Hortensja doniczkowa – charakterystyka

Decydując się na uprawę hortensji w domu lub na balkonie, najlepiej sprawdzi się hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Ich uprawa w ogrodzie pozwala na wyhodowanie krzewów osiągających nawet 2,5 metra wysokości. Jednak do donicy stworzono specjalne odmiany, które dorosną maksymalnie do 70-80 cm wysokości. Wśród nich wyróżniamy zarówno gęste krzewy, jak i również hortensje w formie drzewka na pniu. Kwiaty osiągają nawet 25 cm średnicy. Przybierają kolor biały, niebieski, różowy, a także poszczególne odcienie odbiegające od tych barw. Do najpopularniejszych odmian hortensji ogrodowej, która sprawdzi się w donicy, zaliczymy takie hortensje, jak Bavaria, Adria, Tricolor, Nikko Blue czy też Teller Rosa.

Hortensja na balkonie również może się różnić nieco swoimi kwiatostanami. Jest to możliwe dzięki podgatunkowi hortensji ogrodowej, czyli hortensji piłkowanej. Jej wyróżnikiem są płaskie kwiatostany o znacznie mniejszej średnicy, bo osiągają one maksymalnie 10 cm rozpiętości. Wśród polecanych odmian do uprawy w domu, zalicza się m.in. Hortensja Kurenai, Blue Billow, Preziosa, a także Blue Deckle.

Hortensja na balkonie – uprawa

Największą zaletą rośliny uprawianej w donicy jest mocno zróżnicowany okres kwitnienia. Podczas gdy hortensja bukietowa kwitnie od lipca do końca sierpnia lub początku września, tak hortensja doniczkowa może kwitnąć nawet zimą. W dużej mierze zależy to od konkretnej odmiany, a także zapewnionych warunków uprawowych. Z drugiej strony hortensje kwitnące przez całą zimę, nie nadają się do trzymania na tarasie lub balkonie. Ponieważ jej zimowanie jest utrudnione ze względu na niską odporność na mróz.

Uprawa hortensji doniczkowej nie jest trudna, jednak należy roślinie stworzyć odpowiednie warunki, by mogła się jak najlepiej rozwijać. Przede wszystkim mały krzew lubi miejsca nasłonecznione, ale z drugiej strony nie mogą one być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlatego przy oknach południowych, warto je trzymać na stoliku, a nie bezpośrednio na parapecie. Hortensja bukietowa oraz ogrodowa w ogrodzie znacznie lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami. Natomiast rośliny uprawiane w domu nie powinny być wystawiane na działanie temperatur wyższych niż 20 stopni Celsjusza. W innym przypadku możemy spodziewać się skróconego okresu kwitnienia.

Polecane nawozy do hortensji

Hortensja na balkonie lub w domowych warunkach będzie pięknie kwitła, jeżeli zapewnimy jej żyzną i przepuszczalną glebę. Warto zatem dno donicy wysypać keramzytem. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Wybierając różowe lub niebieskie hortensje, możemy mieć wpływ na zabarwienie ich kwiatów. Bardziej zasadowy odczyn podłoża sprawi, że kwiaty będą wpadały w odcień różowy. Natomiast po zakwaszeniu gleby płatki zabarwią się na niebiesko. Ustawiając sadzonki w donicy, należy unikać przeciągów. Dlatego dobrze jest wybierać zaciszne miejsca z dala od drzwi wejściowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej na pniu?

Hortensja w donicy – pielęgnacja

Hortensja na balkonie lub posadzona w domu powinna mieć cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże. Dlatego podlewanie rośliny warto wzmóc w czasie upalnych dni. Jednak nie możemy doprowadzić do tego, aby podłoże było zbyt mokre, ponieważ może dochodzić do gnicia rośliny. Dlatego odpowiednie podlewanie odgrywa bardzo ważną rolę.

Właściwa pielęgnacja hortensji doniczkowej to również jej nawożenie. Najlepszym środkiem okażą się nawozy płynne przeznaczone do zasilania hortensji. Tego typu nawozy posiadają odpowiednie składniki, które wpływają na zakwaszenie ziemi. Podlewanie nawozami należy zaplanować na okres kwitnienia. W tym czasie hortensja doniczkowa powinna być zasilana średnio raz w tygodniu. Zarówno hortensja bukietowa, jak i również doniczkowa, bardzo lubią przycinanie. Tym bardziej że kwiaty pojawiają się wyłącznie na tegorocznych pędach. Najlepiej jest przycinać zeschnięte kwiatostany, a także zeschnięte i uszkodzone pędy. Wtedy będziemy mieć gwarancję pięknie kwitnącego krzewu.

Różowa hortensja doniczkowa przed domem, a także jej podlewanie, uprawa i pielęgnacja
Hortensja doniczkowa i porady dotyczące uprawy, a także pielęgnacja i podlewanie

Ostatni etap, jaki obejmuje całoroczna pielęgnacja hortensji doniczkowej, jest jej zimowanie. Jeżeli hortensja na balkonie szykuje się do sezonu zimowego, zaczyna gubić liście. Natomiast zimowanie rośliny znajdującej się wewnątrz domu, wygląda nieco inaczej. Warto przestawić roślinę do chłodniejszego pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosić maksymalnie 8 stopni Celsjusza. W tym czasie minimalizujemy również podlewanie, które ma jedynie lekko zwilżać ziemię. Zimowanie jest potrzebne, by roślina odpoczęła przed kolejnym okresem wegetacyjnym. W lutym przenosimy sadzonkę do cieplejszego pomieszczenia. Dostęp do światła i temperatura na poziomie 15 stopni, powoli kończą zimowanie. Hortensja doniczkowa zacznie wypuszczać młode pędy i listki. W połowie maja, donica może zostać przeniesiona na taras lub balkon.

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

Hortensja doniczkowa – cena

Uprawa i pielęgnacja hortensji doniczkowej nie jest wcale taka trudna. Wystarczy odrobina systematyczności, a także stworzenie odpowiednich warunków, by roślina odwdzięczyła się długim okresem kwitnienia. W zależności od tego, jak duże i jakiego koloru kwiaty chcemy uzyskać, możemy wybierać spośród wielu dostępnych odmian. Warto dowiedzieć się, jaka jest cena hortensji doniczkowej, by móc zaplanować jej zakup.

Przykładowe ceny hortensji doniczkowej

Nazwa produktu

Cena

Hortensja wielkokwiatowa 3-4 kwiaty

Cena od 31,99 zł

Hortensja bukietowa, biała

Cena od 11,00 zł

Hortensja ogrodowa Adria

32,00 zł

Hortensja ogrodowa Schneeball

30,00 zł

Hortensja Nikko Blue

12,50 zł

Hortensja ogrodowa Amethyst Blue w donicy

28,00 zł

Hortensja Diamant Rouge Tricolor

29,90 zł

Hortensja piłkowana Rosalba

24,30 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny