Niezbędne w każdym domu - piły spalinowe

Piły spalinowe – zastosowanie

Piły spalinowe, czyli tak zwane pilarki, przydają się nie tylko drwalom. W każdym domu jednorodzinnym może okazać się, że będą potrzebne. Do czego? Przede wszystkim do drewna – z cięciem poradzą sobie o wiele szybciej niż siekiera. Obojętnie, czy musisz przygotować szczapki na ognisko, do kominka czy po prostu do pieca na rozpałkę. Piły spalinowe mogą przydać się do podzielenia większych kawałków drewna na mniejsze.

Co więcej, są przydatne także w ogrodzie. Gdy trzeba będzie usunąć drzewko lub krzew, albo nawet w czasie przycinania żywopłotu. Oczywiście pilarki spalinowe mają bardzo wiele różnych zastosowań, a ich wykorzystanie w dużej mierze zależy od wielkości i parametrów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piłach spalinowych.

Pilarki spalinowe czy elektryczne

Na rynku dostępne są obecnie pilarki spalinowe i elektryczne. Oba rodzaje cieszą się dość dużą popularnością i wszystkie mają wady i zalety. Piły spalinowe działają na mieszankę benzyny i oleju. Charakteryzują się dużo większą mocą niż te elektryczne, na dodatek są o wiele bardziej wytrzymałe i większe, co sprawia, że ich zastosowanie jest o wiele szersze.

Kolejną zaletą pilarek spalinowych jest możliwość pracy w każdych warunkach i w każdym miejscu – nie musisz mieć podłączenia do sieci elektrycznej. Z drugiej strony jednak należy pamiętać o zapasie paliwa. Na dodatek jej konstrukcja sprawia, że jest po prostu ciężka. Pilarki spalinowe wydają także o wiele głośniejsze dźwięki. Hałas jest na tyle wysoki, że w czasie pracy konieczne mogą być specjalne słuchawki ochronne na uszy. Jednakże w większych gospodarstwach pilarka spalinowa z pewnością sprawdzi się najlepiej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach tarczowych?

Pilarki spalinowe – rodzaje

Pilarki spalinowe można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej spotyka się piły tarczowe – ich nazwa pochodzi od kształtu ostrza. Pilarki spalinowe tarczowe mają formę albo stojaka/stołu z ostrzem, albo po prostu manualnego urządzenia. Idealnie nadają się do drewna.

Piły taśmowe znów są wyposażone w specjalną taśmę tnącą. Znajdują zastosowanie przy deskowaniu drewna. Bardzo popularne są także spalinowe pilarki łańcuchowe. Jak sama nazwa na to wskazuje, tną dzięki zamontowanym na brzegach łańcuchom. Mają najszersze zastosowanie, nadają się do wycinania drzew, nawet tych o dość dużym obwodzie. Za ich pomocą można także przecinać beton, a nawet rzeźbić w drewnie.

Polecane pilarki - sprawdź ceny!

Pilarki spalinowe – kryteria wyboru

Moc i pojemność silnika pilarki spalinowej

Kupując pilarkę spalinową z reguły kierujemy się ceną. Jest to faktycznie spory wydatek, dlatego na początku warto określić budżet, a potem w jego ramach wybrać najlepszy model. Najważniejszym wskaźnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest moc urządzenia. Jest ona podawana w koniach mechanicznych. Do niewielkich prac, na przykład porządkowych w ogrodzie, wystarczy taka o mocy 2,5KM. W przypadku długotrwałych prac w lesie konieczna jest pilarka spalinowa o mocy około 5 KM.

Znaczenie ma także pojemność silnika. Bezpośrednio przekłada się na moc i na poziom zużywanego paliwa. Nie może jednak być zbyt mała, ponieważ wtedy praca będzie trwała o wiele wolniej. Warto zwrócić uwagę także na wielkość pojemnika na paliwo. Od tego będzie zależało, jak często będzie trzeba przerywać pracę, by zatankować. Sprawdź także ten artykuł o polecanych pilarkach łańcuchowych.

Pilarka spalinowa – długość prowadnicy

Długość prowadnicy to trzeci bardzo ważny aspekt, decydujący o wyborze pilarki spalinowej. To właśnie ten element roboczy, na którym, jeśli chodzi o spalinowe pilarki łańcuchowe, znajduje się łańcuch. Im dłuższa prowadnica, tym większe możliwości piły.

Najkrótsze mają mniej niż 30 cm. W pracach ogrodowych sprawdzają się takie od 30 do 35 cm, w pracach leśnych potrzebne są większe (około 45 cm) – dlatego lepiej kupić większy rozmiar, by pilarka była nieco bardziej uniwersalna w zastosowaniu. Profesjonalne pilarki spalinowe mają prowadnice o długości 100 cm, są one jednak niewygodne i po prostu ciężkie. Używa się ich wyłącznie przy wycinkach lasu i tym podobnych pracach.

Piła spalinowa podczas cięcia drewna, czyli pilarki spalinowe czy tez popularne piły spalinowe i ich zastosowanie oraz rodzaje i ceny
Pilarki spalinowe - producenci, wiodące modele, opinie, ceny, porady

Waga i poziom generowanego hałasu

Nawiązując do wagi – cóż, pilarki potrafią być naprawdę ciężkie. Urządzenie, zwłaszcza silnik, swoje ważą, do tego dochodzi jeszcze waga paliwa. Dlatego warto zainwestować w lekką pilarkę, której operowanie nie będzie trudne i nie będzie generowało większego wysiłku.

Warto zwrócić także uwagę na poziom hałasu. Pilarki spalinowe potrafią być niewiarygodnie głośne. Jeśli hałas jest wyższy niż 110 dB, a zazwyczaj taki jest, niestety trzeba kupić specjalne słuchawki ochronne, które ochronią słuch przed uszkodzeniem. Mniejsze pilarki, o niższej mocy czasami mogą być nieco cichsze. To z pewnością będzie gwarancja o wiele bardziej komfortowej pracy.

Pilarki spalinowe – ceny i opinie o producentach

Pilarki spalinowe tarczowe

Pilarki spalinowe tarczowe manualne są bardzo popularne. Mają je w swojej ofercie najbardziej znani producenci sprzętu i narzędzi tego rodzaju. Idealnie sprawdzają się do drewna, na dodatek w tym wypadku znaczenia nie ma smarowanie łańcucha.

Przedstawiamy porównanie pilarek spalinowych tarczowych najbardziej znanych producentów. Ceny są orientacyjne i pochodzą ze sklepów typu dom i ogród. A moża zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach stołowych?

Porównanie cen pilarek spalinowych tarczowych różnych marek

Marka

Model

Waga

Cięcie

Moc

Cena

Bosch

PKS 55A

5,5 kg

55 mm

1200 W

381 zł

Oleo-Mac

963TTA

10,2 kg

100 mm

4,1 KM

3700 zł

Makita

EK6101

8,5 kg

130 mm

4,2 KM

2849 zł

Wecker Neuson

BTS 655S

11,3 kg

128 mm

4,3 Kw/5,8 m

4770 zł

Tanie piły łańcuchowe

Piły łańcuchowe mogą być nieco tańsze. Przede wszystkim są mniejsze i mają mniejszą moc. Są wygodne w zastosowaniu i najlepiej sprawdzają się w pracach domowych i ogrodowych. Tanie piły łańcuchowe są także w ofercie tych najbardziej popularnych producentów. Przedstawiamy porównanie cen i mocy różnych modeli marek zbierających najlepsze opinie.

Porównanie tanich pił łańcuchowych

Marka

Model

Moc

Waga

Cena

Stihl

MS211

2,3 KM

4,3 kg

1269 zł

Hyundai

HY-CST4540-WO

2,5 KM

6,5 kg

380 – 500 zł

NAC

CM3

1,2 KM

5 kg

300 zł

Makita

EA3500S35B

1,7 KM

4,4 kg

998 zł

Mniejsze pilarki spalinowe łańcuchowe znajdują zastosowanie w ogrodzie i rolnictwie. Są polecane osobom, które nie zamierzają wycinać drzew ani przygotowywać szczap na opał. To rozwiązanie idealne dla wszystkich osób, które pilarek zamierzają używać na przykład do przycinania krzewów. Mają stosunkowo niską moc, ale wystarczającą do podstawowych prac ogrodowych. Sprawdź także ten artykuł o polecanych pilarkach akumulatorowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny