Korzeń piwonii białej – właściwości lecznicze

Piwonia biała i piwonia chińska paeonia lactiflora posiadają bardzo podobne wymagania uprawowe oraz ten sam okres kwitnienia. Byliny zakwitają na przełomie maja i czerwca, a ich duże, intensywnie pachnące kwiaty mogą przybierać różnorodne barwy. W ofertach sprzedaży znajdziemy odmiany o kwiatach pełnych, półpełnych oraz pojedynczych.

Po zakończeniu sezonu wegetacji możemy rozsadzać rośliny lub pobierać kłącza. Korzeń piwonii białej (zwanej także leczniczą) jest doskonałym źródłem wielu minerałów, głównie żelaza, magnezu i potasu. Według wielu podań, wyciąg z piwonii może przynosić wiele korzyści zdrowotnych.

Piwonia biała może pomagać w regulowaniu ciśnienia krwi, działać rozkurczowo i przeciwzapalnie. Korzeń piwonii białej może ponadto okazać się skutecznym sposobem na choroby autoimmunologiczne, czy problemy z układem pokarmowym. Badania dowodzą, że korzeń piwonii może łagodzić choroby autoimmunologiczne takie jak Hashimoto czy łysienie plackowate. Co ciekawe, roślina może być też polecana na choroby autoimmunologiczne o cięższym przebiegu. Krople z piwonii lub nalewka mogą łagodzić przebieg tocznia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Dodatkowo, ich zastosowanie może pozwolić na zmniejszenie zapotrzebowania na leki syntetyczne.

Kłącza mogą także pomóc w walce z trądzikiem, Stosowany zewnętrznie wyciąg z piwonii pozwala na wygładzenie cery, działa ściągająco i antybakteryjnie. Korzeń piwonii białej może działać rozkurczowo i przeciwbólowo. Dlatego jest polecany dla kobiet w czasie menstruacji. Nalewka z kłącza może łagodzić dolegliwości menstruacyjne czy łagodzić bóle stawów.

Piwonia biała – jakie właściwości posiadają kwiaty rośliny?

Jak już wiemy, piwonia chińska (paeonia lactiflora) i piwonia biała (paeonia officinalis) wytwarzają efektowne, różnokolorowe kwiaty. W przypadku odmiany lekarskiej, płatki mogą być wykorzystane do celów leczniczych.

Nalewka z płatków lub wyciąg z piwonii działają moczopędnie oraz uspokajająco. Możemy je także wykorzystywać w celu detoksykacji organizmu lub regulacji procesów trawiennych. Zastosowanie nalewki z płatków piwonii okazuje się dość szerokie.

Do istotnych korzyści należy także łagodzenie stanów alergicznych i korzystny wpływ na cerę. Wyciąg z piwonii łagodzi trądzik i może być stosowany regularnie do poprawy jakości cery. Najlepsze efekty osiągniemy w sezonie wiosennym, korzystając ze świeżych pąków kwiatowych. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Nalewka, krople z piwonii i wyciąg z piwonii – jak przygotować?

Rosnąca w ogrodzie piwonia biała może być wykorzystana na wiele sposobów. Warto przy tym pamiętać, że do celów leczniczych nadaje się wyłącznie paeonia officinalis. W ofertach wielu sklepów ogrodniczych znajduje się także popularna piwonia chińska paeonia lactiflora. Jest to pięknie rozkrzewiająca się bylina o kwitnących kwiatach. Niestety piwonia chińska paeonia lactiflora nie nadaje się do przyrządzenia nalewek czy wyciągów leczniczych i posiada wyłącznie zastosowanie dekoracyjne.

Lecznicza piwonia biała może być wykorzystana za pomocą domowych metod. Pierwszą jest samodzielnie przygotowany wyciąg z piwonii. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie maleńkiej ilości kłącza (około 3 gram). Korzeń należy dokładnie oczyścić i rozdrobnić. Następnie zalać 150 – 200 ml wody i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Po zakończeniu gotowania nasz wyciąg z piwonii jest już niemal gotowy. Wystarczy odczekać do wystudzenia, a następnie przecedzić roztwór i przelać do szczelnie zamkniętego pojemnika.

Polecane nawozy dla Twoich kwiatów - sprawdź je!

Piwonia o białych kwiatach na krzewie rosnącym w ogrodzie, a także informacje o roślinie, właściwości, pielęgnacja, zastosowanie lecznicze oraz uprawa
Piwonia biała krok po kroku, czyli zastosowanie, właściwości lecznicze, uprawa, pielęgnacja i najlepsze gatunki

Łatwa do przygotowania jest także nalewka z kwiatu piwonii. Do jej przygotowania wystarczy nam kilka kwiatów. Płatki rozdzielamy i dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Następnie rozdrabniamy je na małe części i umieszczamy w naczyniu. Gotowe płatki zalewamy 400 – 500 ml alkoholu o mocy nie większej niż 60 %. Nalewka wymaga macerowania przez dwa do trzech tygodni. Po upływie tego czasu wystarczy odcedzić płatki, a produkt staje się gotowy do użycia.

W ofercie sprzedaży znajdziemy także krople z piwonii. Cena zakupu przeważnie waha się w przedziale 30 – 50 zł za opakowanie. Krople z piwonii są trudne do samodzielnego przygotowania, a atrakcyjna cena zakupu dodatkowo zachęca do skorzystania z gotowych rozwiązań. Warto jedynie wiedzieć, iż krople z piwonii posiadają podobne właściwości do wyciągu przygotowanego na bazie korzeni. Mogą łagodzić bóle menstruacyjne, regulować procesy trawienne lub działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Piwonia biała – jaka jest cena za sadzonki?

Lekarska piwonia biała jest jedną z bylin, które warto mieć w swoim ogrodzie. W sezonie od maja do czerwca roślina będzie efektownie zdobić posesję, a dodatkowo posłuży do przygotowania wywarów czy nalewek.

Cena za sadzonki może być uzależniona od terminu zakupu oraz jakości korzeni. Piwonia biała dzieli się przez podział systemu korzeniowego, który przypada na przełom września i października. W tym czasie znajdziemy najwięcej ofert sprzedaży, a cena może okazać się wyjątkowo atrakcyjna.

Kupując piwonie w okresie późnej jesieni, możemy liczyć się z cenami od 15 - 20 zł za sadzonkę. Niektóre odmiany będą nieco droższe, a cena zakupu może wynosić 30 do 80 zł. Co ciekawe, roślina jest także oferowana w okresie wiosennym. Zazwyczaj znajduje się wtedy w gotowych do wysadzenia pojemnikach. Cena zakupu to minimum 15 zł za sadzonkę, jednak w wielu miejscach cena zakupu okazuje się nieco wyższa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny