Pilarka tarczowa - co warto wiedzieć?

Bardzo często przed wyborem pilarki tarczowej, musimy uświadomić sobie, że narzędzie to nie powinno być w żaden sposób utożsamiane z piłą. Ponieważ pod pojęciem piły możemy rozumieć narzędzie, które służy do przecinania. Oprócz tego możemy mówić również o samym elemencie wyposażonym w ostrza, przy pomocy którego możemy przeciąć różnego rodzaju materiały. Natomiast pilarka tarczowa jest kompleksowym narzędziem, które w swojej budowie posiada piłę.

Elementem tnącym w przypadku pilarek tarczowych jest tarcza. Jej wielkość, a także rodzaj tworzywa, z którego została ona wykonana, odgrywa bardzo ważną rolę przy przecinaniu elementów z różnych materiałów. Największą popularnością wyróżniają się tarcze widiowe, które przeznaczone są przeznaczone głównie do przecinania drewna. Wyróżniają się one zwiększoną liczbą zębów, przez co zapewniają efektywną i szybką pracę. Piła tarczowa może być wyposażona również w uniwersalne tarcze lub specjalistyczne - dopasowane do rodzaju materiału, który zamierzamy przeciąć. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pilarkach.

Piła tarczowa - zastosowanie i rodzaje

Przecinarki tarczowe są narzędziami, które służą do cięcia różnego rodzaju materiału. Przed chwilą wspomniano o tym, że najczęściej poddawanym obróbce materiałem jest drewno. Jednak przy pomocy pilarki możemy przecinać również materiały drewnopochodne, wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki czy też betonu. Wszystko zależy od mocy pilarki, a także rodzaju zastosowanej tarczy.

Ponadto przecinarki tarczowe możemy podzielić na dwa rodzaje:

 • Pilarki ręczne - są mobilnymi urządzeniami, najczęściej zasilanymi energią elektryczną. Zazwyczaj wyróżniają się mniejszą mocą w porównaniu do pilarek stołowych. Jednak ich przewagą jest możliwość przecinania materiałów w różnych miejscach, co sprawdza się szczególnie przy przedmiotach o bardzo dużych gabarytach. Rolę pilarek ręcznych przejmują także szlifierki kątowe, które po zamocowaniu odpowiedniej tarczy służą nie tylko do szlifowania, ale również przecinania. Jeśli chodzi o pilarki tarczowe, ważna jest także średnica tarczy.
 • Pilarki stołowe - wyposażone są w blat, w którym umieszczona jest tarcza. Pozwalają na stabilne i wygodne cięcie. Najlepiej sprawdzają się przy przecinaniu pojedynczych elementów. Pilarka tarczowa stołowa to wybór wart rozważenia. Sprawdź także inne, zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Przecinarki tarczowe - przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny pilarek ręcznych:

 • Ręczna pilarka tarczowa Bosch GKS 190, bardzo dobre opinie - cena od 479,00 zł
 • Wyrzynarka tarczowa z laserem Ryobi RWLS 1801M, bardzo dobre opinie - cena od 329,00 zł
 • Ręczna pilarka tarczowa Makita 514R - cena od 3159,00 zł
 • Ręczna pilarka tarczowa Bosch PKS 55, bardzo dobre opinie - 345,00 zł
 • Pilarka tarczowa Graphite 58G488 - 252,00 zł
 • Piła tarczowa Bosch GKS 12V-26 - 346,00 zł
 • Wyrzynarka tarczowa Hitachi C7ST WA, bardzo dobre opinie - 479,00 zł
 • Prowadnica do pilarki tarczowej - 268,00 zł
 • Mini pilarka tarczowa Bosch UniversalCirc 12 - 334,00 zł
 • Mini pilarka tarczowa Makita HS301DSAE - 686,00 zł

Polecane pilarki - sprawdź ceny!

Przykładowe ceny szlifierek kątowych, które mogą pełnić rolę przecinarek:

 • Szlifierka Bosch GWS 13-125 CIE - cena od 482,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 18-125 V-LI - cena od 1749,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 17-125 CIE - 579,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 850 CE, bardzo dobre opinie - cena od 261,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 9-125 S - 285,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 12V-76 - 379,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 20-230 JH - 469,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 24-230 JH - 580,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 22-230 JH - 455,00 zł
 • Szlifierka Bosch GWS 9-125 - 259,00 zł
Pilarka tarczowa lub przeinarka tarczowa podczas pracy w warsztacie oraz polecane modele, producenci oraz ceny najlepszych urządzeń
Pilarka tarczowa - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady
 • Szlifierka Graphite Energy 58G003 - 155,00 zł
 • Szlifierka Graphite 59G207 - 253,00 zł
 • Szlifierka Graphite 59G110 - 157,00 zł
 • Szlifierka Graphite 59G220 - 164,00 zł
 • Szlifierka Graphite 59G206, bardzo dobre opinie - 346,00 zł

Przecinarki tarczowe - na co zwracać uwagę przed zakupem?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze pilarki tarczowej, warto sprawdzić z jakimi urządzeniami służącymi do przecinania możemy mieć do czynienia:

 • Piła elektryczna - zwana również piłą łańcuchową, jest jednym z najpopularniejszych urządzeń służących do przecinania drewna lub betonu. Piła elektryczna wyposażona jest w łańcuch, przy pomocy którego możemy przecinać lub kształtować różnego rodzaju materiały. Należy wspomnieć, iż piła elektryczna wyróżnia się zazwyczaj nieco mniejszą mocą silnika w porównaniu do pił spalinowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pile do betonu?
 • Szlifierki kątowe - urządzenia, które wyposażone są w specjalną tarczę służącą do przecinania oraz szlifowania. Szlifierki kątowe mają przewagę nad pilarkami tarczowymi, iż uchodzą za uniwersalne narzędzia, służące głównie do prac wykończeniowych.
 • Piły taśmowe - jest to rodzaj pilarek, których elementem tnącym są ostrza wyposażone w ząbki. Istotnym parametrem przy wyborze piły taśmowej jest skok piły, który pozwala na przecinanie desek wzdłuż ich osi.
 • Piły szablaste - mało popularne, ale bardzo praktyczne narzędzia, pozwalające na poprzeczne przecinanie.

Zarówno piła elektryczna, jak i również szlifierki kątowe są narzędziami, które służą do przecinania różnego rodzaju materiałów. Jednak należy mieć świadomość tego, że specyfika ich pracy jest wyraźnie odmienna od tej, którą może nam zagwarantować pilarka tarczowa. W związku z tym możemy mówić również o zupełnie innym przeznaczeniu każdego z tych narzędzi. Mianowicie piła elektryczna służy przede wszystkim do przecinania drewna lub betonu. Nie należy jednak spodziewać się zbyt wielkiej precyzji. Natomiast szlifierki kątowe poradzą sobie raczej z przecinaniem mniejszych elementów. Ich zaletą jest większa uniwersalność - możliwość szlifowania lub polerki. Szlifierki kątowe muszą być dostosowane pod względem mocy, średnicy tarczy, a także prędkości obrotowej do planowanych prac.

Przydatny dodatkiem jest prowadnica po pilarki tarczowej. Dzięki niej zwiększamy precyzję cięcia. Prowadnica do pilarki tarczowej powinna być przymocowana do przecinanego materiału, na przykład deski lub blatu. Najczęściej prowadnica do pilarki tarczowej wyposażona jest w specjalną gumową podkładkę, dzięki czemu nie przemieści się w inne miejsce. Nawet wprawne oko podczas przecinania długich elementów, nie zagwarantuje idealnie równego przecięcia. Natomiast prowadnica do pilarki tarczowej nie tylko ułatwia zadanie, ale również gwarantuje brak jakichkolwiek uskoków.

Przecinarka tarczowa - podsumowanie

Jeżeli pilarka tarczowa ma doskonale sprawdzić się jako narzędzie w domowym warsztacie, warto zwrócić uwagę na jej uniwersalność. Dzięki temu przecinarki tarczowe poradzą sobie zarówno ze standardowymi zadaniami, jak i również przecinaniem pod innym kątem niż ostry. Ręczna pilarka nie powinna być zbyt ciężka. Wielogodzinna praca przy użyciu ciężkiego sprzętu będzie po prostu męcząca. Przecinarki tarczowe powinny być bezpieczne. Dlatego sprawdź koniecznie przed zakupem, czy na pewno wyrzynarka tarczowa jest wyposażona w specjalną osłonę tarczy. Oczywiście mini pilarka tarczowa musi być obsługiwana z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tarczy do szlifowania betonu?

Nie bez znaczenia jest również moc, którą posiada piła tarczowa. Mini pilarka tarczowa o mocy do 600 W, świetnie sprawdzi się przy amatorskich pracach. Jeżeli jednak częściej korzystamy z narzędzi lub samodzielnie tworzymy meble, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie piła tarczowa o mocy powyżej 1000 W. Doskonałą propozycją będzie wyrzynarka tarczowa z regulacją obrotów. Mini pilarka tarczowa najczęściej zasilana jest energią elektryczną. Chociaż bardzo często również sprawdza się także ręczna pilarka akumulatorowa, która pozwala na większą swobodę ruchów, a także przeprowadzenie zaplanowanych prac w dowolnym miejscu. Ważne jest, by wyrzynarka tarczowa spełniała nasze indywidualne oczekiwania. Pilarka tarczowa to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny