Piętrowe domki letniskowe z drewna - rozwiązanie dla większych rodzin
Szczególnie w czasie pandemii właściciele domków letniskowych docenili swoje podmiejskie posiadłości, a ci, którzy ich nie mają, zapragnęli własnego skrawka natury. Zbyt długie przesiadywanie w domu doskwiera szczególnie rodzinom, a nie każdy może wziąć urlop i zaplanować dłuższy wyjazd gdzieś dalej. Rozwiązaniem na wszelkie bolączki miejskiego życia jest własny drewniany domek piętrowy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domki letniskowe dla rodzin większych, czyli jakich?
Piętrowe domki letniskowe to dość obszerna kategoria, w której mieszczą się obiekty przewidziane dla rodzin o różnej wielkości. Nie ma jednak sensu inwestować w domek o rozmiarach „na styk”, który ledwo pomieści rodziców i dzieci. Warto rozważyć większe modele, ponieważ drewniany domek letniskowy to magnes na znajomych - zarówno naszych, jak i naszych pociech. Nim się obejrzymy, dzieci będą prosić o udostępnienie posiadłości na majowy weekend z kolegami lub wyprawienie tam urodzin. Dotyczy to jednak także nas samych - spotkanie w gronie przyjaciół lub rodziny najlepiej organizować na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody.
Podsumowując, najlepiej kupić większą konstrukcję, żeby móc w pełni korzystać z potencjału domków letniskowych. Przykładowo wybierając piętrowy domek z poddaszem z oferty Drewnolandii (partnera wpisu), możemy znaleźć modele o powierzchni 35 m2 przeznaczone nawet dla ośmiu osób. Są oczywiście dostępne również mniejsze domki drewniane, nieprzekraczające powierzchni 30 m2, które swobodnie pomieszczą do sześciu osób.
Drewniane domki piętrowe - zalety dwupoziomowych konstrukcji
Ciężko powstrzymać się od stwierdzenia, że drewniane domki letniskowe z piętrem są korzystniejszą opcją niż obiekty jednokondygnacyjne. Dlaczego?
- Użytkowe poddasze to przede wszystkim dodatkowe pomieszczenia, które można wykorzystać w dowolny sposób. Budując więc domek letniskowy zajmujący tyle samo miejsca, co wersja jednopiętrowa, zyskujemy dwa razy więcej powierzchni - żal nie skorzystać.
- Dwa piętra to dwie oddzielne strefy - możemy je zaadaptować tak, by jedna była dla dzieci, a druga dla dorosłych. W ten sposób rodzice zyskają chwilę spokoju, podczas gdy młodsi będą szczęśliwi, że nie są objęci stałym nadzorem. Poddasze można także wykorzystać jako intymna strefa dla gości. Piętro jest podzielone na dwa pokoje, dlatego z powodzeniem można pomieścić tam np. dwie pary lub inne konfiguracje osób. Najważniejsze jest to, że mamy swobodę i dużo powierzchni do rozdysponowania.
- Jeśli mamy tylko jedno dziecko, możemy przeznaczyć dla niego jeden pokój na poddaszu, natomiast drugi zaaranżować jako tzw. graciarnię. Z doświadczenia wiemy, że na wszelkiego rodzaju działkach domki drewniane nie wystarczają do przechowywania wszystkich rzeczy. Rower, basen, stoły, leżaki, grill, sprzęt sportowy to tylko niektóre z wakacyjnych must have, które gdzieś trzeba „upchnąć”.
- Wcześniej pisaliśmy o zaaranżowaniu piętra na pokoje dla pociech, jednak nie jest to jedyna opcja. Klimatyczne poddasze to także świetne miejsce dla rodziców. Intymna przestrzeń we własnym domku letniskowym jest na wagę złota, zwłaszcza jeśli wybieramy się tam z dużą rodziną.
Drewniany domek letniskowy - jak rozpocząć budowę?
Drewniane domki letniskowe dwupoziomowe wiążą się z pewnymi formalnościami. Jeśli taki obiekt posiada poddasze użytkowe, musi być objęty procedurą uzyskania pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę składa się w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu (można zrobić to też listownie lub elektronicznie). Niedopełnienie tego obowiązku, czyli tzw. samowola budowlana, wiąże się z karą finansową i nakazem rozbiórki.
Żeby móc złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę domku letniskowego, niezbędny jest m.in. jego projekt budowlany, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzja o warunkach zabudowy. Wszystkie pozostałe niezbędne informacje znajdują się na stronach rządowych.
Pamiętaj, że drewniany domek letniskowy ma służyć Tobie i Twojej rodzinie przez wiele lat, dlatego nie wahaj się przed wnoszeniem poprawek do projektu budowlanego. Wybierz wykonawcę, który jest elastyczny w kwestii personalizowania swoich modeli domków i który będzie podsuwał Ci korzystne rozwiązania, a jednocześnie respektował Twoją własną inwencję.
Co z montażem? Letniskowe domki drewniane o konstrukcji szkieletowej mogą powstać już w… jeden dzień. Maksymalnie proces ten zajmuje do pięciu dni, jeśli wymaga tego wielkość domku i standard wykończenia. Co więcej, Ty i Twoja rodzina nie musicie odwiedzać placu budowy w trakcie prac. Możecie przyjechać tylko po odbiór kluczy i od razu cieszyć się swoim nowym piętrowym domkiem letniskowym. Co do samej budowy, warto także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do obiektów murowanych, letniskowe domki drewniane można stawiać o każdej porze roku, ponieważ nie wymagają prac mokrych. Warto więc zdecydować się na budowę zimą, a pierwszy ciepły weekend spędzić z dziećmi już na nowej działce.
Domki drewniane z antresolą
Drewniane domki letniskowe z poddaszem to zdecydowanie kusząca propozycja. Mają jednak jeden minus - procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest bardziej kosztowna i czasochłonna niż w przypadku obiektów bez poddasza użytkowego. Dla osób, które nie zdecydują się na dwupiętrowy domek letniskowy właśnie z tego powodu, proponujemy alternatywę - antresolę. Pełni podobne funkcje, co poddasze użytkowe, ale nim nie jest. Z punktu widzenia przepisów antresola oraz strych (czyli powierzchnia piętra niepodzielona na pomieszczenia) nie są poddaszem użytkowym, a więc nie wymagają pozwolenia na budowę.
Jak więc wybudować drewniany domek letniskowy z antresolą? W tym wypadku niezbędna jest prosta, tania i krótka procedura zgłoszenia budowy domku letniskowego.
Drewniane domki letniskowe z piętrem - technologie
Żeby cała rodzina mogła czuć się komfortowo i przyjemnie spędzać wolny czas, drewniany domek letniskowy musi być wyposażany w odpowiednie udogodnienia. Można rozwijać technologie stosowane w domku z biegiem lat, żeby rozłożyć koszty w czasie lub od razu zainwestować w kompleksowe wyposażenie obiektu. Najbardziej przydatnym dodatkiem do domku szkieletowego jest izolacja. Doskonale wiemy, że nasze lato obfituje w chłodniejsze dni, a tym bardziej wieczory. Ponadto izolacja termiczna z wysokiej jakości wełny mineralnej chroni budynek także przed silnymi upałami, dając wytchnienie po opalaniu w ogródku czy kąpieli w jeziorze. Letniskowe domki drewniane nie mają ocieplenia w standardzie, jednak warto rozważyć ten korzystny dodatek dla własnej wygody.
Żeby zadbać o bezpieczeństwo piętrowego domku letniskowego, warto poszukać producenta oferującego prewencyjny system zabezpieczenia, czyli atrapę kamery. Ochrona przed niepożądanym dostępem będzie podwyższona także, jeśli zamiast zwykłych drewnianych drzwi zamówimy stalowe drzwi antywłamaniowe. Domek letniskowy często wyposażamy w sprzęty do oglądania i słuchania, których nie zwozimy po każdej wizycie do domu. Warto zrobić coś, by uniknąć ich kradzieży.
FAQ:
1. Jakie zalety mają drewniane domki piętrowe?
Klimatyczne poddasze daje ogrom możliwości - można zaaranżować je na wiele sposobów i wydzielić osobną strefę dla rodziców, dzieci, gości, na przechowywanie rzeczy itp.
2. Z jakimi formalnościami wiąże się budowa domku letniskowego z piętrem?
Wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, chyba że zamienimy poddasze na antresolę - wtedy wystarczy zgłoszenie budowy domku.
3. Ile osób może pomieścić piętrowy domek letniskowy?
Domki o powierzchni 35 m2 mogą swobodnie pomieścić nawet ośmioosobową rodzinę.
artykuł sponsorowany