Piwonia drzewiasta – krótka charakterystyka i najpopularniejsze odmiany rośliny

Jak wygląda i skąd pochodzi piwonia drzewiasta Paeonia Suffruticosa?

Piwonia drzewiasta czy innymi słowy piwonia krzewiasta to roślina ozdobna, która pochodzi z Chin oraz Bhutanu. W naszym kraju kwiaty piwonie zyskały popularność już wiele dziesięcioleci temu, a charakterystyczne kwiaty stają się ozdobą wielu ogrodów.

Kwiaty piwonie mogą osiągać różne rozmiary w zależności od odmiany. Piwonia drzewiasta jest pod tym względem największym krzewem ozdobnym. Wzrost rośliny może być nieco powolny, ale odpowiednia uprawa powoduje, że piwonia drzewiasta wyrasta do rozmiarów 1,5 metra. Rosnące w środowisku naturalnym krzewy ozdobne osiągają jeszcze bardziej imponujące rozmiary, dochodzące nawet do czterech metrów. Dla porównania, tak zwana piwonia chińska rośnie na wysokość 60 do 100 cm.

Największym atutem byliny i krzewów są ich efektowne kwiaty. Piwonia drzewiasta posiada kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze. Poszczególne odmiany Paeonia Suffruticosa zabarwiają się w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym lub łososiowym. Cena za sadzonki może być ściśle uzależniona od wybranej odmiany.

Najpopularniejsze odmiany piwonii drzewiastej

Piwonia drzewiasta i piwonia chińska występują w wielu odmianach. To od wyboru sadzonki piwonii drzewiastej będą zależeć późniejsze efekty dekoracyjne w naszym ogrodzie. Jak już wiemy, kwiaty piwonie mogą posiadać budowę pełną, półpełną lub pojedynczą. Paeonia Suffruticosa występuje także w wielu wariantach kolorystycznych.

W naszym kraju znajdziemy cztery bardzo popularne odmiany rośliny. Każda z nich zapewnia ciekawy wygląd kwiatostanów i posiada bardzo zbliżone wymagania pielęgnacyjne. Na szczególną uwagę zasługują odmiany:

  • Piwonia drzewiasta Rock's Variety – krzewy o dużych, białych kwiatach. Ich cechą charakterystyczną jest występowanie purpurowych plamek na podstawie płatków.
  • Piwonia krzewiasta Blanche de His – to kolejne odmiany o dużych walorach dekoracyjnych. Kwiaty piwonie posiadają tu różowe zabarwienie, które delikatnie rozjaśnia się w okresie przekwitania.
  • Piwonia drzewiasta Reine Elisabeth – krzewy ozdobne przeznaczone dla osób, którym zależy na wczesnym kwitnięciu. Piwonia z odmiany Reine Elisabeth zakwita jako jedna z pierwszych, a jej pełne kwiaty przybierają barwę łososiowo różową.
  • Piwonia drzewiasta Shimadaijin – to japońska odmiana o dużych, purpurowo fioletowych kwiatach. Kwiaty piwonie z rodziny Shimadaijin wyróżniają się bardzo intensywnym kwitnieniem oraz charakterystycznym, żółtym zabarwieniem pręcików.

Na uwagę zasługuje także piwonia chińska nazywana różą bez kolców. W ofercie sprzedaży znajdziemy aktualnie różne odmiany, które osiągają wysokość do 1 metra. Piwonia chińska posiada piękne kwiaty o intensywnym zapachu. Poszczególne odmiany mogą przybierać kolor biały, czerwony, kremowy, purpurowy lub różowy. Warto także dodać, że piwonia chińska nadaje się do nasadzeń pojedynczych oraz grupowych. Ze względu na mniejszą wysokość, tego typu rośliny ozdobne nadają się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Piwonia drzewiasta – pielęgnacja i prawidłowa uprawa

Paeonia Suffruticosa – najlepsze stanowisko i podłoże dla byliny i krzewów

Prawidłowa uprawa byliny i odmian krzewiastych rozpoczyna się już w momencie wyboru odpowiedniego stanowiska oraz podłoża. Piwonia drzewiasta czy piwonia chińska nie są szczególnie trudne w uprawie, ale wybór niewłaściwego podłoża czy nieodpowiedniej lokalizacji mogą wpłynąć na obumieranie rośliny.

Kwiaty piwonie bardzo lubią stały dostęp do promieni słonecznych, a zatem najlepiej poradzą sobie na stanowiskach, które zapewnią im pełną ekspozycję na światło. Może to być lokalizacja od strony południowej bowiem rośliny są odporne nawet na bardzo duże nasłonecznienie (podobnie jak niektóre rośliny doniczkowe). Byliny i krzewy z rodziny piwonii mogą być także wysadzane w miejscach półcienistych. Za minimalną ekspozycję przyjmuje się tutaj pół dnia bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Co ciekawe, kwiaty piwonii będą wtedy znacznie drobniejsze, jednak ich kwitnienie okaże się nieco wydłużone.

Paeonia Suffruticosa to roślina, która bardzo dobrze radzi sobie z delikatnym przesuszeniem podłoża. Największym zagrożeniem dla byliny i krzewów jest natomiast nadmierne zawilgocenie i zaleganie wód opadowych. Piwonia chińska czy piwonia krzewiasta nie najlepiej radzą sobie w podłożach podmokłych czy w glebach gliniastych. Jeśli chcemy uprawiać rośliny w tego typu miejscach, musimy pamiętać o wykonaniu dobrego drenażu. Dzięki temu korzenie byliny nie będą narażone na gnicie spowodowane nadmiernym poziomem zawilgocenia podłoża.

Jak sadzić Paeonia Suffruticosa? Jak przeprowadzić przesadzanie?

Sprzedaż piwonii drzewiastej odbywa się w wielu miejscach, dzięki czemu mamy możliwość wyboru preferowanej odmiany rośliny. W każdym przypadku obowiązują takie same zasady sadzenia i przesadzania, o których należy pamiętać.

Jak sadzić piwonie? Technika sadzenia będzie uzależniona od rodzaju rośliny (byliny lub krzewy). Pierwszym krokiem będzie wykopanie dołka o głębokości 30 – 50 cm. W przypadku gleb podmokłych, na dnie dołka tworzymy drenaż, który uchroni korzenie przed nadmierną wilgocią. W dołku umieszczamy także podłoże o odpowiednio dobranym Ph, dobrze sprawdzi się tu gleba kompostowa. Na dnie dołka możemy także wyłożyć warstwę obornika wymieszanego z ziemią. Dzięki temu zapewnimy roślinie odpowiednią dawkę nawozu.

Byliny powinny znajdować się na odpowiedniej głębokości. Jeśli wkopiemy sadzonki zbyt głęboko, spowodujemy opóźnienie kwitnienia. Dlatego przyjmuje się, że pąki powinny znajdować się 3 do maksymalnie 5 cm pod powierzchnią ziemi. Po posadzeniu byliny na odpowiednią głębokość, wystarczy już tylko podlać ją niewielką ilością wody. Podlewanie wykonujemy regularnie przez pierwszy rok wzrostu piwonii.

Odmiany krzewiaste wymagają wsadzenia na głębokość 10 – 15 cm. Bardzo ważne będzie także samo ulokowanie sadzonki, która powinna znajdować się pod niewielkim skosem. Dzięki temu roślina będzie się lepiej rozkrzewiać, osiągając ciekawszy wygląd. Na wierzchu możemy także wysypać niewielką warstwę przekompostowanej kory.

Polecane nawozy dla Twoich kwiatów - sprawdź je!

Po kilku latach można przeprowadzić przesadzanie i rozmnażanie rośliny. Piwonia krzewiasta nie lubi częstej zmiany stanowiska, dlatego przesadzanie wykonujemy starannie i delikatnie. Na wstępie delikatnie obkopujemy roślinę, a następnie podważamy ją szpadlem. Podczas prac dbamy o to, by nie uszkodzić korzeni. Po wykopaniu przenosimy roślinę na nowe stanowisko, przysypujemy i podlewamy.

Piwonie bylinowe dodatkowo przycinamy na wysokości ok. 3 cm nad pąkami. Kolejnym krokiem będzie dokładne wypłukanie korzeni i usunięcie zgniłych fragmentów byliny. Przesadzanie rośliny zazwyczaj przeprowadza się z jednoczesnym rozsadzaniem. W przypadku bylin wystarczy przyciąć korzenie w najdelikatniejszych punktach. Do prac może posłużyć nam sekator lub ostry nóż. Korzenie piwonii są twarde, dlatego praca wymaga użycia siły oraz precyzji. Piwonia krzewiasta może być natomiast rozsiewana przez nasiona lub szczepienie w klin na piwonii chińskiej lub lekarskiej. Druga metoda pozwala na znacznie szybsze kwitnienie. Szczepienie wykonujemy na początku września lub w okresie zimowym.

Przesadzanie roślin kończymy umieszczeniem sadzonek w nowych miejscach. Nowe rośliny możemy dodatkowo zaprawić specjalnym roztworem, który zabezpieczy je przed pleśnią. Warto także wybrać dobry termin na przesadzanie. Przyjmuje się, że optymalny czas na tego typu prace to przełom sierpnia i września. Prace najlepiej rozplanować na bardziej pochmurny dzień, dzięki czemu unikniemy nadmiernego przesuszenia wykopanych korzeni.

Piwonia drzewiasta – pielęgnacja i przygotowanie do zimy

Wszystkie rośliny doniczkowe i krzewy ozdobne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Piwonia nie jest wymagająca, jednak należy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Pielęgnacja w pierwszym roku po wsadzeniu bazuje na podlewaniu. Niestety roślina jest podatna na ataki szarej pleśni, dlatego wylewamy wodę bezpośrednio na podłoże, unikając moczenia liści.

Biały, pojedynczy kwiat piwonii drzewiastej w ogrodzie, a także wymagania, uprawa oraz pielęgnacja krok po kroku
Piwonia drzewiasta, inaczej krzaczasta, w ogrodzie, czyli wymagania, uprawa, naowżenie, zastosowanie i podlewanie

Starsze byliny i krzewy ozdobne dobrze radzą sobie bez podlewania. W ich przypadku pielęgnacja ogranicza się wyłącznie do nawożenia i delikatnego podlewania w okresie przedłużających się okresów bezdeszczowych.

Intensywnie kwitnące byliny i krzewy lubią żyzną glebę. Co więcej, piwonia chińska czy piwonia drzewiasta mogą przetrwać na jednym stanowisku nawet 15 lat. Dlatego warto zapewnić im optymalne warunki. Dobrze sprawdzą się nawozy mineralne oraz obornik. Nawożenie przeprowadzamy w okresie jesiennym, ściółkując obornik wokół rośliny i przekopując go z podłożem.

Paeonia Suffruticosa może także wymagać zabezpieczenia przed zimą. Temperatury poniżej 20 stopni mogą doprowadzić do przemrożenia pąków, dlatego dobrą praktyką jest osłonięcie rośliny gałązkami.

Sprzedaż piwonii drzewiastej – cena rośliny, wybór sadzonki piwonii drzewiastej

Sadzonki piwonii drzewiastej cieszą się dość dużą popularnością, a ich cena okazuje się mocno zróżnicowana. Sprzedaż piwonii drzewiastej może być zorganizowana w sklepach stacjonarnych, a także internetowych. Obydwa rozwiązania posiadają swoje wady i zalety.

Sprzedaż piwonii drzewiastej przez Internet daje szeroką możliwość wyboru dowolnych odmian. Dodatkowym atutem często okazuje się także atrakcyjna cena. Niestety nie mamy możliwości obejrzenia sadzonki piwonii drzewiastej przed zakupem, co rodzi pewne komplikacje. Dlatego jeśli interesuje nas sprzedaż piwonii drzewiastej przez Internet, najlepiej korzystać z usług doświadczonych sklepów branżowych.

Drugie rozwiązanie to sprzedaż piwonii drzewiastej w sklepach stacjonarnych. W dużych obiektach handlowych znajdziemy różnorodne sadzonki piwonii drzewiastej. Z pewnością natrafimy na najpopularniejsze odmiany, a możliwość obejrzenia sadzonki piwonii drzewiastej okazuje się dużym atutem. Organizowana stacjonarnie sprzedaż piwonii drzewiastej daje też okazję do rozmowy z doświadczonymi hodowcami i uzyskaniu wartościowych informacji (np. jak dbać o rośliny po posadzeniu).

Omawiać sprzedaż piwonii drzewiastej, warto zaznajomić się także z cenami oraz optymalnymi terminami zakupu. Byliny i krzewy będą dostępne w cenach już od 20 – 30 zł za sadzonkę. Lepszej jakości sadzonka należąca do popularnej odmiany to cena minimum 50 zł. W ofercie sprzedaży odnajdziemy także bardziej nietypowe sadzonki, których cena zakupu okazuje się nieco wyższa. Stawka za dobrej jakości byliny lub krzewy mniej znanych odmian może dochodzić do kwoty 100 zł. Ich uprawa i pielęgnacja mogą jednak przynieść bardzo ciekawe efekty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny