Pilarka stołowa - rodzaje i opisy

Podział pilarek do cięcia drewna

Jak sam pewnie już się zorientowałeś, wybór urządzeń jest naprawdę ogromny. Żeby ułatwić sprecyzowanie oczekiwań, najlepiej będzie porównać modele pod kątem głównych parametrów roboczych, jakości oraz… ceny. Wyróżnia się kilka pilarek, z czego najpopularniejsze z nich to:

  • pilarka stołowa uniwersalna – posiada przeciętną moc i jest niewielka. To dobre rozwiązanie szczególnie dla amatorów, gdyż po dobraniu odpowiedniego ostrza poradzi sobie z niemal każdym materiałem. Doskonała do małego warsztatu bądź garażu. Nie wyróżnia się „cudowną” trwałością, ale jest naprawdę porządnym narzędziem w stosunku do jego niewielkiej ceny.
  • pilarka stołowa precyzyjna – jest podobna do uniwersalnej, jednak zdecydowanie wyższej jakości. Owe pilarki stołowe do drewna cechują się wysoką prędkością obrotową, a także wysokiej jakości ostrzami z licznymi ząbkami. Efektywność porównywalna jest do takiej, jaką może poszczycić się pilarka tarczowa.
  • pilarka stołowa z heblarką – dzięki niej oprócz cięcia można także… heblować! Jej najważniejszą zaletą jest fakt, że nie musisz mieć dwóch osobnych urządzeń. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.
  • pilarka stołowa na siłę – zasilana jest prądem trójfazowym i posiada podwyższoną moc, co świadczy o jej większej jakości oraz… cenie. Jeżeli chcesz ciąć niewielką ilość drewna na opał, to raczej nie będziesz potrzebował aż tak profesjonalnego sprzętu. Piły stołowe na siłę nadadzą się za to w profesjonalnym warsztacie wytwarzającym meble.
  • pilarka stołowa formatowa – jej prowadnice pozwalają precyzyjnie ustawiać nawet ogromne elementy, więc cięcie jest pewniejsze i szybsze, jak robi to np. pilarka tarczowa. Takie pilarki elektryczne posiadają jednak jedną wadę –bardzo duży rozmiar stołu.

Jaką pilarkę wybrać?

Wszystko zależy od tego, co zamierzasz robić z jej pomocą. Jeśli jesteś amatorem, to postaw na uniwersalną wersję. Z kolei przy profesjonalnym warsztacie przyda się np. pilarka stołowa na siłę. Zawsze warto zastanowić się nad kilkoma cechami pilarek oraz porównać ich poszczególne parametry. Do najważniejszych zalicza się:

  • cena,
  • bezpieczeństwo,
  • parametry techniczne,
  • jakość wykonania,
  • wielkość pilarki.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pilarce tarczowej i jej wyborze.

Pilarka stołowa na białym tle oraz polecane pilarki stołowe do drewna oraz różne piły stołowe, modele i producenci
Pilarki stołowe – rodzaje, najlepsze modele, ceny, opinie, zastosowanie

Najlepsze modele pilarek stołowych

Pilarka stołowa Dedra DED7728

Jest to urządzenie przeznaczone do cięcia niemal każdego rodzaju drewna, materiałów drewnopochodnych (jak płyty wiórowe) oraz tworzyw sztucznych – zarówno w pionie, poziomie jak i na skos. Żeby zmaksymalizować komfort pracy zastosowano w niej system odprowadzania trocin, co znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się urobku, ale też zabezpiecza silnik elektryczny przed przegrzaniem się. Pilarka posiada niezwykle stabilną konstrukcję – kółka i rączki ułatwiają z kolei przenoszenie pilarki.

Pilarka stołowa Dedra DED7728 - parametry i cena

Prędkość obrotowa bez obciążenia

2850 obr / min

Średnica tarczy

315 mm

Moc

2500 W

Gł. cięcia 45 stopni

58 mm

Gł. cięcia 90 stopni

82 mm

Średnica otworu tarczy

30 mm

Stół zasadniczy

800 mm x 550 mm

Waga

52 kg

Cena

ok. 1270 zł

Pilarka stołowa Graphite 59G824

Pilarka przeznaczona jest do cięcia drewna i jego obróbki, ale też do cięcia materiałów drewnopochodnych o dużej grubości. W zależności od ustawienia stołu, możesz zrobić z niej ukośnicę bądź pilarkę stołową – zmiana funkcji następuje bez użycia… narzędzi! Stół roboczy oraz zewnętrzną obudowę wykonano z bardzo wytrzymałego aluminium. Z kolei bezpieczeństwo i porządek zapewnia w pilarce włącznik elektromagnetyczny wraz z blokadą przed przypadkowym włączeniem. Pilarki elektryczne Graphite 59G824 posiadają także zintegrowany system odprowadzania wiórów. Dodatkowo urządzenie wyposażono w składane nogi i duże kółka transportowe, a także praktyczne uchwyty. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pilarkach łańcuchowych?

Polecane pilarki - sprawdź ceny!

Pilarka stołowa Graphite 59G824 - parametry i cena

Prędkość obrotowa bez obciążenia

5000 obr / min

Średnica tarczy

216 mm

Moc

1400 W

Gł. cięcia 45 stopni

45 mm

Gł. cięcia 90 stopni

55 mm

Średnica otworu tarczy

30 mm

Stół zasadniczy

740 mm x 450 mm

Waga

25 kg

Cena

ok. 1580 zł

Pilarka stołowa Bosch GTS 10 J Professional

Posiada prowadnicę równoległą z automatyczną regulacją do precyzyjnych cięć. Umożliwia bezpieczne przechowywanie narzędzi montażowych wraz z osprzętem bezpośrednio na obudowie. Pilarka wyposażona jest w przyłącza do odsysania pyłu zarówno na osłonie, jak i z tyłu urządzenia. W silnik pilarki wmontowano ogranicznik prądu rozruchowego oraz wyłącznik przeciążeniowy, co zapewnia maksymalne tempo jej pracy. Urządzeniu zapewniono optymalny transport dzięki zwartej konstrukcji oraz wielu uchwytom. Ze względu na popularną firmę, ceny urządzenia są nieco większe jak poprzednie dwa modele pilarek. Sprawdź także ten artykuł o popularnych pilarkach Makita.

Pilarka stołowa Bosch GTS 10 J Professional - parametry i cena

Prędkość obrotowa bez obciążenia

3650 obr / min

Średnica tarczy

546 mm

Moc

1800 W

Gł. cięcia 45 stopni

56 mm

Gł. cięcia 90 stopni

79 mm

Średnica otworu tarczy

30 mm

Stół zasadniczy

642 mm x 572 mm

Waga

26 kg

Cena

ok. 2503 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny