Pilarka ramowa - co warto wiedzieć?

Właściwości piły ramowej oraz rodzaje

Dzięki pilarce ramowej można uzyskać drewno na opał o wiele szybciej i lepiej, jak np. tradycyjną siekierą. Dodatkowo uraz jaki powstaje przy użyciu piły będzie o wiele mniejszy, jak wycinanie drewna siekierą – a to istotne zwłaszcza, jeśli materiału na opał będzie w okolicy… mało. Poza tym, piła ramowa jest o wiele bardziej dyskretna, jak tradycyjne metody pozyskiwania drewna. Z pilarką ramową może równać się jedynie pilarka taśmowa, która jest szybka i tak samo dokładna.  W zależności od kierunku ruchu piły, na rynku wyróżnia się dwa rodzaje pilarek ramowych:

  • przecinarka ramowa pionowa,
  • przecinarka ramowa pozioma.

Pilarka do obróbki drewna – niezależnie od wybranego typu urządzenia – pozwala na piłowanie zarówno gałęzi, jak i grubszych elementów z drewna (nawet powyżej 25 cm średnicy). Nie ma problemu również z jej przenoszeniem bądź składaniem. Przyjrzyjmy się teraz najchętniej kupowanym pilarkom ramowym obu rodzajów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Piła ramowa pionowa PRP 58H

Jest to urządzenie, które przeciera kłody o każdej długości i średnicy do nawet 35 cm. Dzięki niemu rozetniesz nawet bardzo grube bale, a także zyskasz możliwość jedno lub dwustronnego obcięcia ich na traku taśmowym. W owej pilarce zastosowanie znalazło wiele innowacji technicznych, ale pojawiło się też dynamiczne naprężenie brzeszczotów. Na korzyść urządzenia przemawia specjalna ażurowa konstrukcja pił, przyrząd do wprowadzania kłód krótkich (metrówek) i zestaw do ich szybkiego podawania.

Warto wspomnieć, że konstrukcja wózków podawczych zamieniona została zupełnie, jeżeli chodzi o porównanie do tradycyjnych. Wózki mogą być zatem stosowane po minimalnym przezbrojeniu do drewna nie tylko krótkiego, ale i długiego! Przecinarka ramowa pionowa PRP 58H pełni rolę zarówno piły, jak i traka tarczowego. Opinie użytkowników wskazują, że jest to piła bardzo chętnie używana w tartaku – zdecydowanie częściej, niż jakakolwiek pilarka taśmowa! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pilarce tarczowej i jej wyborze.

Piła ramowa pionowa PRP 58H - parametry i cena

Moc silnika

1500 W

Prędkość obrotowa

330 obr. / min

Prześwit poziomy ramy piłowej

580 mm

Prześwit pionowy między walcami

350 mm

Wymiary

1200 x 1700 x 2100 mm

Cena

163 745,47 zł

Polecane pilarki - sprawdź ceny!

Pozostałe modele pilarek ramowych

Pilarka ramowa pozioma TT-770

Przeznaczona jest do wzdłużnego przecinania kłód. Maszyna okazuje się być niezwykle przydatna w produkcji szerokiego asortymentu wyrobów – wszystko dzięki łatwemu manipulowaniu grubościami kolejnych cięć oraz możliwości przeglądu jakości surowca zaraz po każdym odkryciu. Koszt zakupu urządzenia jest stosunkowo niewielki w porównaniu do poprzednio prezentowanego modelu piły ramowej, natomiast łatwość instalacji maszyny (i niski pobór energii) przemawiają za jej zakupem. Pilarka ramowa pozioma TT-770 odpowiada najnowszym wymaganiom, jakie stawia się obecnie wszystkim obrabiarkom w technologii przerobu drewnianych elementów!

Pilarka ramowa pozioma TT-770 - parametry i cena

Moc silnika

750 W

Prędkość posuwu pionowego

20 mm / sec

Prześwit poziomy ramy piłowej

800 mm

Prześwit pionowy między walcami

770 mm

Wymiary

1200 x 1350 x 2050 mm

Cena

37 580,93 zł

Pilarka ramowa pionowa DTRB-63

Przeznaczona jest do przecierania kłód bądź pryzm drewna liściastego oraz iglastego na tarcicę (obrzynaną i nieobrzynaną). Traki te znajdą zastosowanie zarówno w zakładach tartacznych, jak i gospodarstwach leśnych. Urządzenie posiada żeliwne stojaki o lekkiej konstrukcji i cenowym przekroju – elementy powiązane są ze sobą łącznikami, tworząc korpus. Główny wał osadzono tu na dwóch łożyskach baryłkowych, z kolei czopy korbowe znajdują się na kołach zamachowych. Cały mechanizm napędzany jest silnikiem elektrycznym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Co ważne, trak wyposażono również w ręczny hamulec taśmowy, a także osłony dźwiękochłonne. Ruchomy spad trocin będzie odprowadzał je poza podstawę urządzenia. Pilarka ta współpracuje z wózkami podawczymi bądź z innymi, dowolnymi urządzeniami tworzącymi węzeł przetarcia.

Pilarka ramowa pionowa DTRB-63 - parametry i cena

Moc silnika

450 W

Prędkość obrotowa

300 obr. / min

Prześwit poziomy ramy piłowej

650 mm

Prześwit pionowy między walcami

570 mm

Wymiary

2500 x 2200 x 3200 mm

Cena

ok. 42 000 zł

Pilarka ramowa pionowa DTPC-I-71

To model zbliżony właściwościami do poprzedniej pilaki. Również przeciera ona kłody i pryzm drewna iglastego lub liściastego, będąc doskonałym narzędziem do pracy w tartaku. Napędem modelu jest silnik elektryczny sterowany układem softstart – sterować mona nim płynnie ze stanowiska operatora. Zmiana wielkości posuwu będzie powodowała automatyczną zmianę wielkości pochylenia ramy piłowej, natomiast zsynchronizowanie wielkości zapewni właściwą pracę pił i wyeliminuje konieczność ustawiania pochylenia pił w ramie. Sprawdź także ten artykuł o popularnych pilarkach Makita.

Pilarka ramowa pionowa DTPC-I-71 - parametry i cena

Moc silnika

750 W

Prędkość obrotowa

320 obr. / min

Prześwit poziomy ramy piłowej

710 mm

Prześwit pionowy między walcami

710 mm

Wymiary

1700 x 2324 x 4250 mm

Cena

ok. 14 000 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny