Pieris japoński i popularne odmiany krzewów z rodziny wrzosowatych

Pieris japoński to zimozielony krzew, który stopniowo zyskuje popularność w naszym kraju. Roślina charakteryzuje się powolnym wzrostem, jednak może niekiedy dorastać do dwóch metrów wysokości. Nasz zimozielony krzew nie jest szczególnie trudny w uprawie, a jego wybarwiające się liście stanowią ciekawą ozdobę aranżacji. Na szczególną uwagę zasługuje pieris mountain fire oraz pieris japoński debutante.

  • Pieris mountain fire – krzew osiąga do 2 metrów wysokości oraz do 1,5 metra szerokości. Na uwagę zasługuje intensywnie czerwone wybarwienie młodych liści, które z czasem zmieniają kolor na zielony i brunatny. Pieris mountain fire posiada elegancki pokrój, jest odporny na cięcie i choroby. Zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych wytwarza także dzwonkowate, białe kwiaty, które efektownie kontrastują z czerwonym wybarwieniem liści. Termin kwitnienia pieris mountain fire przypada na kwiecień, a krzew nabiera wtedy szczególnych walorów dekoracyjnych. Jego najbliższą odmianą jest valley fire, która przybiera bardzo zbliżony wygląd. Najważniejszą różnicą jest fakt, że pieris japoński valley fire dłużej utrzymuje czerwone zabarwienie młodych listków.
  • Pieris japoński debutante – zimozielony krzew o mniejszych rozmiarach. Pieris japoński debutante osiąga do 1 metra wysokości, dzięki czemu nadaje się na krzew uprawiany w donicy. Jego cięcie nie jest wymagane dzięki luźnemu pokrojowi. Krzew kwitnie w kwietniu oraz maju, tworząc efektowne, pojedyncze kwiaty o białym wybarwieniu. Co istotne, pieris japoński debutante posiada ciemnozielone, lancetowate liście, które wyrastają na wierzchołkach pędów. Odmiana wyróżnia się większą tolerancją na ekspozycję słoneczną, a właściwa prawidłowa uprawa zapewni podwyższoną odporność na choroby.

Jakie wymagania posiada pieris mountain fire oraz pieris japoński debutante?

Wszystkie krzewy z rodziny wrzosowatych preferują wilgotne, zasobne podłoże o kwaśnym odczynie pH. Pieris japonica powinien być wysadzony do zasobnego, spulchnionego podłoża, które umożliwi dobre ukorzenienie. Gleba powinna być delikatnie wilgotna, bowiem zimozielony krzew źle toleruje przesuszenie bryły korzeniowej. Ze względu na tolerancje kwaśnego środowiska, warto wykonać ściółkowanie korą. Dzięki temu zapewnimy preferowany odczyn pH, zapobiegniemy szybkiemu przesuszaniu się gleby, a jednocześnie ograniczymy wzrost chwastów wokół rośliny. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pierisach.

Pieris japoński najlepiej toleruje stanowiska cieniste. Odmiany valley fire czy mountain fire rosną wtedy najbardziej efektywnie. Pieris japoński debutante może być także ulokowany na stanowiskach mocniej nasłonecznionych, jednak utrudni to utrzymanie wilgotnego podłoża.

Polecane akcesoria i nawozy do pielęgnacji drzew i krzewów

Czerwone kwiaty pierisa japońskiego 'Mountain Fire' na zielonym krzewie, a także opis odmiany, pielęgnacja i uprawa
Pieris japoński 'Mountain Fire' lub pieris japoński 'Debutante' oraz ich uprawa, pielęgnacja, sadzenie, wymagania

Zimozielony krzew pieris japonica dobrze znosi regularne podlewanie oraz nawożenie. Nawadnianie krzewu w okresie letnim przeprowadzamy co kilka dni. Nasz zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych powinien być także regularnie nawożony. Najlepiej sprawdza się tutaj nawóz dedykowany do roślin wrzosowatych.

Pieris mountain fire i debutante – cięcie i możliwe choroby

Odmiany valley fire, mountain fire czy debutante posiadają luźny pokrój, dlatego cięcie formujące nie jest wymagane. Na wiosnę możemy natomiast wykonać cięcie pielęgnacyjne, polegające na usunięciu uszkodzonych i przemarzniętych pędów.

Pierisy mogą niekiedy chorować na choroby grzybowe. Do najczęściej występujących należy fytoftoroza. Rozpoznamy ją po brązowieniu fragmentów liści bądź po jednostronnym zamieraniu wierzchołków pędów. Kolejną chorobą atakującą pierisy może być szara pleśń, wymagająca oprysków specjalnymi preparatami.Na szczęście prawidłowo pielęgnowany i regularnie podlewany pieris japoński jest dość odporny na choroby grzybowe. Krzew nie sprawia zbyt dużych trudności uprawowych, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest jego zabezpieczanie przed zimą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny