Pilarki - rodzaje, producenci, popularne modele, opinie, ceny

Pilarki to urządzenia o rozmaitym zastosowaniu. Przydają się na placach budowy i przy remontach. Wspomagają nas przy pracach ogrodowych czy drobnych naprawach. Pilarka łańcuchowa to nie jedyna wersja, jest ich znacznie więcej. Już z uwagi na te cechy należy się im dłuższy opis. Dlatego też wymienimy popularne rodzaje pilarek a także producentów tych urządzeń. Zwrócimy również uwagę na ceny konkretnych typów.

Podział z uwagi na napęd – pilarka elektryczna i inne

Urządzenie wykorzystujące piłę, jako element roboczy nazywamy pilarką. Służy ona do cięcia takich materiałów jak drewno, kamień, metal czy inne ciała stałe. Wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna kwestia. Wspomnianą już piłą określamy w zasadzie dwa sprzęty. Jest to całe urządzenie lub sam element tnący. Dlatego też piła i pilarka to nazwy często używane w stosunku do tego samego narzędzia. Wracając do głównego tematu, pilarki dzielą się na kilka odmian zróżnicowanych pod względem elementu tnącego oraz zasilania. Najpierw zajmiemy się napędem.

Do pierwszej grupy należy pilarka elektryczna. Co już doskonale widać po nazwie, tego typu urządzenie jest zasilane prądem z sieci. Cechuje je prosta obsługa i wiele zastosowań. Korzysta się z niej przy cięciu drewna na opał czy drobnych przydomowych naprawach. Pilarka elektryczna ma zazwyczaj moc od 1700 do 2200W. Można z niej korzystać w zamkniętych pomieszczeniach, bowiem nie generuje spalin. Do tego pracuje stosunkowo cicho. Jednakże ma też pewne wady. Koniczność podłączenia do prądu ogranicza zasięg prac. Poza tym pilarka elektryczna nie ma zbyt dużej mocy, zatem wykonuje się nią dość lekkie prace. Do najlepszych na rynku urządzeń tej grupy należy pilarka Bosch i pilarka Makita. Oczywiście pilarki Husqvarna też są polecane przez użytkowników.

Pilarka akumulatorowa również korzysta z prądu, lecz w inny sposób. Jest wyposażona w specjalne baterie zasilające. Po naładowaniu można korzystać z urządzenia w dowolnym miejscu. Zapewnia, więc dużą mobilność w pomieszczeniach i poza nimi. Pilarka akumulatorowa, podobnie jak poprzednio opisywana, nie tworzy spalin i pracuje dość cicho. Nie może jednak pochwalić się dużą mocą, zatem stosuje się ją do lekkich prac. Co ważne pilarka akumulatorowa jest dość ciężka i wymaga częstego ładowania. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi od 30 do 50 minut. To może utrudniać pracę. Wiodący sprzęt tego typu to pilarki Stihl i pilarki Husqvarna.

Pilarka akumulatorowa już za nami czas, więc na kolejny, bodaj najpopularniejszy rodzaj. Największą mocą wyróżniają się pilarki spalinowe. Paliwem wprawiającym je w ruch jest benzyna wraz ze specjalnym olejem smarującym silnik. Tego typu urządzenia są używane zarówno przez amatorów jak i zawodowców. Poradzą sobie z najcięższymi zadaniami. Można, zatem używać ich na budowie, w ogrodzie i wielu innych miejscach. Popularnością cieszą się spalinowe pilarki Stihl, zbierają pozytywne opinie. Największą dla nich konkurencją są pilarki Husqvarna. Na rynku znajdzie się też solidna spalinowa pilarka Makita.

Pilarka tarczowa i inne odmiany

Zajmiemy się teraz kolejnym kryterium podziału a mianowicie rodzajem elementu tnącego, czyli piły. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi jest pilarka tarczowa. Co już sugeruje nazwa elementem tnącym jest w niej tarcza z ostrymi zębami. Pilarka tarczowa może być urządzeniem stacjonarnym przymontowanym do stołu roboczego. Występują też jednak przenośne wersje. Warto wiedzieć, że ten sprzęt jest bardzo uniwersalny. Pilarka tarczowa nadaje się do cięcia drewna, płyt różnego typu, tworzyw sztucznych, metalu a nawet kamienia. Wszystko zależy od mocy piły i rodzaju tarczy. Teraz czas na ceny. Tarczowa pilarka Makita kosztuje około 500-700 zł. Tymczasem pilarka Bosch kosztuje od 450 do 600 zł.

Kolejne miejsce na naszej liście zajmuje pilarka łańcuchowa. Jest to bardzo rozpoznawalny i często stosowany sprzęt. Co ważne występuje w trzech wersjach zasilania, elektrycznej, akumulatorowej i spalinowej. Opisywane urządzenie do cięcia wykorzystuje specjalny łańcuch. Stąd oczywiście pochodzi nazwa pilarka łańcuchowa. Jej głównym zastosowaniem jest cięcie drzew, gałęzi i innych drewnianych elementów. Jednakże istnieje też inna odmiana. Jest nią pilarka łańcuchowa nadająca się do cięcia betonu. Jeśli zaś chodzi o ceny to zależą one od mocy, rodzaju napędu i producenta. Pilarki Stihl w dużym uproszczeniu kosztują od około 700 do 1600 zł. Pilarki Husqvarna osiągają bardzo podobne ceny. Interesującą propozycją jest też pilarka Bosch.

Bardzo ciekawą odmianę stanowią pilarki szablaste. Służą przede wszystkim do cięcia poprzecznego. Ich elementem tnącym jest specjalny brzeszczot poruszający się w przód i w tył. Dzięki niemu można przecinać rozmaite materiały. Pilarka Makita tego typu(w zależności od napędu) kosztuje od 350 do 1000 zł. Podobna pilarka Bosch utrzymuje dość zbliżone ceny. To jeszcze nie koniec odmian sprzętu do cięcia. Istnieje również pilarka ramowa, jednakże w przeciwieństwie do poprzedniczek jest to duża maszyna. Wykorzystuje się ją w tartakach do przecierania drewna okrągłego na tarcicę. Nas jednak bardziej interesuje pilarka ramowa używana w warunkach domowych.

Mała piła czy też pilarka ramowa to ręczne urządzenie do cięcia drewna lub metalu. Składa się z mocnej ramy, na której osadzono dwustronne ostrze. Powstaje ono z mocnej stali a z cięcie odpowiadają hartowane zęby. Tego typu sprzęt jest produkowany od wielu lat. Cieszy się też popularnością, bo niekiedy przewyższa piły mechaniczne. Nawet najlepsze spalinowe pilarki Stihl nie dotrą do trudnodostępnych miejsc. Tymczasem ręczna pilarka ramowa poradzi sobie w nich doskonale.