Piły spalinowe - rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady

Piły spalinowe to urządzenia wykorzystywane do różnych zadań. Korzystamy z nich w przydomowych naprawach i podczas majsterkowania. Znajdują zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. Piły mechaniczne tego typu pracują też oczywiście w leśnictwie. Warto, zatem poznać rodzaje tych urządzeń, ich ceny i popularnych producentów. O tym wszystkim opowiadamy w poniższym artykule.

Piły spalinowe – podstawowe informacje

Piły spalinowe to odznaczające się uniwersalnością i wydajnością urządzenia tnące. Umożliwiają pracę w drewnie, płytach drewnopodobnych, tworzywach sztucznych i wielu innych materiałach. W najprostszym ujęciu ich budowę można podzielić na dwie części. Pierwszą jest silnika wprowadzany w ruch benzyną zmieszaną z olejem smarującym. Drugą część maszyny stanowi element tnący, łańcuch lub ząbkowana tarcza. Warto wiedzieć, że część tnąca również nosi nazwę piły. Tymczasem całe urządzenie występuje też pod innymi nazwami. Takimi jak piła motorowa czy na przykład pilarki spalinowe i piły mechaniczne.

Piły spalinowe są zazwyczaj wyposażone w dwusuwowy silnik spalinowy wytwarzający spore obroty. Do tego ten sprzęt dysponuje dość dużą mocą użyteczną. W zależności od rodzaju piła motorowa mają moc od 1,2 do 9 KM. Mała moc w zupełności wystarczy do drobnych prac domowych czy pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jeśli zaś chodzi o wagę to mieści się w przedziale 3-10 kg. To oczywiście nie jedyne zalety. Pilarki spalinowe w przeciwieństwie do wersji elektrycznych mogą pracować w dowolnym miejscu. Dzięki temu nadają się zarówno do użytku amatorskiego jak i profesjonalnego.

Do wad można zaliczyć konieczność sporządzania mieszanki, emisję spalin i fakt, że piła motorowa pracuje czasem bardzo głośno.

Piła spalinowa do drewna i nie tylko

Bardzo popularnym urządzeniem tnącym jest piła łańcuchowa. Składa się z kilku istotnych elementów. Takich jak silnik i zbiornik paliwa, gaźnik, filtr powietrza. Bardzo ważna jest też prowadnica z łańcuchem, czyli element tnący. Pilarki spalinowe tego typu mają wiele cennych a nawet ciekawych zastosowań. Pilarka łańcuchowa służy przede wszystkim do pozyskiwania drewna na skalę przemysłową. Zatem jest podstawowym wyposażeniem leśników. Wykorzystuje się ją w ogrodnictwie do przycinania drzew i krzewów. Piła łańcuchowa pojawia się na placach budowy, w gospodarstwach rolnych i przydomowych warsztatach. Popularnością cieszą się piły spalinowe Makita, Stihl i Husqvarna.

Piła spalinowa do drewna to nie jedyna opcja do wyboru. W sprzedaży znajdziemy modele dostosowane do innych materiałów. Jednym z takich urządzeń jest pilarka łańcuchowa stworzona z myślą o akcjach ratowniczych. Przydaje się przy wypadkach samochodowych lub pożarach. Przykładem takiego sprzętu jest piła spalinowa Stihl MS 461R. Kolejną ciekawą wersją jest piła łańcuchowa do cięcia betonu, kamienia czy żeliwnych rur. Takie elementy jak długość prowadnicy, łańcuch i system filtrów zostały specjalnie przystosowane do tego zadania. Widać, więc jak wiele urządzeń mamy do wyboru. Tu pojawia się pytanie, który sprzęt wybrać?

Przede wszystkim pilarka łańcuchowa powinna być dobrana do prac, które będziemy wykonywać. Dla przykładu, niewielkie i lekkie urządzenia o małej wadze(na przykład piła spalinowa NAC) najlepiej nadają się do przycinania drzewek i krzewów w ogrodzie. Piła łańcuchowa o większej mocy, dodatkowych funkcjach będzie cięższa, lecz poradzi sobie z cięciem drewna na opał. Nie bez znaczenia jest też długość prowadnicy. Do prostych prac ogrodowych wystarczą prowadnice o długości 30-35 cm. Podobnie jest w przypadku wersji służących do cięcia opału. Pilarka łańcuchowa pracująca na budowie ma zazwyczaj prowadnicę o długości 40 cm.

Tarczowe pilarki spalinowe

Dużą uniwersalność oferują nam pilarki spalinowe tarczowe. Jak już sugeruje nazwa, w tym wypadku elementem tnącym jest specjalna, obracająca się tarcza. Tarczę można bez problemu wymienić, dzięki czemu urządzenie jest wielofunkcyjne. Może być to na przykład piła spalinowa do drewna. W wersji stacjonarnej lub przenośnej. Po zamontowaniu odpowiedniej tarczy piła motorowa nadaje się do cięcia metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki itp. Dlatego też znajduje się na wyposażeniu warsztatów stolarskich, ekip budowlanych czy domowych majsterkowiczów.

Tarczowe piły mechaniczne w wersji spalinowej to zazwyczaj spore urządzenia. Waga plasuje się przeważnie w granicach 9-12 kg. Kilka słów należy poświęcić mocy opisywanego sprzętu. Standardowa piła spalinowa do drewna będzie miała moc około 3,2 KM. Bardziej wydajne maszyny odznaczają się osiągami sięgającymi ponad 5 KM. Trzeba również wspomnieć o średnicy tarczy tnącej. Standardem jest możliwość zamontowania tarczy o średnicy 350 mm. Na rynku są też urządzenia przystosowane do zamontowania większej tarczy. Takiej o średnicy 400 mm.

Piły mechaniczne – piły spalinowe Husqvarna, Stihl, piły spalinowe Makita

Niesłabnącą popularnością cieszą się piły spalinowe Husqvarna. Jest to marka doceniana przez amatorów i profesjonalistów. Dlatego też jej asortyment jest bardzo bogaty. Znajdziemy w nim pilarki do przydomowych prac. Ich ceny utrzymują się w granicach 700-800 zł, czasem promocje może obniżyć ceny. Kolejne na liście są wszechstronne łańcuchowe piły spalinowe Husqvarna. Jak już nazwa wskazuje będą w stanie wykonać rozmaite zadania. Cena jest już wyższa, za ten sprzęt zapłacimy od 1000 do 1500 zł. Piły spalinowe Husqvarna to oczywiście nie tylko wersje łańcuchowe. Dostępne są też rodzaje tarczowe kosztujące od około 3000 do 5000 zł.

W niejednym przydomowym warsztacie znajdzie się piła spalinowa Stihl. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta marka jest gwarantem wysokiej jakości. W jej asortymencie odnajdziemy wiele urządzeń łańcuchowych. Dzięki temu dopasujemy takie parametry jak długość prowadnicy czy moc. Skonstruowana do przydomowych prac piła spalinowa Stihl MS 170 kosztuje około 700 chyba, że trafi się promocja. Tymczasem nieco bardziej wydajna wersja MS 181 kosztuje około 1300 zł. Jeśli zaś interesuje nas tarczowa piła spalinowa Stihl to trzeba przygotować się na większy wydatek. Ceny tych urządzeń znajdują się w przedziale 4000-5500 zł, chyba, że, w sklepie będzie promocja.

Warto też zwrócić uwagę na piły spalinowe Makita. Odznaczają się dobrą jakością i stosunkowo przystępną ceną. Wersje łańcuchowe dostępne są w przedziale cenowym 1300-2300 zł. Znacznie droższe są tarczowe piły spalinowe Makita. Tu przedział cenowy waha się w granicach 3000-5000 zł. Dla wielu użytkowników świetnym narzędziem jest piła spalinowa NAC. Najtańsza piła motorowa łańcuchowa kosztuje około 400 zł. To ogromna zaleta dla osób rzadko korzystających z takiego sprzętu. Tymczasem najdroższa piła spalinowa NAC mająca niezłą moc i zadowalającą długość prowadnicy kosztuje nieco powyżej 500 zł.