Pielęgnacja roślin dla mniej i bardziej doświadczonych ogrodników

Pielęgnowanie ogrodu jest wspaniałym hobby. Obojętnie, czy uprawiasz w nim tylko rośliny ozdobne, czy też warzywa i owoce, zawsze oznacza to bardzo dużo satysfakcji i radości. Nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie kwiatów lub kosztowanie owoców z własnoręcznie wyhodowanego krzewu. Jednak utrzymywanie ogrodów to bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia niemal przez cały sezon. Każda pora roku oznacza szereg obowiązków, o których musisz pamiętać.

Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się ogrodem, koniecznie wybierz takie rośliny, które potrzebują mniej zaangażowania. Najlepsze kwiaty ogrodowe to wcale nie te najbardziej egzotyczne, urzekające przepychem jaskrawych kwiatów. Jeśli nie masz czasu poświęcać im uwagi niemal codziennie, wybierz rodzime kwiatki i krzewinki, które nie będą potrzebowały takiego zaangażowania i dobrze się czują w naszym środowisku. To sprawi, że utrzymywanie ogrodów będzie mniej pracochłonne. Jeśli jednak masz więcej doświadczenia i czasu, daj się skusić najbardziej wymagającym gatunkom. W końcu wszystkie rośliny ozdobne w zasadzie potrzebują podobnych zabiegów.

Pielęgnacja roślin – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie

Pielęgnowanie ogrodu najwięcej czasu zajmuje wiosną i jesienią. Pierwsze ciepłe miesiące to czas siania, przygotowywania rozsad i sadzenia. Ale nie tylko. Zanim rośliny ogrodowe na dobre się obudzą, powinny zostać odpowiednio przycięte. Rośliny ogrodowe pod tym względem mają różne wymagania, inaczej na przycinanie reagują iglaki, inaczej krzewy liściaste, jeszcze inaczej drzewka owocowe lub ozdobne. Wiosną najczęściej robi się cięcie prześwietlające i interwencyjne. Należy usunąć wszystkie porażone mrozem gałązki i te, które nie puściły pąków.

Wiosna to także moment na ściółkowanie, czyli rozkładanie wokół roślin drobno zmielonej kory drzew, małych kamyczków, folii lub agrotkaniny. Ściółkowanie to zabieg, który zapobiega parowaniu wody z podłoża i ogranicza wzrost chwastów.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie należy także nawożenie. Zdecydowana większość roślin wymaga zasilania, by dobrze się przyjąć i rozwijać. Pierwsze nawożenie robi się wiosną, w czasie przygotowywania podłoża. To moment, kiedy trzeba podsypać na grządki uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego lub kompostu. Później, przez całe lato, sposób nawożenia jest zależny od konkretnego gatunku. Iglaki, azalie, rododendrony, wrzośce i magnolie potrzebują nawozów z dużą zawartością azotu, ponieważ są wybitnie kwasolubne i na obojętniejącym z biegiem czasu podłożu nie będą się odpowiednio rozwijać. Rośliny kwitnące wymagają nawożenia fosforowo-potasowego, aby rozwijać duże i intensywnie wybarwione kwiaty i ładne liście. Warto stosować nawozy specjalistyczne, które są przeznaczone tylko do kilku gatunków roślin. One dostarczą roślinom wszystkiego, czego potrzebują.

Jesień natomiast to znów bardzo intensywny moment w ogrodzie. Pielęgnacja roślin jest szczególna – należy przygotować je do zimowego snu. Wtedy też sadzi się drzewka i krzewy owocowe i ozdobne. To także czas przycinania gałęzi i osłaniania krzewinek przed mrozem za pomocą gałązek choiny lub worków jutowych. Jesienią warto zastosować nawozy jesienne, zwłaszcza w przypadku iglaków. Powstrzymają one żółknięcie igieł i przyspieszą wegetację wiosną. A ty znów będziesz mógł zabrać się do pielęgnacji roślin.