Barwnik do betonu - rodzaje i zastosowanie

Decydując się na pigment do betonu, należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jest to sproszkowany produkt, którego pylenie może przynieść negatywne skutki dla układu oddechowego, oczu i skóry. Dlatego zanim przejdziemy do zastosowania pigmentu, należy zadbać o odpowiednią odzież i maskę.

Barwnik do betonu posiada bardzo szerokie zastosowanie. Przy jego pomocy nadaje się kolor zaprawom betonowym, cementowym oraz tynkarskim. Wykorzystuje się go zarówno do tradycyjnego betonu. Jednak częściej pigmenty farby do betonu dodaje się do zapraw betonu architektonicznego lub betonu odciskanego. W ten sposób nadajemy elementom betonowym nie tylko pożądany kształt i fakturę, ale również kolor. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Najczęściej barwnik do cementu uwidacznia się w tynkach dekoracyjnych, betonie architektonicznym, przy którego pomocy robione są płaskorzeźby, ornamenty dekoracyjne, a także okładziny na ściany. Natomiast dodając pigment do betonu stemplowanego, jesteśmy w stanie uzyskać elementy przypominający kamień naturalny, kocie łby lub kostkę brukową. Należy jednak wcześniej upewnić się, czy konkretny barwnik do betonu może być stosowany na zewnątrz.

Przy zaprawach cementowych, sprawdza się także barwienie fugi. Wypełnianie przestrzeni pomiędzy płytkami, najczęściej odbywa się przy pomocy gotowych zapraw. Jednak istnieje możliwość przygotowania własnoręcznych mieszanek, które zabarwimy według własnego uznania.

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Stosując pigment do betonu, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji względem pozostałych składników. Najczęściej proporcja ta nie powinna przekraczać ok. 5% wagi pozostałych materiałów. Na początku dodaje się do cementu z domieszką piasku lub żwiru. Nigdy nie stosuje się pigmentu do płynnej zaprawy. Dodany barwnik do cementu po dokładnym wymieszaniu upoważnia nas do przeprowadzenia kolejnych czynności. Jeżeli w trakcie tworzenia pojawią się nieestetyczne grudki, całą zaprawę należy przelać przez sito. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?

Pigmenty farby do betonu możemy podzielić pod względem sposobu barwienia na:

  • Pigment do betonu barwiący w masie - barwnik to betonu barwiący w masie wymaga większego nakładu pracy, jednak daje zdecydowanie lepsze efekty wizualne. Tego typu materiały budowlane są droższe, jednak dzięki pigmentom barwiącym w masie nie musimy się obawiać blaknącego koloru, czy też jego ścierania. Nawet jeżeli dojdzie do zarysowania lub odpryśnięcia betonu, to nie pojawią się nieestetyczne wykwity naturalnego betonu. Zabarwiony beton można również dowolnie docinać lub szlifować, nie martwiąc się o zmiany koloru na całej przestrzeni formy.
  • Pigment do betonu barwiący powierzchniowo - tego typu barwnik do cementu jest znacznie tańszy od swojego poprzednika. Niestety, zauważalne jest wiele niedociągnięć - niska odporność na ścieranie oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne ściany. Ponadto często tego typu pigmenty farby do betonu ulegają blaknięciu pod wpływem działania promieni słonecznych. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.
Pigmenty do betonu są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Beton jest biały lub szary, dlatego warto dodać mu trochę koloru, zwłaszcza w przypadku dekoracyjnej ściany.
Pigmenty i barwniki do betonu - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, porady

Pigmenty farby do betonu - przykładowe ceny

Decydując się na barwienie betonu, można zaopatrzyć się w poniższe produkty, które dostępne są w cenach:

  • Pigment do betonu Primacol 1 kg - cena 19,00 zł
  • Barwnik i impregnat do betonu - cena 32,90 zł
  • Pigment do betonu Primacol brąz jasny lub czerwień jasna 1kg - cena 23,00 zł
  • Barwnik do betonu Ochra, Czerwień Żelazowa lub Czerń Żelazowa - Novomodo - 18,95 zł/1 kg
  • Pigment do betonu Zwukso, biel tytanowa 1 kg - 29,34 zł
  • Pigment do betonu Zwukso, biel tytanowa 5 kg - 114,39 zł
  • Pigment do betonu Zwukso, biel tytanowa 25 kg - 526,91 zł
  • Pigment do betonu Zwukso, niebieski kobaltowy 1 kg - 53,51 zł
  • Pigment do betonu Zwukso, niebieski kobaltowy 5 kg - 211,07 zł
  • Pigment do betonu Zwukso, niebieski kobaltowy 25 kg - 990,15 zł
  • Pigment do betonu Zwukso, niebieski kobaltowy 200 kg - 7106,94 zł
  • Barwienie fugi, pigment do zaprawy 1 kg - 17 zł
  • Barwienie fugi, pigment do zaprawy 5 kg - 70,00 zł
  • Barwienie fugi w masie, pigment do zaprawy w 7 kolorach - 23,00 zł/kg
  • Wneko renowator do fug w postaci pisaka - 24,99 zł

Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o betonie konstrukcyjnym.

Z pozoru ceny za 1 kg pigmentu do betonu wydają się być przystępne. Jednak pamiętajmy o tym, że przygotowując materiały budowlane, często na 1000 kg zaprawy będziemy potrzebować nawet do 6 kg pigmentu. Przy produkcji barwionego betonu na przykład na kostkę brukową, będziemy potrzebowali kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilogramów samego pigmentu. Materiały budowlane barwione w masie nie zawsze będą dla nas opłacalne. Warto w takich okolicznościach zastanowić się nad zakupem gotowego betonu. Tym bardziej że samodzielne barwienie może okazać się dość pracochłonne. Zamawiając materiały budowlane z betoniarni często uda nam się znacznie obniżyć koszty inwestycji. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

ikona podziel się Przekaż dalej