Piorunochron

Piorunochron to urządzenie, którego montaż może zapobiec wielu nieprzyjemnym konsekwencjom wyładowań atmosferycznych podczas burzy. Najczęściej słyszy się bowiem o zniszczeniu sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mało kto wie, że istnieją także uwarunkowania w przypadku wystąpienia których zamontowanie piorunochronu jest wymagane prawnie. Poza tym daje on po prostu poczucie bezpieczeństwa całej rodzinie, dlatego warto rozważyć jego zastosowanie w przypadku każdego domu jednorodzinnego.
Instalacja odgromowa - cennik 2018 w różnych regionach Polski
Instalacja odgromowa - cennik 2018 w różnych regionach Polski
Uziom fundamentowy - co to jest, jak go wykonać prawidłowo
Uziom fundamentowy - co to jest, jak go wykonać prawidłowo
Jak działa piorunochron aktywny?
Jak działa piorunochron aktywny?
Jak prawidłowo zamontować instalację odgromową? Piorunochron krok po kroku
Jak prawidłowo zamontować instalację odgromową? Piorunochron krok po kroku

Piorunochron – zasady działania, sposób montażu i zastosowanie

Instalacje piorunochronów są konieczne w przypadku dużych budynków, wysokich wieżowców, szpitali czy szkół. Jednak ich założenie instalacji odgromowej w domu jednorodzinnym jest naprawdę dobrym pomysłem. Teoretycznie, każdy budynek może być narażony na uderzenie piorunem, a to może być bardzo niebezpieczne. Brak piorunochronu, wbrew obiegowym opiniom, jest niebezpieczny głównie dla sprzętu elektronicznego, ale dla mieszkańców także.

W niektórych przypadkach zamontowanie piorunochronu jest unormowane prawnie. Brak piorunochronu ciągnie za sobą konsekwencje prawne, jeśli budynek jest większy niż 500 metrów kwadratowych i wyższy niż 15 metrów. Piorunochron w domu jednorodzinnym jest konieczny także, jeśli budynek stoi na wzgórzu lub na brzegu dużego jeziora. W takiej sytuacji jest statystycznie bardziej narażony na wyładowania atmosferyczne, dlatego warto zabezpieczyć dom. Jednak warto pomyśleć o tym rozwiązaniu nawet, jeśli nie jest to wymagane. W końcu środków bezpieczeństwa nigdy dość.

Instalacja piorunochronu – najważniejsze instalacje

O zabezpieczeniu domu przed piorunami należy pomyśleć już na etapie budowy. Tak naprawdę instalacja odgromowa, która nas przed tym chroni, to nie tylko sam piorunochron jako taki, ale kilka innych elementów. Sam piorunochron to wykonane z metalu przewody, tak zwane zwody, które zbierają nadmiar energii elektrycznej. Umieszcza się je na dachu, po to, by w razie uderzenia odebrały energię i mogły bezpiecznie odprowadzić ją do ziemi. Dzięki temu nic się nie dzieje z domem – cały ładunek elektryczny rozchodzi się po przewodach. Powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, ponieważ na dachu są narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Piorunochron w domu jednorodzinnym składa się jeszcze z dwóch elementów. Jednym z nich są przewody montowane na ścianach budynku. Ich zadaniem jest przeniesienie ładunku elektrycznego do ziemi. Warto o tym pomyśleć w czasie budowy, ponieważ tego rodzaju zabezpieczenie wcale nie musi być widoczne. Jeśli zainteresujesz się tym jeszcze na etapie projektowania lub w czasie stawiania ścian, można zamontować taśmy odprowadzające pod tynkiem, jednakże wyłącznie pod warunkiem zastosowania jedyne niepalnych materiałów w czasie budowy.

Trzecim, najważniejszym elementem, jest uziom fundamentowy. Jego montaż jest możliwy właśnie na etapie budowy domu, ale można zrobić to także później. Uziom to seria zabezpieczeń wkopanych w ziemię wokół domu. Uziomy to nic innego, jak przewody i metalowe elementy, których zadaniem jest rozprowadzenie energii elektrycznej po ziemi, więc jej bezpieczne rozproszenie. Montaż jest bardzo łatwy – aby go zrobić tak naprawdę wystarczy wokół domu, w odległości około 1 metra od fundamentów, wkopać taśmę stalową, którą łączy się z przewodami odprowadzającymi ładunek.

Warto jednak wiedzieć, że wprowadzone przez nas taśmy stalowe to nie jedyne sposoby uziemienia. Przede wszystkim jest mnóstwo „naturalnych” uziomów, to znaczy rzeczy spełniających inne funkcje, ale przy okazji rozpraszające energie elektryczne. Są to przede wszystkim studnie i sieć metalowych rurociągów. W tej roli sprawdzają się również fundamenty żelbetowe, o ile oczywiście nie zostały zaizolowane od ziemi, a także różnego rodzaju metalowe elementy budowy domu umieszczone pod powierzchnią ziemi.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij