Najważniejsze informacje o pierisach

Pieris w ogrodzie – jak wyglądają i skąd pochodzą krzewy wrzosowate?

Nazwa rośliny wywodzi się z mitologii greckiej. Pieris była wyjątkowo urodziwą księżniczką i córką macedońskiego króla Pierida. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem pieris to efektowny krzew, który z pewnością zwraca na siebie uwagę. W naszym kraju znajdziemy kilka gatunków, z których największą popularnością cieszy się pieris japoński (pieris japonica).

Rosnące w środowisku naturalnym krzewy wrzosowate dorastają nawet do 5 metrów wysokości. Uprawa w naszych warunkach nie daje tak dobrych rezultatów, jednak pieris uprawiany w ogrodzie może osiągnąć około 2 metrów wysokości. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie odmiany charakteryzują się wolnym przyrostem. Roślina może osiągnąć dwa metry po kilkunastu latach uprawy.

Pierisy wytwarzają zimozielone liście, znajdujące się głównie na szczytach pędów. Ich wybarwienie będzie uzależnione od konkretnej odmiany, jednak najczęściej spotkamy liście, które w okresie wczesnej wiosny wybarwiają się na czerwono. Wraz z nastaniem cieplejszych dni możemy zaobserwować powolną zmianę koloru na ciemnoczerwoną.

Dużą ozdobą rośliny są efektowne kwiaty. Pieris kwiatowy czy pieris japoński (pieris japonica) może posiadać kwiaty w kolorze różowym, białym, kremowym oraz szkarłatnym. Wszystkie odmiany tworzą kwiaty na szczytach pędów. Kwiaty zbierają się w wiechy, zapewniając ciekawy efekt dekoracyjny. Co również istotne, pieris wytwarza kwiaty w okresie jesiennym. Termin kwitnienia przypada na wczesną wiosnę następnego sezonu uprawy.

Możliwości zastosowania i odmiany pierisów

Kwiaty pierisów wyglądają bardzo efektownie i utrzymują się na roślinie przez długi czas. Niestety nie są to popularne rośliny, a ich uprawa należy do rzadkości. Pierisy są najczęściej stosowane w ogrodach zainspirowanych stylem japońskim i feng shui. Potrafią ozdobić aranżacje i nadać jej unikalnego charakteru. Dobrym przykładem jest pieris japoński (pieris japonica), który występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsze odmiany to:

  • Mountain Fire – rośliny o białych kwiatach. Co ciekawe, odmiany Mountain Fire wytwarzają liście w kolorze czerwonym, a z czasem wybarwiają się na kolor bordowy.
  • Forest Flame – odmiana o bujnych, białych kwiatach. Młode liście zabarwiają się w kolorze czerwieni, a następnie przebarwiają na brunatno. Odmiany Forest Flame wyglądają bardzo podobnie do Mountain Fire.
  • Little heath – to kolejne interesujące odmiany o białych kwiatach. Młode Little heath posiadają liście w odcieniach intensywnego różu. Kolor liści z czasem przechodzi w zielony z białymi obwódkami. Jest to odmiana karłowa, która dobrze sprawdza się w doniczkach.
  • Flaming silver – odmiany o jasnych kwiatach i ciekawym wybarwieniu liści. Młode ulistnienie posiada kolor intensywnie zielony, który stopniowo ciemnieje wraz z kolejnymi miesiącami uprawy. Flaming silver posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w ogrodzie, a także w donicy.

Wszystkie powyższe odmiany pierisów charakteryzują się dużą uniwersalnością. Kwiaty dobrze sprawdzą się w ogrodzie zainspirowanym stylem japońskim, nowoczesnym, a także rustykalnym i dworkowym. Tego typu wrzosowate krzewy najlepiej prezentują się w nasadzeniach grupowych. Odmiany o mniejszych rozmiarach możemy z powodzeniem stosować na skalniakach czy niewielkich rabatach. Roślina idealnie prezentuje się także w donicach, które ułatwiają jej zabezpieczenie przed sezonem zimowym. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pierisach.

Co ciekawe, w ofertach sprzedaży znajduje się także pieris kwiecisty. Są to krzewy wrzosowate o białych kwiatach oraz o luźnym, dość szerokim pokroju. Pieris kwiecisty osiąga do 1 metra wysokości, a jego beczułkowate kwiaty posiadają delikatny, przyjemny zapach. Dużą zaletą tej rośliny jest łatwa uprawa oraz atrakcyjna cena zakupu.

Uprawa w ogrodzie – najważniejsze wymagania pierisów

Wymagania dotyczące lokalizacji i podłoża. Jakie stanowiska preferują pierisy?

Pieris japoński (pieris japonica) czy pieris wielokwiatowy to roślina, która okazuje się dość łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić jej najważniejsze wymagania i cieszyć się regularnym wzrostem. Roślina najlepiej radzi sobie na stanowiskach lekko zacienionych. Taka ekspozycja umożliwi długie kwitnienie i będzie zapobiegała zbyt szybkiemu przesuszaniu się podłoża. Niektóre odmiany pierisów rosną także przy pełnej ekspozycji słonecznej, jednak nie jest to typowe dla całego gatunku.

Uprawa powinna także uwzględniać wymagania glebowe. Wszystkie odmiany pierisów lubią żyzne, próchnicze podłoża o kwaśnym odczynie pH. Jeśli w ogrodzie znajduje się ziemia o innym pH, należy ją odpowiednio przygotować pod uprawę roślin wrzosowatych.

Najlepiej sprawdza się uprawa w cieplejszych regionach naszego kraju. Poszczególne odmiany wymagają stanowiska ciepłego i zabezpieczonego przed działaniem porywistego wiatru. Niestety większość pierisów źle znosi uprawę w chłodniejszych, północno-wschodnich regionach naszego kraju.

Pieris jako roślina ogrodowa – podlewanie i nawożenie

Pieris kwiecisty i japoński lubią żyzną glebę, ale i średnią wilgotność podłoża. System korzeniowy tych roślin jest dość płytki, a zatem krzew nie ma możliwości pobrać wilgoci z głębszej warstwy gleby. W uprawie pierisów najważniejsze będzie regularne, umiarkowane podlewanie.

Białe kwiaty pierisa kwiecistego, a także uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby oraz wymagania i sadzenie
Pieris kwiecisty w ogrodzie krok po kroku, czyli uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, najczęstsze choroby i zastosowanie

Krzewy warto ściółkować, aby ograniczyć parowanie wody. Tego typu działania przynoszą kilka istotnych korzyści. Ściółka z kory pozwala utrzymać kwaśny odczyn pH, co sprzyja wzrostowi rośliny. Kolejną, wartą uwagi zaletą ściółkowania jest ochrona krzewu przed wyrastaniem chwastów.

Warto także wspomnieć o częstotliwości podlewania. Nawadnianie wykonujemy raz na kilka dni, a w okresie silnych upałów codziennie. Przy długotrwałym okresie bezdeszczowym i wysokich temperaturach, podlewanie możemy przeprowadzać dwa razy dziennie. Roślina lubi żyzne podłoże, dlatego wraz z podlewaniem możemy dostarczać jej cennych składników odżywczych. W roli nawozu dobrze sprawdzą się preparaty dedykowane do roślin wrzosowatych. Ich cena nie jest nadmiernie wygórowana, a regularne nawożenie pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów uprawowych.

Cena pierisów, możliwe choroby i prawidłowe zimowanie

Pieris kwiecisty oraz japoński są dostępne w dość atrakcyjnych cenach. Wysokość wydatków będzie uzależniona od wielkości sadzonki, a także od wyboru konkretnej odmiany. Cena za pierisy japońskie rozpoczyna się już od kwoty 20 zł. W tej kwocie nabędziemy niewielkie sadzonki z najpopularniejszych odmian. Cena za nieco większe sadzonki lub mniej znane odmiany często waha się pomiędzy kwotą 30 – 50 zł.

Podczas zakupu nie warto sugerować się samymi cenami, ale i jakością sadzonek. Młode pierisy powinny być zdrowe, dobrze ukorzenione i pozbawione chorób. Jedną z częściej występujących chorób jest fytoftoroza, objawiająca się zamieraniem wierzchołków pędów po jednej stronie. Innym charakterystycznym objawem ataku choroby grzybowej są brązowe przebarwienia na niektórych liściach. Niektóre rośliny są także atakowane przez szarą pleśń.

Aby w pełni scharakteryzować pierisy, należy omówić także ich wymagania dotyczące zimowania. Szczególnie młode sadzonki są wrażliwe na działanie ujemnych temperatur i w przeważającej większości regionów naszego kraju, wymagają prawidłowego zabezpieczenia. Warto wykonać osłony z włókniny oraz ściółkowanie.

Na zimowanie z pewnością wpłynie także prawidłowe nawodnienie rośliny w sezonie wegetacji. Zimozielony pieris nie przechodzi stanu spoczynku, a jedynie zmniejsza swój rozwój. Dlatego krzewy powinny być odpowiednio nawodnione w okresie jesiennym. Zbytnie przesuszenie podłoża na jesień połączone w suchą zimą mogłoby doprowadzić do nadmiernego przesuszenia rośliny.

W cieplejsze, zimowe dni możemy sprawdzić, czy ziemia dobrze rozmarzła. Jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, możemy delikatnie nawodnić roślinę, kierując wodę bezpośrednio do podłoża. Na wiosnę wykonujemy cięcie pielęgnacyjne. Prace polegają na wycięciu uszkodzonych i przemarzniętych pędów rośliny. Dzięki temu pieris kwiecisty czy japoński będzie lepiej przygotowany do kolejnego sezonu, a przycinanie zapewni mu lepszą prezencję. Trzeba przy tym zauważyć, że pierisy posiadają luźny pokrój, dzięki czemu nie wymagają cięcia formującego.

ikona podziel się Przekaż dalej