Czy warto mieć pisuar w łazience?

Trendy w urządzaniu i wyposażeniu łazienki wciąż się zmieniają. Obecnie w wielu domach, oprócz standardowego wyposażenia łazienki montuje się bidet, czy pisuar. O ile ten pierwszy nie jest niczym nowym, gdyż dawniej stanowił stałe wyposażenie łazienek, to jeśli chodzi o pisuar w domu to wciąż mamy mieszane uczucia.

Pisuar kojarzy się przeważnie z łazienkami w szkołach, na stacjach benzynowych czy w restauracjach. Jednak jeśli w naszym domu większość stanowią mężczyźni, którzy chętnie korzystaliby z takiego urządzenia, a warunki metrażowe nam na to pozwalają, to warto poważnie zastanowić się nad zamontowaniem pisuaru obok standardowej toalety w łazience dla gości, czy w tej osobistej.

Pisuar w domowej łazience może być niezwykle funkcjonalny, ale może również stanowić zbędne, zbyt pochopnie zamontowane urządzenie. Zanim zdecydujemy się na ten zakup, warto zastanowić się, czy będzie on w naszym domu często używany. To ważne, gdyż w łazience liczy przestrzeń. Każde z urządzeń powinno mieć wokół siebie tyle miejsca, aby można było z niego swobodnie korzystać. Każdy, zbędny element może zaburzać ergonomię łazienki. 

Pisuar w domowej łazience – wady i zalety

Pisuar w domu zajmuje niewiele miejsca. Wystarczy mieć w łazience miejsce o szerokości 40 cm i głębokości 30 cm. Pisuar można zamontować zarówno na ścianie, jak i na stelażu, podobnie jak deskę sedesową. Urządzenie to zazwyczaj montowane jest na wysokości 65 cm. Jeśli zamontujemy pisuar w łazience ogólnej, tuż obok deski sedesowej, można oddzielić go specjalną przegrodą.

Pisuar warto zamontować w łazience dla gości, gdyż może zaoszczędzić nam sporo sprzątania i będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem przy większych przyjęciach. To idealne rozwiązanie również w każdym domu, gdzie jest więcej mężczyzn niż kobiet. Jeśli pozwalają nam na to warunki metrażowe można już na etapie planowania przestrzeni, zaaranżować jedną typowo męską łazienkę i zamontować w niej pisuar.

Trzeba pamiętać jednak, że pisuar w domowej łazience to kolejne urządzenie, które należy utrzymywać w czystości, dlatego zanim zdecydujemy się na montaż pisuaru warto zastanowić się, czy będzie on używany na tyle często, że opłaca się go zamontować. Cena pisuaru również nie należy do najmniejszych, dlatego zakup ten należy dobrze przemyśleć.

Pisuar będzie zbędnym wydatkiem jeśli w naszym domu jest większość kobiet lub jeśli nie przyjmujemy zbyt dużo gości. W takim wypadku będzie stanowił tylko kolejny element w łazience,  który zajmować będzie niepotrzebnie tak cenne w łazience miejsce.Rodzaje, ceny i modele pisuarów

Pisuar może być ceramiczny lub wykonany ze stali nierdzewnej. Wybierając pisuar należy dopasować go do aranżacji naszej łazienki. W łazience urządzonej w stylu tradycyjnym dobrze będzie prezentował się pisuar ceramiczny, do industrialnych wnętrz idealny będzie stalowy.

Na rynku dostępne są pisuary klasyczne, albo do mniejszych łazienek – narożne lub asymetryczne. Urządzenia te posiadają różne typy sensorów spłukujących oraz powierzchni, dzięki którym łatwo utrzymać je w czystości. Pisuary zazwyczaj są otwarte, ale można spotkać obecnie również takie z klapą.

Jeśli chodzi o sposób użytkowania to pisuary w domu można podzielić na spłukiwane ręcznie, automatyczne lub działające bez udziału wody. Jeśli liczy się dla nas oszczędność  to warto wybrać urządzenie z jednolitrowym pojemnikiem lub pisuar, którego konstrukcja sprawia, że nie wymaga on spłukiwania w ogóle.

Ceny pisuaru wahają się od 190 zł, aż do około 2 tysięcy zł. Najbardziej korzystny cenowo będzie pisuar spłukiwany ręcznie. Za nowoczesne modele, wyposażone w automatyczną spłuczkę na podczerwień, trzeba zapłacić najwięcej. Jednak dobrej jakości pisuar o ciekawym kształcie można kupić już za około 600 zł.

Nowoczesny design w łazience

Łazienki w naszych domach są coraz większe i lepiej wyposażone. Coraz więcej osób nie godzi się na kompromisy i pragnie mieć w łazience wszystko, co będzie ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Producenci sprzętów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów proponując nowe, ergonomiczne rozwiązania, które umożliwiają wstawienie każdego niemal urządzenia do łazienki o niewielkim metrażu.

Coraz częściej w domach wydziela się dwie lub więcej łazienek i do nich trzeba wybrać odpowiednie wyposażenie. Zazwyczaj jedna łazienka jest przeznaczona dla domowników, a druga dla gości. Urządzając to pomieszczenie możemy pozwolić sobie na bidet, podwójną umywalkę, wannę oraz prysznic. Dlaczego więc nie zagwarantować sobie jeszcze większej wygody i zamontować w łazience pisuaru? Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy w domu przewagę liczebną stanowią mężczyźni.

Na rynku dostępne są pisuary o przeróżnych kształtach, kolorach oraz o różnych parametrach technicznych. Pisuar w domowej łazience ułatwi męskiej części populacji korzystanie z toalety, a właścicielom oszczędzi sprzątania. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że jeśli zdecydujemy się na to urządzenie z pewnością znajdziemy idealne do naszej łazienki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny