odżywcze. Późną jesienią amarylis ogrodowy nie powinien być nawożony, bowiem utrudni to przejście w stan spoczynku. Podlewanie kontynuujemy w sposób bardziej umiarkowany.

Liście rośliny usuwamy dopiero po całkowitym uschnięciu. Jest to ważne, bowiem zbyt szybkie odrywanie liści może sprzyjać pojawieniu się chorób. Niewłaściwą praktyką jest także zaniechanie usuwania liści. Trzeba pamiętać, że amarylis po przekwitnięciu zawiązuje nasiona. Jest to wyczerpujące dla rośliny. Jeśli nasza pielęgnacja po kwitnieniu amarylisa nie będzie obejmowała usuwania liści, prawdopodobnie amarylis ogrodowy nie zakwitnie w kolejnym sezonie.

Po całkowitym zaschnięciu liści podlewanie nie jest już wymagane. Amarylis po przekwitnięciu przechodzi w stan spoczynku. Jego cebule nie są odporne na przymrozki, dlatego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.

Pielęgnacja po kwitnieniu amarylisa – jak zabezpieczyć cebule?

Amarylis ogrodowy jest rośliną wieloletnią. Regularne podlewanie i nawożenie w okresie wiosennym doprowadzi do efektownego kwitnienia. Uprawa nie jest skomplikowana, jednak cebule nie mogą pozostawać w ogrodzie na czas zimowy. Amarylis po przekwitnięciu wymaga podobnej pielęgnacji, co inne kwiaty bylinowe.

Cebule rosnące bezpośrednio w ogrodzie warto wykopać. Przy okazji oczyszczamy bulwy, analizujemy ich stan i usuwamy pędy naziemne. Cebule powinny być dobrze oczyszczone oraz osuszone przed umieszczeniem w miejscu zimowania. Przeważnie wystarczą 24 godziny przesuszenia, które sprawią, że cebule nie będą się psuły w czasie zimowym.

Idealną temperaturą do przechowywania jest około 10 0C. Pielęgnacja po kwitnieniu może odbywać się w zacienionym garażu czy piwnicy. Wysuszone cebule wystarczy umieścić w kartonowym pudełku lub w drewnianej skrzynce, a następnie obsypać suchym piaskiem.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Amarylis po przekwitnięciu przechodzi w stan spoczynku na okres kilku miesięcy. Wczesną wiosną możliwa jest dalsza uprawa rośliny. Zimowane cebule zaczną wypuszczać młode pędy. Jest to widoczny znak świadczący o tym, że amarylis może być z powodzeniem wsadzony w żyznym podłożu.

Po wysadzeniu cebulki do gleby rozpoczynamy delikatne podlewanie. W kolejnych tygodniach do podlewania dołączamy także nawożenie, które umożliwi uzyskanie intensywnego kwitnienia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Jak przebiega pielęgnacja po kwitnieniu amarylisa doniczkowego?

Uprawa amarylisa doniczkowego nie różni się zbytnio od tej, którą preferują amarylisy ogrodowe. Wczesną wiosną roślina zaczyna zasuszać swoje liście. Należy je regularnie usuwać i ograniczyć podlewanie. Nawożenie w sezonie jesiennym nie jest już wymagane.

Liczne różowe kwiaty amarylisów w doniczkach, a także pielęgnacja amarylisów po przekwitnięciu
Pielęgnacja amarylisa krok po kroku po przekwitnięciu, a także zimowanie, podlewanie, okres spoczynku i zimowanie

Po zaschnięciu liści możemy wyjąć cebule z doniczki i zimować tak samo, jak bulwy amarylisa ogrodowego. Wczesną wiosną cebulka zacznie wypuszczać młode pędy. Możemy ją wtedy ponownie umieścić w doniczce wypełnionej żyznym podłożem. Zaleca się sadzenie na głębokość 6 – 8 cm, tak aby szyjki cebulki znajdowały się na równi z poziomem podłoża.

Amarylis doniczkowy może wymagać nieco częstszego nawożenia i podlewania. Roślina lubi stanowiska słoneczne, w których rozwija najbardziej obfite kwiaty. Uprawa wiosenna wiąże się z koniecznością dostarczenia nowych składników odżywczych. W tej roli dobrze sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe.

Czy amarylis po przekwitnięciu nadaje się do rozmnożenia?

Z pewnością tak, okres spoczynku jest najlepszym terminem na rozmnażanie rośliny. Kilkuletnie rośliny zaczynają wytwarzać cebulki przybyszowe. Po zasuszeniu liści i przejściu amarylisa w stan spoczynku możemy wyjąć cebule i oddzielić od nich młode cebulki przybyszowe. Metoda jest bardzo prosta, a jednocześnie pozwala na uzyskanie kilku młodych roślin.

Młode cebule przybyszowe umieszczamy w pojemnikach wypełnionych żyznym podłożem. Nie zimujemy ich, lecz delikatnie podlewamy. Dwa pierwsze lata uprawy młodych amarylisów nie wymagają wykopywania cebulek po przekwitnięciu. W zupełności wystarczy ograniczenie podlewania i przeniesienie roślin w chłodniejsze miejsce. Po trzech latach cebula jest już dobrze rozwinięta, warto ją zimować i pobierać młode cebule przybyszowe.

Inną, nieco trudniejszą metodą na rozmnażanie amarylisa po przekwitnięciu jest podział cebuli. Prace wykonujemy w taki sposób, by każda podzielona część składała się z łuski oraz piętki. Podzielona cebula powinna zostać umieszczona w donicy wypełnionej torfem i piaskiem. W następnym etapie istotne jest utrzymanie wysokich temperatur oraz umiarkowanej wilgotności. Podzielone części cebuli wymagają czasu do dalszego rozrostu i po niespełna trzech miesiącach wytwarzają cebulki przybyszowe.

Najmniej rozpowszechnioną metodą na rozmnażanie amarylisa jest wysiew z nasion. Metoda jest bardziej czasochłonna i narażona na wiele niepowodzeń uprawowych. Nasiona amarylisa okazują się trudne w pielęgnacji, a pewnym problemem może być także samo ich pozyskanie z rośliny macierzystej. Dlatego rozmnażanie z nasion nie jest zbyt często praktykowane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny