Pilarki elektryczne łańcuchowe - modele, ceny, opinie, porady

Piły motorowe czy pilarki elektryczne

Zastanawiając się nad zakupem pilarki, każdy musi stanąć przed wyborem: spalinowa czy elektryczna. No cóż, piły motorowe, czyli spalinowe, są kuszącą opcją, ponieważ są bardzo silne. To fakt, ale jednocześnie zanieczyszczają środowisko, emitują bardzo duży hałas, a ich eksploatacja i zakup są dużo droższe. Piły spalinowe na wysięgniku są idealną opcją dla osób, które profesjonalnie zajmują się wycinką drzew, mają w planach przerzedzanie lasu lub opalają dom drewnem. Jeśli tak nie jest, dużo lepszym rozwiązaniem jest pilarka elektryczna.

Ma mniej mocy, co znacznie ogranicza jej zastosowanie, ale jeśli potrzebujesz jej jedynie do prac przydomowych, jak najbardziej się sprawdzi. Pilarki elektryczne nie wydają tak dużego hałasu. Są bardziej przyjazne dla środowiska, a przede wszystkim – są lekkie, poręczne i nadają się dla osób, które nie miały z nimi wcześniej do czynienia. Do operowania pilarką spalinową, zwłaszcza na wysięgniku, trzeba mieć jednak co nieco doświadczenia. Jedyną wadą pilarek elektrycznych łańcuchowych jest fakt, że mocno ogranicza cię długość kabla. W dużym ogrodzie może to być problem. Wybór opcji akumulatorowej nie jest jednak rozwiązaniem – pilarka spalinowa na akumulator z reguły ma o wiele mniejszą moc. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Pilarka elektryczna łańcuchowa – charakterystyka

Pilarki łańcuchowe są uważane za jak dotąd najsprawniejsze urządzenia do cięcia drewna. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie precyzja nie jest konieczna, za to liczy się szybkość i wygoda użytkowania. Są to bardzo komfortowe urządzenia – stosunkowo małe i lekkie, nie wymagają doświadczenia, by ich używać.

Pilarki łańcuchowe elektryczne są bardzo wydajne. Ich moc wynosi od 500 do 2000 W. Mogą być naprawdę silne, świetnie sprawdzają się w pracach w przydomowym ogródku. To idealne pilarki do drewna. Nie wymagają zaawansowanych prac konserwacyjnych – potrzebują tylko nieco smaru, by łańcuch szedł prawidłowo.

Pilarka elektryczna łańcuchowa znajduje zastosowanie przede wszystkim do cięcia drewna, zwłaszcza gałęzi i małych konarów. Można używać jej do przycinania gałęzi drzewkom owocowym i ozdobnym, czy do wycinania starych krzewów. Pilarki do drewna z reguły dobrze sprawdzają się do przycinania żywopłotów i przygotowywania drobnych szczap do kominka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Polecane pilarki - sprawdź ceny!

Najważniejsze parametry pilarki elektrycznej łańcuchowej

Jeśli zamierzasz kupić pilarkę elektryczną łańcuchową, musisz koniecznie zwrócić uwagę na parę szczegółów. Przedstawiamy parametry, które mają największe znaczenie i decydują o jakości narzędzia oraz wydajności cięcia:

● Moc silnika

Od tego parametru zależy, jak wydajnie i szybko będzie pracowała pilarka, a także w jakiś sposób, z jak grubymi gałęziami będzie mogła sobie poradzić. Pilarki elektryczne, które dobrze sprawdzą się w większości prac domowych powinny mieć moc od 1700 do 2000 W.

Pilarki elektryczne łańcuchowe - modele, ceny, opinie, porady

● Poziom hałasu

Chociaż poziom hałasu pilarek łańcuchowych jest dużo niższy niż spalinowych, to także ważny parametr. Jeśli będzie niski, praca będzie o wiele bardziej komfortowa i przyjemna.

● Długość prowadnicy

Pilarki łańcuchowe mają prowadnicę różnej długości. Z reguły jest to 30-41 cm, jednak zdarzają się nawet takie o długości 70 cm. Długość prowadnicy wyznacza zakres prac, jakie możesz wykonywać. Dla podstawowych zastosowań wystarcza tak naprawdę 30-35 cm, jeśli jednak zamierzasz wycinać małe drzewka, musisz mieć nieco większą.

● Waga

To parametr, który ściśle jest związany z wygodą pracy. Pilarki łańcuchowe potrafią sporo ważyć. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli planujesz wykonywać prace trwające dłuższy czas. Sprawdź także ten artykuł o pilarkach tarczowych.

Pilarki elektryczne łańcuchowe – przegląd ofert i opinie o producentach

Na europejskim rynku dominują dwie marki oferujące pilarki elektryczne łańcuchowe: Stihl i Husqvarna. Obie mają bardzo dobrej jakości sprzęt, który niestety jest dość drogi. Zbierają świetne opinie, jednak ceny potrafią być naprawdę bardzo wysokie. Dlatego warto zwrócić uwagę także na oferty innych marek.

Bardzo dobrze we wszystkich rankingach wypada pilarka łańcuchowa Skil. W bardzo szerokim zakresie prac domowych dobrze sprawdza się Verto. Co ciekawe, także Bosch może pochwalić się naprawdę dobrej jakości pilarkami elektrycznymi, które świetnie sprawdzą się w pracach domowych. Jest to jedyna marka oferująca AGD, która naprawdę dobrze sprawdza się w tworzeniu narzędzi tego typu. Wymienione tutaj marki cieszą się dobrymi opiniami, ale są znacznie tańsze. Poniżej przedstawiamy porównanie najbardziej popularnych modeli.

Porównanie pilarek elektrycznych łańcuchowych różnych marek

Marka i model

Moc

Długość prowadnicy

Waga

Cena

Stihl MSE 170 C

1700 W

35 cm

4,2 kg

899 zł

Husqvarna 420EL

1700 W

40 cm

4,7 kg

1000 zł

Skil 0780AA

2000 W

35 cm

4,5 kg

350-400 zł

Verto

2000 W

40,5 cm

5,55 kg

270-300 zł

Bosch AKE 30 S

1800 W

30 cm

3,9 kg

ok 400 zł

Warto jednak zaznaczyć, że pilarki Stihl i Husqvarna są wyposażone w dodatkowe opcje i funkcje, które sprawiają, że ich stosowanie jest łatwiejsze. Przede wszystkim są ciche, mają opcję automatycznego wyłączania i ochrony przed przeciążeniem. Wszystkie są jednak bardzo bezpieczne, mają wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia dla dłoni i ergonomiczne uchwyty. Mogą się różnić między sobą wielkością zbiornika oleju czy dostępnością do niego, to są jednak nieco mniej ważne wartości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach spalinowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny